Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 03. 20. 22:21
Előzmény: #12659  Törölt felhasználó
#12660
A közeljövőben nem várok emelkedést, de szívesen tévedek. Talán ha év végére elérjük a svájci béreket, akkor...
Törölt felhasználó 2017. 03. 20. 22:18
Előzmény: #12658  gambadoro
#12659
Lassan sor fog rá kerülni, magánéleti okok is vannak a háttérben.
gambadoro 2017. 03. 20. 22:16
Előzmény: #12657  Törölt felhasználó
#12658
még mindig kitáraznál?:)
sose mondod hiába érdeklődöm:))))))))
Törölt felhasználó 2017. 03. 20. 22:12
Előzmény: #12653  gambadoro
#12657
"182 ezer netto átlagbér
rendben
biztos így van"

Hetente feljebb srófolják 8-10 ezer ft-tal. Év végére meglesz az 500 rugó, majdnem annyi, mint a lidl főpénztárosnak, ami a legújabb hírek szerint most csak 304 rugó :-)
Én nem vitatom, hogy esetleg emelkedtek a bérek, de kőkemény propagandát nyom a ksh, ezt mindenkinek be kell látnia. Aki nem ismeri fel, az ne ingatlanozzon :-)
gambadoro 2017. 03. 20. 22:03
Előzmény: #12654  kbb
#12656
anyám azt mondja, aki egy nagyon precíz asszony, hogy 4-5 éve lement a piacra és 2 ezer forintért bevásárolt
most 5 ezer a minimum

persze, a led tv olcsóbb lett én tudom jól

de most arról beszélünk, hogy a mindennapos kiadásokkal mi a helyzet

2 gyerekes család nem ússza meg csak az étkezést havi 250 e alatt
és akkor még szemetet ettek
szerintem
gambadoro 2017. 03. 20. 22:00
Előzmény: #12653  gambadoro
#12655
megnéztem a kedvenc ksh-dat
a létminimum kb 30 százalékkal emelkedett a kérdéses időszakban

tehát az 124 ezer ftra vetítve 160 ezer
azaz kemény 20 ezer marad pluszban ezek szerint
vs 70 százalék
kbb 2017. 03. 20. 21:56
Előzmény: #12653  gambadoro
#12654
2013 óta jobban emelkednek a bérek, mint a megélhetés...
gambadoro 2017. 03. 20. 21:53
Előzmény: #12652  kbb
#12653
nézd
tényleg hagyjuk
engem krvára nem érdekel a ksh statisztika
talán a lakcímeket még képesek követni
182 ezer netto átlagbér
rendben
biztos így van

a mesében

egyszer szállj le az egyszeri emberek közé

de ok, legyen

mennyivel drágább a megélhetés?
akkor ezt kutasd ki légyszi
kbb 2017. 03. 20. 21:46
Előzmény: #12650  kbb
#12652
Feltúrtam néhány adatot.

2008-as nettó átlagkereset 121.969 Ft
2017 januári nettó átlagkereset 182.100 Ft

49% emelkedés.

Mennyivel drágább most lakást bérelni vagy venni, mint a válság kezdetekor?

(Köztes időszakra nem sokat mond az átlagbér, mert sokkal nagyobb volt a munkanélküliség, így a fiatalok jelentős része a szülői házban maradt, csökkentve a lakások iránti keresletet. A válság előtti utolsó év és a mai helyzet már korrekten összehasonlítható.)
gambadoro 2017. 03. 20. 21:42
Előzmény: #12650  kbb
#12651
megint az a baj, hogy nem csak laknak az emberek
szenek is
szórakoznának is
stb.
a fizetésemelés ezt sem nagyon fedezi
a végén lakni ugyanannyi marad kis túlzással
70 százalék nem sok:))))))))))))))
ugye viccelsz

nem tudom, hol élsz, de:
1,nincs munka
2,a bérnövekedés egy nagyon szúk réteget érint, főleg azokat, akiknek amúgy is jól ment a sora
3, ok, tanárok mondjuk profitáltak, legyen.
4, de ha már profitál vesz hitelre most az a jó döntés messze nem a bérlés
5, leírtam 1 százalékkal többen vannak bejelentve 3 év alatt ez semmi
6, ez nem pszichológiai kérdés, illetve csak részben, de a lényege, hogy az airbn hasznosítás sokszoros bevételt hoz, és mindenki más ehhez kezdett alkalmazkodni

a lényeg az szerintem, hogy airbnb nélkül nincs ilyen növekedés
előtte is volt szépen beköltözés mégsem ugrott meg az ár

de, ezt hamarosan megtudjuk, amint nőnek érdemben a kamatok és letörik az airbnb-t
mert mindkettő megtörténik, ebben szinte biztos vagyok
kbb 2017. 03. 20. 21:34
Előzmény: #12648  gambadoro
#12650
Nem tartom kizártnak, hogy az általad leírt pszichológiai hatás is közrejátszott az emelkedésben, de...

5 év alatt a dél-budai panelek eladásra és kiadásra egyaránt kb. 70%-ot drágultak (belváros többet, nem frekventált téglalakások kevesebbet).

Ebből kb. 30%-ot megmagyaráz az átlagbér emelkedése (épp ma jött ki a friss adat, ebből 10% csak a legutolsó 1 év), ennyivel nőtt a bérlők fizetőképessége, lakhatásra fordítható büdzséje.

Mellette ugyanannyi lakásra jópár tízezer fővel többen vagyunk a városban, és belépnének a piacra a válság alatt stabil munkahely híján szülői házban maradó budapesti fiatalok is... nem látom irreálisan elszálltnak a 70%-os emelkedést. Lehet, hogy szobáztatás nélkül mondjuk csak 50-60% lenne, de nagyságrendre kijönnek a számok a fundamentumokból.
kbb 2017. 03. 20. 21:20
Előzmény: #12645  gambadoro
#12649
Diákként rövid ideig laktam a hegyen is. Való igaz, hogy kellemesebb környék volt, de hamar megutáltam, hogy a bizonytalan buszközlekedés miatt nagy ráhagyással kell elindulnom, bárhova megyek.

Minden élethelyzetben más a fontos.

- Diák: órák reggel 8-tól akár este 8-ig elszórva, gyakran érdemes kétszer megtenni az utat (reggel be, ebédre haza, délután újra be). Minél közelebb van a lakás az egyetemhez, annál jobb.

- Pályakezdő dolgozó: legyen a közelben sűrű és gyors tömegközlekedés (autója még nincs), és legyen minél olcsóbb (átmenetileg nem baj, ha alacsony presztízsű hely, addig is többet tud spórolni saját lakásra). Ez sokszor panelt jelent.

- Fiatal, de már nem teljesen kezdő dolgozó: van már pénze munka után ide-oda eljárni, így felértékelődik az gyors bejutás, ugyanakkor kezd fontossá válni a presztízs is. Az angyalföldi, ferencvárosi, kelenföldi építkezések elsősorban őket célozzák.

- Középkorú és idősebb családosok, nyugdíjasok: munka után nem nagyon járnak már el otthonról, így fontossá válik a kellemes zöld környezet, és kevésbé jelentőssé a gyors belvárosba jutás. Ez ízléstől függően lehet hegyi lakás vagy külvárosi családi ház.

A bérlők főleg az első 2-3 csoportból kerülnek ki, akiknek a jó közlekedés fontosabb, mint a zöldövezet, így nem igazán szeretnek hegyre költözni. A hegyet sokkal inkább a 35-40 év fölöttiek értékelik, ők viszont már nem bérelnek, hanem sajátot vesznek (vagy valamit nagyon rosszul csinálnak, de akkor meg azért nem veszik számításba a hegyet).

Ezért van az, hogy csak kicsit drágább a kiadó lakás a hegyen, mint a sokkal jobb közlekedésű kelenföldi lakótelepen.
gambadoro 2017. 03. 20. 18:41
Előzmény: #12646  kbb
#12648
továbbra sem foglalkozol azzal a ténnyel, hogy az albérlet árat a susmus mozgatja

az airbnb hatása, hogy dollárjelek jelentek meg a bérbeadók szemei előtt

és valóban: a kuka 6-7 ker lakások hirtelen 80 ezer helyett 400 ezret hoztak
na ezért lettek drágák
és ez szépen végiggyűrűzött

8000 ezer lakás rengeteg
főleg, h az addig divatos helyek ára ugrott meg sokszorosára

ezért ment fel a panel
nem másért
mert egyszerűen ez volt a legolcsóbb

nekem továbbra is az a véleményem, hogy ha a kamat 10 százalék lenne az airbnb miatt akkor is kilőnek az albérleti és a vételárak

ha viszont az airbnb befullad, nulla kamattal is zuhanni fog az ingatlanár budapesten

kbb 2017. 03. 20. 18:33
Előzmény: #12645  gambadoro
#12647
2000 kollégiumi hely az 1000 lakás többletet jelent, ami max. lokálisan lesz érezhető. Budapest egészére ez szinte semmi.
kbb 2017. 03. 20. 18:31
Előzmény: #12642  gambadoro
#12646
AirBnB annyiban biztosan felnyomta az árakat, hogy kb. 8000 lakást kiszorított a piacról, több év alatt-

Ez viszont "csak" kb. 15.000 fő lakhatása, a belső migráció (a valós számokat véve) nagyjából évente jelent ennyi embertöbbletet.
gambadoro 2017. 03. 20. 18:31
Előzmény: #12643  kbb
#12645
2000 kollégiumi hely mondjuk ezt is megváltoztatja

másrészt, egyszer jön el a hegyre és megváltozik a véleménye

nem azt mondtad, hogy a kollégisták nem befolyásolják a piacot?
BPartner
BPartner 2017. 03. 20. 18:29
Előzmény: #12638  kbb
#12644
A bérlők gerincét azok adják, akik már évek óta bérelnek és tudják mit jelent ez. Az a spekulatív friss kereslet, ami a mai fiatalokat illeti elég bizonytalan.
kbb 2017. 03. 20. 18:29
Előzmény: #12641  gambadoro
#12643
Kelenföldön kisétálsz a metróhoz, fonódóhoz,1-es villamoshoz... és pár megálló a BME.

A tipikus bérlő fiatalok/pályakezdők egy részének ez többet ér, mint zöldövezeti terasz, ahonnan lépcsőzni kell a dugóban araszoló buszokhoz.
gambadoro 2017. 03. 20. 18:26
Előzmény: #12640  kbb
#12642
akkor nem az airbnb nyomta fel az árakat?:)
gambadoro 2017. 03. 20. 18:24
Előzmény: #12640  kbb
#12641
nem értem

én arról beszélek,hogy egy kiemelt zöldövezeti, jó elosztású 3 szobás teraszos lakás 140
a panelért meg 120-at akarnak

vicc

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek