Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 08. 12. 09:12
Törölt hozzászólás
#16960
ncseed 2017. 08. 12. 09:04
Törölt hozzászólás
#16959
buyandhold 2017. 08. 12. 08:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#16958
7M-70M az a helyzet, hogy 7 Millaert mar videken se nagyon veszel 1 lakast. Viszont allitom, hogy ma Magyarorszagon 70M-bol meg lehet elni munka nelkul(ertsd: nem kell munkahelyre jarnod, hogy megelj).... Ez oriasi kulonbseg, nem lehet 1 kalap ala vonni. Kulfoldhoz meg kar viszonyitani. Lehet hogy Londonban 100 millabol veszel 1 garzonlakast, NY-ban egy parkolohelyet, de itthon megelsz belole kiralyi modon....A vagyont normalni kell a megelhetesi koltsegekre....Persze milliardos szinten mar lehet fokozni, hogy: en mar NY-ban is megelnek munka nelkul...csak nincs ertelme...ha ugyis itt elek...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 12. 02:09
Előzmény: #16956  Sarpac
#16957
Ezt a mondatot nem így akartad írni?: Nyilván a kötvénypiac összeomlását a hozamok drasztikus emelkedése fogja okozni. Aztán: "Amint s hozamgörge megfordult abban a pillben a monetáris politika is fordulni fog." Ez speciel OK lenne, de a hpzamgörbe a rövid és a hosszú lejáratú hozamokat mutatja meg a köztük levő összefüggéseket. Általában, de nem mindig a hosszú hozamok magasabbak a rövideknél. Ahhoz, hogy a hozamok emelkedjenek, annak sem szükséges, sem elégséges feltétele a hozamgörbe árfordulása. (Ha feltételezzük a klasszikus, ún. normál hozamgörbét, akkor emellett persze élhetünk olyan premisszával, hogy a rövid hozamok emelkednek hamarabb, és akkor valóban teljesül ez a konstelláció). "Tökéletes példa Usa kamatpolitikája ami a kötvénypiac után lohol és nem előtte." Tfh. valóban ez a tökéletes példa a fenti mutatványra - no de eddig a magyar ingatlanpiacról volt szó és az MNB-ről. Vagy úgy gondolod, hogy az MNB automatice emelni fog, amikor a FED is komolyabban emel? Mert én nem vagyok róla teljesen meggyőrődve... lehet olyan szituáció, amikor követi, és olyan is, amikor nem. Példa erre az, hogy a FED már elkezdte az emelést, de az MNB még nem. Az MNB ráadásul nincs kötve az USD-hoz semmilyen formában.
Sarpac
Sarpac 2017. 08. 12. 01:18
Előzmény: #16953  upgrayeddAKS
#16956
Leírtad azt amit nem értesz! :) Nyilván a kötvénypiac összeomlását a hozamok összeomlása fogja okozni. Amint s hozamgörge megfordult abban a pillben a monetáris politika is fordulni fog. Tökéletes példa Usa kamatpolitikája ami a kötvénypiac után lohol és nem előtte.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 12. 00:36
Előzmény: #16952  Sarpac
#16955
Amúgy az NHP miatt az MNB amúgy is eléggé kényszerhelyzetben van, amikor a kamatemelés-sorozat elmaradásáról van szó. Ha elmarad az MNB haszna, nem tudnak majd csak úgy nyereséget kipumpálni a PA-alapítványoknak. Azért azt nem várhatod el, hogy matolcsicska friss husija valami huszadrangú festménnyel érje be az esküvőn, mert nem volt pénz megvenni egy vacak Tizianót sem! :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 11. 23:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#16954
Nem kötekszem, és tényleg nincs rálátásom, mi éri meg és mi nem LV-ban. Gondoltam, hátha ő tudja, ha már állítólag feltankolt/bevásárolt ott. Ha valakivel kötekszem, akkor vagy ironizálok ezerrel (és kirakok egy halom smiley-t, hogy eléggé egyértelmű legyen), vagy egyéb szarkazmust vetek be, és akkor szintén smiley-tengert rakok ki. Én sok szempontból atipikus magyar vagyok: nem irigykedem másokra, nem fikázok indok nélkül másokat, konstruktívan szoktam hozzáállni dolgokhoz, stb. Talán az teszi, hogy évekig nem is idehaza éltem, talán a neveltetés, talán ezek kombinációja, de én a "magyar virtust" erősen kontraproduktívnak tartom, tehát azt a "milliőt", amiben szinte mindenki mindenki ellen küzd, acsarkodik, visszahúzzák egymást, stb. A sunyi patkány komcsi politikai elitünk pedig ezt kegyetlenül ki is használja az állampolgárok ellen, mert hazaáruló komcsi paraziták. (Szítja is az ellentéteket meg ki is használja azokat.) Tömören fogalmazva: nem találtad el :) Btw. egy fórum elvileg arról is szól, hogy ellentétes érvek ütközhetnek rajta. Magyarországon persze inkább másról szól, de nincs rá semmilyen természeti törvény, hogy ennek így is kell lennie.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 11. 23:31
Előzmény: #16952  Sarpac
#16953
"ami nem kicsi lesz lévén a kötvénypiacot szolgáltatik majd menteni akkor" későre jár ugyan, meg biztosan nagyon régen tanultam monetáris politikát, de áruld már el, kérlek, hogyan lehet a kötvénypiacot jegybanki kamatemelésekkel megmenteni? Amikor a kötvényeknek magas a hozamuk/kamatuk, akkor alacsony az árfolyamuk, tehát alacsony a kötvényekre relatíve a kereslet. Amikor alacsony a hozam, nyilván fordítva. Tehát most (alacsony hozamkörnyezetben) elég élénk a kereslet. A jegybank a kamatpolitikával (is) elsősorban az inflációt igyekszik szabályozni, és nem a banki kamatokat (FED esetén persze a gazdaságot is fűti/hűti a FED fund rate-tel). A jegybankoknak ráadásul sokkal direktebb ráhatása van a ker. bankok kamatára. Tényleg nem értem, mit akartál kihozni ebben a hsz.-ben...
Sarpac
Sarpac 2017. 08. 11. 23:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#16952
Ezen mindig jót nevetek " Más kérdés ha volt 1 lakásod öt éve és most is az van akkor is ugyanazod van, de közben mégis nőtt a vagyonod ;)" Aztán megint más kérdés, hogy jön egy válság és leesik a felére akkor meg pont fele van. :DEgyébként az ingatlanértékesítési számok 2007-8-hoz képest még így is 40%-al maradnak el.Kíváncsi leszek ha beindulnak a kamatemelések ami nem kicsi lesz lévén a kötvénypiacot szolgáltatik majd menteni akkor, mekkora kínálat lesz a piacon!
ncseed 2017. 08. 11. 22:26
Törölt hozzászólás
#16951
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 11. 21:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#16950
Derék dolog a diverzifikáció. Mi a terved velük? Airbnb? Kiadni a helyi go-go-girl rétegnek? Oda is költözöl? Hol vagy break-evenben? (Gondolom, a kinti költségek cakkumpakk többek, no meg eladni, átváltani, stb. Szóval volt egy halom fix költséged.) Ja, és én tényleg érdeklődő vagyok, nem pedig fikázó. Olyan érdeklődő, aki szereti a számokat is :)
ncseed 2017. 08. 11. 21:18
Törölt hozzászólás
#16949
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 08. 11. 21:10
Előzmény: #16906  kbb
#16948
Átlag 8 milláért vidéken már csak akkor tud lakást venni, ha azok vagy elég rossz helyen vannak, vagy elég rosszak. Esetleg: Debrecen 20 m + 15 meg 5-öt elszór valami "valóban vidéki" kulipintyóra, amivel már nem is érdemes vacakolni, és még így is csak 3-at vett. 2-vel jobban járt volna. De akkor már ott van, mintha Bpesten vette volna (amúgy sztem a panel drága, de kinek a pap, kinek a papné...) Állítólag még év elején / tavaly voltak Tatán vagy hol 8 körül panelek, de akkortájt még tégla garzonokat lehetett Bp-en is kapni 13-14 körül, jobb hozammal. Bp-en ma is ki lehet fogni tűrhető lakásokat, amire valamit rá kell költeni, főleg a 9. kerületben, de máshol is, csak jól szét kell nézni. Az 5.+ 6. totál elszállt, és a 7. is sokat emelkedett, de talán még azok sem reménytelenek. Az emelkedés meg a bankok miatt mindig akad egy-egy eladó, aki most akar eladni, és lehet alkudni. Persze azokat viszik el a leghamarabb...
watson
watson 2017. 08. 11. 19:43
Előzmény: #16946  watson
#16947
Valahol összecseng ez a reál mérce egy más témában kialakult válasszal. A kérdés úgy hangzott hogy mi határozza meg leginkább egy műtárgy értékét? A kialakult válasz az volt hogy a bele fektetett munka mennyisége és minősége (ami ugyanaz csak tanulással - ami szintén munka - szerezhető meg :) ). Szóval egy mai házba ha több munkát kell fektetni értékesebb (még akkor is ha gép végzi el helyettünk egy részét). A birtokolt tárgyakkal is ez lehet a helyzet.
watson
watson 2017. 08. 11. 19:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#16946
Lehet hogy jobb volna reál értelemben mérni azt a vagyont. Persze ház és ház között van némi különbség de mégis valami reál mércére van szükség az idősíkon :)
ncseed 2017. 08. 11. 19:05
Törölt hozzászólás
#16945
watson
watson 2017. 08. 11. 18:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#16944
Nem mondana sokat ha (most hasra ütök) tudod hogy az 50% 0-7m közötti után van mondjuk 7-40m 30% és 40-70m 15%. Bőven jó hogy 7-70m között van 45% . A 70m is baromira csóró szint az EU-ban. Egy vidéki angol birkapásztor is kiröhögne ezzel. :) Az 5%-nak is csak egy része egyáltalán az aki vállalkozásra kész vagyonnal rendelkezhet, aki pl. fel tud építeni félig egy házat más számára önerőből.
ncseed 2017. 08. 11. 18:34
Törölt hozzászólás
#16943
watson
watson 2017. 08. 11. 18:27
Előzmény: #16939  buyandhold
#16942
Ha jól értem nem vették egy kalap alá, minden háztartás vagyonát mérték (gondolom reprezentatív felmérés keretében) számszerűleg, csak nem bontották ki jobban a kategóriákat. Lásd felső 5%-ot is részletezték!
gyula1971
gyula1971 2017. 08. 11. 18:00
Előzmény: #16940  Törölt felhasználó
#16941
70-millió ft felett nehezebb eladni lakást vagy családi házat?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek