Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed 2017. 05. 06. 19:56
Törölt hozzászólás
#13800
ncseed 2017. 05. 06. 19:46
Törölt hozzászólás
#13799
gambadoro 2017. 05. 06. 19:41
Előzmény: #13795  kbb
#13798
rengeteg új lakás épül és mint írtam nagyon komoly most a haszonkulcs vihetik le az árat ha úgy lesz kedvük
gambadoro 2017. 05. 06. 19:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#13797
hát a mol kút mögött hamarosan mindent beépítenek :))))))) lesz ott egy nagyon ó lakás, penthouse kis kert jacuzzi miegymás :))))) hátha neked is eladják vagy nem meg minek is a sasad liget projektben csillió lakás épül pluszban
ncseed 2017. 05. 06. 18:48
Törölt hozzászólás
#13796
kbb 2017. 05. 06. 18:15
Előzmény: #13794  Törölt felhasználó
#13795
Pontosan, a Budai Boleroval együtt: link - ezt 22,75M-ért kínálják az 5. emeleten, lejjebb ugyanez a típus 21M körül is elérhető volt (egy emelet kb. 500e felár), de azokat már mind megvették. Kisebb alapterület, de a jó alaprajz miatt nem sokkal szűkebb az élettér, mint egy kétszobás panelben, és jár még hozzá egy hálószobányi méretű erkély is... szerintem többért kiadható lesz, mint egy közeli 50nm-es panel. Bolero + Elite Park összesen több mint 700 lakás, ebből 100-200 simán kikerülhet a bérleti piacra... ezért szerintem hibás úgy tervezni, hogy "kelenföldi panelek 120-130-ért mennek, akkor ki fogom tudni adni 140-ért" (ami megtérülésben kb. ugyanott van), mert ha száz másik befektető is hasonlóan gondolkodik, akkor baromi nagy túlkínálat lesz hirtelen, és lejjebb kell menni árban, hogy ne álljon üresen a befektetés. Ez pedig nyilván lejjebb nyomja a panelek bérleti díját is. Viszont: nem biztos, hogy a mainál ez nominálisan alacsonyabb bérleti díjakat fog jelenteni 2018 végén, mert közben is folyamatosan költöznek fel a vidékiek, és jelentősen meg fog nőni az adómentesen adható lakbértámogatás is, tehát lehet, hogy a kínálatnövekedés mindössze a további drágulást fogja megakadályozni.
Törölt felhasználó 2017. 05. 06. 17:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#13794
Nem is ezt irta, hanem h az elite park fog versenyezni kelenfolddel: link
ncseed 2017. 05. 06. 17:33
Törölt hozzászólás
#13793
ncseed 2017. 05. 06. 17:26
Törölt hozzászólás
#13792
kbb 2017. 05. 06. 14:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#13791
Ha belvárosi munkahellyel most keresnék külön nappali-hálós albérletet, és a Teve utcában 120-140e közötti sávban több, még senki által nem lakott lakás közül válogathatnék, nem sokat gondolkodnék, hogy ugyanilyen áron kelenföldi panelt béreljek helyette... (még úgy sem, hogy az újak többsége bútorozatlan - amit egyébként nem értek, bérbeadói szempontból a bútorozás gyorsan behozza az árát). És ez még csak egyetlen nagy projekt hatása, 2018-ig ennek sokszorosa fog megjelenni a piacon, többek közt Kelenföldön is, ebből a Budai Bolero és az Elite Park átadása valószínűleg százas nagyságrendben fogja növelni a privát kiadó lakások kínálatát... és az áraik sem vészesek, 23-25M sávban is lehet válogatni külön hálószobás, erkélyes lakásokból. Ha a magasabb nívójú Garancsi-lakópark és Sasad Liget nem is, ezek többé-kevésé konkurálni fognak a panelokkal. Bár nagyot bukni szerintem az újakkal sem lehet, ha a mainál nyomottabb áron lehet majd őket kiadni, akkor majd a befektetők egy része eladja olyan vevőnek, aki saját részre keres, ami az építkezéseket fogja fékezni (kevesebben szállnak be előértékesítésbe, ha másodpiacon kész lakást is tudnak venni hasonló áron). De nem is értem, miért szállnak be ennyien új lakásba úgy, hogy kiadás a cél, ez mindig is rossz üzlet volt a panelhez viszonyítva (bár engem 5-6 éve ufónak néztek, ha ezt mondtam, azt hittem, most már viszonylag közismert tény).
ncseed 2017. 05. 06. 08:19
Törölt hozzászólás
#13790
gambadoro 2017. 05. 05. 22:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#13789
dehogynem:) nem a vidéki kompetenciákat kéne projektálni kecskeméten egyébként konkrétan többet lehet keresni mint a szégyenfővárosban :) az árak mégis messze vannak miért?
gambadoro 2017. 05. 05. 22:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#13788
mint írtam a napokban több lakást láttam 6-ker illetve 5 ker a 6 keresek 300e körüli áron vannak (mind 120 nm feletti, de jó lakások) az 5 ker 550 körül nekem meglepően alacsony árak az egyik tulaja mondta, hogy most adták el a szomszéd felújítandó lakást 66 nm 20 millió (körúton kívül de nagyon közel, a nyugati környékén) utcai ez konkrétan egy kétbejáratos lakás, láttam egy ugyanilyet ott, amit gipszkartonnal elválasztottak és darabját 90e adják ki szóval ez messze üti a panelt:) csak ezt akartam kihozni belőle:)))))
gambadoro 2017. 05. 05. 21:59
Előzmény: #13786  kbb
#13787
Szakértőket kérdezem: Mekkora bátorság beszállni egy 6. kerületi két emelet ráépítéssel 14 garzon kialakításába? Más: egyre több irányból hallom, hogy beindult a profitrealizálás a lakáspiacon
kbb 2017. 05. 05. 21:34
#13786
Nemrég volt itt egy cikk, miszerint az előértékesítésben vásárlók jelentős része soha nem akar ténylegesen beköltözni az új lakásába, hanem hosszú távú kiadásban gondolkodik. Az angyalföldi Teve utcában tavaly adtak át egy nagy projektet, megnéztem, mi történt (utcanévre, illetve új/újszerű állapotra szűrve): link|40051 - 42 kiadó link - 22 eladó, és ebben 2018-as átadású előértékesítések is vannak... Az utcában jókora túlkínálat lett kiadó lakásból, akár a darabszámot, akár a hozamot nézem... könnyen lehet, hogy a most futó projektek átadása után az egész XIII. és XI. kerületben hasonló lesz a kép. Ha pedig az újépítésűeknél elindul egy bérleti díj csökkenés, a közeli panelek lakáskiadói sem biztos, hogy el fognak tudni annyit kérni, mint ma.
kbb 2017. 05. 05. 20:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#13785
Minden dolognak annyi a valós értéke, amennyiért a vevő hajlandók venni, és az eladók hajlandók eladni. Szerintem a cigi valós értéke negatív, mert büdös és rákot okoz, mégis megélnek a trafikosok. :)
Törölt felhasználó 2017. 05. 05. 19:12
Előzmény: #13781  vigkrisz
#13784
De ugyanúgy kevesen keresnek 200-at vidéken, az arányok meg stimmelnek. Meg lakás is van 20 millió alatt szegényebb környékeken.
ncseed 2017. 05. 05. 18:34
Törölt hozzászólás
#13783
kbb 2017. 05. 05. 18:29
#13782
Hoppá, ez nagyon durva... autópályák által határolt külterületi senkiföldjén jóval 600 fölötti árak: link
vigkrisz 2017. 05. 05. 18:22
Előzmény: #13779  Törölt felhasználó
#13781
ezekkel a nettó 400-as számításokkal az a baj, hogy nem túl sokan kezdenek egyből ekkora bérrel egy új munkahelyen vidékről feljőve

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek