Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 10:20
Előzmény: #418  Törölt felhasználó
#420
Igazából kár is ezen vitatkozni, mivel nem adom el a következő néhány évben a lakást. Hiszen kitermeli a rá felvett kölcsön összegét és még pozitív cashflow-t is eredményez.

Folyamatosan figyelem a vásárlástól kezdve a környéken a hasonló vagy ugyanolyan paraméterű lakások kínálatát. Azt kell, hogy mondjam az elmúlt másfél évben a meghirdetett lakások száma erősen csökkent a környéken, a meghirdetett árak pedig jelentősen nőttek. Ez a tendenciát úgy értelmezem, hogy az eladó lakások nagy részét felszívták a vevők, a kínálat jelenleg sokkal szűkösebb, mint akár egy éve. A meghirdetett lakások száma kb megfeleződött, míg a meghirdetett árak a vásárlásom óta átlagosan kb 25%-al nőttek.

Mindezt azért tudom, mert a lakás egy típuslakás és több ezer van belőle a környéken. Ráadásul a jelenlegi állapot szerint a jövő évi szocpol támogatásokat is leginkább panelekhez tudják majd igénybe venni. Nem állítom, hogy most biztosan el tudnám adni 10 millióért, de nagy a valószínűsége, hogy úgy 3-4 év múlva 11-ért is elmenne. Ezt akár vehetitek jóslásnak is és akkor lehet szétcincálni érvekkel az álláspontomat :-)
Hathor
Hathor 2014. 12. 04. 09:19
Előzmény: #417  zsaver
#419
El vagytok maradva egy kicsit, de nem baj.

Considerata kolléga!
Igazad van, aki benne van tudja..
Törölt felhasználó 2014. 12. 04. 08:40
Előzmény: #416  Törölt felhasználó
#418
"Az Én ingatlanom pont ilyen. Nem tudom mire alapoztad, hogy a meghirdetett árak alatt 15-20%-al mennek el."

Ingatlan igazságügyi szakértői hivatalos értékmérés a kínálati árak -15%-al számolni!

Megjegyzem, saját tapasztalataim is ezt erősítik.
zsaver 2014. 12. 03. 23:27
Előzmény: #415  Törölt felhasználó
#417
Igen, amit 10 M körül árulnak az 8,5 -ért jó ha elkel. Ha nem adja oda az eldó 8,5-ért, akkor árulhatja még akár 2-3 évig is, talán akkor kap érte többet, mint 8,5 M.
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 23:06
Előzmény: #415  Törölt felhasználó
#416
"Természetesen lényeges különbségek mutatkoznak a kereslet, az értékesíthetőség és az érvényesíthető ár tekintetében annak függvényében, hogy milyen típusú ingatlanról van szó, illetve hogy hol található. A legkönnyebben a 40-60 négyzetméteres, egy-, másfél- vagy kétszobás lakásokat lehet értékesíteni, a fővárosban és a megyeszékhelyeken egyaránt, legyen szó tégla építésűről, vagy felújított panelről.

Általánosságban elmondható, hogy jellemzően irányáron, vagy annak környékén kelnek el az ingatlanok a főváros VII., VIII. és IX. kerületeiben, és szintén ezt lehet tapasztalni a felújított panelprogramos lakások esetében a XIII., a XIV., a XVIII. és a XIX. kerületben.."

Idézet egy 2014. novemberi portfóliós cikkből, amit az OTP Ingatlanpiaci körképe alapján készült. Az Én ingatlanom pont ilyen. Nem tudom mire alapoztad, hogy a meghirdetett árak alatt 15-20%-al mennek el.
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 17:55
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#415
"Én például vettem egy lerobbant panellakást Zuglóban tavaly áprilisban 7,3 millióért és ráköltöttem 700 ezret. Mivel a lakásom egy típuslakás így könnyen össze tudom hasonlítani más lakások árával. Jelenleg az ilyen típusú lakásokat 10 millió körül árulják és a statisztikákból tudom, hogy nagyon gyorsan elkelnek ezek az ingatlanok."

10 körül árulják = 8-8.5 millióért mennek el. Neked 8-ba került + a vásárlás/eladás költségei és a horror illeték. Ez nem valami nagy biznisz:)
gyula1971
gyula1971 2014. 12. 03. 17:48
Előzmény: #413  Törölt felhasználó
#414
Hú de jó szakmai leírás tőled, köszönjük!

Gyerekkoromban apukám a 80.-as években a Balatoni nyaralóval kiadás céljából fektetett be.
Akkor magas infláció, alacsony betéti kamat volt. Tehát elértéktelenedett volna betétben a pénz.
Tőzsde nem volt akkor.

Arany-Ausztriából, itthon 19-20.századi festményekkel próbálkozott, amúgy mezőgazdász volt. TSZ.-ből kirúgták, mert nem lépett be az MSZMP.-be akkor.

A mezőgazdaságból, méhészetből szármezó pénzt fektetgette be anno...

Így lakással kisebb a kockázatod,mint egyedi részvénnyel.
Törölt felhasználó 2014. 12. 03. 10:58
Előzmény: #1  Hathor
#413
Szerintem nekünk, mint befektetőknek nem az az érdekes, hogy az ország nagy részén várható e általános fellendülés a lakáspiacon, hanem az, hogy mi személy szerint tudunk e olyan lakást venni(finanszírozni), ami a következő években jobb hozamokat biztosít nekünk, mint ha egyéb alternatívát választottunk volna. Ráadásul önmagában a hozam elég sok dologtól függ. Én például vettem egy lerobbant panellakást Zuglóban tavaly áprilisban 7,3 millióért és ráköltöttem 700 ezret. Mivel a lakásom egy típuslakás így könnyen össze tudom hasonlítani más lakások árával. Jelenleg az ilyen típusú lakásokat 10 millió körül árulják és a statisztikákból tudom, hogy nagyon gyorsan elkelnek ezek az ingatlanok. Legalább is az ország legtöbb részéhez képest. A vételárból 1,5 millió volt csak az önrész. Kb. 1 millió volt a felújítás és a berendezés + egyéb költségek. Ezután kiadtam a lakást 55 ezer + rezsiért. Ez több pénz mint amennyibe a hitelem finanszírozása kerül havonta. Nekem az ingatlan összesen 8.3 millióba fájt, most kb. 10 millióért tudnám eladni. Ha most eladnám keresnék rajta kb. nettó 1,5 milliót. Befektetés 2,3 millió, hozam 1,5 millió (65%), idő 19 hónap. A kockázat pedig egyéni megítélésem szerint kisebb volt, mintha részvényeket vettem volna.
Hathor
Hathor 2014. 12. 03. 08:43
Előzmény: #396  Hathor
#412
Figyelem, nem lakás piac, hanem iroda és kereskedelmi ingatlanok piacáról szól a hír.
Kockázatok és mellékhatások miatt ide kell ezt is írni, mert a fórum tagok rendkívül érzékenyek. Mindent meg kell magyarázni, így inkább előre írom le..

-------------------------

Ekkora optimizmust még nem láttunk - Beindult az ingatlanpiac!
2014. december 3. 06:10


2011 óta soha nem volt még ilyen optimista az ingatlanosok döntő többsége a jövőt illetően a legfrissebb Market Sentiment Survey szerint. A Portfolio, az RICS és az Eltinga közös kutatásából kiderül, hogy az irodapiacon és a kiskereskedelmi szegmensben végre megindult a hozamcsökkenés, ráadásul az utóbbiban mindez a bérleti díjak emelkedésével párosul. Itt vannak a legújabb számok a hazai ingatlanpiacról!

link
stock33
stock33 2014. 11. 24. 11:28
Előzmény: #409  xmann
#411
igen, jól érted.
Törölt felhasználó 2014. 11. 24. 11:23
Törölt hozzászólás
#410
xmann 2014. 11. 24. 10:48
Előzmény: #406  stock33
#409
Értem, tehát a szegedi, miskolci, nyíregyi, stb. ingatlanárak robbanását is a külső kereslet okozta 98-ban.

Innentől nincs több kérdésem.
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:49
Előzmény: #407  Hathor
#408
Ki épít ma hitelből lakást?
2014. november 24. 09:30


Kiket érint a lakossági jelzálog-hitelezés újjáéledése? Hogyan alakíthatja át a piacot a devizahitel-forintosítás? Mi kell az ingatlanpiac további erősödéséhez? Tokodi Gáborral az FHB Bank vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.

link
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:46
Előzmény: #406  stock33
#407
Vannak jó egyetemi városok/megyeszékhelyek, Dunántúli falvak/városok, amibe szintén van potenciál, Budapesten kívül.
stock33
stock33 2014. 11. 24. 09:42
Előzmény: #405  xmann
#406
ismerős része az országnak, 3 ingatlanom is van arra fele.

de a "Budapest vége" tábla nem lakásáremelkedést tiltó tábla is egyben.
ráadásul az is lehet, hogy mondjuk egy osztrák nem is Budapestet nézte ki magának 1998-ban.
xmann 2014. 11. 24. 09:39
Előzmény: #400  stock33
#405
Bizonyára vidéken is német befektetők vettek százszámra házakat, meg lakásokat. Tudod, ez az országnak az a része, ahol a nem bp-iek laknak
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:35
Előzmény: #403  exmnbs1
#404
Nem 98ban. 1998ban jöttek az első hírek, hogy unióba lépünk majd, erre jöttek már akkor a spekulációs vételek. Pont azt írtam, amikorra beléptünk, már az árak elérték a tetejüket.
Tudom csak a kötekedés a lényeg..
én leírtam világosan, nem tudod értelmezni
exmnbs1 2014. 11. 24. 09:32
Előzmény: #402  Hathor
#403
"

2004. május 1-jén került sor az EU történetének eddigi legnagyobb bővítésére, amikor Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia belépett az unióba, amelynek így 25 tagállama lett."

1998-ban?)))))
Hathor
Hathor 2014. 11. 24. 09:28
Előzmény: #397  xmann
#402
A hitel később jött!
Unióba lépés hajtotta fel az árakat 1998ban. Erre jött pár külföldi. Na persze töredéke a vártnak, de arra jó volt, hogy megmozgatta a háztartások pénzét, és beforgatták ingatlanba, mert ha mellé kiadták még évi 500ezret hozott a kiadás is egy átlagos kis lakásnál, eközben meg az árak is dupláztak.
Majd eljött az uniós belépés. Nem áramlottak a befektetők az országba, ezzel leállt a spekulációs vétel, de a hitel piac tartotta az árakat, keresletet. Majd a hitelbuborék kidurrant jött a Subprime, amivel az árak esésbe kezdtek a hitelek leállásával.

Most jött egy nulla szintű banki betétezés, álló tőkepiac, gyengülő forint környezet, induló forinthitellel, egy fellendülés elején álló gazdasággal, újra induló hitelezéssel, állami támogatású kamathitelekkel, szocpollal, félszocpollal, alacsonyabb árszintek mellett, ami generálja lassan a keresletet. Az olcsóbb jó vételek elfogynak, kezdenek feljebb menni a vételekkel, amivel alsó kategóriás olcsó lakások kiesnek, jön egy felhajtó árkörnyezet majd.

Szerintem.
Törölt felhasználó 2014. 11. 24. 09:25
Előzmény: #397  xmann
#401
50,75 %-os infláció mellett !!!! na az sem semmi....vond le, aztán nézd meg.....

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek