Topiknyitó: Portfolio 2014. 02. 19. 14:14

Nincs itt semmi látnivaló, rendben esik a forint  

Ugrás a cikkhez
A forint pont azt teszi, amit a jegybank szeretne - gyengül. A fizetőeszközünk tartós leértékelése a gazdaságpolitikai élénkítés eszköze, kérdés, hogy sikeres lehet-e. A monetáris politika korlátját (a pénzügyi stabilitási kockázatokon túl) az...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=195574
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:40
Előzmény: #35  Phylaxa
#40
Mert azt jelentene hogy nem történt meg az orbanita ámokfutás. De megtörtént...
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:39
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
Hálistennek, hogy megmaradt.Majd egyszer megérted.
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:38
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#38
Teljesen mindegy, hogy milyen árfolyamot adott át az előző kormány. A gazdasági erő, amit kiépítettek az elmúlt 23 év alatt nem teszi lehetősév a stabil forintot.

Emléksze, amikor CHF hiteleket vettek fel páran úgy 4 éven kersztül? Stabil volt a forint ugye? Hát bepótolta. Amíg ez a hozzáállás a vezetések részéről. addig be is fogja. Spekizhetsz rövidre, de a hosszún tuti megszívod. :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:36
Előzmény: #33  Phylaxa
#37
"Ha ma 265 lenne egy euró, akkor nem forint lenne, hanem euró."

Értsd már meg hogy ez nem igaz. Volt 265 ft 1 euró és mégis megmaradt a forint.
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:36
Előzmény: #31  Phylaxa
#36
"Ebből következik, hogy aki ma 265-ös euróról álmodozik, az az elmúlt 10 évvel nem ért egyet"

2009 ősz és 2010 tavasz között, a válság után tartósan 260 és 275 között tartózkodott az euró, 2010 tavaszán 265 körül volt.

2010 4 évvel ezelőtt volt, nem 10.

Phylaxa 2014. 02. 19. 18:34
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#35
Ok, te is szeretnéd, ha holnap reggel 265 lenne az euró? Miért?
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:34
Előzmény: #31  Phylaxa
#34
"Ezek a feltételek nem teljesültek és ezért nem vezethettük be az eurót. Ebből következik, hogy aki ma 265-ös euróról álmodozik, az az elmúlt 10 évvel nem ért egyet. Mégis kampányol azokért, akik ez alatt az idő alatt vezették az országot. Érthető? "

Persze hogy értjük. Az előző kormány a hibás mert 265-ös árfolyamot adott ár, és ezért nem lehet most 265. Teljesen logikus
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:33
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#33
Ha ma 265 lenne egy euró, akkor nem forint lenne, hanem euró. Márpedig ha ismered a belső piacot, ami nincs, az eladósodottságot minden szinten, akkor ma nem csak Te mondanád, hogy az éppeni kormány menjen a fenébe, hanem az egész lakosság. Mert katasztrofális vágásokat kellett volna bevezetni. Leírom ahányszor csak akarod. :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:30
Előzmény: #24  Phylaxa
#32
Ezt leirhatod sokszor még, akkor sem lesz értelme :)
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:30
Előzmény: #30  Törölt felhasználó
#31
Nos csak nem érdekelt amit írtam.

Ezek a feltételek nem teljesültek és ezért nem vezethettük be az eurót. Ebből következik, hogy aki ma 265-ös euróról álmodozik, az az elmúlt 10 évvel nem ért egyet. Mégis kampányol azokért, akik ez alatt az idő alatt vezették az országot. Érthető?

Nem lehetséges ma a 265-ös euró. Mit nem lehet ezen érteni? Tudom, hogy az éppeni vezetés miatt nincs, csak gondoltam kimondatom veled, hogy bizony ez addigi vezetés miatt van. Nagyon nehéz? Te írtad le az előbb. :)
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:14
Előzmény: #28  Phylaxa
#30
Szerintem neked lövésed sincs az euróbevezetés feltételeiről.

"Ha ma 265 lenne az euró, akkor nyugodtan bevezethettük volna".

Megismétlem: ha bevetHETTÜK volna, akkor:
1. 60% alatt lenne az adósság (most 80);
2. korábban is 3% alatt lett volna a költségvetési hiány (ezt 3 éve teljesítjük);
3. a 3 legalacsonyabb inflájú euró tag átlagos inflája +1.5%pont lett volna az infla max. (ezt most az egyszeri, ráadásul nem is piaci rezsicsökkentéssel teljesítjük, de a maginflánk most sem teljesíti és eddig sose teljesítettük);
4. a 3 legalacsonyabb hozamszintű oszrág hosszú hozamainál legfeljebb 2%-al több a hosszú hozamunk (jelenleg 400bp környékén van a 10 éves szuverén kamatfelárunk), ezt sose teljesítettük eddig;
5. Az euró bevezetés előtti 2 évben, EMRII árfolyamrendszerben 15%-os sávon belül tartózkodik az árfolyam (ezt eddig teljesítettük, 2011 végén kiléptünk volna belőle).

Ha mindez az 5 feltétel teljesült volna 2 évig, akkor vezethettük volna be az eurót. Ha pedig ez mind meglett volna, nem is lennénk bajban (ahogy a szlovákok se).
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:11
Előzmény: #26  Phylaxa
#29
"Mégegyszer: ha ma 265 lenne az euró, akkor nem választási kampány lenne, hanem óriási baj."

Ha ma 265 forint lenne 1 euró Neked az óriási baj lenne ?
Szerintem valahol máshol van óriási baj.
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:11
Előzmény: #25  Törölt felhasználó
#28
Az euró bevezetésének az a feltétele, amit a németek hosszan és sokáig ki is mondtak, hogy egy gazdaság megbízhatóan erős legyen.

Mi nem voltunk azok soha és át kellene alakítanunk a gazdaságunkat ehhez. Saját, erős belső piaccal kellene rendelkeznünk és magas hozzáadott értékkel, ami értelmes jövedelmeket eredményez hosszú távon.

Szándékosan nem írom le azt a 4 kritériumot, amire vársz, mert semmi köze sincs ahhoz, amit állítok. Aki ma 265-ös euró-ról álmodozik egy saját piaccal nem rendelkező, exportra termelő országban, ahol az elmúlt évtizedek másról sem szóltak, mint eladósítani az államot, az önkormányzatokat és a "vásárló erőt", az gondolja át, mi lenne itt, ha ma euróval fizetnénk! Ennyi.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 02. 19. 18:07
Előzmény: #15  rockmaster
#27
sztem nem lesz annyi, mert az MNB el tud füstölni több, mint 30 mrd EUR-nyi devizatartalékot a védelmében, ami ugyan nem tartana sokáig, ha komolyan gondolnák a bedöntést a spekik, de ez a relatíve magas tartalék (mint egy gát) arra jó, hogy oda tereli a spekiket, ahol ez kisebb

persze lehet akkora "árvíz", hogy a gát sem elég, de azért én majdnem biztosan nem fogok addig várni, amíg 350 lesz :)

más megközelítésben: a helyzet sz..r, de nem biztos, hogy a spekik ezt átlátják, nekik nem az a dolguk, hogy egy ilyen kis fika ország makromutatóival tisztában legyenek, a többit pedig az MNB, a KSH stb. :) megoldja okosba' :)
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:05
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#26
Neked is ajánlom, hogy kicsit gondolkozz el azon a bizonys mondaton, amit idézel.

Ha ma 265 lenne az euró, akkor nyugodtan bevezethettük volna. Ez a problémája nagyon sok országnak.

A feltételeket nagyon sokan teljesítették és azóta is szarban vannak, ennyit a feltételekről.

Mégegyszer: ha ma 265 lenne az euró, akkor nem választási kampány lenne, hanem óriási baj. Ezt csak azoknak, akik 265-ös eurót szeretnének.
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 18:02
Előzmény: #24  Phylaxa
#25
"és szerintem okosak is voltak, hogy nem vezették be"

Te tudod, hogy mi a módja, menete az euró bevezetésének?
Phylaxa 2014. 02. 19. 18:01
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#24
Az előbbire is itt válaszolok.

Nem volt kötelező és szerintem okosak is voltak, hogy nem vezették be. Azt próbáltam magyarázni, hogy aki ma 265-ös euróról álmodozik, az az akkori bevezetést jelenthetné. Ha ez megtörtént, volna, akkor most nem ez lenne nálunk ami van. Nemcsak egy réteg tolná mindennap ugyanazt a dumát, hanem gyakorlatilag az egész lakosság. Ez az én véleményem. Leírjam még párszor? :)
goapsy1
goapsy1 2014. 02. 19. 17:54
Előzmény: #15  rockmaster
#23
Hosszabb távon én is oda várom, bár ezt már csak a választások után mernék meglépni, amire úgy készülnek, hogy megnyerik.

Ha az én szavazatomon múlik, tuti nem.
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 17:54
Előzmény: #14  Phylaxa
#22
"Ha ma is 265 lenne a forint, az azt jelentené, hogy bevezethettük volna az eurót."

265 Ft-os árfolyam nem tartozik az euró bevezetésének kritériumai közé. Viszont pl. a GDP 60%-os adósságszint igen. Így a fenti állításod teljesen egyértelműen nem igaz.

"Ez lenne azóta.Nem véletlen, hogy nem vezették be. Ezt okosan tették."

Az eurót nem okosan nem vezettük be, hanem messze nem feleltünk meg a szükséges feltételeinek. Ne tegyél úgy, mintha ez a mi döntésünk lett volna.

Megjegyzem: az persze igaz, hogy egy ilyen rossz gazdasági állapotban az euró se lenne jó. Na de, ha bevezethettük volna az eurót, az azt feltételezte volna, hogy sokkal jobbak a mutatóink, ami pedig ha így lett volna, nem is lett volna baj, ha eurónk van...
Törölt felhasználó 2014. 02. 19. 17:52
Előzmény: #19  Phylaxa
#21
" Szerintem mi beleroppantunk volna az euróba."

Miért lett volna kötelező bevezetni ?

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek