Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 08. 14. 13:00
Törölt hozzászólás
#17000
Törölt felhasználó 2017. 08. 14. 10:33
Előzmény: #16993  pitcairn2
#16999
Te mindig buborékot látsz, előbb-utóbb persze lesz és durran is, csak kérdés mikor. Mit gondolsz az előzőre, 2008-tól nagy esés volt az ingatlanpiacon, szerinted az azt követő mélyponton voltak a reális árak, vagy még az is buborék, ami valójában nem durrant ki?
pitcairn2 2017. 08. 14. 10:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#16998
néha hosszú évtizedekig tart az a "kiülés"... különösen hosszú évtizedekig tartó emelkedés után van erre sansz...
klon
klon 2017. 08. 14. 10:29
Előzmény: #16988  buyandhold
#16997
Vegyèl àrverezett lakàst 30-50%al olcsobb mint a piaci, igaz vàrni kell 4-6 hònapot
ncseed 2017. 08. 14. 10:26
Törölt hozzászólás
#16996
pitcairn2 2017. 08. 14. 10:11
Előzmény: #16994  signal2
#16995
" Főleg, mert egyre több helyen olvasni, hogy sok külföldi vesz. " ez általában inkább a piaci csúcsot szokta jelezni...
signal2
signal2 2017. 08. 14. 09:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#16994
Nem azt írtam, hogy ezek biztosan hatnak az árakra, hanem, hogy kockázat. Természetesen nem zárom ki, hogy tovább mennek. Főleg, mert egyre több helyen olvasni, hogy sok külföldi vesz.
pitcairn2 2017. 08. 14. 09:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#16993
"na most akkor mi van? :)" jó sansszal buborék... amikor már vidéken is az un. "befektetők" veszik át az első helyet a lakástranzakciókban akkor vmi nagyon nem stimmel... PS.: ha az ingatlanszektor dominánsan spekulatív játékká válik akkor egy masszív összeomlás is bekerül a lehetséges opciók közé...
ncseed 2017. 08. 14. 09:30
Törölt hozzászólás
#16992
pickpepe
pickpepe 2017. 08. 14. 08:58
Előzmény: #16989  buyandhold
#16991
Így látom én is. nekem a kedvencem az 50 m2 körüli két külön szobás lakás. Nehéz ilyet jó áron találni. Járulékodat hogy intézed, kata 50 e/hó?
signal2
signal2 2017. 08. 14. 08:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#16990
Van még pár kockázat: 1. a táguló árolló lassítja a belső migrációt, mivel a bérleti díj/ fizetés arány romlik a felköltözőnek, illetve egyre kevésbé tud lakást venni Budapesten a vidéken eladottból. 2. még most, 2017 első félévében is alig adtak át új lakást Budapesten, a KSH szerint alig 1000 db-ot, miközben a kiadott építési engedélyek száma ennek 3-4-szerese, már közel 1 éve. Azaz a következő 2 évben ömleni fog az új lakás a piacra. Én nem hiszem, hogy a kínált 450-1000 ezer Ft/nm áron lenne kereslet addicionális 20-25 ezer lakásra, de ne legyen igazam. 3. a következő 5 évben 250-300 ezer ember fog eltűnni a munkaerő-piacról, mivel ennyivel többen mennek nyugdíjba, mint ahányan végeznek az iskolában. Ennek nagy része nyilván Budapesten. Társadalmi szinten tehát a rendelkezésre álló jövedelem vissza fog esni. Fentiek szerintem csak a külföldiek nagyobb létszámban történő megjelenésével lesznek kompenzálhatóak.
buyandhold 2017. 08. 14. 08:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#16989
Szerencsere nem vagyunk egyformak. Olyan, minha arrol beszelnenk, hogy OTP reszvenyt vagy Mol resztvenyt vegyunk. Nincs optomalis megoldas, mindenkinek mas az elethelyzete, preferenciai. Nem akarlak rabeszelni, meggyozni. Anno en sem tudtam elkepzelni csak Pesti lakast. De az elet ugy hozta, hogy videkre fektettem be, es nem banom oszinten szolva...Szamomra ez kellemesebb helyszin, es az emberek is szimpatikusabbak. Az egyik varos kb. 200km-re van a lakhelyemtol. Ezt regen el sem tudtam kepzelni, hogy ennyit utazzak a lakasok miatt. Most alig varom, hogy szeptemberben lemenjek, 1 hetet ott toltsek, cukraszdaba, furodobe jarjak, uj lakasokat nezegessek/vegyek... Rajottem, hogy ez igy jo nekem...Mondjuk en ebbol probalok megelni, ha valakinek munkahelye van, az mas elethelyzet, akkor en sem vacakolnek ezzel... En most nezelodok ujra, lassan vege a nyarnak, ujra osszejott a penz 2-3 lakasra. En BP-et alapbol kizarom, elsosorban, mert juniusban Pesten berlo csere volt, es valahogy furi volt az egesz: a jelentkezok, az arazas, az ott toltott napok... nem jott be. Nekem. Attol mas meg szeretheti... Ugy nez ki maradok a megyeszekhelyeknel, ahol mar van lakasom. De ott is nagyon felmentek az arak, illetve a nagyobb baj, hogy egyszeruen nincs elado 2 szobas tegla lakas...Szoval akkor veszek, ha talalok egyaltalan...
buyandhold 2017. 08. 14. 07:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#16988
pontositva: Mivel a berlok fizetese emelkedik, igy tobbet lehet alberletre kerni, es a piac tobbet is ker... Tehat a lakason a hozam emelkedik, igy a befektetonek magasabb aron is megerni beszallni a lakaspiacra... A beremelkedes igy nem kozvetlenu hat a lakasarakra, hanem a berleti dijon kozvetett modon...
ncseed 2017. 08. 13. 15:49
Törölt hozzászólás
#16987
ncseed 2017. 08. 13. 15:34
Törölt hozzászólás
#16986
buyandhold 2017. 08. 13. 15:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#16985
A fizetesek azert szamitanak a mostani lakasaraknal, mert nem azok veszik elsosorban, akik lakni akarnak benne.Nem ugrott meg a nepesseg, semmi nem indokolna akkor, hogy felmenjenek az arak...Pl. en veszem es ezt latom: 2 eve egy lakast videken 40ezerert lehett kiadni, ahhoz viszonyitottam az arat. Most ugyanazt a lakast 80-ert tudom kiadni, tehat dragabban is megeri venni... Pestren szerintem azert jutott csucsra a lakas, mert mar nem hoz annyi %-ot, hogy erdemes legyen beszallni...Persze ha valaki megelekszik 5%-al is a 10% helyett, akkor az vegyen pesti lakast. Pont olyan zseninek tartom, aki anno milliokat bukott, mart lakasban tartotta a penzet, es vegul megis neki lett igaza...
Törölt felhasználó 2017. 08. 13. 13:16
Törölt hozzászólás
#16984
pitcairn2 2017. 08. 13. 13:02
Előzmény: #16978  pomperj
#16983
kész szerencse hogy nem lazábbak ennél a hitelezési feltételek megjegyzem sokkal szigorúbb feltételek kellenének még ennél is és persze a jó szigorú monetáris politika sem ártana no ebben az esetben igen OLCSÓ lenne a lakás... az, hogy erre sehol sem akarnak rájönni az kb. azt húzza alá, hogy a mai lájtos szocializmusban univerzális elixírként tekintenek a lakásbuborék fújásra...
ncseed 2017. 08. 13. 13:00
Törölt hozzászólás
#16982
ncseed 2017. 08. 13. 12:42
Törölt hozzászólás
#16981

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek