Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Sarpac
Sarpac 2017. 09. 18. 13:53
Előzmény: #17739  pitcairn2
#17740
Először bődületes infla lesz majd utána.Egyszerű logika mindenben lufi van kivétel hol nincs? Ennyi!
pitcairn2 2017. 09. 18. 13:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#17739
és mivel a 2008 óta a rendszerbe belőtt új pénzt jobbára csak buborék (újra)fújásra használták egy csinos deflációs összeomlás is bent van a pakliban
pitcairn2 2017. 09. 18. 13:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#17738
a "mostani állapot" nem fog 10 évig kitartani...
pitcairn2 2017. 09. 18. 13:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#17737
1. mindig van választásod 2. a buborékok végül mindig kipukkadnak
ncseed 2017. 09. 18. 13:20
Törölt hozzászólás
#17736
ncseed 2017. 09. 18. 13:15
Törölt hozzászólás
#17735
Törölt felhasználó 2017. 09. 18. 13:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#17734
link Zsiday szépen leírja az ellentábor aggályait.
subzero444 2017. 09. 18. 12:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#17733
Vidék: Most erősen fogalmazok, de annak annyi. Lassú (?) pusztulás, elnéptelenedés, kihalás, elértéktelenedés, stb. Nem lehet az, hogy egy idő után annyira nagy feszültség lesz a budapesti és vidéki bérek/lakásárak/iroda bérleti díjak között, hogy megéri inkább bizonyos dolgokat vidékre vinni?
ncseed 2017. 09. 18. 11:56
Törölt hozzászólás
#17732
pego
pego 2017. 09. 18. 00:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#17731
Mit értesz egyensúlyi helyzeten? Gondolom nem a ki és bevándorlók számának kiegyenlítődését, hanem kb. a "vasfüggönyt", mert kb. annál volt csak "természetes elvándorlás". Én azt gondolom elég sunyi a nyugati országok politikája és nagyon ügyes is mert biztosan megtesznek mindent az Európán belüli munkáskezek megszerzéséért (eddig jobbára a szülőhazában volt ránk szükség olcsó bérért, és fogyasztóként, de mostanában demográfiailag kint sem olyan rózsás a helyzet így oda is kellünk), de a hírek mindig valami egészen másról szólnak. Szerintem ebben is kőkemény verseny van. Kétség kívül (szerencsére) Mo. beleállt ebbe a versenybe és egyéb tényezők is meggondolhatóvá teszik a maradást és a visszaköltözést. Úgyhogy Budapestnek és a budapesti ingatlanosoknak biztosan nincs félnivalója attól, hogy ki fog ürülni. De sajnos, ami Európán belül nagyban megy keletről nyugatra, az kicsiben is az országon belül, csak egy kicsit gyorsabban. Még szerencse, hogy ilyen sok nyelv van Eu-ban, ez legalább lassítja a folyamatot, ha nem így lenne, akkor egyébként is már csak egy megye lennénk. A pénzhazautaláson magam is többet gondolkodtam. Azt ember nem tudja megmondani, hogy mekkora hányad belőlük, aki Mo-i vagyont akar belőle építeni, vagy csak a hátramaradottakat segíteni, netán csak szimplán főleg emocionális és bizonytalansági okokból biztos-ami-biztos alapon két helyen is próbál hídfőt verni, arra az esetre, ha kint nem úgy alakulnak a dolgok. De ez utóbbi nyilván csak az első generációra igaz, azoknak is csak az első x évére. Lehet csak ezt látjuk. Illetve még egy gondolat, ami az 1000 MrdFt-tal kapcsolatban eszembe jutott: az átutalások száma, mértéke egyébként is növekszik a világban, ahogy digitalizálódunk; és azt megint ember nem tudja megmondani, hogy a külföldről ténylegesen hazajött pénzeszköz valóban nőtt-e, mert azt senki sem tudja, hogy az elmúlt évtizedekben mennyi valuta (papírpénz) jött haza évente. Na azzal már lenne értelme összevetni az 1000 Mrd-ot. Sok sváb településen jártam, járok itthon. Szép házak sok helyen, de nem az itthoni fizuból; ők tudták megtenni legkönnyebben a kinti munkát a nyelv miatt. Szerencsére sokan csak hetelnek. (hétvégére hazajönnek). De azért kopnak is el lassan. Megnőnek a gyerekek: hol dolgozzon, kézenfekvő, ahol apuka már kiismeri magát. Ezek a srácok is járnak egyébként még haza, mert meg kell mutatni a TSI golfot itthon a csajoknak. (Egyébként rengeteg svájcit, hollandot, angolt és németet láttam (inkább idősebbeket) az elmúlt tíz-tizenöt évben jönni, megvették a parasztházat, felújították ami nagyon jó volt a helyi közösségnek (munka+tüzép bevétel). Viszont úgy 4-5 éve kezdenek nem itt lakni, sőt többen árulják a házaikat. Kisvárosban panaszkodott is nekem egy ingatlanos, igaz pár éve, hogy el akarnak mindent adni, de a szépen felújítottakat jobbára csak a külföldiek tudnák megvenni, azok meg nem jönnek.) Ez utóbbi gondolat a zárójelben nem olyan fontos, de a lényeg az, hogy én a vidéket féltem, Budapest szerintem rendben lesz és növekedni fog méretben is, hacsak nem történik valami furcsa a világban.
ncseed 2017. 09. 17. 20:38
Törölt hozzászólás
#17730
gyula1971
gyula1971 2017. 09. 17. 20:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#17729
Hát igen,de a tartós 0-infláció nem fogja vissza a GDP-növekedését?
ncseed 2017. 09. 17. 20:32
Törölt hozzászólás
#17728
pego
pego 2017. 09. 17. 20:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#17727
Ez a tanulmány már kering egy ideje a neten, az újságírók között, sőt ennek a sokkal bővebb verziója is, ahol rengeteg számmal alá is támasztják. Tiszta logika. De igazából csak az van alátámasztva, hogy csökken a bevándorlás üteme. És sajnos a jóslat is inkább csak olyan delphoi jellegű: kelet lesz a nyertes. Szerintem ez 100%-ig igaz. Germany határozottan keletebbre van mint UK.
ncseed 2017. 09. 17. 19:36
Törölt hozzászólás
#17726
ncseed 2017. 09. 17. 12:41
Törölt hozzászólás
#17725
kbb 2017. 09. 17. 12:25
#17724
ncseed 2017. 09. 17. 09:25
Törölt hozzászólás
#17723
kbb 2017. 09. 17. 08:47
Előzmény: #17705  Törölt felhasználó
#17722
Központibb helyen a VIII. és IX. kerületekben vannak építkezések, pl. Corvin-negyed továbbépítése, de ezeket nem igazán ismerem. A Bulcsú utca környéke - igaz a bedőlt projektnél 1-2 utcával kijjebb, Dévai és Lőportár utcák - kifejezetten népszerű most: link - 184 lakás, kb. fele eladva, 2019.06 átadás link - 182 lakás, 13 szabad, 2018.06 átadás link - 75 lakás, 27 szabad, 2019.01 átadás link - 67 lakás, 23 szabad, 2019.03 átadás link - 68 lakás, 2019. I. félévi átadás link - 44 lakás, 3 nagyméretű szabad, majdnem kész
ncseed 2017. 09. 16. 21:16
Törölt hozzászólás
#17721

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek