Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
DAXHU 2017. 07. 17. 08:13
Előzmény: #16519  kbb
#16520
Szerintem csökkenni fog a kivándorlás. Rokonságban is van egy család két gyerekkel, költöznek haza Angliából. És nem a Brexit miatt. Azt akarják, hogy a gyerekek Mo-n kezdjék az iskolát. Diplomásokról van szó. A másik: asztalosunktól ment ki egy ember No-ba három hónapja. Most jött vissza.
kbb 2017. 07. 17. 07:59
Előzmény: #16515  buyandhold
#16519
Munkahelyemen az utóbbi években több hazaköltözőt vettünk fel, mint ahányan tőlünk nyugatra mentek, pedig magyar iparági átlag alatt fizetünk... És mind a kiköltözések, mind a hazaköltözések elsősorban családi okból történtek (pár kint kapott munkát, gyerek születése után nagyszülők közelében akartak lenni, óvodás gyerek kint kezdje az iskolát stb.)
pomperj
pomperj 2017. 07. 17. 07:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#16518
Amig az evi kamatlab a bankban nulla, es az inflacio 2-3%, addig a lakasarak emelkedni fognak. Ha majd fordulnak, es az atmetszes utan a kamat magasabb lesz 3%-al az inflacional es mar egy eve igy lesz (mert annyi ido kelle mire leesik a tantusz),, na , akkor mar megall a lakas arak emelkedese. A piaci helyzet ma az, hogy aki kp-tart, annak evi 2-3% vesztesege van; Aki lakast, annak 3-8% nyeresege. Ennek a megfordulasahoz meg legalabb 2-3 ev kell.
ncseed 2017. 07. 16. 19:03
Törölt hozzászólás
#16517
pickpepe
pickpepe 2017. 07. 16. 16:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#16516
Ez utóbbi megtörtént, tény. Ukrán szerb munkás szabadon jöhetnek egyenlőre csak egyes szakmákban (hamarosan ezt a korlátozást is törlik sztem). Az egyik lakásunk felett egy 2004-es társasházban a 3. tetőtéri lakás üres volt 2 évvel ezelőttig (szerkezetkész állapotban), ezt megvette 2 éve egy fiatal pár és extrán felújította, most a városon belül továbbálltak és egy 50-es Angliából hazatelepült pár vette meg tőlük a lakást. Láthatóan nincsenek anyagi gondjaik, vmiért hazajöttek. Egyik üzlettársam legjobb barátja Berlinből jött haza, ott szerb/albán? most nem tudom milyen tulajdonú bontásokat végző cégnél volt vezető, elég volt neki vmiért. Van sok példa hazajövetelre is. ettől függetlenül recesszió még lehet. (egyébként a lakásfelújításomon dolgozó az egyik kőműves erdélyi magyar, a másik moldáv!, igaz ők több tíz éve itt élnek és jól beszélnek magyarul. Érdekes világ ez.)
buyandhold 2017. 07. 16. 14:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#16515
Nem hinnem, hogy aki kint 800ezret keres, az hazajonne havi 150-ert. Akik kimennek, maskent gondolkoznak. Elj a manak. Hany ismerosom van, hogy 3 millat keres Svajcban, es nincs egy vasa sem (ha hiszed ha nem).Ezeket a penzehseg hajtja ki, es szorjak a lovet ezerrel. Aki sporol, es befektet, annak nem kell kimenni, az itthon is boldogul.... Migranst lehet beengedni, de ki az a hulye, aki idejon 150ezerert, amikor nyugaton 1millat keres. Ez halva szuletett otlet.
ncseed 2017. 07. 16. 14:43
Törölt hozzászólás
#16514
pickpepe
pickpepe 2017. 07. 16. 14:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#16513
1 dolog kavarhat be, ha visszaesik a gazdasági növekedés, esetleg kilépünk az EU-ból, gazdasági válság lesz és nő a munkanélküliség, ekkor sokan eladni kényszerülhetnek a lakásaikat, ami nyomást helyezhet az ingatlanpiacra és a munkahelyek hiánya csökkentheti az albérletet keresők számát is.
ncseed 2017. 07. 16. 11:31
Törölt hozzászólás
#16512
Törölt felhasználó 2017. 07. 16. 10:03
Előzmény: #16507  kbb
#16511
Kicsit lesarkítva én úgy mondanám, hogy akinek nem kell a lakcím, az jellemzően tartós szállást vesz ki, és nem lakhelyet. Sokan 30-35 éves korukig valóban nem igénylik, hisz még nincs gyerek, betegség is nagyon ritka. Azt csak mellékesen jegyzem meg, hogy amióta szétverték a régi okmányirodás rendszert, és kormányablakok vannak, még saját lakással is tortúra a lakcím bejelentés egyes kerületekben...
Törölt felhasználó 2017. 07. 16. 09:54
Előzmény: #16509  Törölt felhasználó
#16510
Egyébként ha már programozók. Nem tudom írtam-e már, hogy 6-ból 4 munkatársam Budapesten lakik albérletbeb, és vidéken van a lakcíme (1 az agglomerációban lakik, egy meg be van jelentve albérletbe). De ők még fiatalok, nem fontos nekik a bejelentés, másrészt mind gyűjtenek a saját lakásra, nem bérelt lakásban képzelik el a jövőjüket. Szóval ők speciel fizetőképes, és bejelentést nem igénylő kereslet, csak épp átmeneti és amúgy is kisebb részét teszik ki a bérlőknek. Németországban élő ismerőseimnek teljesen normális, hogy késbőbb, már gyerekekkel is bérelnek, még akkor is, ha sajátot vehetnének. Persze ott alap a lakcím bejelentés, meg az is, hogy nem fog szólni a béebeadó egyszer csak, hogy az unokaöccsének 1 hónap múlva kéne a lakás, alamint nem jöhet szóba olyasmi, hogy suttyombam bejár a tulaj a lakásba, megmondja hogy kit engedhetnek fel, illetve mit csinálhatnak, mit nem...
Törölt felhasználó 2017. 07. 16. 09:46
Előzmény: #16503  buyandhold
#16509
Én is laktam sok évig máshol, mint a bejelentett címem, de ez nem mindenkinek opció. Aki több évtizedre lakás bérlésre rendezkedne be, és nem azért, mert nem lenne lakásra pénze, hanem a mobilitás miatt, esetleg másban látja a befektetést, az eleve Magyarországon többek között ilyen húzások miatt nem bérel, hanem mégis kénytelen sajátot venni. Amíg nincs ebben változás, addig nagyon magas marad a tróger bérlők aránya
pickpepe
pickpepe 2017. 07. 16. 09:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#16508
AZ az igazság hogy én is komoly esélyt látok egy ilyen forgatókönyvre...
kbb 2017. 07. 16. 08:44
Előzmény: #16503  buyandhold
#16507
Gyakori hiba, hogy a piacon a kínálók a személyes preferenciáikból indulnak ki, és nem abból, amire a piacnak szüksége van... sokféle oka lehet, ha valaki be akarja magát jelenteni, pl.: - háziorvos körzeten kívüliként nem fogad, emiatt szakrendelésre sem kapsz beutalót, így szinte minden orvosi problémával vidékre kell utaznod (pl. pár napos combosabb influenza miatt is, ha táppénzre íratnád magad, ami a legegészségesebb emberrel is megeshet) - parkolási jogosultság, ha fizető övezetben van a lakás - meghaltak/külföldön élnek a szülei, lakásuk eladva, így nincs hova bejelentenie magát... Kiskorú gyerekkel pedig milliónyi helyre kell a lakcím. Egyébként ha nem fizető parkolós övezetben lakik valaki, vagy nincs autója, akkor tartózkodási helyre érdemes bejelentenie magát - ez orvosi ellátáshoz egyenértékű az állandóval, viszont adómentesen fel lehet venni a hétvégi hazautazási költséget.
ncseed 2017. 07. 16. 08:39
Törölt hozzászólás
#16506
buyandhold 2017. 07. 15. 22:18
Előzmény: #16504  buyandhold
#16505
En arra jutottam, hogy ezeken a szinteken mar nem erdemes beszallni a lakaspiacra(mint befekteto). En a hozamokat mer nem lakasba forgatom vissza, hanem valami masba. Hogy mibe meg nem tudom pontosan :)De ez az a pont, amikor a lakasbefekteteseket "el kell engedni". Jo kis kifejezes, egy csajtol hallottam a mult heten, amikor nem jott ossze neki valami...
buyandhold 2017. 07. 15. 22:13
Előzmény: #16503  buyandhold
#16504
Tobb berlom van, akitol kerdezem hogy ugye nem akar bejelentkezni? A tobbseg azt mondja: dehogy, van nekem lakcimem. Aki akarja, sot koveteli, az amugy is gyanus...Van egy jopar, akit bejelentek, pl. hogy kocsira kapjon parkolojegyet. De csak ha megbizhato, pl fiatal programozo...Tehat ha normalis az illeto, akkor siman bejelentem. Csak a gyanus elemeket nem.
buyandhold 2017. 07. 15. 22:11
Előzmény: #16501  Törölt felhasználó
#16503
Nem tudom mit kell folyton ezen a lakcimen lovagolni.Mondjak valamit? : en 12 evig laktam Pesten sajat lakasban, es nem jelentettem be magamat. Anyamekhoz voltam bejelentve videkre. Minek jelentettem volna be magamat? Szoval eleve gyanus a dolog. Most is csak azert jelentettem at magamat az uj hazba, hogy ne kelljen adot fizetni....
ncseed 2017. 07. 15. 18:49
Törölt hozzászólás
#16502
Törölt felhasználó 2017. 07. 15. 18:04
Előzmény: #16500  buyandhold
#16501
Persze, hogy botrányos, mert normális ember nem is bérel, főleg nem hosszútavon, amíg be sem jelenthetik a lakcímet. Így persze, hogy botrányos bérlői hozzáállással találkozol.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek