Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pomperj
pomperj 2017. 12. 11. 03:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#19720

1)Arra, hogy miert a panel lakasokat hirdetik kevesbe, lehet mas ok is. Pl az, hogy a panelbe a tobbseg eredetileg a 1970-85 idoszakban koltozott be, tobbnyire akkori csalados kozepkoruak. Akik mostanra nyugdijasok lettek, es penzugyileg vesztesek;  eselyuk sincs mast venni;  es nem is akarnak. A gyerekeik elmentek sajat lakasba es kulfoldre, nem is akarnak mas lakast akkor sem, ha van ra penzuk. Igy lelassul a kinalati oldal.
EGyebkent: miert nincs "keresleti" hirdetes es hirdeto Website? Amikor veteli pozicoban vagyok, szivesen adnam  fel hirdetesben, hogy mit vennek meg.
2)Az a gondolatod, hogy a tegla-ar es panel-ar kulonbozosege, = olloja most zarodik, az nagyon erdekes. Nekem arra utal, hogy nincs eleg uj/ujszeru tegla lakas, es emiatt a panelt is keresik mert nincs eleg mas; tehat annak az ara kozeliti a teglat.  Igy nezve: amikor a ket lakasfajta "spread" ollo egyszer majd kinyilik az arra utal, hogy gyengul a piac, es par negyedev mulva esni fog a lakasok ara. Az ollo  zarodasa most meg arra, hogy szukosebb a kinalat, es prosperal a lakaspiac.
3)Mindannyian tudjuk, hogy a lakaspiac ciklikus mufaj. Az utolso 3 evtizedben az 1,2,3-al vegzodo evekben volt a lakaspiac melypont, konkeretan 93, 2001, 2012. Szoval a ciklus jellemzoen 10 ev, persze fugg a monetaris politikatol ( kamat) es a kormany osztonzo intezkedesektol. Ezekben az 1,2,3 vegu evekben volt jo idea olcson venni. A krizis a 7,8,9- el vegzodo evekben indult be; a legutolso krizis 2008-ban kezdodott. Azt gondolom, most is igy lesz.
4)Innen nezve mostanra vege van az arak "growth" idoszakanak. Mar a "plato" szakaszban vagyunk. Az arak emelkedese mar  lassul,  itt-ott tulfutas van (pl. V. ker). Meg vannak helyek, ahol lassu aremelkedes lesz, de a java megvan. Szokasosan a felmeno szakasz vegen jonnek a kulfodiek, es a luxi nyaralo epitesek. Amikor az ugynok nem er ra, mert uj vevoje  kulfoldi, es azok reszaranya 20% Bp-en, na akkor van arcsucs.
Fundasan is: a kamat super alacsony, a berek emelkednek, a HUF arfolyama nem is rossz, szoval meg eltarthat 1-2 evig a plato idoszak.
Meg nem tartunk a legvegen.  
ncseed 2017. 12. 10. 23:07
Törölt hozzászólás
#19719
buyandhold 2017. 12. 10. 22:35
Előzmény: #19717  2345678
#19718
mi is hirdetunk most egy lakast, ismeroson keresztul kiadtuk egy kulfoldinek, de fenthagytuk kicsit a hirdetest, es furi, hogy a kutya se jelentkezik. szo szerint...
2345678 2017. 12. 10. 22:29
#19717
Most láttam,hogy az 5.kerben kiadásra hirdetnek kb.1800 lakást. Lehet hogy egy kicsit túltolták itt ezt a befektetői lakásvásárlást, kiadás céljából.
buyandhold 2017. 12. 10. 22:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#19716
En nem jelentenem ki kategorikusan, hogy a pesti panel a legjobb. Inkabb, hogy sok fele ember van, van aki azt szereti, es van aki egy csaladi hazat balatoni kilatassal, kedves szomszedokkal. En elfogadom, ha valaki mast szeret, szerintem ez nem lehet vita targya... izlesek es pofonok...
szerintem tul lehetne lepni ezen a panel teman. Nem lehet egymast meggyozni, es nem is erdemes gyozkodni.
buggyant
buggyant 2017. 12. 10. 20:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#19715
Elmentem a hid ala de amikor Orbanek moggyuttek sinre kerult az eletem es ma egy szep csaladi hazban lakom
ncseed 2017. 12. 10. 17:20
Törölt hozzászólás
#19714
buggyant
buggyant 2017. 12. 09. 22:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#19713
En is szerettem a panelt de mogjelentek az egerek es csotanyok
2345678 2017. 12. 09. 18:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#19712
Köszönöm az elismerő szavakat !
ncseed 2017. 12. 09. 17:42
Törölt hozzászólás
#19711
ncseed 2017. 12. 09. 17:32
Törölt hozzászólás
#19710
2345678 2017. 12. 09. 17:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#19709
Most rászántam egy kis időt,hogy elgondolkozzak a kérdéseden:megállapítottam,hogy van 913.000 lakás Budapesten.Ebből a panelek száma Kb.200.000 db.A József Attila lakótelep a legnagyobb 17.000 lakással.Követi az Újpesti  lakótelep 16.840 lakással,Újpalota 15.886 lakással stb. A lényeg az,hogy 5613 panel van meghirdetve eladásra Budapesten a 200.000 panellakásból. Téglalakás 713.000 van,és ebből eladásra hirdetnek 47.848 darabot.Látszik ,hogy minimum  2X nagyobb az eladási kedv a téglalakásból,mint a panelből.Arra számoltam,hogy majd az jön ki,hogy menekülnek a panelból,vagy ugyanolyan arányban kerül piacra mint a tégla,de nem így lett.Vannak válaszaim a kérdésedrede nem igazán nyerő válaszok.Szerintem sokan a panelban szocializálódtak és szeretik,nem adják el.Másik érvem az eladása ellen az ,hogy mi értelme van eladni,hiszen a téglalakás átlagára magasabb mint a panel.Azért adjam el,hogy egy  jóval drágább ,de kb. akkora, de tégla éllettérbe költözzek ? Ennek nincs értelme.
buyandhold 2017. 12. 09. 17:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#19708
Pestet mostanaban nem figyelem, nem tudom mi a helyzet.
2 videki megyeszekhelyet figyelek, ott pont hogy rengeteg elado panel van, nem is tul dragan, de tegla alig van, joval dragabban, es gyorsan el is kelnek...
A kerdesedre a logikus valasz az lehet hogy aki panelban lakik, az szegenyebb, es nem tudta eloteremteni a kulonbseget a csaladi hazhoz. A teglaban elok talan jobb anyagi helyzetben vannak, es igy most eladjak es dobbantanak, ki tudjak pengetni a kulonbseget.
ncseed 2017. 12. 09. 12:50
Törölt hozzászólás
#19707
kbb 2017. 12. 09. 10:39
Előzmény: #19702  2345678
#19706
Az újépítésűnek lehet viszonylag jó megtérülése, de sosem a legjobb! Befektetésre annak érdemes venni újat, aki csak átmenetileg adná ki (pl. néhány év múlva beköltöznek a gyerekei).
johai 2017. 12. 09. 09:38
Előzmény: #19701  2345678
#19705
Az a sok negativ dolog nem kamu a panelnal.
Ezzel nem azt mondom hogy a panelt kerulni kell minden korulmenyek kozott.
Bizonyos szitukban jo megoldas,de ossze se lehet hasonlitani egy jo helyen levo csaladi hazzal!
A nm szam alapjan mar a duplajanak kene lenni,nem beszelve a telekrol,raepithethetosegrol,stb.
Ezeket a jelenlegi lakaspiac nem veszi figyelembe.
Azt se hogy saroktalek,vagy egymas melle epitett hazakrol van szo.
Nyugaton elbol tobbet er egy saroktelek kb 30%-al,ugyanis az erteket a ra huzhato felepitmeny nagysaga hatarozza meg.....
johai 2017. 12. 09. 09:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#19704
Ugyanilyen alapon kerdezhetned miert nem adjak el a bitcoint,vagy az mszaros papirokat,de akar a folyamatos ath-t csinalo ricsit.
Ugyanaz megy a lakaspiacon mint a rv piacon,a preferalt szegmensekbe aramlik a penz,nem csoda hiszen neponta tucatszor elmondjak mi a jo befektetes......egyaltalan ha valamit folyamatosan mondanak azt elhiszik az emberek,arra mozdulnak.
because 2017. 12. 09. 07:10
Előzmény: #19702  2345678
#19703
Nem kell mindent elhinni, amit mások leírnak :) Hogy 7 év-e a megtérülés, az csak sokkal később derül ki. Ígérgetni mindent lehet.
2345678 2017. 12. 08. 22:59
#19702
Ma találtam a hirdetések között új építésű Rottenbiller utca 17 alatti lakásokat.Az érdekesség az amit írnak:"befektetés megtérülési ideje 7 év". Ez nem rossz !Könnyű megtalálni a hirdetések között,ha valakit érdekel.
2345678 2017. 12. 08. 12:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#19701
Írta valaki nemrégen,hogy ha lenne belvárosi lakása ,akkor most eladná és venne  valahol másutt. Szerintem sokan  gondolkodtak és gondolkodnak így így. Eladták,meg eladnák ! Lehet,hogy eladásra  ez a az időpont egy jó időzítés. És hova mentek,mennének ? Egy kicsit kijjebb. Lehet,hogy panelba és még marad pénzük is.Nem is olyan régen azzal riogattak ,hogy a panelnek vége,mert csak ötven évet bír.Most csend van ebben a témában.Sőt már arról írnak,hogy még újabb ötven évet,de lehet,hogy 100 évet is kibír még ezután.Én halálos komolyan vettem ezt a sok negatív dolgot,amit összeírtak korábban a panelről,így maradtam ki a jóból.Azért nézegettem ezt a statisztikát,mert a belvárosban akartam nézelődni kb .20 25 négyzetméteres , nagy belmagasságú  galériázható lakások után.Nagyon jó belső kétszintes lakást lehet kihozni adott esetben.Korábban már csináltunk ilyet.De addig agyaltam rajta,míg  sikerült lebeszélni magamat.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek