Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 09. 30. 10:54
Előzmény: #18233  kbb
#18240
Az alapdíj miatt csak nagyon extrém esetben fog ez kijönni 49 négyzetméterre olcsóbban, ha mondjuk 28 fokra akarsz fűteni. Kicsit kisebb lakásra nekünk konvektorral kisebb a gázsszámlánk, mint neked az alapdíjad, 24 fok körüli hőmérsékletet tartva. Emellett állandó harc megy a panelházakban, hogy hogyan osztozzanak a költségeken, litri, hogy milyen házat fogsz ki. Pl. haverom aki felső lakásban lakik, kedvezményt kap a fekvés miatt, de máshol meg nincs ilyen, hanem a lakás maga árazódik alacsonyabbra a fekvés miatt, pedig ez bármikor változhat. Van ahol a költségmegosztó alapján megy a teljes elosztás, van ahol 1/3 arányban, van ahol fele-fel, van ahol 1/3-2/3. Ezek mind-mind befolyásolják, és veszteseket-győzteseket hoznak ki. Ezért van az, hogy van aki dicsekszik, hogy neki milyen olcsó, más meg panaszkodik, hogy méregdrága. A szigetelt, új ablakos panelt meg a szigetelt, új ablakos téglával illene összevetni.
pickpepe
pickpepe 2017. 09. 30. 10:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#18239
Az adatok amiket leírtam tények! Természetesen van költsége a kazánnak, ezt senki nem vitatja, de majd lesz a távhő rendszernek is és azt majd szépen kifizeted a havi díjban, csak nem szólnak róla. Nincsen ingyen ebéd! A panelokat nem utálom, panelba születtem és eddigi életem 2/3-át panelban éltem le! A lakásunkat a házat szigetelték, így tudom mi volt előtte és utána, még a pályázatot is én csináltam. A lakóközösség többnyire normális volt, de ennek ellenére volt nem egy totál hülye és elég sokan tartottak kisállatot és kutyát is. Főleg ez meg a csótányok tettek be, ezért adtam el főleg. 5 szintes panel volt a 4.-en laktunk, a szigetelés után egész télen nyitott, billentett ablakkal (összes radiátor elzárva, soha nem nyitottam ki őket), az elsőn meg panaszkodtak hogy megfagynak! De ami leginkább zavart, hogy a környék kezdett leépülni, egyre több lepukkant ember, lepukkant kocsik, egyre igénytelenebb emberek, rosszabb közbiztonság, így aztán le is léptünk. Azóta sem bántam meg. Továbbá panelban nem lehet 35 m2-es nappalim, mert az ott már egy önálló garzonlakás és jobban szeretek igényesebb helyen lakni, ha elmegyek sétálni vagy biciklizni a gyerekekkel, vagy a játszótérre akkor jobban érzem magam. Aki szereti a panelt az maradjon. A befektetés az más, abban jó lehet, bár hosszú távon úgy sem hiszek benne.
ncseed 2017. 09. 30. 10:49
Törölt hozzászólás
#18238
kbb 2017. 09. 30. 10:33
Előzmény: #18233  kbb
#18237
"alapdíj br. 407,36 Ft/légm3/hó" -> itt az éves tarifát másoltam be véletlenül, helyesen 33,95 Ft/hó
ncseed 2017. 09. 30. 10:18
Törölt hozzászólás
#18236
kbb 2017. 09. 30. 10:14
Előzmény: #18233  kbb
#18235
+ a szigetelt-ablakcserés panelek energiaigénye még alacsonyabb is az átlagnál, a régi betűzés szerint általában B és C minősítést kaptak: link Tehát az olcsóbb egységárú távhőből is kevesebb GJ-t igényelnek, mint a nem újépítésű téglalakások többsége.
ncseed 2017. 09. 30. 10:12
Törölt hozzászólás
#18234
kbb 2017. 09. 30. 10:04
Előzmény: #18225  pickpepe
#18233
A fűtéses részhez: kiragadott példák helyett (ahol nem ismerünk lényeges körülményeket, pl. lehet, hogy a tulaj 16 fokban szeretett aludni stb...), nézzük meg a konkrét tarifákat. FŐTÁV, link alapdíj br. 407,36 Ft/légm3/hó, nálam ez 49 m2-re (124 légm3) 4.209 Ft/hó hődíj br. 2596 Ft/GJ (fűtésre is vízmelegítésre is) FŐGÁZ, link alapdíj br. 973 Ft/hó hődíj br. 2865 Ft/GJ (évi 1200 m3-ig), 3322 Ft/GJ (évi 1200 m3 fölötti részre) Az 5% távhő ÁFA óta a bruttó hődíj a FŐTÁV-tól vételezve már OLCSÓBB, mint egyedi gázból előállítva, ráadásul utóbbi esetben te viseled a kazán hatásfokából eredő veszteséget is (tehát azt a hőt is kifizeted, ami a kéményen kimegy - kondenzációs kazánnál ez minimális, konvektornál viszont elég tetemes), míg távhőnél az épületbe ténylegesen beérkező hőmennyiséget mérik (az, hogy a csövek az utcát fűtik, az alapdíjba van beépítve). A távhő az alapdíj miatt jöhet ki esetleg drágábbra, de ha a karbantartást, javítást, kazán- és kéménycserét évesíted, akkor gyakorlatilag ugyanott vagy. A FŐTÁV marketinganyagai szerint a teljes költséget még olcsóbb is a távhő néhány %-kal. :)
Törölt felhasználó 2017. 09. 30. 09:57
Előzmény: #18227  because
#18232
Az én egyetlen tapasztalatom panellal épp az ellenkezője volt:Durván pedáns és belterjes lakóközösség, akik folyton figyelték egymást, és ha valaki túl nagyot fingott, vagy felcipelte a lépcsőhazon keresztül a bicaját, az már maga volt a sátán. Természetesen hófehér fal a lépcsőhazban, minden szuper tiszta, tökéletes. Csak épp élni nem lehet ott. Ezt azért írtam, hogy lásd, épp az ellenkező véglet is előfordul. Én azt szeretem egy társashazban, ha az alapvető együttélési szabályokon túl a lakók leszarják egymást, nem bratyiznak. Ehhez az kell, hogy ne legyen homogén a lakóközösség, mert akkor sokkal jobban tartják az 5 lépés távolságot. Éppen ezért jellemzően a fiatal családos lakóparkok, valamint anagy többségben még idős lakók által lakott társasházak a legrosszabbak, ahol pedig már az egykori első beköltözők közül már 3/4-e kihalt vagy elköltözött, az a tökéletes. Most kerülnek bele a 60-as évek végén épült házak ebbe a fázisba.
Törölt felhasználó 2017. 09. 30. 09:50
Előzmény: #18225  pickpepe
#18231
Opsz, én is ezt akartam kérdezni realestate-től a Kiszámolón, de megelőztél. Amúgy a panel lakások relatív áremelkedése egyértelműen a panelprogramnak köszönhető. A távhővel szerintem két gond van, amit írtál, az csak az első következménye:1. A fejlesztésben nem érdekelt, bürokrarikus maffia távhőcégek.2. A távhő alapvetően a középrétegnek lenne optimális, mivel jól működő rendszer esetén közepes az ára, vannak olcsóbb fűtési módok is, viszont azoknál kényelmesebb, problémamentesebb, környezetbarátabb. Ehelyett nálunk nagyobb részben az alsó rétegeknek van ilyen.
Törölt felhasználó 2017. 09. 30. 09:45
Előzmény: #18222  kbb
#18230
Én ismertem olyat is, aki tehetős vállalkozó volt, kettő saját használatú családi háza volt, télen pedig beköltözött a panel lakásába, mert kényelmesebb volt neki.
kbb 2017. 09. 30. 09:38
Előzmény: #18227  because
#18229
Panelházból is van 4 emeletes, elég sok.
kbb 2017. 09. 30. 09:37
Előzmény: #18225  pickpepe
#18228
"Nincs ebben nagy csoda, jön egy válság akkor a panel jobban fog szakadni, ennyi. Amíg nincs baj addig hasít." A panel közgazdaságilag alapvetően inferior jószág (mint a tömegközlekedés, a turkálós ruha meg a baromfipárizsi), tehát ha csökken a jövedelem, akkor nő iránta a kereslet. Az ezzel ellentétes grafikonpárt - ami magasabb presztízsűnek mutatja a panelt, mint a téglát - a sajátos pénzpiaci folyamatok okozhatták: 2008-tól valószínűleg azért estek jobban a panelárak, mert több lehetett rajtuk a problémás hitel, mint a téglalakásokon, a mostani felívelő szakaszban meg szigorúbbak a hitelfeltételek (az a réteg, akinek 2008 után bedőlt volna a hitele, most nem kap hitelt, a többiek meg kevesebbet, amiből sokaknál panel jön csak ki), illetve megjelent egy befektetői réteg is, akik szintén a panelt kedvelik. Ha a jelenlegi hitelezési rendszer élt volna 2008 előtt is, akkor a válság alatt a panellakások ára csökkent volna kevésbé. Szerintem.
because 2017. 09. 30. 09:34
Előzmény: #18224  pickpepe
#18227
A Füredi úti lakótelepen ebben a Szentmihályi úti házban rovarirtás is van évente, de van aki lakáson belül nem kéri, mert pénzbe kerül ezért a többi lakás és a közös területek hiába vannak megtisztítva elvileg a rovaroktól, csótányoktól, csak pénzkidobás az egész. Lakjon a harapós ló panelben, meneküljön, aki megteheti. Nem kéne ennyire dicsérgetni a paneleket, sok igénytelen és elhanyagolt ember lakik ott cuki házikedvencekkel, akiket bezárnak egész napra, majd ha a liftbe pisilnek, otthagyják a pisit.... sokkal nagyobb az esély egy 84 lakásos 10 emeletes panelben erre, mint egy 18 lakásos téglaházban... már csak a lakóösszetétel miatt is...
ncseed 2017. 09. 29. 21:48
Törölt hozzászólás
#18226
pickpepe
pickpepe 2017. 09. 29. 21:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#18225
Nincs ebben nagy csoda, jön egy válság akkor a panel jobban fog szakadni, ennyi. Amíg nincs baj addig hasít. Amit múltkor írtál 70 m2-re fűtési költséget, hogy a felére esett, annyiból egy szigeteletlen 15 éves 30 -as téglafalú 93 m2-es lakás kifűthető 15 éves, nem(!) kondenzációs gázkazánnal, úgy, hogy a nyílászárok némelyikén befúj a szél. Ez nem vicc, ismerem a tulajt energetikai projekt miatt láttuk a számlákat is! Képzeld el mi lenne a panellel szigetelés nélkül! Egyébként a távfűtés a világ legjobb fűtési módja, lenne, ha hatékonyan üzemeltetnék, de Maon. nem teszik. A rendszer szar, a gépészet, a csövek amik a házakhoz mennek nincsenek normálisan szigetelve (kedvencem amikor -15 fokban a panelek között van egy rész ahol nincs hó vagy jég, hanem sár van, na ott futnak a fűtéscsövek). Az EU már nem nagyon fog zsét adni, egyszer a gépészet is megadja magát, akkor majd össze kell dobni annak az árát(nemcsak a lakásban kell kazánt cserélni:), az kemény lesz. te vagy realestate a kiszamolo.hu-n? nagyon egy követ fújtok, még a stílus is, mondhatni ugyanaz :)
pickpepe
pickpepe 2017. 09. 29. 21:27
Előzmény: #18220  because
#18224
Óriási! 27-es lház a szemétleötőcsö eldugulva!Benne pokroc,szönyeg,deszka.....kik laknak itt?????A MACSKAALMOT NEEEEE DOBJÁK A CSÖBEEEE,MERT A SZARRR ÉR LE A FÖLDSZINTRE ÉS UNDORÍTÓ! Ez hatalmas! Még most is röhögök! Hihetetlenek az emberek!
ncseed 2017. 09. 29. 19:26
Törölt hozzászólás
#18223
kbb 2017. 09. 29. 19:25
Előzmény: #18221  because
#18222
Mindenfélék. Egyik szomszéd lakás egy 30 körüli páré, mindketten jogászok. És a lépcsőházban nem ők az egyedüli Dr. titulusúak. Másik szomszéd lakás egy 35-40 év körüli mérnöké, aki most épp kiadja, mert külföldön kapott állást. Persze van néhány tróger is, és az igaz, hogy utcáról is érzékelhetően átlagon felüli lakótelepről van szó.
because 2017. 09. 29. 19:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#18221
Itt a kutyapisi: link Szerinted milyen "emberek" lakják a panellakásokat? Kultúráltak, intelligensek?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek