Topiknyitó: Portfolio 2014. 03. 29. 16:35

Radikálisan kerülni kell a forintot  

Ugrás a cikkhez
Erőteljesen gyengült a forint az elmúlt négy évben, ami ráadásul magyar specifikus jelenségnek tudható be. A piac nem fog meglepődni, ha a Fidesz újra nyer és azt árazza, hogy folytatódik az eddig látott gazdaságpolitika, aminek keretében újabb...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=197032
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2014. 03. 31. 16:20
Előzmény: #117  Törölt felhasználó
#120
Nem különösebben akarok ezen vitatkozni elemessel, ugyanis ez megint egy alapvetően mellékes dolog volt, de szokás szerint ilyenen rugóztok.

Az eddigi beírássainak a lényege az lett volna, sokkal inkább külső hatások befolyásolták a Ft mozgásá abban az időszakban, mint a Kósa-féle nyilatkozatok. Ha a EUR/HUF árfolyamot összevetem a görög CDS felárral, akkor azt látom, hogy mindkettő trendszerűen emelkedett az adott időszakban, ez a trendszerű elmozdulás lényegesen jelentősebbnek tűnik, mint mondjuk a Kósa nyilatkozat, ami után pár nappal gyakorlatilag vissza is korrigált a Ft.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:14
Előzmény: #113  elemes
#119
"én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött."

Csak nem azok a gonosz magyarellenes spekulánsok?

Te mindent beveszel, amit vezéreid mondanak neked?

Gondolom, szerinted is az MNYP-k eltőzsdézték az emberek pénzét...
bigyula 2014. 03. 31. 16:11
Előzmény: #113  elemes
#118
"természetesen lehet, hogy ez hatott a forint - euró árfolyamra, de ha tekintetbe vesszük, hogy egy GÖRÖG leminősítés órák alatt dobott 4%-ot a forinton, én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött"

Soha nem állítottam, hogy a külső tényezők (világválság, görög, majd ciprusi állapotok, leminősítések) nincsenek kapcsolatban a mi helyzetünkkel, a forint árfolyamával, mivel elég kicsit vagyunk, és ebből kifolyólag igencsak függünk másoktól. Azt viszont állítottam, hogy a saját hülyeségünket ne kenjük már másokra! Ne csináljunk úgy, hogy mi vagyunk a szentek, és mindíg minket bántanak, mi semmiről sem tehetünk! Mert, gyakorlatilag erről szól az "emútnégyév"...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:10
Előzmény: #116  tokos.
#117
"Egyébként, ha valaki ránéz az EUR/HUF chartra szerintem trendszerű Ft gyengülést fog látni ápr végétől kb. jún végéig"

Akkor ezt majd elemessel vitasd meg, mert szerinte a Ft "csúnyán beesett" áprilisban. Ehhez képest másjuban és júniusban 2-szer, ill. 3-szor nagyobbat esett. Az egész ciklus alatt is szerinte csak fel le mozgott a Ft árfolyama, de azt kikérte magának, hogy nem írta, hogy nem gyengült.
tokos. 2014. 03. 31. 16:07
Előzmény: #115  Törölt felhasználó
#116
Hát igen, nem is véletlen, hogy ezt írtad be, ugyanis jún. elején gyakorlatilag lokális minimuma volt az EUR-nak, a végén meg lokális maximuma. Sikerült ezt is a sokásos módon teljesen elfogulatlanul megadnod.

Egyébként, ha valaki ránéz az EUR/HUF chartra szerintem trendszerű Ft gyengülést fog látni ápr végétől kb. jún végéig, utána meg oldalazást. Én legalábbis azt látok.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 16:01
Előzmény: #112  tokos.
#115
Neked is:
Áprilisban 1.1%-ot gyengült a Ft az euró ellenében.
Májusban 2.2%-ot.
Júniusban 3.6%-ot.

Ezek havi adatok (hó eleji és hó végi árfolyamok)
bigyula 2014. 03. 31. 16:00
Előzmény: #112  tokos.
#114
"Kiegészítés, máj. 7-én meg már 280 felett volt.

Ha esetleg belekukkantanál a májusi chartba, azért volt mozgás rendesen már a kormány megalakulása előtt is."

Mivel egy konkrét állítás volt a forint áprilisi ugrásszerű gyengülése, így a májusi chart ebből a szempontból lényegtelen. Ha visszaolvasol, akkor be lett írva, hogy a választások és az év közepe között a forint/euró árfolyam felkúszott 265 Ft-ról 290 Ft-ra. Innen persze lehet állítani, hogy év végéig a 290 Ft-os szintről szinte végig erősödött, és igaz is. De, miért is innen nézzük?
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:57
Előzmény: #107  bigyula
#113
"Júliustól kezdődőtt az IMF kipaterolása, és a szabadságharc az EU-val"

természetesen lehet, hogy ez hatott a forint - euró árfolyamra, de ha tekintetbe vesszük, hogy egy GÖRÖG leminősítés órák alatt dobott 4%-ot a forinton, én mégis inkább arra hajlanék, hogy direktebb tényezők állnak a rövid távú árfolyammozgások mögött.

az egyszeri alapkezelő, aki ott ül a terminál előtt, és a "SELL SELL SELL" gombot nyomogatja, eléggé leszarja az EU szabadságharcot, tekintve, hogy neki gyakran a "FORINT" feliratú cella sincs az excel táblájában, csak "EMERGING MARKETS"
tokos. 2014. 03. 31. 15:55
Előzmény: #85  bigyula
#112
Kiegészítés, máj. 7-én meg már 280 felett volt.

Ha esetleg belekukkantanál a májusi chartba, azért volt mozgás rendesen már a kormány megalakulása előtt is.

Hasonlóan, a Kósa bejelentés előtt 275 körül volt az EUR, a bejelentés hatására 288-ig ment, de pár nappal később visszajött 277-ig.

Azért lehet, hogy nem teljesen alaptalan, hogy a széllel (kereslettel) szemben 3.14sálni csak rövid ideig lehet.
bigyula 2014. 03. 31. 15:54
Előzmény: #106  elemes
#111
"De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?"

Nem, már régen nem arról szól. A "Magyarország visszaszerezte a Seuso-kincseket 15 millió euróért" topicban most az oktatás szükségességéről/fontosságáról, és arról szól a vita, hogy meddig legyen tankötelezettség...
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:53
Előzmény: #106  elemes
#110
Ez már a vicc kategória:

"Mutass rá: hol állítottan, hogy a forint nem gyengült a fidesz-kormány mostani ciklusa alatt."

Te be vagy szívva vagy már azt se tudod, mit kamuzol össze-vissza? Íme az eggyel korábbi hozzászólásod:

"penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta.
elemes"
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:52
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#109
"Nem ezt írtam."

igazad van: ezt kukutyinbenko irta, és neki válaszoltam (kétszer is).

Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:52
Előzmény: #106  elemes
#108
"De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?"

Megengeded nekem ugye, hogy akkor és ahhoz a témához szóljak hozzá, amihez akarok?
bigyula 2014. 03. 31. 15:51
Előzmény: #100  elemes
#107
"kicsit összevetettem a görög és ír CDS felár 2010-es mozgásait a magyarral. úgy tűnik, hogy ettől (mármint a görög és ír felárral) független volt a július közepi forintgyengülés..."

Végre kezd közeledni az álláspontunk. Eddig nem ezt írtad. :)

"a 2010 júliusi és az október-novemberi mozgásnak nem bogarásztam utána, de ha te ennyire érdeklődsz a historikus volatilitás iránt, kíváncsi vagyok az általad feltárt összefüggésekre."

Köszi, ne fáradj, vannak emlékeim, és vissza is kereshető a netem. Júliustól kezdődőtt az IMF kipaterolása, és a szabadságharc az EU-val (ez ugye tart a mai napig, csak most kicsit csendesebb a hangnem a választások közelsége miatt)...
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:50
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#106
"Én Jaksity-t szövegt se pro se kontra nem véleményeztem."

De akkor mit keresel abban a témában, amely Jaksity nyilatkozatáról szól?

"A tény viszont tény: a Ft árfolyama a ciklus alatt jelentősen gyengült. Ez tény."

Így van.

"Te pedig ennek vitatásával próbálkozol"

Kedves penznyelo, lenne egy tiszteletteljes kérésem. Mutass rá: hol állítottan, hogy a forint nem gyengült a fidesz-kormány mostani ciklusa alatt. Amennyiben rámutatsz, akkor elhúzok innen a tetves picsába. Ha nem tudsz rámutatni, akkor téged kérlek ugyanerre.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:48
Előzmény: #101  elemes
#105
"a forint le-fel mozogott 2010 óta."

2010. április elején 263 Ft volt az euró, most 308. Ez összességében szerinted Ft:
A.) gyengülés
B.) stagnálás
C.) erősödés?

Egyetlen betűt várok válaszként.
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:47
Előzmény: #102  Törölt felhasználó
#104
A trendszerű azt jelenti, mintha végig gyengült volna. Természetesen voltak ellenirányú szakaszok is. A ciklus egésze alatt viszont jelentős a gyengülés összességében. Ez viszont tény, ne akard vitatni.
bigyula 2014. 03. 31. 15:47
Előzmény: #101  elemes
#103
"nem emlékszem, hogy ezt mondtam volna."

Folyamatosan a görög válságról írtál, és teljes csend volt a választások után történtekről. Illetve, úgy tettél, mintha ezek nem is történtek volna meg, majd próbáltad elbagatelizálni ezeket...

"ez egy szövegkörnyezetből kiragadott állítás. penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta."

Korábban is írtam, hogy nem mindegy, hogy mi a bázis: a 2010 áprilisi 265 Ft-os árfolyam, vagy a július elejei 290 Ft-os árfolyam. Az egyik szerint folyamatosan gyengébb a forint (ezt mondja Pénznyelő és én), a mási szerint meg néha visszaerősödik a bázisig esetleg kicsit alá (ezt állítod Te+).
Törölt felhasználó 2014. 03. 31. 15:46
Előzmény: #101  elemes
#102
"penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta"

Nem ezt írtam. Azt írtam, "szignifikánsan gyengült".
elemes
elemes 2014. 03. 31. 15:42
Előzmény: #99  bigyula
#101
"Aztán elkezdted írogatni, hogy a forint gyengülés kizárólag a külső hatásoknak volt köszönhető 2010-ben"

nem emlékszem, hogy ezt mondtam volna.

"majd azt kezdted el nyomni, hogy 2010 közepétől erősödött a forint"

ez egy szövegkörnyezetből kiragadott állítás. penznyelo írta, hogy a forint trendszerűen gyengült 2010 óta, amire válaszként írtam, hogy ez nem igaz, a forint le-fel mozogott 2010 óta.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek