Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 08. 16. 09:11
Törölt hozzászólás
#17120
Törölt felhasználó 2017. 08. 16. 06:30
Előzmény: #17110  pickpepe
#17119
Még Szeged vagy Debrecen sincs sehol Kolozsvárhoz 1 főre nézve sem, Kecskemét meg nyilván a Mercedes miatt megy most jól, de az más szegmens, az ipar, nem arról volt szó. Dunántúlon meg komoly ipar Győrben van, aztán kifújt, szolgáltató központja meg az ITSH-nak meg az Unisysnek van Pécsen, de a kettő összesen nem foglalkoztat sok ember, és mivel pesti bérekhez képest nagyon keveset fizetnek, onnan is elmennek az emberek. A nyugati határszél meg erősen függ az osztrák munkalehetőségektől, saját gazdasága (Győrt leszámítva) nem igazán van.
Törölt felhasználó 2017. 08. 16. 06:23
Előzmény: #17105  upgrayeddAKS
#17118
Eleve olyan munkákról beszélünk, ahol a lokáció elvileg nem lenne elsődleges, mert a budapesti irodákban is nyugat-európai vagy amerikai irodákkal dolgoznak együtt távolról. A legfőbb érv pedig az olcsóbb munkaerő lehetne. Jelenleg a diplomát, nyelvtudást igénylő munkáknál 2-3-szoros szorzó van vidék-Budapest között, 1,5-szeresnél tömegesen választanák a vidéki városokat a munkavállalók. Szvsz a fő ok, hogy nem mennek vidékre a munkáltatók, hogy még Budapest is nevetségesen olcsó világ szinten, jóval olcsóbb Kínánál, és csak alig drágább Indiánál.
pitcairn2 2017. 08. 15. 23:45
Előzmény: #17115  upgrayeddAKS
#17117
a szánalmas eredményeket azonban látjuk már bocs de ez egy kupac sz..r...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:57
Előzmény: #17114  kbb
#17116
Sok csóró román állampolgár (sokan közülük cigányok) ment Olaszo.-ba, Franciao.-ba, stb. Igazi gettókat hoztak ott létre a városok szélén, ahol a putrinál is rosszabb valamikben laknak, és főleg bűnözésből, stb. élnek...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:54
Előzmény: #17113  pitcairn2
#17115
"a jegybankár elvtársak az új pénzzel mindössze csak a segghülye buborékjaikat fújták újra még ocsmányabb méretűre..." egyik kedvenc mondatom :) részben azért, mert félig-meddig igaz, részben mert lehet kombinálni, pl. " az obszcén buborékjaikat fújták ...a segghülye jegybankárok..." ezek a szóvirágok is jók. A nyersanyagokkal meg majd csak lesz valami... megfőnek vagy ilyesmi :) Nem látunk bele az obszcén jegybankár-elvtársak boszorkánykonyhájába...
kbb 2017. 08. 15. 22:46
Előzmény: #17112  pickpepe
#17114
...és mégis elvándorol a lakosság még a megyeszékhelyeinknél jóval nagyobb városokból is (kizárásos alapon külföldre, mert Bukarest is csak stagnál).
pitcairn2 2017. 08. 15. 22:44
Előzmény: #17109  upgrayeddAKS
#17113
én nem "egy példát" hoztam hanem a komplett nyersanyagszektort ami az unortodox monetáris politika ellenére az 1970-es évek szintjére esett vissza... link nominálisan... azaz az unortodox monetáris politika mellett igen érdekes dolgok történnek... a jegybankár elvtársak az új pénzzel mindössze csak a segghülye buborékjaikat fújták újra még ocsmányabb méretűre...
pickpepe
pickpepe 2017. 08. 15. 22:38
Előzmény: #17106  kbb
#17112
Tessék elmenni Hajdúszoboszlóra, Debrecenbe, Gyulára, vagy Szegedre (Napfényfürdő), Makó (Hagymatikum), megnézni a román rendszámos kocsikat a parkolóban és a 4 csillagos szállodák körül. És nem 1-2, hanem rengeteg, új 1-2 éves audik, bmw-k, mercik egy igen széles réteg komolyan megindult ott, röhögve fizetik a nem olcsó belépőárakat, esznek isznak, mintha ingen lenne, pedig megkérik az árát.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:36
Előzmény: #17089  sakal83
#17111
Kápmegyeren meddig jár a HÉV? De amúgy pestszentlőrincen meg ott a felújított M3 :) na jó, az a Határ útig játszik csak, de arra jár egy villamos, legalábbis sok-sok éve, amikor oda jártam udvarolni, még egy jó kis villamos volt.
pickpepe
pickpepe 2017. 08. 15. 22:31
Előzmény: #17100  Törölt felhasználó
#17110
Ez már megindult keleten úgy tűnik Debrecen, Szeged és újabban Kecskemét kapja meg az esélyt. Debrecent nagyon tolják, elég megnézni a nagy K+F+I projekteket, bődület mi pénzt betolnak oda. Érdekes , hogy Szeged is beindulni látszik, betoltak kb 70 mrd-t az ELI-be (mellette több száz hektáros technológia park készül), odament a BP, T-Systems már ott van, megjegyzem az FUTUREAL új irodaházat épít Szegeden az EPAM-nak, az EPAM igényei szerint. Kecskeméten új egyetem lesz és a Mercédesz brutálisan húz. Az önkormányzat építési irodavezetője kb 2 éve végigvitt a város új ipari részen, ahol óriási területeken épül ki az út, a közművek, több ezer fős beszállító és logisztikai világcégek települnek be. Ha nem a saját szememmel látom nem hiszem el. Új tömegközlekedési járatok indítását szervezték éppen. Személyesen ismerek nem egy kecskeméti komolyabb vállalkozót, egy dolog miatt nem panaszkodtak: nincs pénz és megrendelés, munkaerő gond az már inkább van. Elmondták Jászberényből , Eger mellől és még ki tudja honnan járnak be hozzájuk ingázni, még legutóbb Nemesnádudvaron mesélte egy helyi, hogy onnan járt be Kecsóra dolgozni. Nyugaton inkább az ipar erős néhány városban (Győr, Tatabánya, Székesfehérvár), ezek válságra érzékenyebbek, de most nem ezeket az időket éljük. Most úgy néz ki talán ez a 6 város kap komoly esélyt, de talán keleten még jobbak is az esélyek bizonyos szempontból ezen a 3 helyen. + ide kell venni Paksot az ismert okok miatt, az is egy szigetet jelent majd kiemelkedő átlagbér, magas ingatlanárak, prosperáló város. Volt osztrák határ mellett kisvárosban lakásom kiadásra, elmondható, hogy nem volt alternatíva, szinte annyit kérhettem amennyit akartam, állítom annyiért olyan lakást sehol nem lehetne kiadni. A távolság miatt feladtam, hiába volt helyi kontaktom, nagy nyerőben zártam, eladtam.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:30
Előzmény: #17088  pitcairn2
#17109
egy példát hoztam az olajjal, előtte is volt, hogy "pl." :)...SnP? whatever... :) Sweet dreams :) (Amúgy 1x tényleg jó nagy összeomlás lesz, addig meg kisebb korrekciók talán...) :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:26
Előzmény: #17107  upgrayeddAKS
#17108
majd...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:26
Előzmény: #17100  Törölt felhasználó
#17107
50-60 év múlva kb. minden más lesz... ha valóban kiürülnek mad addigra a városaink, az lesz a legkisebb változás
kbb 2017. 08. 15. 22:23
Előzmény: #17104  kbb
#17106
A románozást megelőzendő, vásárlóerő-arányos GDP az EU átlag %-ában: link North West Romania Romania 50 Central Romania Romania 52 South East Romania Romania 51 Southern Transdanubia Hungary 45 Northern Hungary Hungary 45 Northern Great Plain Hungary 43 Southern Great Plain Hungary 48
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:23
Előzmény: #17100  Törölt felhasználó
#17105
Szerintem kb. egyedüli komoly érv lehetne a vidék mellett: a HIPA, de azt meg Budaörs kb. ki is lőtte. Gyártó cégeknél persze más, de SSC meg a többi inkább Bpesten vagy vonzáskörzetében marad. A magyarázatok sokfélék szerintem, de közös pont lehet bennük, hogy a magasabb budapesti munkaerő-költség eléggé hatékony szervezetnél nem oszt, nem szoroz - a kulimunkát úgyis a diákok, gyakornokok, stb. végzik, rajtuk akar a legtöbb cég spórolni. A HQ-n pl. ritkán akarnak spórolni, sőt... A legtöbb olyan épület, ami felkapottabb és/vagy magasabb a presztízse, az meg Bpesten van. (Ez nem csak adottásg persze, hanem tudatosan így választják, pl. mert a nagykutyáknak így jobb...)
kbb 2017. 08. 15. 22:13
Előzmény: #17100  Törölt felhasználó
#17104
"Vidéken hiába olcsóbb az iroda, ha a nagyobb cégek igényeinek megfelelő iroda nincsen." Tyúk-tojás probléma. A beruházók ott építenek irodaházakat, ahol várhatóan ki is lesz adva. "Ha ez nem történik meg, ki fog vérezni az összes vidéki város.." Romániában pl. jópár 300e körüli város van, és az összesnek csökken a lakossága... tehát még a "másfél Debrecen" méret sem garancia semmire.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 15. 22:11
Előzmény: #17089  sakal83
#17103
"Az ügyek intézése nem vesz el 3-4 órát. Ha álló fasszal ébredsz, akkor 35 szomszéd nem nézi. A bevásárlás nem egy félnapos program, ami valamiért egy túlélőtábor készségeket követel meg a sok megveszek mindent és eléd állok a sorba emberekkel szemben." Made my day / evening :) Ne csodálkozzunk, ha a következő Showder klub műsorokban a legtöbb stand-up gyerkőc előadása így fog mindig kezdődni: "A portfolio.hu fórumán olvastam egy Sakál nicknevű tagtól, hogy..." :) Persze a függönyt már régóta feltalálták, de ez nem von le a merevedéses "problémákat" taglaló mondat művészi értékéből. A többi is érdekes ugyebár (néhány kérdés: az ügyintézés Budapesten lassabb? OK, hogy többen laknak ott, de van még jópár faktor, pl. sokkalta több bankfiók, állami intézmény, akármi...) A bevásárlás nekem Bpesten MINDIG sokkal kevesebb időt vesz igénybe, pl. mert a lakóhelyemhez közel is be tudok vásárolni, stb. Aztán: 1x 1 hülye picsa elém is befurakodott (nem emlékszem, hová küldtem el), de az tuti, hogy ritka jelenség. Pedig nem hordok magammal sem baltát, sem láncfűrészt, becsszóra :) (A lefűrészelt csövű shotgun meg nem látszik ki a kabát alól, szóval beleolvadtam a környezetembe...) Egyébként hozzátenném: pl. egy lánykollégiumban már kifejezetten hátrány, ha "álló fasszal ébredsz, akkor 35 szomszéd nem nézi." Szerintem az a minimum, hogy 35-en nézzék (...hogy mit keres itt) :) (Ettől durvább asszociációk is voltak, de azokat már nem írom le, nehogy kitiltsanak, stb.)
kbb 2017. 08. 15. 22:10
Előzmény: #17099  Törölt felhasználó
#17102
"Adott esetben ha jól csinálják, egy 150 ezres város is megüthetné a szintet, és ott tudná tartani az egyetemén végzettek jó részét." Tudsz erre külföldi példát? Én 300-500e lakos alatt biztosan nem kötelezném el magam egy város mellett (saját lakás, gyerek iskolába járatása), hacsak nem olyan dologhoz értenék, amire helyben évtizedekig szükség lesz (pl. oktatás, egészségügy, közlekedés, vagy speciális eset: atomerőmű, olajfinomító). A multis szolgáltatóközpont tipikusan nem ilyen. Tegyük fel, hogy Dezső számvitel szakon végzett egy olyan egyetemi városban, ahol egy multicég könyveléssel is foglalkozó szolgáltatóközpontot nyitott. Szülei nem ott laknak, tehát lakásra is szüksége lesz, amit eleinte bérelni fog, később sajátot venne hitelből. Maradjon-e Dezső a városban, ha: - Alacsonyabb fizetést kap, mint Budapesten, de cserébe a lakhatás is olcsóbb - Szakmai fejlődés helyben behatárolt (ez csak egy szolgáltatóközpont, a magasabb pozíciók külföldön vannak), tehát ha "kinövi" a részleget, muszáj költöznie - Ha esetleg kirúgják / elviszi a multi a városból a könyvelését, vagy költözik ő is, vagy elmegy egy panellakásban működő helyi könyvelőirodához a szürkezónás kisvállalkozók beszámolóit gyártani Ha Dezsőnek komoly kapcsolata is van, és a párja nem a városban kapott állást, akkor a kérdés szerintem el is dőlt, úgyhogy legyen szingli.
ncseed 2017. 08. 15. 21:58
Törölt hozzászólás
#17101

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek