Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kbb 2017. 10. 12. 21:17
#18480
Jó sokára, de kikerültek a 2017.01.01-i hivatalos települési lakosságadatok. :)
http://www.ksh.hu/apps/hntr.main?p_lang=HU
Budapest -6700 fő! Agglomeráció viszont durván nőtt, Érd csak egymaga +1000 főt szívott fel...
A számokat nézve azt mondhatnánk, hogy újra divatba jöttek a zöldövezeti kertes házak, és menekülnek az emberek a városból, de a környezetemből kiindulva most ebben inkább kényszert látok - huszonéves egyedülállók is szép számban laknak városhatáron túl, de nem a madárcsicsergés miatt, hanem mert nem tudják megfizetni a várost...
Izgalmas kérdés, hogy a kevesebb ember több üres lakást jelent-e Budapesten. A 2016 őszi mikrocenzus, ha jól emlékszem azt mutatta ki, hogy kevesebb az üres lakás Budapesten, mint a 2011-es népszámláláskor, ebből kiindulva inkább a válság alatt szülőknél élő huszonévesek költözhettek külön nagyobb számban (köszönhetően a javuló foglalkoztatottságnak), tehát az emberek helyigénye nőhetett meg.
Ha ez a helyzet, akkor az új lakások átadásával meg fog indulni egy kisebb visszaáramlás az agglomerációból (ami megtámasztja a használt lakások árát, aminek az új lakások piacra kerülésével csökkennie kellene).
ncseed 2017. 10. 12. 18:39
Törölt hozzászólás
#18479
sakal83 2017. 10. 12. 17:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#18478
A főbérlőm biztos jobban ért hozzá itt bármelyikünknél. Van 1X 110 lakása és vagy 60 még pluszba:) Számlásan ennyi. Ő is építette:)
Eléggé kasza:)
ncseed 2017. 10. 12. 16:53
Törölt hozzászólás
#18477
sakal83 2017. 10. 12. 16:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#18476
"Egész eddig szinte mindenkitől itt azt hallottam, hogy a panel milyen szar erre te beírod, hogy nálad szóba jöhet..."
Nem mindenki vagyok:) a szar milyenségét az ára határozza meg:)
"Amit leírtál lakás olyan nincs annyiért amennyiért te szeretnéd és ezt te is tudod!"
Addig nem veszek. Illetve vannak más lehetőségek is ingatlanvásárlásnál, mint az ingatlan.com. Én ezeken a helyeken nézek. Ha nem lesz, akkor addig nem veszek. A likviditásom és egyéb tényezők miatt NEKEM nem éri meg. Ha nem lesz ennyiért, akkor megoldom máshogy:) Az ingatlan terén teljes mértékben matematikai alapokon működök:) Nem érdekel a jövőbeli trend, a vevői igények és a többi marhaság, mert irreleváns számomra. Ha nyerészkedni akarok, akkor sportfogadok... Pontosan annyi esély van eltalálni a jövőt itt és ott is:)
" valamire való helyeken."
Leírtam, hogy hol keresek, már nem frekventált környéken, mert irreálisan magas árai vannak számomra. Szinte olcsóbban bérlem, mint a bekerköltségem lenne. 36 millás lakásban élek. 80-20 hitelben 30 milla hitel kellene, aminek a törlesztője kb 240k/hó. Most 110k-t fizetek. A kezdeti költségek 3 milla, tehát több, mint 2 év albi díj. A kezdeti kamatok további 5 évig felette lennének az albi díjnak. Számomra nem kérdés, hogy nem éri meg ekkora likviditást lekötni, illetve ekkora hitellel beszállni. 16-17 milla hitel a max. Erre jön 20-30% önerő. A többi számomra bullshit. A fix hitelhez, meg ragaszkodok, mert nekem az lesz egy igazi üzlet a számításaim szerint. Szerintem 4-5 éven belül Kamatmentes hitelt csinálnék belőle a megtakarításokból.
""Kiadás esetén pedig az elszállt kínálati ár -60-100k/nm áron veszek csak."
Ilyen nincs. A paneleknél meg főleg nincs mivel szinte látatlanban képek alapján be lehet árazni egy ilyen lakást ezért az árak minimálisan szórnak (azonos állapotú/elhelyezkedésű esetén). Senki nem adja oda ok nélkül a kínálati ár mínusz 4-6,5Millióért...."
Vannak olyan helyzetek, amikor igen. Az esetek 99,9%-ban nem, de én a 0,1%-ot keresem és néha találom is. A többi hidegen hagy.
ncseed 2017. 10. 12. 15:18
Törölt hozzászólás
#18475
sakal83 2017. 10. 12. 14:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#18474
Elsősorban lakhatásra, de - mivel elég jó helyen jó árban és jó lakást bérelek -, nekem az is játszik, hogy veszek egyet, és kiadom kb egy árban a mostanival.
Az ideális lakás:
- elhelyezkedése: Bármely metró elérése kb 15-20 percen belül kötött pályán.
- mérete Nappali + 2 szoba erkéllyel 65nm+
- és benne legyen 22 millába, 4 emeletes panel esetén 18-20-ba
Kiadás esetén pedig az elszállt kínálati ár -60-100k/nm áron veszek csak. Ez a kockázati áram:)
Efölött hülye azért nem vagyok kategória...
2345678 2017. 10. 12. 11:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#18473
Logikus amit írsz. Elképzelhető  tehát,hogy tömegesen vannak jelen a piacon lelkes amatőrök is. Szerintem ennek  a vásárlási láznak van egy nagyon erős lelki oldala.Azt tapasztaltam,hogy ha felkapnak valamit akkor mások is azt szeretnék.Emlékszem ilyen volt például a kerti bútor. Lehet,hogy soha nem ült benne,de megvette. Vagy a filagória.Szauna.Jakuzzi kád. Műanyag nyílászáró.Lakásszigetelés stb.Csordaszellemű lakásvásárló sok lehet a piacon plána ha kialakul valami trend .Ilyenkor sokan mondják:ha lenne pénzem én is abba fektetném.Én magam is hatása alá kerültem ennek a sodrásnak,de  örülök,hogy kimásztam belőle.
lakni_kell_valahol 2017. 10. 12. 11:40
Törölt hozzászólás
#18472
ncseed 2017. 10. 12. 11:00
Törölt hozzászólás
#18471
kbb 2017. 10. 12. 10:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#18470
Igen, de a lakás megvásárlására csak 5%-ot tud visszaigényelni, a bevételeiből viszont 27%-ot fizet be.
ncseed 2017. 10. 12. 08:58
Törölt hozzászólás
#18469
2345678 2017. 10. 12. 07:49
Előzmény: #18466  kbb
#18468
Emlékszem erre az időszakra.A projekteknek igyekeztek megnyerni a külföldieket,elhitették velük,hogy ez milyen jó profittal kecsegtet.Tömegesen jöttek az írek,akik akkor a hazájukban hitelt vettek fel,és abból vásároltak,mert elhitték,hogy a lakáskiadásból olyan profitjuk lesz,hogy vígan fedezi a tölesztőrészletet.De vagy nem volt profit vagy  a lakáskezelő cégek magas profitja miatt ráfizetéses volt az egész. Ezért egyre többen próbálták eladni,sok ilyen volt például a Gozsduban.Az értékesitésre el sem jöttek.Közvetítőn keresztűl megbizással értékesitették volna,de nehézkesen ment,mert egy magyar vásárlónak vásárolni kellett volna az eurót a vételhez és természetesen az átutalás is meg a két nyelvű szerződés stb. annyira megdrágitotta volna a vásárlást,hogy nehézkesebben ment az eladás mint gondolták.
2345678 2017. 10. 12. 07:40
Előzmény: #18463  pitcairn2
#18467
Egyértelműen mesterséges. Receptje:a válságkezelés hagyományos módja új elemekkel keverve.
kbb 2017. 10. 12. 07:21
Előzmény: #18435  2345678
#18466
Nem kizárt efféle spekuláció, de a nagypályás üzletszerű bérbeadás Budapesten nem tűnik nagy biznisznek... kapásból 27% ÁFA + egyéb adók, míg a szmszéd lakást kiadó Mari nénit csak egy csekély SZJA terhel, és sokszor ezt is elcsalja, így nevetve alámegy annak az árnak, ami egy ÁFA-körös profinak is megéri.
Persze 2008 előtt is voltak külföldiek, akik emelkedésre spekuláltak, csak akkor a fejlesztői oldalon - érdemi előértékesítés nélkül húzták fel a lakáskat, aztán 2008 után nagy buktával mentek haza... a "tudnak valamit"-ból simán lehet ez is.
pitcairn2 2017. 10. 12. 00:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#18465
lehetőségek mindig vannak:)
ha nem itt akkor más piacon
pitcairn2 2017. 10. 12. 00:10
Előzmény: #18345  Vortex
#18464
2007-ben is csábítóak voltak a kamatok...
pitcairn2 2017. 10. 12. 00:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#18463
kokaintól is lehet "pörögni" csak a végeredmény lesz rémálom
kb. ilyen a mostani mesterségesen kierőszakolt pörgés
mage 2017. 10. 11. 23:04
Előzmény: #18461  mage
#18462
Ha jobban érdekel a téma van több topikja is ezen a forumon pl: https://forum.portfolio.hu/topics/nyilasi-alap/16262?
mage 2017. 10. 11. 23:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#18461
Nyilasi régen írt ide a forumra (én akkor még nem olvastam csak hallomásból ismerem). Meggyőződése volt, hogy túlértékeltek a piacok és már akkor se lehetett soha megmásítani az elképzeléseit, semmilyen érvvel. Írt blogot is. 2008-ban bejött neki és ezután felfigyelt rá a concorde. 2010 vége fele nevével fémjelzett 5 éves zártvégű befektetési alapot indítottak. 2011-ben az újabb tőzsdeesések miatt a legnagyobb hozamot ért el a befektetési alapja Magyarországon, ha jól emlékszem 50 millió körüli sikerdíj illette az után az év után. Majd jött a feketeleves, mert ő továbbra is csak shortba tudott gondolkodni és 2015 végére mikor is zárták a befektetési alapját a befektetett pénz 1/3 maradt a számlákon. Tehát minden idők egyik leghosszabb bull piacán neki sikerült a befektetők pénzének 2/3-t elbukni. A concorde azóta még az emlékeit is próbálja kitörölni, mert ez olyan szégyen amit sose tudnak lemosni magukról.
Ebben a topikba is szokott írni olyan aki akár a reinkarnációja is lehet :).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek