Topiknyitó: Portfolio 2014. 02. 05. 17:06

Kiábrándultság miatt nem fáj a nyugdíjvagyon államosítása  

Ugrás a cikkhez
A héten meghatározó eseményre került sor Lengyelországban, az államhoz most került vissza a nyugdíjvagyon fele, amely a tavaly elfogadott nyugdíjreform fontos eleme. Az 1999-es nyugdíjreform visszafordítására azért kerülhetett sor egyesek szerint,...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=195020
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Oszo 2014. 03. 05. 20:16
Előzmény: #143  Phylaxa
#145
És az hogyan néz ki, amikor egy nyugdíjpénztár becsődöl?
Az összes tulajdonában lévő kötvény és részvény értéke 0 lesz?
(Miközben az állam meg vidáman fizeti a nyugdíjakat....)
Végülis ez egy egészen valószínű forgatókönyv!
Törölt felhasználó 2014. 03. 05. 19:15
Előzmény: #143  Phylaxa
#144
"Ne kavarj! AZ állam sosem fog becsődölni."

Ez picit vicces:)) Hogy is tűnt el az eredeti nyugdíjvagyon (nem most) ?
Miért kellett bevezetni a felosztó-kirovó rendszert ?
Phylaxa 2014. 03. 05. 18:45
Előzmény: #137  upgrayeddAKS
#143
Ne kavarj! AZ állam sosem fog becsődölni. A magánynugdíjpénztárak igen. Ez így volt mindig és így is lesz.

Te tulajdonképpen most mit akarsz mondani? Fizesd az mnyp-det és örülj neki, hogy megteheted! Mi a baj? :)
Phylaxa 2014. 03. 05. 18:42
Előzmény: #139  upgrayeddAKS
#142
Ez tényleg ennyire bonyolult?

Van egy kötelező, mely a demográfiától függően a szociális segély és a nyugdíj között ingadozik az időben. Ezt mindenkinek fizetnie kell. Ez a biztonág a társadalom nagytöbbségének.

E mellett ha akarod mnyp-be teszel, ha akarod magad forgatod. Hálistennek megteheted.

Nem kell "fikázni" semmit. Minek? :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 05. 17:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#141
"O) cikk
Mindenki felelős önmagáért, képességei és lehetőségei szerint köteles az állami és közösségi feladatok ellátásához hozzájárulni."

...kivéve a gyevi bírót! :)
akit most épp simicska lalinak hívnak :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 05. 17:23
Előzmény: #73  Phylaxa
#140
"Tehát mégegyszer a véleményem az, hogy az állami nyugdíj, melyet mindenki egyenlő %-ban befizet az egyetlen stabil dolog minden történelmi időben."

ezek szerint nem csak a matek nem nagyon megy, de a demográfia sem :)

növekvő népesség és/vagy járulékfizetői "létszám" mellett a felosztó-kirovó rendszer bámulatosan jól működik, ebben egyetértünk... az én problémám az, hogy a világon szinte mindenhol vagy csökken a népesség, vagy a fertilitási ráta csökken - do the math! :)

ideológia: nem, ez az egész szösszenet a pragmatizmus jegyében született... azon bosszankodtam, hogy az ostoba majomivadékok inkább a másét akarják elvenni, miközben jut elég mindenkinek, ill. hogy inkább egymást ba...ogatják, amivel (ál)problémákat generálnak, miközben a valódiakat még csak el sem kezdték megoldani :)

ez igen nagy baj, bár nem muszáj belátni, hogy ez így van :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 05. 17:18
Előzmény: #75  Phylaxa
#139
én pont abban értek egyet a MNYP-rendszert fikázókkal, hogy nagyon sok embernek erre nem telik, ami btw. pont egy nagyon jó érv a MNYP-rendszer MELLETT :) és nem ellene, csak ezt nem veszik észre a fikázók :)

ez egyben válasz volt erre:

"ebben az országban a többségnek soha nem volt megfelelő jövedelme és nem is tervezik, ahogy látom."

tudom, hogy explicite nem írtad le, hogy azért rossz a MNYP-i rendszer, mert sokaknak nem telik nyugdíjcélú megtakarításra, de azzal, hogy elismerted, hogy sokaknak nem telik nyugdíjcélú megtakarításra, pont a MNYP-i rendszer mellett érveltél egy nagyot! :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 05. 17:12
Előzmény: #136  Törölt felhasználó
#138
vagy lövése nincs az állami nyugdíjrendszerről, vagy "a nyugdíjáról mindenkinek maga kell gondoskodnia." rész valami miatt azt jelenti nála, hogy mindenkinek be kell fizetnie a járulékokat, és még tegyen is félre mellette...
én pont abban értek egyet a MNYP-rendszert fikázókkal, hogy nagyon sok embernek erre nem telik, ami btw. pont egy nagyon jó érv a MNYP-rendszer MELLETT :) és nem ellene, csak ezt nem veszik észre a fikázók :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 05. 17:08
Előzmény: #75  Phylaxa
#137
konkrétan mi csődölne be? a MNYP vagy az állam? azért kérdem, mert mintha váltogatnád folyton a kettőt, attól függően, ahogy neked tetszik :)

lehet, hogy csak én érzem így, de az egyik mondatod az egyiket sejteti, a másik meg a másikat... most akkor mindkettő csődjétől tartasz?

sztem maradjunk továbbra is a tényeknél, mivel "kissé" bonyolult lenne most mindkettőt "credit ratingelni" :) amiben btw. nagy valószínűséggel az állam maradna alul...

kinek fog felkopni az álla, ki fog (hamarabb) állami apanázsért ácsingózni?

1. akinek csak az állam adja a nyugdíját, a "hivatalos" állami nyugdíja x Ft / hó, vagy

2. valaki, aki kevese(bbe)t kap állami nyugdíjat (0,75x / hó), de kap mellé életjáradékot is?

én nem látok égbekiáltó különbséget x és 0,75 x között, azonban a több lábon állás és az egy lábon állás között sztem ég és föld a különbség...
(gy.k.: ha a MNYP-ak "csődje mellett akartál érvelni", akkor jön képbe a csekély különbség a 100% és a 75% állami nyugdíj között)
ellenben ha az állam nem tud (eleget) fizetni, akkor a 0 (esetleg: kevés) és a 0 (esetleg: kevés) 75%-a plusz egy tőkefedezeti életjáradék között "vacillálunk"
sztem nehéz olyan reális paramétereket kihozni, amelyeknél nem az utóbbi a jobb megoldás pl. döntéselméleti szempontból (tudod, amelyik valószínűségekkel súlyozza az egyes kimenetelek várható értékét)
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 08:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#136
Ez a két mondat szép így egyben. DUrva önellentmondás.

"Az állami nyugdíj erkölcsi szempontból is megindokolható sokkal jobban, mint az önző egyéni érdekeket képviselő sajátszámlás rendszer. Nem a takarékosság ellen vagyok, de a nyugdíjáról mindenkinek maga kell gondoskodnia."

Ez a durva ellentmondás az összes hozzászólásodban fellelhető. Gyakorlatilag teljesen érthetetlenné téve, mit is akarsz. Egyszerre szajkózod az állami nyugdíj létjogosultságát, sőt, mint egyetlen jó megoldást a nyugdíjra, meg egyszerre hirdeted az öngondoskodást, amiben nincs szükség semmilyen állami dologra.

Most akkor mit is állítasz valójában?
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 08:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#135
"Én nem készülök arra, hogy valaha is rászorulok arra, hogy nyugdíjt szedjek. Ha valami fog is jönni azt jótékonysági célokra szánom, de alapvetően nem ebből akarok élni idősebb koromban. Az öngondoskodás az, ha nem vagyok másra szorulva. Sem az államra, sem valami nyugdíjpénztárnak csúfolt pénzmosóra."

Tehát akkor azt állítod, hogy ne is legyen állami nyugdíjrendszer, hanem mindenki gondoskodjon magáról?
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 08:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#134
Ha ennyire utánanéztél, biztos láttad hogy 2013-ban már be kellett volna vezetni egy változást amivel jelentősen csökkentek volna a nyugdíj. Ezt valamilyen okból szinten nem vezették be.

"Én nem sápítozom, ezért nem is számolok a nyugdíjjal. Minden nap nyugodtan ébredek, mert nem kell aggódnom."

Sajnos a politikusaink is így gondolkoznak, de az emberek egy részének megélhetési gondjaik vannak, nem tudnak megtakarítani. Ezt legegyszerűbb figyelmen kívül hagyni és közölni hogy fizesd a nyugdíjjárulékot és gondoskodj a saját nyugdíjadról.
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 08:00
Előzmény: #132  Törölt felhasználó
#133
"Sajnos még értened sem sikerült."
helye4sen
Sajnos még a problémát sem sikerült megértened.
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 07:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#132
"Most már jobban ismerem ezt a problémakört,"

Sajnos még értened sem sikerült. Nem az a probléma hogy jár-e a nyugdíj, hanem az hogy a Ratkó korszak gyerekei most fognak nyugdíjba menni. Jellemzően nagyon magas szolgálati idővel,. miközben a járulékbefizetés jelentősen csökken.
Ezt a felosztó-kirovó rendszer nem igazán tudja kezelni. A tőkefedezeti rendszer tudná, csak ahhoz, részben vagy egészben pótolni kellene a 2. világháborúban elveszett nyugdíjvagyont.
Ezt a hiányzó nyugdíjvagyont próbálták meg pótolni az MNYP-vel. (25%).
A vagyont az emelkedő járulékokkal (6%-ról 10-re nőtt) és állami bevételek csökkenéséből (34%-ról 26%-ra csökkent) próbálták meg összerakni.
Először a vagyon felhalmozást állították le (MNYP átirányítás), majd az eddig felhalmozott vagyont a nyugdíjrendszeren kívül elköltöttek.

Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 07:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#131
Az " A nyugdíj az a járulék, melyet egy ország időskorú polgárai alanyi, tehát nem rászorultsági alapon kapnak." ugyan tetszetősebbnek tűnik, de nem fenntartható.

Az általad beidézett részben hol van ennek az ellenkezője? Meg tenned hogy kiemeled nekem, mert én nem találom.
Törölt felhasználó 2014. 03. 03. 00:33
Törölt hozzászólás
#130
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 23:56
Előzmény: #128  Törölt felhasználó
#129
Egy tény: jelenleg Magyarország alaptörvénye méltó Magyarország jelenlegi nyugdíjrendszeréhez.........
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 23:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#128
Milyen alaptörvény? Arra tákolmányra gondolsz amit talán már minden páros héten foltozgatnak? Aminek már lassan nem lehet tudni hogy hanyadik verziójánál tartanak?
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 22:59
Törölt hozzászólás
#127
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 22:37
Törölt hozzászólás
#126
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 12:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#125
"Annyira mondjuk nem ismerem,"

Végre valamiben egyetértünk:)))
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 12:32
Törölt hozzászólás
#124
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 12:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#123
"A nyugdíj az a járulék, melyet egy ország időskorú polgárai alanyi, tehát nem rászorultsági alapon kapnak. Összege függ a szolgálati időtől, azaz a munkával töltött évek számától és a korábbi jövedelemtől."

link
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 12:23
Törölt hozzászólás
#122
Törölt felhasználó 2014. 03. 02. 11:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#121
"A nyugdíj, aminek eredetileg segély vagy ahoz hasonló volt a szerepe mára mintegy bérré vagy ahoz hasonló juttatássá módosult. "

Ne rontsd tovább a helyzeted :))

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek