Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gyula1971
gyula1971 2015. 10. 21. 20:43
Előzmény: #2918  arabka
#2920
Ezért hosszú távú bérletnél a bérlő nevére kell iratni a villanyórát.

Én is így csináltam.
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 20:33
Előzmény: #2918  arabka
#2919
Ez nekem idegen műfaj. Én rendelkezem azzal a képességgel (ha sok egyébbel nem is), hogy ki tudom szűrni azokat a jelentkezőket, akiknél a legkisebb esély fennáll az óratekerésre / nemfizetésre / lakás-szétkúrásra. Rá van az írva az emberek homlokára, minden ellenkező vélekedés ellenére. Tapasztalat persze kell hozzá, és az sem árt, ha az ember ugyanolyan gazember, mint azok, akiket nem akar befogadni a lakásába :-)

Persze én is tévedhetek, elvileg becsúszhat egy olyan karakter, mint a Szajré című filmben DeNiro partnere, de akkor életbe lép a B-terv, és órákon belül kirakom az illetőt, legyen bármi a következmény.
arabka 2015. 10. 21. 20:23
Előzmény: #2917  Törölt felhasználó
#2918
A villanyórával kapcsolatban arra gondoltam, ha rosszhiszemű a bérlő, mahinálhatja a villanyórát, plombát stb, az ebből adódó kellemetlenségek is a tulajt érintik.
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 20:15
Előzmény: #2916  arabka
#2917
"amiben direkt villany sincs, azzal se kavarhassanak."

Bérbeadásnál alapszabály, hogy a bérlő nem lát és nem kap semmiféle számlát. Mind megy (neten keresztül) a bérbeadóhoz, aki kifizeti őket, majd hozzácsapja a következő hó elején esedékes összesítéshez (excel v pdf).
arabka 2015. 10. 21. 20:03
Előzmény: #2915  buyandhold
#2916
ezt mondom én is. és ha pl valaki vidéki ,de Pesten venne, hogy felügyeli ? Lehet eladják , bármi. Már a bérlőt kitenni sem egyszerű.
Ha panelt vesz annak meg akkora a rezsije,hogy muszáj lakja valaki. Már a szerzés ktsg-e 4% illeték , ügyvédi ktsg, hirdetés, utánajárás, ami idő és pénz. Sok idegesség. Ha valami elromlik a tulaj feje fáj. stb. Ha pl társasházban vesz, panelt a közösség gondját is részben felvállalja.
És ha eladná akkor a távolság miatt megint minden hatványozottan bonyolult és ktsg-es.
Adtam már ki lakást, de soha többet.
Most csak garázst adok ki amiben direkt villany sincs, azzal se kavarhassanak. És egész közel van a lakásomhoz. Lelakni nincs nagyon mit rajta. Csak a garázs vételnél már 10 % az illeték szóval befektetési célra meggondolandó.
buyandhold 2015. 10. 21. 19:03
Előzmény: #2913  arabka
#2915
nem is ez a gond vele, mert meg igy is jol hoz elvileg a betetekhez kepest...
...a gond szerintem, hogy elobb-utobb tortenik valami nem vart dolog, ami lestornozza tobb eves bevetelt: berlo lelep fizetes nelkul, vagy ugy lelekjak 5 ev mulva, hogy tobb millat ra kell kolteni...
minden ismeros/rokon eljutott idaig. aki szt mondja hogy nem igy van, az csak nem eleg tapasztalt...
en iden jutottam el odaig, hogy lehet inkabb eladom a lakast, pedig lekopogjam idealis berloim vannak, de ugy lelaktak a lakast, hogy nem ismertem ra, es ezt szo szerint ertsd
gyula1971
gyula1971 2015. 10. 21. 18:49
Előzmény: #2913  arabka
#2914
Megoldás az ingatlanalap lehet.
Ebből is van többféle, zárt, nyitott, van amelyik ingatlanfejlesztő és van ingatlanforgalmazó alap.
Bamosz.hu- meg lehet találni őket.
arabka 2015. 10. 21. 16:52
Előzmény: #2912  Törölt felhasználó
#2913
Túl macerás ingatlannal bíbelődni. Magas a szerzés ktsg-e. Rizikós a bérbeadás, szemmel tartás, nincs -e "rezsicsökkentés lajcsi módra ". stb. És az eladás se könnyebb....
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 16:19
#2912

link

"Nincs lakáshiány Magyarországon, de ott üresek a lakások, ahol nincs kereslet albérletre, ahol pedig igény lenne kiadó szobára ott az airbnb-zők élveznek előnyt vagy magasabb díjra vágynak a befektetők."

Az airbnb elsősorban az V-VI-VII kerületben működik. Nem fér a fejembe, hogy miért nem lehet a X vagy a XV kerben albérletet kivenni.
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 14:17
Előzmény: #2910  Törölt felhasználó
#2911
Másik sztori:
A 90-es évek közepén mesés lóvét hagyott a haveromra a harpagon keresztapja, akiről mindenki azt hitte, hogy tök csóró. Egyből felmerült benne a lakásvásárlás, de mivel a mama kedvence volt a srác, nem akart messze költözni az anyjától, maximum a szomszéd lakásba. Be is csöngetett a szomszédba, aki a család régi ismerőse volt (orvos), akinek esze ágában nem volt eladni a lakását. Nem szaporítom a szót, addig járt a nyakára a haverom, hogy a piaci ár duplájáért eladta neki az orvos a lakást :-)
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 14:07
Előzmény: #2908  mpagnes
#2910
Egyrészt arra jó, hogy pár emberrel elhitetem, hogy az adott áron eladható a lakás, másrészt pedig belekaszálhatok olyan vevőbe, akit nem érdekel a magasabb ár.
Ingatlanos ismerősöm vásárolt 20 millióért garzont a VIII kerben, air-bnb-zett vele, mindaddig nem is kínálta az ügyfeleinek eladásra, amíg nem találkozott egy olyannal, akiben felismerte, hogy sok pénze van, nem dolgozott meg érte, és parasztvakító lakást keres (Corvin negyed). Eladta neki 30 millióért. Ritka, mint a fehér holló, de ilyen is van.
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 14:05
Előzmény: #2894  buyandhold
#2909
A másik ilyen kedvencem amikor valaki leírja a hirdetésbe, hogy kiemelten igényes, extra, luxus stb. és körülbelül a 90-es években jellemző csempe, szőnyeg akármi van a lakásban.

Én ezt soha nem írtam/írnám bele, majd a vevő eldönti, hogy neki ez igényes-e vagy sem.

Ugyanez igaz a panel esetében a jellemzően "A" kategóriás energetikai tanúsítványra. Ha jól tudom ilyen egyáltalán nem létezik.
mpagnes 2015. 10. 21. 13:46
Előzmény: #2907  mpagnes
#2908
egyébként a hirdetést kérdeztem, hogy mire jó
mpagnes 2015. 10. 21. 13:45
Előzmény: #2906  Törölt felhasználó
#2907
csak hát már pénzük nem lesz rá...
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 13:40
Előzmény: #2903  mpagnes
#2906
Mert sokan vannak, akik nem elégednek meg a 3%-os kötvényhozammal, belemennek mindenféle kétes üzletbe, aztán az ilyen botrányok láttán úgy döntenek, hogy ingatlan felé fordulnak.
pitcairn2 2015. 10. 21. 13:34
Előzmény: #2901  Törölt felhasználó
#2905
mondjuk én ezután ámultam el

Ny.-né Cirmos meglépett a pénzzel
link

pitcairn2 2015. 10. 21. 13:33
Előzmény: #2901  Törölt felhasználó
#2904
ez eszméletlenül durva...

(mármint az, hogy vki bedől ennek...)
mpagnes 2015. 10. 21. 13:31
Előzmény: #2900  Törölt felhasználó
#2903
és ez miért jó?
bebi_csibe 2015. 10. 21. 13:29
Törölt hozzászólás
#2902
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 13:21
#2901
link

Még egy lökés az ingatlanpiacnak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók