Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hathor
Hathor 2014. 12. 27. 20:06
Előzmény: #498  Törölt felhasználó
#500
Nem vagytok tisztában semmivel. Azt sem tudod, hogy hosszú idő óta elkezdett növekedni a születések száma. Ez pedig a kormány intézkedéseinek köszönhető. Aki nem hiszi járjon utána, ne előre blöfföljön
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 20:03
Előzmény: #497  Lajos50
#499
Köszönöm szépen! Ez már jobban tárgyalható és sokkal reálisabb megfogalmazás.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 19:39
Előzmény: #497  Lajos50
#498
A lakosság létszáma csökken.
Azok a fiatalok, akik maradnak, nem vállalnak gyereket egy ilyen szar állapotban levő országban.
Sokan el vannak adósodva.
A munkanélküliség magas. (Már ha nem hagyja magát elaltatni az ember a közmunkások magas számával.)
Ergó lakásár robbanás beláthatatlan időre elnapolva.
Lajos50
Lajos50 2014. 12. 27. 19:00
Előzmény: #485  Törölt felhasználó
#497
Kérlek szerintem számszerüsítve jövőre még egyszámjegyű 5-7% körüli áremelkedést várok, dinamikusabb 10% és 11% éves áremelkedés 2016 tól.
Sony123 2014. 12. 27. 18:59
Előzmény: #483  Lajos50
#496
Ameddig a bedőlt hitelesek, lakásait nem szívja fel a piac, addig nem várok reális árnövekedést! De itt valóban arról van szó, hogy befektetési céllal vásárolnak, tehát azok újra a piacra kerülnek csak magasabb áron.

Szerintem a reális képet az mutatja, hogy mennyi új építési engedélyt adtak ki! ha ez csökken, akkor csökkent a kereslet is, és csak használt ingatlan mozgatja a piacot, ami valóban törékeny, és ki tudja, hogy az eladók mennyire tőkeerősek és mennyit tudnak várni!:-)
xmann 2014. 12. 27. 18:51
Előzmény: #494  pomperj
#495
Az Elliott-elmélet a tőkepiacok homeopátiája. De legalább a piaci mozgásokban van némi pszichológiai alapja, tehát valami haszna van. Mondjuk ahogy Prechter elmúlt 15 éves ténykedését elnézem, meggazdagodni nem nagyon lehet belőle.

Ám ezt az elméletet egy teljesen random kiválasztott pontról elindítva rávetíteni a lakásépítésekre, na ez már szerintem a kuruzslás kategória. Tudom, hogy az Elliottosok minden társadalmi-gazdasági mozgásra szeretnék kivetíteni a rendszerüket, de a gyakorlati alkalmazásokat tekintve azt látom, hogy ez csak délibáb.

Ha ez téged sért, azt sajnálom, de nekem ez a véleményem.
pomperj
pomperj 2014. 12. 27. 18:02
Előzmény: #486  xmann
#494
Jol megleptel. Eddig a te beirasaidat szinvonalasnak kepzeltem. Tevedtem.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 18:01
Előzmény: #490  xmann
#493
Bizony azt (*). De ha nem is 7 évente, akkor legalább azt, hogy most lesz Budán az egyszeri kutyavásár. :)

* - Illetve majd az idő eldönti, mert ilyen felmérésről nem tudok, és egyébként meg nem látok bele mindenki fejébe. (Még? ;)) De az általam érzékelt valóság ezt támasztja alá, és szerintem én még messze nem is a legreménytelenebb rétegekkel érintkezem.
A tények viszont kevésbé szubjektívek: a választásoknak vége, állami (=adófizetői) forrás nincs a megmentésre, lassan közelítjük a fidesz szerint a 70%-os magyar tulajdont a bankokban, és ha ez igaz, akkor sok értelme annak sincs, hogy a bankokkal fizettessék ki. Marad tehát a fair bakrendszer, bármi is legyen az.
Az árverési moratórium pillanatokon belül véget ér, a bankszövetség önmérsékletet kér a tagoktól és egyúttal határidőt is szabott a kormánynak. Fél évnyit. Arra, hogy az eszközkezelő vegye át az állományt, hogy ne kelljen a piacra borítani. Ez 1000 Mrd-s összeg lenne, de a fiúk akkor sem szeretnék a zsarolást, ha lenne ennyi pénz elfekvőben. Viszont ennyiről nem tudok. Ha elosztják is mondjuk 2 évre akkor is évente 5-600 Mrd. (Plusz az olyan feltőkésítések, amit még a frissen vásárolt állami bankoknál meg kellene rövid távon tenni.)
Ez saját értékelésem szerint innentől egy fogoly dilemma a bankok számára. Várnak a nagyjából lehetetlen állami támogatásra, vagy borítják a portfóliót. Aki először borít, az bukik legkisebbet.
Ha nagyon durva borítás nem lesz, akkor is nyomás alatt fogja tartani a piacot a folyamatos hitegetés, és a fokozatosan feladók.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 17:56
Előzmény: #491  xmann
#492
"Az Atya, ha egyszer kiment gyermekeit, nem hagyja őket ismét visszasüllyedni."

Az Atyának üzend meg, hogy a 2/3 csak Záhony és Hegyeshalom között érvényes.
xmann 2014. 12. 27. 17:26
Előzmény: #489  Sarpac
#491
Az lehet hogy a forint begyengül. Az is lehet hogy az MNB emiatt kamatot emel. De hogy a kerbankoknak nem fogják engedni felemelni a hitelkamatokat abban is biztos vagyok. Az Atya, ha egyszer kiment gyermekeit, nem hagyja őket ismét visszasüllyedni. Az politikai öngyilkosság lenne.
xmann 2014. 12. 27. 17:24
Előzmény: #488  Törölt felhasználó
#490
Hacsak úgy nem. Mit gondoltak, hogy mint a Bibliában, minden 7.-ik évben az adósságok eltöröltetnek?
Sarpac
Sarpac 2014. 12. 27. 17:13
Előzmény: #487  xmann
#489
Hát ha a forint ilyen ütemben zuhan akkor a most 2%-os alapkamat elég hamar lesz 6-7-8% is és máris elolvadt az a 20-30%! :)
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 17:01
Előzmény: #487  xmann
#488
Mert a várakozásuk egész más volt, és ez a többséget nem fogja kimenteni a csapdából.
xmann 2014. 12. 27. 16:57
Előzmény: #485  Törölt felhasználó
#487
Szerintem a tömeg azt fogja látni, hogy a korábbi, pl. 2013-14-es átlagos havi törlesztőkhöz képest 10-20-30%-kal kevesebbet fog fizetni. Ez nem tudom miért szopóálarc???
xmann 2014. 12. 27. 16:56
Előzmény: #476  pomperj
#486
Jó ez az elliot, de miért pont 1920-ban kezded? Miért nem 1867-ben? vagy esetleg mátyás király korában? vagy a honfoglaláskor? Menyivel szebb hullámok jönnének ki, lehetne mindenféleképp jelölni őket, pl. V/5/(3)/a/1 meg egyéb baromságok.
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 16:55
Előzmény: #483  Lajos50
#485
Ha már jóslásokba mersz bocsátkozni, akkor számszerűsíthetnéd is az "árrobbanást". Csak hogy joggal tudd majd állítani, hogy te megmondtad. ;)
Mert a tömeg egyelőre a szopóálarc közeledtét érzi devizahitelesmegmentés ügyben, és inkább ki sem nyitja a szemét, hogy legalább ne lássa, amit az arcába nyomnak.

xmann 2014. 12. 27. 16:54
Előzmény: #478  Sarpac
#484
Ez így korrekt.
Eléggé egyértelműnek tűnik, hogy az ingatlanpiac szegmentált lesz. teghát lesz ahol nőni fognak az árak, ez az amit te 4-6-al jelöltél. Ahol sok olyan van akinek nő, nőtt a jövedelme, és kaphat hitelt, azok áremelkedést fognak generálni, egyszerűen azért mert újlakás építés gyakorlatilag nincs, tehát a meglévőkből lehet válogatni. Tipikusan ilyen helyek szerintem Buda, Debrecen, Győr, Sopron, Kecskemét.
És aztán vannak azok a helyek, ahonnan mindenki menne el a fenébe, alacsonyak a jövedelmek, és hitelt sem kapnak, ez gyakorlatilag az összes falu, és a legtöbb kisváros, az agglomeráció nagy részét beleértve.
Olyan szerintem sem lesz hogy mindennek megy fel az ára. De hogy a minőségi, jó helyen lévő, szűk kínűlatú ingatlan felmegy, azt valószínűnek tartom
Lajos50
Lajos50 2014. 12. 27. 16:46
Előzmény: #481  Törölt felhasználó
#483
A növekedést a bankok portfóliójában lévő, bedőlt hitelek mögötti ingatlanok sorsa is befolyásolhatja. Tekintve az érintett ingatlanok nagy – 110 ezres – számát, és a piac jelenlegi állapotát, a banki portfóliók kitisztítása több évet igénylő folyamat lesz, bár a lakáspiac magára találása felgyorsíthatja ezt. A bankoknak viszont nem szabad figyelmen kívül hagyniuk, hogy a növekedés most még törékeny, így a portfóliótisztításnak összhangban kell lennie a piac felvevőképességével.

befektetésnek is keresik az alacsony betéti kamat miatt.
érzik a közelgő árrobbanást kb-2016-2017 ben
Sony123 2014. 12. 27. 13:52
Előzmény: #481  Törölt felhasználó
#482
Én is csináltam és olyan hirdetéseket is kaptam, amelyek szinte fel sem kerültek az oldalra. Ha valamelyik megfelel neked és valóban jó max 2 napod van, hogy dönts. Helyrajzi szám alapján a tulajdoni lapot kikérheted bárhol, de cím alapján egy helyen!....és még egy apróság én már három panelt újítottam fel és két házat építettem! Mielőtt bárki megkérdezni, mindegyiket saját célra és a legutolsót most decemberben fejeztem be egy 51m2 panelt!.-)
Törölt felhasználó 2014. 12. 27. 11:36
Előzmény: #480  Sony123
#481
Köszi az ötletet, ezt megpróbálom, bár nem sok reményt fűzök hozzá, mert naponta bújom a hirdetéseket.
Az a baj, hogy az aránylag jó adottságú lakások /nem 10. emeleti, nem szentendrei útra néző, nem sötétkonyhás, nem két 6 és 8m2-es félszobás/ szinte ki sem kerül hirdetési oldalra, a zárójelben lévők igen.
Találkoztam olyan kínált lakással,melyet megvett valaki 2 hónappal ezelőtt közel tízért, most meg változtatás nélkül közel 13-ért árulja./Az internet nem felejt, a fényképek alapján felismerhető volt/
A második bekezdésed tökre igaz, így működik, de mégsem, mert az árból egyet nem enged, csak felet - millában-, /tapasztalat./
Köszi az ötletet hátha az automatika segít.

Még talán ehhez a gyönyörű helyzethez egy kis adalék,
óhajtott bp-i lakás/megyeszékhely hasonló adottságú Ft/m2 szorzó 3,7

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek