Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gambadoro 2017. 03. 06. 19:44
Előzmény: #12317  xmann
#12320
látod milyen jó neked:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
exmnbs1 2017. 03. 06. 18:48
Előzmény: #12316  gambadoro
#12319
Szerintem o a guru
Es nem panelban utazik
gyula1971
gyula1971 2017. 03. 06. 18:46
Előzmény: #12305  gambadoro
#12318
Nem fognak esni az árak max stagnálni fognak.
Emelkedés inkább a vidéki városokban lehet,ahol nem volt felfutás 2013-óta.
xmann 2017. 03. 06. 16:01
Előzmény: #12316  gambadoro
#12317
sajnos allergiás vagyok az ostobaságra, sok bűnöm közül ez az egyik, rátapintottál
gambadoro 2017. 03. 06. 15:36
Előzmény: #12315  xmann
#12316
miért is?
tanárbácsi vagy?
mi közöd ahhoz, hogy én mit írok?
itt mindenki azt ír, amit akar :)))))))
értem, hogy poziban ülsz, de garantáltan nem te fogod meghatározni az ingatlanárak alakulását, ahogyan én sem
krva unalmas, hogy állandóan belémkötsz, ha azt írom, ami neked nem felel meg...
szomorú lehet az életed, ha ennyire remegsz a pénzért, egyáltalán, ha lakásokkal akarsz baksist keresni...
xmann 2017. 03. 06. 15:13
Előzmény: #12314  gambadoro
#12315
Hanyagollak, ha nem írsz hülyeségeket
gambadoro 2017. 03. 06. 14:55
Előzmény: #12313  xmann
#12314
hanyagolj, ha kérhetlek paneles :)))))))
xmann 2017. 03. 06. 14:30
Előzmény: #12309  gambadoro
#12313
A statisztikát értelmezni is tudni kell, bubu. Azért esett az építőipari termelés, mert az EU-pénzek tavaly nem jöttek, és az állam nem épített semmit, úgyhogy ennek zéró köze van a lakáspiachoz
gambadoro 2017. 03. 06. 10:39
Előzmény: #12310  pomperj
#12312
tényleg nem értek hozzá, komolyan mondom

én nem vennék semmit most, csak alkalmi vételt

de, attól függ lakni akarsz?
ha igen, akkor nekem csak a hegy pár utcája, a vár és a vár oldal 2 utcája ér valamit semmi más:)

üzlet?

airbnb jó lenne, ha van rá időd és tudjuk, hogy nem változnak a szabályok főleg a társasházi vétó

kiadni?

én mindig is rühelltem, nem is csináltam, de attól még lehet jó.

garzon?

túlértékelt, de nagyon viszont kereslet mindig lesz rá, kiadni mindig ki lehet.

panel?

mint az előbbi ráadásul engem taszít:)

nagy belvárosi bérlakás?

ha van 3 külön szobád kiadásra jó lehet

újlakás?

én ezt venném:)
amit a kolléga ír a 13-ról lehet hogy ül és az irodanegyed mellett érdemes venni
de biztos, hogy nem kint a fenében
pl. a tisza utca környéki újépítésűekben van ismerősömnek több lakása, mind ki van adva a kezdetektől
ennek ellenére a corvin negyedet tartom a legjobbnak az orvosi egyetemre járó külföldiek miatt - új lakás ott, abban van a legkisebb rizikó
szerintem:)

de, ha nyugodtan akarsz aludni, vegyél bécsben:))))
DAXHU 2017. 03. 06. 06:27
Előzmény: #12308  gambadoro
#12311
A hegynek és Angyalföldnek más a vásárlóközönsége. 13 ker: fiatalok, multi melósok. Közel van buli, bevásárlás, melóhely stb. Hegyen meg inkább családtervezők, természetet jobban kedvelők. Angyalföld rohamosan fejlődik és rengeteg iroda épül. Jó hely lesz. Ami talán fontos, hogy a most épülő házak nem stílusosak. Olyan épülnek mint 10-12 éve. És azok mos olyanok, mint a régi panelek. A 80-100 éves házaknak pedig van stílusa, hangulata. Ez mellettük szól.
pomperj
pomperj 2017. 03. 06. 06:23
Előzmény: #12308  gambadoro
#12310
Ugy alakult, hogy az elado telkem amirol beszeltunk, talalt vevot; sot, megjott a foglalo.
A kerdesem: latsz-e Bp-en az ingatlan piacon (esetleg annak rokon szegmenseiben) valami jo lehetoseget, amibe atteszem egy reszet?
gambadoro 2017. 03. 05. 22:54
Előzmény: #12308  gambadoro
#12309
ti imádjátok a statisztikákat

Decemberben 14,9%-kal csökkent az építőipari termelés volumene

2016 decemberében az építőipari termelés volumene 14,9%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A termelés mindkét építményfőcsoportban csökkent: az épületek építése 5,8, az egyéb építményeké 25,5%-kal. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján decemberben az építőipar termelése 1,4%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az év egészében az építőipari termelés 2015-höz viszonyítva 18,8%-kal csökkent, az építőipar termelői árai átlagosan 2,8%-kal magasabbak voltak a 2015. évieknél.
gambadoro 2017. 03. 05. 22:52
Előzmény: #12307  kbb
#12308
és ezt ki mondta neked?
tényleg érdekel
a szomszédom kutyasétáltatója ismer egy embert az aluljáróban
ő mondta, hogy nem mennek el az újlakások
egyébként ezt egy tervező ismerősöm mondta, aki 3 nagy projekt vezető tervezője
de ez mellékes

600e/nm nevetséges a 13. kerületben, bár, mintha múltkor a végeken valami 500e alattit mutattál volna - vagy nem te voltál?
az is nevetséges egyébként

a hegyi kockának annyi köze van ehhez, hogy őrült, aki angyalföldön vesz annyiért lakást, amennyiért elit helyen, zöldben, panorámával, a központhoz közel is vehetne:))))
ennyi köze van
kbb 2017. 03. 05. 22:29
Előzmény: #12303  gambadoro
#12307
Nem tudom, ennek mi köze az én hozzászólásomhoz.

2016 második felében sok új projekt indult el, amit a véges kapacitások miatt egyre drágábban vállalnak el a kivitelezők, így a beruházók kénytelenek voltak árat emelni.

Hogy jönnek ide felújítandó kockaházak a hegyen, ahol most alig épül valami?

Lehet, hogy neked ezek többet érnek, de a XIII. kerületben jelenleg olyan ütemben foglalózzák a tervasztalról 500e, metróközelben 600e fölötti árakon a jövőre felépülő lakásokat, hogy az új meghirdetések nem tudják vele tartani a lépést...
gambadoro 2017. 03. 05. 22:23
Előzmény: #12305  gambadoro
#12306
viszont abban egyetértek, hogy uaz a brigád egy éves távlatban közel dupla pénzt kért uazért a munkáért:)))))
gambadoro 2017. 03. 05. 22:20
Előzmény: #12304  gambadoro
#12305
2015 nyarán vettem a várban, belül öröklakást 670 e körül
azon nagyon kevés profit maradt

most lehet venni felújítandót 700e körül
tulajdonképpen stagnál az ár
miközben a hülyék 1 millióért árulják a vári öröklakásokat évekig

volt nyáron egy szép felújított, az akkor ment el, amikor 720-ra levitték
de akkor kb aznap:)))))))

és ez a vár
belül
nem az oldala :))))
gambadoro 2017. 03. 05. 22:16
Előzmény: #12303  gambadoro
#12304
természetesen ezek felújítandók
gambadoro 2017. 03. 05. 22:15
Előzmény: #12302  kbb
#12303
az ezzel a baj, hogy az építőipar éppen döglődik:))))))))
nincs kapacitás?
ne viccelj

én tavaly két panorámás lakást vettem a hegyen, mind a kettőből látszik a duna, a parlament és a vár, kimész a teraszra és tátod a szád - lehet, te nem, az egy dolog - főleg este
egyiket eladtam
560 körül vettem 10 százalék profittal adtam
olyan a különbség a 13 kerülethez képest mint a suzuki és a mazerati között
még akkor sem ha kockaház mindkettő
ehhez képest nem is értem miről beszélsz

most, ebben a pillanatban is tudnék venni ilyen lakást 600e/nm-ért
de nem hiszem, hogy van értelme
bár ezek szerint van:))))

kbb 2017. 03. 05. 22:09
Előzmény: #12285  DAXHU
#12302
munkaerőhiány:

2016-ban ugye az a furcsa helyzet állt elő, hogy a 10 év körüli lakások hirdetési ára gyakran magasabb volt, mint a teljesen újaké a projektek korai szakaszában.

Oké, a használtnál ez csak hirdetési ár, és belekalkuláltak némi alkut, meg konyhabútor is jár hozzá, de 10 év alatt már érzékelhetően tud amortizálódni egy lakás, tehát nyilvánvaló volt, hogy ez tartósan nem maradhat így.

Kétféle hangot lehetett hallani:

- A válság óta szinte nem épült új lakás, kereslet viszont lenne rájuk, így a legfiatalabb lakások ára irreálisan felment, de majd szépen vissza fog csökkenni, ha az újakat elkezdik átadni.

- Az építőipar kapacitása véges, meredeken mennek fel a kivitelezői költségek, ezért az új projektek induló ára nem lesz fenntartható, átadásra már drágábbak lesznek, mint most a devizahiteles korszakban épült használtak, így utóbbiak ára sem fog csökkenni.

Egyelőre utóbbi forgatókönyv látszik megvalósulni: a XIII. kerületet ismerem alaposabban, itt a fél év nyugalom után 2016 végén a jó ár-érték arányú projekteknél szépen elkezdték emelni az árakat 5-15%-okkal.

Ahol nem emeltek (és nem voltak eleve túlárazottak), ott a lakások zöme szerkezetkész állapot előtt elfogy, sőt a legjobb projekteknél akár már az építési engedély kiadása előtt is lekötik a lakások felét.

Árakat nézve az 500e alatti négyzetméterárak mostanra a legrosszabb lokációkban is eltűntek a kerületből, a kieső helyeken is egyre gyakrabban látni 550e körüli árakat.

( link - ezt például tavaly tavasszal kezdték el árulni, kisebb lakások 620-720e közötti négyzetméterárakon mentek, amíg voltak... most az alapozásnál tartanak, és a 129 lakásból 22 maradt, ebből a legolcsóbb is közel 42 millió.)

Számszerű kimutatásom nincs, de 2016 vége óta érzésre egyértelműen több lakást adnak el a kerületben, mint ahány friss projektben kijött, annak ellenére, hogy a leendő házak többsége helyén üres telek, gödör, vagy jobb esetben félig felhúzott falak vannak.

Az biztos, hogy extrém bénának kell lenni a beruházónak ahhoz, hogy a XIII. kerületben veszélyes mennyiségű lakás maradjon a nyakán átadásig...
exmnbs1 2017. 03. 05. 19:42
Előzmény: #12300  gambadoro
#12301
Buda környéke szép de a közlekedése pocsék
Keves ut jon be a városba

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek