Topiknyitó: Portfolio 2014. 03. 29. 16:35

Radikálisan kerülni kell a forintot  

Ugrás a cikkhez
Erőteljesen gyengült a forint az elmúlt négy évben, ami ráadásul magyar specifikus jelenségnek tudható be. A piac nem fog meglepődni, ha a Fidesz újra nyer és azt árazza, hogy folytatódik az eddig látott gazdaságpolitika, aminek keretében újabb...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=197032
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 23:00
Előzmény: #149  szivacs
#151
Szalmabáb-érvelés nem ér. Én nem állítottam ilyeneket. Én semmit nem állítottam a mai magyar állapotokról (olyanok, amilyenek).

Nem kell - sőt nem szabad - "a mindenkori választói akarat érvényesülését" elvárni, mert az bizony ingadozik, néha túl határozatlan vagy éppen túlzásokba esik (lásd durva bűncselekmények után büntetésszigorító közhangulat).

Hogy milyen jogi megoldások kellenének? Nem az számít. Demokraták és polgárok kellenének. Akik nem hallgatnak, akik szembemennek a félelmükkel.
tokos. 2014. 03. 31. 20:52
Előzmény: #147  Törölt felhasználó
#150
Én sem értem, hogy miért nehéz kimondani egyeseknek, hogy a politikusok hazudnak - oldaltól függetlenül, de ettől eltekintve teljesen mellékvágány volt a topic szempontjából.
Ugyanakkor továbbra is kérdés, hogy Ft short, vagy long a továbbiakban.
Az elmúlt időszakot végiggondolva számomra egyre inkább úgy tűnik, hogy folyamatos verbális intervenció folyt a Ft ellen, legalábbis addig, amíg Simor volt a Jegybank elnöke, mióta viszont nekiálltak vágni az alapkamatot, ezek a verbális intervenciók elmaradoztak, valszeg tudták, hogy jóból is megárthat a sok. (Vagy csak fel sem tűnik már?)

Egy eset volt, amikor valszeg berezeltek, akkor, mikor bevetették az IMF bombát, akkor valszeg túl gyorsan túl sokat romlott a Ft.

Na mindegy, én nem vagyok meggyőződve, hogy a Ft árfolyam a hülyeségük miatt ilyen, gyanús, hogy ők ezt az árfolyamot gondolják jónak, és hol ilyen, hol olyan eszközökkel próbálják elérni.

Én mondjuk egy 10-15%-kal erősebb FT-nak jobban örülnék.
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 20:49
Előzmény: #145  Törölt felhasználó
#149
Ezt úgy értsük, hogy véleményed szerint jelenleg minden rendben van és a létező demokráciánk a lehető legjobban működött és hatékonyan érvényesítette a választói akaratot és érdekeket?

"kötött mandátum, visszahívhatóság, mentelmi jog"
Amenniyben ezeket nem tartod megfelelő eszközöknek, milyen más -"a demokráciával összeférő"- jogi megoldásokat javasolnál helyettük, amelyek biztosítani lennének képesek egyrészt a mindenkori választói akarat érvényesülését másrészt a hatalom tulajdonosa - a nép - érdekeinek mindenek feletti érvényre jutását minden más partikuláris érdekkel szemben?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 20:31
Előzmény: #144  Phylaxa
#148
Ugyan nem tőlem kérdezted, de nem egészen érthető a kérdésed: kifejtenéd bővebben?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 20:14
Előzmény: #142  tokos.
#147
Látod, ilyen egyszerű rá a válasz. (Megjegyzem, a devizatartalék most valamivel kisebb, mint volt 2010-ben). Pont ezt írtam ezzel kapcsolatban, hogy egy normál szavazó, aki valamennyire elfogult, mint pl. te simán válaszol erre. Ő gyerekesen és görcsösen kerülte a választ, mint pampa. Ennek pedig oka van, nyilván az, hogy ők nem mezei szavazók. Ennyi.
bigyula 2014. 03. 31. 19:58
Előzmény: #145  Törölt felhasználó
#146
"Ha a képviselő mindig köteles előre meghatározott direktívák szerint szavazni, akkor nincs értelme gondolkodó embert használni, odaültethetnénk egy szavazórobotot is."

Te nézted, hogy mi történt az "emútnégyévben"? Volt kb. 260 szavazórobotunk...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 19:42
Előzmény: #125  szivacs
#145
> melyikük
> - vezetné be a kötött mandátumot és a visszahívhatóságot,
> - mondana le a mentelmi jogról

A kötött mandátum és a visszahívhatóság nem fér össze a demokráciával. Ha a képviselő mindig köteles előre meghatározott direktívák szerint szavazni, akkor nincs értelme gondolkodó embert használni, odaültethetnénk egy szavazórobotot is. Azért választunk képviselőt, hogy nehéz helyzetekben az adott tényezők összessége alapján hozzon önálló döntést, akkor is, ha az népszerűtlen. Van ennek bőséges irodalma. Katasztrofális következménye lehet, ha nem mernek belevágni egy "műtétbe", mert félnek az aláírásgyűjtéstől. A mentelmi jog pedig szintén nem véletlenül alakult ki: arra való, hogy a hatalom ne tudja közvádas eljárással elllehetetleníteni a neki kényelmetlen képviselők munkáját.
Phylaxa 2014. 03. 31. 19:31
Előzmény: #141  bigyula
#144
Az államcsőd az csak a devizatartalékot érinti, vagy van más összetevője is? :)
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 19:17
Előzmény: #142  tokos.
#143
Annyit még azért tegyünk hozzá, hogy a külső helyzet sem volt azonos, mivel akkor éppen az egész újnó erősen fel volt indulva a görög örömökön, és be voltak gerjedve, hogy dől-é az ojró vagy sem, amin viszont azóta már túltették magukat.
tokos. 2014. 03. 31. 18:54
Előzmény: #141  bigyula
#142
Egyrészt, a helyzet nem ugyanaz, mert a külső államadósság azóta csökkent, másrészt pedig valószínűleg hazudtak.
bigyula 2014. 03. 31. 18:50
Előzmény: #140  tokos.
#141
"Azt hiszem, ennél sokkal összetettebb vita volt, még pénznyelő is beleszólt a szokásos kampányszövegével, hogy hazudott-e a Fidesz, vagy nem..."

Ez arra vonatkozott, hogy most 35 milliárd euró devizatartalékkal nem vagyunk "államcsődhelyzetben". Erre írta Pénznyelő, hogy 2010-ben is pont ennyi volt a devizatartalék, és akkor bizonyos személyek szerint "államcsődhelyzetben" voltunk. Tehát, vagy akkor sem voltunk, vagy most is abban vagyunk...
tokos. 2014. 03. 31. 18:33
Előzmény: #139  bigyula
#140
Azt hiszem, ennél sokkal összetettebb vita volt, még pénznyelő is beleszólt a szokásos kampányszövegével, hogy hazudott-e a Fidesz, vagy nem, pedig alapvetően a kérdés az volt, hogy lehet-e a 7mrd-s külkermérleg ellenében hosszabb távon valamit kezdeni. Nyilván a devizahitelek, és a külső államadósság leépítése ezt egyelőre ellensúlyozzák, de kérdés, hogy meddig, illetve mi lesz utána, negatív alapkamat? Vagy az MNB évi sok mrd EUR-t kezd el vásárolgatni?

Számomra sokkal érdekesebb kérdés volt, mint hogy hazudott-e a Fidesz, vagy sem, amivel a fórum "agya" előállt.

Nyilván így a választások előestéjén a kampánybajnokoknak ezt kell nyomniuk, pedig ő is tudja, én is tudom, a politikus folyamatosan hazudik. Egyik is, másik is. Ez nem oldalfüggő.
bigyula 2014. 03. 31. 17:54
Előzmény: #137  tokos.
#139
"A hazai hatás egyébként nem biztos, hogy kizárólag a kormány ténykedésének hatása, de kétségtelen, mindent megtettek, hogy gyengítsék a Ft-ot."

A vita Elemes topiclakóval arról szólt, hogy szerinte kizárólag külső hatások miatt gyengült a forint a 2010-es választások után (görög leminősítés), míg mi Pénznyelővel próbáltuk a szelektív emlékezetét visszaterelni a valóság medrébe, hogy kicsi kúrmányunk, és pártunk prominens képviselői sem voltak restek a forint gyengítésében (ahogy Te is írod).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 17:37
Előzmény: #137  tokos.
#138
2 téma volt:
- választások körüli.
- egész ciklus alatti.

tokos. 2014. 03. 31. 17:08
Előzmény: #135  Törölt felhasználó
#137
Azt hittem, a választások körüli-utáni pár hónap a téma, mert ugye emiatt nem adtad meg a júliusi árfolyamváltozást.

A hazai hatás egyébként nem biztos, hogy kizárólag a kormány ténykedésének hatása, de kétségtelen, mindent megtettek, hogy gyengítsék a Ft-ot.
tokos. 2014. 03. 31. 17:04
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#136
Melyikre? Írtam valahol, hogy nem gyengült a Ft? Minek kellett volna reagálnom?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 17:04
Előzmény: #134  tokos.
#135
Megismétlem: az elmúlt 3 évben a zlotyhoz képest 10%-ot, a koronéhoz képest 5%-ot, a lejhez képest 7%-ot, a kunához kpest 12%-ot gyengült a Ft. Tehát a környékbeli devizákhoz képest 8-9%-ot átlagosan.

Ez színtiszta hazai hatás, hiszen a régiós devizákhoz viszonyítottunk.

Ez egy elfogulatlan tény, magyarázhatod ahogy akarod.
tokos. 2014. 03. 31. 16:58
Előzmény: #131  Törölt felhasználó
#134
Ami történetesen egybeesik a görögök kálváriájával...

Te, mint elfogulatlan, csak az egyikkel foglalkozol.
tokos. 2014. 03. 31. 16:56
Előzmény: #126  Törölt felhasználó
#133
Hát igen, viszont ha a júnus végi lokális maximum helyett veszel kisebb adatot, akkor a júniusi kisebb lesz. A májusi meg változatlan. Ráadásul így lehett igazolni, hogy a nagy romlás a Fidesz-kormány megalakulása után jött. Milyen szarul nézett volna ki, ha kiderül, hogy még Bajnaiék kormányoztak, mikor a nagyobbat bukta a Ft.

Hozzáteszem, eddig is azt írtam, hogy trendszerűen romlott Ft ebben az időszakban, csak ez kevésbé volt köszönhető a Fidesznek, mint a görögöknek.

Te nagyon okos. Ember, ha neked csak 10-ed annyi eszed lenne, mint amennyit magadról tartasz, már lenne vagy ötven Nobel-díjad.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:53
Előzmény: #130  tokos.
#132
Az viszont micsoda véletlen, hogy a tényárfolyamokra és chartokra viszont nem reagáltál...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:52
Előzmény: #130  tokos.
#131
"A júliusit, meg az augusztusit pl. Nem tette be. Miért, akkor nem a Fidesz kormányzott?"

Mert a topicban a választás előtti, körüli, utáni, az elhíresült csődriogatások körüli árfolyam volt a vita.

Beírhattam volna még a '93 decemberi dollár, meg az idén januári indiai rupia árfolyammozgását is, de nem arról volt szó.
tokos. 2014. 03. 31. 16:49
Előzmény: #123  bigyula
#130
Hogy mi az elfogultság? Annyi, hogy ezzel tudta a saját "elfogulatlan" dumáját igazolni. A júliusit, meg az augusztusit pl. Nem tette be. Miért, akkor nem a Fidesz kormányzott?
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 16:47
Előzmény: #127  bigyula
#129
Ez sajnálatos.
Ezesetben viszont bővíteni kell a merítést a jelenleg parlamenten kívűli jelöltekkel is.
Néhányuknál több ilyen elem is szerepel a céljaik között.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:32
Előzmény: #122  Törölt felhasználó
#128
Elírtham, helyesen: Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -5%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8.5% gyengülés a környék devizáihoz képest.
bigyula 2014. 03. 31. 16:30
Előzmény: #125  szivacs
#127
Nem, nem beszélgettem el. Olvastam a szórólapjaikat, illetve a pártok programjait (már amelyiknek van egyáltalán...), de nyomokban sem fedeztem fel egyikben sem az általam fontosnak vélt dolgokat a választási rendszer átalakításával, vagy a képviseleti demokrácia megváltoztatásával kapcsolatban (a Jobbikét nem olvastam, ők eleve ki vannak nálam zárva). Nem hiszem, hogy bármelyik jelenlegi parlamenti párt képviselőjelöltje osztaná a nézeteimet a pártlisták eltörléséről, vagy a képviselők direkt és/vagy indirekt elszámoltatásáról a választók részéről (mondjuk 2 évenként megerősítő szavazás).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:26
Előzmény: #123  bigyula
#126
"Mi abban az elfogultság, hogy az időszak elején volt a minimuma az árfolyamnak?"

Ráadásul amilyen buta, arra rá se jön, hogy ha a júniusi hó eleji adat szerinte extrém, akkor ha azt más adattal cserélem ki, akkor a júniusi esés ugyan kisebb lesz, de a májusi viszont nagyobb, hiszen 3 egymás utáni havi adatot írtam be...
szivacs
szivacs 2014. 03. 31. 16:24
Előzmény: #36  bigyula
#125
Eszerint nem beszélgettél el a képviseletedre ajánlkozó jelöltekkel, hogy melyikük
- törölné el a pártlistákat,
- vezetné be a kötött mandátumot és a visszahívhatóságot,
- mondana le a mentelmi jogról,
és más számodra fontos ügyeket támogatna?
Pedig ezzel sokat kiszűrhetnél a jelöltek közül és a maradékból választhatnál.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:23
Előzmény: #122  Törölt felhasználó
#124
Szóval kampányolni lehet, de könyörgöm, egy gazdasági fórumon legalább az alapvető tényeket ismerjük és ne mondjuk az ellenkezőjét.
bigyula 2014. 03. 31. 16:22
Előzmény: #116  tokos.
#123
"Hát igen, nem is véletlen, hogy ezt írtad be, ugyanis jún. elején gyakorlatilag lokális minimuma volt az EUR-nak, a végén meg lokális maximuma. Sikerült ezt is a sokásos módon teljesen elfogulatlanul megadnod."

EMBER! Hogyan kell megadni egy június havi adatot? 1-től 30-ig, vagy 10-től 15-ig? Mi abban az elfogultság, hogy az időszak elején volt a minimuma az árfolyamnak?
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:22
Előzmény: #120  tokos.
#122
Akkor neked is:

Íme az EURHUF elmúlt 3 éves összehasonlítása az EURPLN-el, EURRON-al, EURCZK-val, EURHRK-val:

Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -3%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8% gyengülés a környék devizáihoz képest.

Ez színtiszta hazai hatás, a globál és a régió ki van szűrve!
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:20
Előzmény: #113  elemes
#121
Íme az EURHUF elmúlt 3 éves összehasonlítása az EURPLN-el, EURRON-al, EURCZK-val, EURHRK-val:
link
link
link
link
Zlotyhoz képest -10%, lejhez képest -7%, koronához képest -3%, kunához képest -12%. Átlagosan ez 8% gyengülés a környék devizáihoz képest.

Ez színtiszta hazai hatás, a globál és a régió ki van szűrve!

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek