Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 14:13
Előzmény: #139  stoky
#140
Azt nem értem miért rólam beszélünk?
Miért nem az ingatlanpiacról beszélünk?
stoky 2014. 04. 16. 13:57
Előzmény: #137  Törölt felhasználó
#139
Ingatlanügynök?
Ja bocsesz. Kecskére káposztát, házaló ügynökre becsületrendet.
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 13:51
Előzmény: #137  Törölt felhasználó
#138
Nem tagadtam Rajtad kívül mindenki tudja, aki olvasgat engem
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 13:40
Előzmény: #131  Hathor
#137
"Elnézést én ingatlanosként..."

Na, hogy megmondtam lejjebb, hogy ingatlanügynök vagy.

Ingatlanosként pedig illene különbséget tenned az ingatlanon belüli szegmensek között: termőföld, lakóingatlan, irodaház, ipari ingatlanok azért nagyon nem egy kategória. És akkor a stadionépítés, meg 4-es metró miatt felhúzott építőipari összteljesítmény növekedésének idekeveréséről nem is beszéltünk, aminek úgy általában sincs az ingatlanokhoz semmi köze, nemhogy konkrétan a lakóingatlanokhoz.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 13:36
Előzmény: #133  Törölt felhasználó
#136
"Emelkedés akkor lesz ha lesz egyszerű, olcsó hitel, punktum."

És kipörögtek a jelenlegi devizahitelek. E tekintetben a lakásárakra a kormány leendő devizahiteles csomagja abszolút indikátor lesz. Két oldalról is ráadásul: egy az adósoknak nagyon kedvező esetben egyszerre csökkenti a hitel terhet és egyszerre fékezi a túlkínálatot a kényszereladások csökkenésével.

Zsiday egyébként nyilván pontosan erre utalt, amikor az 1 évet írta a vitaindító cikkében. Egy - az adósoknak kedvező - devizahiteles mentő csomag valóban kijelölheti a mélypontot szerintem is és onnan emelkedés is lehet. De én robbanást nem várok.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 13:25
Előzmény: #131  Hathor
#135
a 19-40 év körüli jól képzett szakmunkás és diplomás fiatalok elmennek, akiknek még lenne pénzük és lakásra vágynának.
Ki fog akkor itt lakást venni?
kukutyinbenko 2014. 04. 16. 12:37
Előzmény: #131  Hathor
#134
Mi köze a lakóingatlan piachoz annak, hogy a választásokra egy sor nagyberuházásnak el kellett készülnie, legalább átadhatósági szintre? Most soroljam a sok tízmilliárdos nagyságrendű, valós gazdasági hatással csak elenyésző mértékben rendelkező beruházást? Majd gyere vissza egy év múlva, ha a mostani bázishoz képest sikerül emelkedni. Na az már jelenthetne valamit.
Ebből amúgy legfeljebb néhány tulajdonos, felső vezető tíz/száz milliós osztalékai, prémiumai fognak a lakáspiacon landolni. Ráadásul a közbeszerzések koncentráltsága miatt a jövedelmek is koncentráltan jelentkeznek majd, így ez a hatás is kisebb lehet mint ami a számokból következhetne.
A kereskedelmi ingatlanok nem éppen pörögnek tudtommal. Az hogy évek óta alig épül irodaház/pláza/szupermarket/benzinkút nem véletlen. Telítődött a piac, nem csak a finanszírozás lehetetlenült el. Attól pedig, hogy eddig üresen álló egységek leárazva nagy nehezen bérlőre találtak, nem hinném hogy pezsgésként lenne értelmezhető.
Az ipari adatok pedig gyakorlatilag szintén néhány nagyberuházás hatása egyelőre. A majom majd ezután ugrik a vízbe, mivel az új autóipari kapacitások lassan elérik a kapacitásaik felső határát. Ha további beruházásokkal tovább bővítik a tevékenységüket akkor lehet emelkedés. Ennek hiányában itt is lesz egy magas bázis érték, amit nehéz lesz túlszárnyalni, visszaesni belőle viszont könnyebb.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 12:32
Előzmény: #132  stoky
#133
Emelkedés akkor lesz ha lesz egyszerű, olcsó hitel, punktum. A ráolvasás és egyéb mondogatások csak mérsékelten befolyásoló tényezők.
stoky 2014. 04. 16. 12:14
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#132
Bumm nincs!! És nem is lesz sokáig. Legfeljebb pár kiemelt helyen fognak jobban emelkedni az árak, de többségében igen mérsékelt lesz az emelkedés, ha lesz egyáltalán.
Nem lesz
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 11:56
Előzmény: #130  kukutyinbenko
#131
Elnézést én ingatlanosként nem teszek különbséget. ha az egyik megy nem valószínű, hogy a másik meg esni fog. Ilyet még én nem tapasztaltam.
Ugyanúgy ahogy az ipar. Ha indul a nagy ipari megrendelés, konjunktúra várható. Hiába a kis kereskedelmi egységről beszélünk, fontos, hogy az ipar is elindul-e valóban. Összhangban van az építés, a beruházás, a fogyasztás, a kamatszint, a forint árfolyam, a hitel, kereskedelmi ingatlan, lakó ingatlan, ipari ingatlan is. Na de mér a bérnövekedés is. Globál kép felvezeti a várható trendet
kukutyinbenko 2014. 04. 16. 11:49
Előzmény: #125  Hathor
#130
Amiket ide bemásoltál azoknak szinte semmi köze nincs a lakóingatlan piachoz. A vitaindító írás pedig erről szólt.
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 11:48
Előzmény: #127  signal2
#129
Ez szerintem rendben van. Én is ezen a véleményen vagyok.
Legyen így!

kukutyinbenko 2014. 04. 16. 11:46
Előzmény: #127  signal2
#128
+ emelkedés is inkább csak szelektíven egyes régiókban, illetve ingatlantípusok esetén. Szerintem.
signal2
signal2 2014. 04. 16. 11:38
Előzmény: #125  Hathor
#127
Én úgy értékelem, hogy általánosságban az a nézet alakult ki, hogy emelkedés LEHET az árakban, robbanás INKÁBB nem. Mind az árfelhajtó, mind az azt visszafogó érvek fel lettek sorolva. Ha valaki csak az egyiket harsogja, akkor ms fórumtársnak csak a másik marad, hogy telejs legyen a kép.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 11:27
Előzmény: #125  Hathor
#126
Erre már nem írok semmit, értelmetlen neked írni.
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 11:25
Előzmény: #123  Törölt felhasználó
#125
Nekem miért nem lehet racionális gondolkodásom? Én senkit nem akarok megtéríteni. Bemásoltam a híreket. máris nekem estél.. TZe kezdtél érzelmileg kilengeni. Én csak másoltam a híreket.
De ezzel le is zárhatjuk a témát.
Várjuk akkor az ingyen lakásokat, és a csődöket. Az mindenkinek jó, mert fizetni sem kell, és mindent elbukunk. yo lesz.
kukutyinbenko 2014. 04. 16. 11:21
Előzmény: #122  Hathor
#124
" Miért nem azt mondja, Te.. lehet, hogy valóban lesz áremelkedés, árrobbanás? Ezt nehéz lenne elképzelni mi? "

Várj segítek. Áremelkedés, árrobbanás mukodj! No ezzel meg is volnánk, holnaptól emelkedik. Remélem tudtam segíteni.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 11:21
Előzmény: #122  Hathor
#123
Te - akárcsak a kispapír topicokban - érzelmi vitát csinálsz egy gazdasági/pénzügyi kérdésből. Az ellenérv az nem valami csúnya dolog, hanem a racionális gondolkodás alapja. Te érzelemből, meg hitből véleményezel.
Hathor
Hathor 2014. 04. 16. 11:14
Előzmény: #121  Törölt felhasználó
#122
Én már globál indulok ki a fórumból. Ismerem az egész csapatot régóta.
Mindegy ne térjünk ki rá.

Kitérhetünk arra, amit Te említesz, azt gondolom lehet, mert Te mondod. Ha én mondom, akkor 5mínusz jön mellé.

"csak olyat, akinek ellenérvei voltak a témabeli felvetéssel kapcsolatban."

Miért vannak ellenérvei?
És az a kérdés miért van mindenkinek ellen érve? Miért nem azt mondja, Te.. lehet, hogy valóban lesz áremelkedés, árrobbanás? Ezt nehéz lenne elképzelni mi?
Mert a saját kis világát nézi, ami körül veszi. megnézi a szomszédját, munkatársát, meghallgatja a panasz áradatot, és ebből a múlt siránkozásaiból kialakít egy jelenképet. Miközben a tőzsdén előre gondolkodunk.

Mindegy. Én embereket nem tudok megváltoztatni: Akinek így jó, így él.
Törölt felhasználó 2014. 04. 16. 11:08
Előzmény: #118  Hathor
#121
A siránkozás és a realizmus nagyon nem ugyanaz. Én ebben a topicban siránkozó ember nem láttam, csak olyat, akinek ellenérvei voltak a témabeli felvetéssel kapcsolatban.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók