Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kbb 2017. 09. 03. 11:29
Előzmény: #17477  buyandhold
#17480
Nézzük meg utólag, ha lejár a 2026/N. :) Ez kamatfordulótól egy évig 2,8% körül fog fizetni, ami lakáshoz képest nagyon gagyi, de messze még a vége, a DKJ +2,75% változó kamat normál monetáris politika mellett rendkívül gáláns ajánlat, közel 4% REÁLhozam... Ha hozzávesszük, hogy Budapesten reál értelemben már túlértékeltek a lakások (MNB szerint), 2026-ig simán elképzelhető egy 10% fölötti reál árcsökkenés (ami még mindig csak a tavalyi reál árszintnek felelne meg, mikor már bőven ment a huhogás, hogy lufi van!)... meg a kiadással járó költségeket és munkát, akkor a lakásbefektetés leadózva egyáltalán nem biztos, hogy évtizedes távlatban jobb buli lesz, mint a TBSZ-en tartott BMÁK. Persze előfordulhat, hogy hosszú évekig marad a negatív reálkamat, és igazi lufivá nő a most még csak mérsékelten túlértékelt lakáspiac. Ekkor a BMÁK-osok szívnak.
ncseed 2017. 09. 03. 08:59
Törölt hozzászólás
#17479
ncseed 2017. 09. 03. 08:28
Törölt hozzászólás
#17478
buyandhold 2017. 09. 03. 07:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#17477
irod: Egyenlőre nem veszek semmit... Ez egy jo otlet, csak mire varjak?Egyreszt elesek a berleti dijtol. Ez 10 millankent kb. 800ezer ft evente.Masreszt csak felmennek az arak, tehat 1 ev mulva par millaval tobbert tudok csak venni.Miert lenne erdemes varni?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 09. 02. 21:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#17476
"csak élvezem a sok shortos kínlódását... " Dehát azok, akik várják, hogy lemenjenek az árak, nem feltétlenül shortolnak, azaz adtak el. Meg aztán: nem szerencsés a világot / piacokat lúzerekre meg "winnerekre" felosztani, az olyan "tinis". Visszatérve az emeletek kérdésére: vannak azért olyan penthouse-ok, amik megérik az árukat - függetlenül a "tűzveszélytől" meg egyebektől. A zaj meg a por is kevésbé jut fel oda, a kilátás meg néha pláne kárpótol az ilyen "1x 150 év alatt" bekövetkező esetekért. (Tűz nyilván gyakrabban üt ki, de hogy pont abban az ingatlanban, amiben XY konkrétan épp tartózkodik/lakik...) Az ember hajlamos túlértékelni azokat a veszélyeket (pl. azok bekövetkezési valószínűségét), amiktől saját maga is fél.
ncseed 2017. 09. 02. 21:31
Törölt hozzászólás
#17475
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 09. 02. 19:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#17474
Bocs - elfelejtettem, hogy a statisztikához nem értesz, kevertem a szám.tech-kel :) (Vicc volt...) Szóval ha a tűztől stb. tartasz, akkor a légópincét tudom ajánlani, véletlenül van is egy, mennyiért veszed meg? :) (Ez is vicc volt, de ha mégis megvennéd, szólj...) :)
kbb 2017. 09. 02. 19:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#17473
Hát, nekem egyértelműen úgy tűnik, hogy a mostaniak a belső inflációt látnák szívesebben, még a buborékveszélyes negatív reálkamatot is bevállalalják, csak nehogy erősödjön a HUF... ez a HUF-ban eladósodottaknak jó, mint például a magyar állam. Gyakorlatilag a pénzügyi megtakarítókat adóztatják burkoltan.
ncseed 2017. 09. 02. 19:16
Törölt hozzászólás
#17472
kbb 2017. 09. 02. 19:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#17471
Az exportot az infláció (bérnyomás miatt megdráguló termékek) is gyengítik. De gyengülnie is kellene, az nem jó, ha jelenben termeljük meg a külföldiek fogyasztását, és az érte cserébe kapott import a jövőbe tolódik...
kbb 2017. 09. 02. 19:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#17470
Ez a szerkesztőfelületen még két külön pont volt, csak telefonról írva nem rakott sortörést a fórummotor... HUF erősödés, VAGY infláció Lakásokat mindkettő drágítaná külföldről nézve, de magyar tulajdonosnak nagyon nem mindegy, hogy csak az árfolyamon keresztül EUR-ban drágul-e, vagy pedig változatlan árfolyam mellett HUF-ban nő az ár.
ncseed 2017. 09. 02. 19:06
Törölt hozzászólás
#17469
kbb 2017. 09. 02. 19:02
Előzmény: #17466  kbb
#17468
Na, szóval annyit szeretem volna mondani, hogy a folyó fizetési mérlegben hasonló vagy nagyobb egyensúlytalanságok vannak, mint 2002-2008 között, csak most ellentétes előjellel: link (Hosszú távú grafikont nem találtam, csak ezt a 2014-est, de könnyen utána lehet nézni, hogy a többlet nem csökkent azóta sem.) 2008 előtt azért maradhatott magas hiány évekig, mert a külföld hajlandó volt finanszírozni (gyakorlatilag a CHF hiteleket úgy tudták kiszórni a bankok, hogy nem közben rogyott meg az árfolyam), most pedig ez a külfölddel szembeni adósság épül le igen gyors ütemben. Tartósan, azaz évtizedekre nagyon ritkán szoktak fennmaradni ekkora egyensúlytalanságok, tehát belátható időn belül drágulniuk kell a magyar termékeknek és béreknek a külföldiek számára, ami két úton következhet be: - erődödik a HUF - HUF-ban drágul meg minden Matolcsyék az alacsony kamatokkal utóbbit szeretnék inkább látni - a növekvő árszínvonal nyilván jó az ingatlantulajdonosoknak, ellentétben a pénzben megtakarítókkal. Az erősödő HUF pedig fordítva. A kockázatkerülő viselkedést jelenleg a hosszú távú megtakarítások ingatlan és BMÁK közti megosztásában látom. Egyikkel nyer az ember, másikon bukik, ha helyreáll a külker egyensúly, de előre nem lehet tudni, hogy melyik lesz a nyerő és a bukó.
kbb 2017. 09. 02. 18:23
Előzmény: #17466  kbb
#17467
buta fórummotor :(
kbb 2017. 09. 02. 18:22
Előzmény: #17454  buyandhold
#17466
"devizakockazatot emlitetted, nekem special a Ft a kockazatos, es inkabb euro-ba, usd-be menekulok" Ha itthon élsz, akkor HUF-on kívül mindenben devizakockázatot viselsz... spekulálsz, ha úgy tetszik. Miért magától értetődő, hogy a HUF csak gyengülhet? A fizetési mérlegben 2009 óta folyamatosan hatalmas többlet van, ami tartósan fenntarthatatlan... az egyensúly kétféleképp állhat helyre: - HUF erősödés- Infláció (emelkedő magyar termékárak és bérek) Matolcsyék úgy tűnik a második felé hajlanak, ami egyébként a megtakarításaikat ingatlanban tartóknak kedvez. HUF erődödés a kamatszint normalizálásával következhetne be, ami az ingatlanpiacnak hidegzuhany lenne, viszont a BMÁK-osok kaszálnának. Kockázatkerülőknek érdemes a hosszú távú, 10+ éves megtakarításokat ingatlan és BMÁK között megosztani. Egyik utólag rossz döntés lesz, másik jó, de előre nem tudjuk melyik... megosztással nyugodtan alhat az ember.
pickpepe
pickpepe 2017. 09. 02. 17:27
Előzmény: #17455  buyandhold
#17465
Nem városrészt/utcát kérdeztem csak várost, mindegy ha nem akarod megírni megértem, azért kíváncsi vagyok. Esetleg, ha már megvetted, akkor megírhatnád.
ncseed 2017. 09. 02. 17:11
Törölt hozzászólás
#17464
buyandhold 2017. 09. 02. 17:08
Előzmény: #17457  upgrayeddAKS
#17463
az a helyzet, hogy minden evben vissza akarom forgatni a bevetelt, hulyen hangzik, de nekem akkor is az a jo, ha lent vannak az arak...eladni nem akarok mostanaban...
buyandhold 2017. 09. 02. 17:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#17462
ne erts felre, en is itthon vettem lakasokat, nem is szivesen vennek kint ( elsosorban a lustasag miatt),de megertem ha valaki azt teszi...pl. egy haverom kint dolgozik, nagyon jol keres, itthon nincs lakasa...lehet az o helyeben en is Brusszelben vennek inkabb, ha nem sokkal tobb mint Pest. En nem akarom bonyolitani az eletemet kulfoldi lakassal, de azert neha eljatszok a gondolattal... egy kezdolokes kellene hozza....
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 09. 02. 16:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#17461
Akkor már csak a ransomware maradt: ransomware vírusok lekódolhatják a dokumentumaidat, aztán nem férsz hozzájuk, mert nem tudod dekódolni... szóval ments naponta DVD-re / external HDD-re (vagy gyakrabban akár) :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek