Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 08. 17. 15:02
Törölt hozzászólás
#17160
sakal83 2017. 08. 17. 14:46
Előzmény: #17153  MethYou
#17159
Most építettem/vettem (március) egy ikerházat sajnos családi okból, de hál isten nem lesz rá szükség így eladom. Körbejártam, hogy mennyiért vinnék. A tanácsok azok voltak, hogy 60 milla (150nm XV. ker) alatt semmiképp ne adjam, mert annyiért rárabolnak (én kétlem, de szakmabeli naprakész ingatlanos/ügyvéd/bankos is ezt mondta). Ha valóban elviszik annyiért, akkor megfogadtam, hogy nem veszek lakást pesten csak valami vh-s újszerűt a peremkerületekben 3-4 évre (18/20/16/tétény) 70-90nm-est jelenlegi bekerülési költséghez közel. Leszarom, legfeljebb kocsizok (veszek egy priuszt). Ezek az árak nagyon nonszenszek. Értem, hogy kereslet kínálat hozam stb marhaság, de mindennek van határa. Ez a határ a megkereshető jövedelem/ingatlanár/szabadidő egyvelege számomra. Na ezen a határon túlléptünk több kerületben. Konkrét áram nincs, mert sajnos az az átok súlyt, hogy tudom mennyiért épülnek, és higgyétek el, baromi rossz érzés látni ezt. Már az ikerháznál is a gyomrom fog kifordulni, ha tényleg elviszik 60 milláért 30-40 milla hitellel, mert őszintén sajnálom őket. Pedig nem én építettem, hanem kivitelezőtől vettem/beszálltam a kivitelezésbe, mert voltak bajok. Annyi a pozitívuma, hogy le fogom őket rántani, hogy amióta beszálltam, azóta normál minőség készül. (nem is értem, hogy lehet ilyet megvenni, ha valaki nem ássa bele magát...) Csak egy kis példa az árakról :CPl-es ajtó: Te árad: 60-65k, én áram 41k, nagyvállalkozó ára: 20-21k
ncseed 2017. 08. 17. 14:44
Törölt hozzászólás
#17158
Törölt felhasználó 2017. 08. 17. 14:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#17157
Én egyik csoportba sem tartozok, mert a harmadik elvben lehetne, csak közben értem azt is, hogy másoknak mi nem tetszik Budapestben.
signal2
signal2 2017. 08. 17. 14:32
Előzmény: #17154  sakal83
#17156
Alkudjon, nem az irányáron mennek el a lakások.
Törölt felhasználó 2017. 08. 17. 14:32
Törölt hozzászólás
#17155
sakal83 2017. 08. 17. 14:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#17154
ismerős most keres 44-52 nm-est (1,5 szoba) a XI kerületben újszerűt (ami kész, egy újat már megszívott) 25-26 milláért. Linkelj kérlek párat - ha van esetleg tarsolyban - , mert nem találunk neki. Ezért is néztem rá a XIII-ra neki, az is foghíjasan opció, itt láttam, hogy 550-800 között van egy-két darab újszerű... majd leesett az arcom.
MethYou 2017. 08. 17. 14:27
Előzmény: #17148  sakal83
#17153
Mennyiért néztek kecót konkrétan? a 800-1M budai nm ár kicsit erős azért, az már új építés meg nagyon extra, vagy csak eladói vágyálmok.
Törölt felhasználó 2017. 08. 17. 14:18
Előzmény: #17138  sakal83
#17152
"Ne keverd össze a dolgokat. A vidéki nagyvárosok külső részeinek tömegközlekedése irreleváns, mert 5-7 perc kocsival a központ szinte mindenhol, távolságban is vagy 6 km:) " Egyrészt napi szinten nem szívesen járnék autóval. Vidéki varosban akkor jó, ha gyalog vagy bringával könnyedén be tudsz jutni. Ha gyereked van, akkor meg nyilván nem fog autóval járni, ha asszonnyal másfelé jartok dolgozni, autóból 2 kellene. Másrészt azért ez így erős túlzás, Pécsen például bőven mondok neked autóval is félórás vagy hosszabb viszonylatokat, meg reggeli dugókat is. "Ami nagy baj, az épp ebből fakad. 100menként megálló, dupla menetidő. A sok lusta szar nem képes sétálni két megállót, inkább várja a buszt... és lassítja az egészet." Ez szerintem is probléma, annyit azért hozzátennék, hogy sok esetben ez a csomópontok miatt van, pl. a Nagykörúton én már sokat gondolkodtam melyik megállót lehetne kivenni, egyedül talán a Mester utcát, mert bár az is csomópont, de nagyon közel van a Borároshoz. De egyes buszoknál, villamosoknál rengeteg megállót meg lehetne szűntetni. "Nincsenek egyenes járatok a központba, amelyekre egyes buszok összegyűjtik körjáratszerűen az embereket. " Mert inkább metróra vagy más fő közlekedési útvonalakra ráhordó járatok vannak, amik így sokkal szélesebb körű igényeket elégítenek ki, többek közt ennek köszönhető a nagy járatsűrűség. Ugyanis nem mindenki a központba megy, és ha csak ott lehetne átszállni, az túl nagy teher lenne 1 pontban. "EGyedüli p+r parkoló az M4-nél van nyugaton. A többinél semmi. " Ez is probléma, csak két megjegyzésem azért van:1. Amíg az utcán korlátlan ideig ingyen letehetik a kocsit a belvárosban, addig senki sem fizet mondjuk egy parkolóházért, vagy csak kevesen.2. Jellemzően túlzottan bent akarnak ilyeneket építeni, pl. Közvágóhídhot befelé már dugók vannak, ezért oda nem lenen célszerű, kiljebb kellene. A tömegközlekedést is ennek megfelelően kellene fejleszteni.
Törölt felhasználó 2017. 08. 17. 14:05
Törölt hozzászólás
#17151
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 17. 14:02
Előzmény: #17140  sakal83
#17150
"Pl.: 140 milliárd úszó vb. A nyilvánvaló kivételével minek? A dagáyl strand használhatatlan lett, és két hétig lehetett nézni pár kislányt és kisfiút a medencébe csapkodni a vizet... Ehelyett építhettek volna MINDEN kerületbe egy uszodát. Abból is lehetett volna lopni... és még haszna is lett volna" Tökéletes a példád, de ez MINDEN magyar városra jellemző. Sokan vannak, akiknek tartósan nem opció a külföld, így Bp. nem versenyez velük. Hanem a többi magyar várossal, amiket jellemzően kenterbe ver. Én kisebb-nagyobb megszakításokkal éltem/élek a fővárosban pár évtizede. (1997-ben kezdődöt a "kalandom", így kb. 20-nál tartok.) A 13. kerületet soha nem ismertem eléggé, de nekem sincs jó véleményem róla. 1. pl. egy céges buli miatt át kellett rajta mennem, meg 1x taxival kicsit "városrésznéztem" benne, meg volt még ilyen-olyan ügyem ott, de én sem szeretem, ez a lényeg. Nekem az 5+6+7+8+9 nagyon bejött, legalábbis a jobb részei. Ott is van néha egy-egy foghíjtelek meg lepukkant rész, de egyre ritkább. Én amúgy elég rugalmas szoktam lenni minden tekintetben, így nehéz úgy "kiakasztani", hogy az tartós legyen. Viszont a vizet hamar felkapom, de el is száll a haragom gyorsan, és átértékelem, mit hogyan kell másképp csinálni, stb. Ez szerintem sokat segít abban, hogy meglássam az adott hely pozitívumait is a negatívumok mellett. Győrött viszont még nem laktam soha, így e tekintetben nincs viszonyítási alapom :)
ncseed 2017. 08. 17. 14:01
Törölt hozzászólás
#17149
sakal83 2017. 08. 17. 13:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#17148
Mondjuk én a 4. kategória vagyok - bejött a számításuk, tudnak jó pénzt kereresni, de most vette észre, hogy gyerek sem ártana, észrevette, hogy nem szívesen nőne itt fel gyerekként, annak ellenére, hogy felnőttként egész vidáman ellene haláláig. De az elszálló ingatlanárakat nem HAJLANDÓ megfizetni, és egy normális gyerekkel megfelelő ingatlant megfelelő helyen nem tudna venni, mert ennyit nem ér és össze sem lehet keresni családot fenntartva.
ncseed 2017. 08. 17. 13:58
Törölt hozzászólás
#17147
sakal83 2017. 08. 17. 13:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#17146
Aki BP multinál dolgozik irodában kérdezzen körbe hányan született Pestiek! A felsővezetők:)
sakal83 2017. 08. 17. 13:51
Előzmény: #17142  exmnbs1
#17145
800-1 milláért per nm:) na arra, ha lenne ennyi pénzem sem tenném ennyiért:) Budatétény még elérhető számomra, körbe is néztem, de sajnos messze-messze van a Váci úti irodanegyedtől. Jól beszoptam, vagy nem, és egy váltás jól is elsülhet:) legfeljebb Pestre eljárogatok néha:) de akkor inkább Bécs vagy dél spanyol. Balaton helyett és a wellnessszállók helyett is inkább Dél spanyolba járok vagy Róma/Velence pár napra. Nem tehetek róla, de smucig vagyok így az olcsóbb helyre megyek:) és sajnos nem vicc:)
ncseed 2017. 08. 17. 13:50
Törölt hozzászólás
#17144
gyula1971
gyula1971 2017. 08. 17. 13:47
Előzmény: #17127  signal2
#17143
Tőlünk sem szívesen járnak dolgozni a fővárosba,pár év után megunják. Szeretnének hazajönni majd...
exmnbs1 2017. 08. 17. 13:44
Előzmény: #17140  sakal83
#17142
Nézz körül akkor inkabb Budan
sakal83 2017. 08. 17. 13:41
Előzmény: #17139  upgrayeddAKS
#17141
Azért kíváncsi lennék mivel foglalkozol, hol laksz és hány éves vagy? Nem fog innen kiszorulni semmilyen búvalbaszott, inkább konzerválódik az 50nm-es panelba és még jobban elhervad:) Menj be egy boltba és próbálj mosolyogva kérni valamit:) a trend ez. Legfeljebb nem jön vérfrissítés:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek