Topiknyitó: Portfolio 2013. 04. 11. 14:54

Devizahitelesek nyertek pert - Évek óta folyt jogtalan kamatemelés  

Ugrás a cikkhez
Pert nyert első fokon két devizahiteles a bankjával szemben, mert - amint a Debreceni Törvényszék csütörtöki ítélete kimondja - a kölcsönszerződés csak jogokat biztosított a pénzintézeteknek a kamatemelésre, ezzel kapcsolatos kötelezettségeket...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=182504
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 16:18
Előzmény: #1179  Phylaxa
#1180
Nekem úgy rémlik, rajta van, de majd megnézem. A bankodtól amúgy nyilván kikérhető, pláne vitás ügyben. De mondom: ennyire egyszerűen leellenőrzhető, nyilvánvaló dologban nem fog csalni senki.
Phylaxa 2013. 07. 04. 16:11
Előzmény: #1177  Törölt felhasználó
#1179
A számlákon rajta van vételi és eladási ár?

Tehát visszamenőleg le tudom ellenőrizni?

A kérdés ennyi volt.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 16:11
Előzmény: #1176  Törölt felhasználó
#1178
Horvátoknál :" a szerződés napján érvényes árfolyamon kunára kell átszámítani a hitel tőkeösszegét."
Eszerint nálunk egy pl.jelenleg 20mill-ós hitelből lenne kb. a fele, ami egy új ft hitellel kisebb törlesztőkkel "tovább vihető" lenne.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 15:51
Előzmény: #1174  Phylaxa
#1177
Miért a havi hiteltörlesztőt hogyan ellenőrzi? És hogyan ellenőrzi egy autó vásárló, hogy a leírt technikai paraméterek szerinti a kocsija? De tök más példával, egy kártérítési per nyertese hogyan ellenőrzi, hogy a késedelmi kamat annyi amennyi?

Értelmetlen kérdéseket fel lehet tenni...

1.Egyrészt az ellenőrzést nem kell feltétlenül az embereknek végezni, erre vannak a hatóságok.
2. Másrészt a piac maga is elvégzi, mert az a cég, ami egy ilyen nyilvánvaló dologban csal, hazudik, vagy téved, az elég gyorsan lehúzhatja a rolót.
3. Harmadrészt némely esetben nem túl nehéz a saját kezű ellenőrzés sem. A számlákon ott vannak az árfolyamok, tehát a konkrét esetben elég könnyen ellenőrizhatő a dolog sajátkezűleg is.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 15:39
Előzmény: #1175  Törölt felhasználó
#1176
"csökkentett" - mitől is lett volna csökkentett? Ha a szerződés semmis, a mai frankárfolyammal számolt tőketartozása van a hitelesnek. És ez a semmisség miatt azonnal és teljes összegben es edékes.

"de egy "megújított" hitel esetében újra tudná fizetni a kevesebb tartozást a kisebb törlesztőkön keresztül."

Most is BÁRMIKOR, ahogy eddig is bármikor megtehették/megtehetik a devizahitelesek, hogy egy új Ft hitellel kiváltják a devizahitelüket. Azért nem tették ezt, mert a mai frankárfolyamon fixálódna a teljes tőketartozás, ráaádsul a Ft hitelnek magasabb a kamata, így a törlesztő nemhogy nem csökkenne, hanem NŐNE. (és akkor a fedezeti problémákról nem is beszéltünk, hogy sokan vagy pótfedezetet tolhatnának be, vagy csak a Ft-osított tőketartozás egy részének kifizetésével tudnának alacsonyab összegű Ft hitelt felvenni).
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 15:35
Előzmény: #1173  S52Raptor
#1175
Gondolom az új / csökkentett / tőketartozást nem tudná a hiteles egyben kifizetni, de egy "megújított" hitel esetében újra tudná fizetni a kevesebb tartozást a kisebb törlesztőkön keresztül.
Phylaxa 2013. 07. 04. 15:34
Előzmény: #1173  S52Raptor
#1174
Hogyan fogja ellenőrizni az ügyfél, hogy a hitelfelvételtől kezdve csak 1%-os spreaddel számolt-e a bankja? :)
S52Raptor 2013. 07. 04. 15:15
Előzmény: #1162  Törölt felhasználó
#1173
Olyan döntés született, amely nagy valószínűséggel várható is volt. Valójában az volt a kérdés eddig, ki és miben reménykedik?
Ahogy a cikk is írja, ha esetleg semmisnek találták is volna a szerződést (kizárólag azt, amelyik kapcsán a per folyt - ez automatikusan nem hat ki a többi szerződésre), akkor is a feleknek egymással el kellett volna számolni, azaz a bank kérhette volna egyben a teljes tőketartozást.
Akkor ez miért is lett volna jó bármelyik devizahitelesnek?????
Phylaxa 2013. 07. 04. 15:14
Előzmény: #1167  Törölt felhasználó
#1172
Amikor ajánlanak egy "ingyen" dolgot, akkor azonnal meg szoktam kérdezni, hogy "nekem az elkövetkező időben ( a terméktől függ ) mennyibe fog ez az ingyen kerülni? :)

Nos, általában el szokták mondani és természetesen a többszörösét említik, amikor kiszámolom. De ebben az esetben megkövetlek, mert nem tudhatták, akármit is mondtak. Még ma sem tudhatják, hiszen egy 25 éves hitel nagyon hosszú idő és láthatóan nálunk nem működik,csak ha a bevételed nagyon pici részét veszed fel.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 15:07
Előzmény: #1170  signal2
#1171
"furcsa egybeesés" - nyilván tök véletlen.
signal2
signal2 2013. 07. 04. 15:06
Előzmény: #1155  Törölt felhasználó
#1170
Furcsa egybeesés, hoyg a Kúria is most döntött devizahiteles perben, nálunk pedig a bankok javára.
Így az OTP számára az állás 1:1, bár, gondolom, a hazai ítélet sokkal fajsúlyosabb.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 15:04
Előzmény: #1165  Törölt felhasználó
#1169
"Nekem "pimaszul" alacsony kamatu kedvezményes hitelem volt ezért nem szeretném leírni a részleteit de azt duplázta a bank egyik hónapról a másikra."

Felhívom a figyelmedet a kulcsszavakra: KEDVEZMÉNYES, AKCIÓS. Ez minden ilyen szerződésben benne volt, hogy utána MAGASABBRA kell számítani, piacira.

Te kötöttél ilyen termékre szerződést.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:59
Előzmény: #1167  Törölt felhasználó
#1168
Melyik banknál és mikor? Mert én nem emlékszem duplázó kamatra.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:57
Előzmény: #1166  Törölt felhasználó
#1167
Akkor mégegyszer,pontosítom : nekem alcsony kamatról emelkedett duplájára.
A forumozók kamatait nem tudom pontosan, emlékezetből írtam,mintha itt többen is írták volna nekik dupla vagy közel dupla lett a kamat.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:48
Előzmény: #1163  Törölt felhasználó
#1166
Erre is válaszolnál?

"Ma, 13:04
Amikor a bank duplájára emelte a kamatot,esetemben két hatással járt.
longolo"

"Ma, 14:24
Itt a fórumozók írogatják 3-4%-ról jelenleg 7-8% -os kamatokat fizetnek...
longolo"

Most akkor veled történt meg, vagy nem?
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:48
Előzmény: #1161  Törölt felhasználó
#1165
Nekem "pimaszul" alacsony kamatu kedvezményes hitelem volt ezért nem szeretném leírni a részleteit de azt duplázta a bank egyik hónapról a másikra.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:46
Előzmény: #1163  Törölt felhasználó
#1164
Longolo, ezt értem. Mondok más ilyet is: aki elveszíti a munkáját, az mondjuk 200.000 után a következő hónapban 0 Ft-ot visz haza. Ez brutál változás. Az. Ezt ki vitatja?
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:42
Előzmény: #1160  Törölt felhasználó
#1163
Nem a matek és az annuitás szabályait vitatom,hanem az ennek hatására történő brutál változást egy hiteles szempontjából ezért ez nem olyan egyszerűen belátható.Minthogy kiesel az emeletről és sérül a mozgásod, a gravitáció törvényéből egyszerűen belátható de valszeg egy sérült sem így éli meg az esetet.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:40
#1162
Közben megszületett az ítélet a hetek óta médiavisszhangos ügyben: nem semmis a teljes devizahitel szerződés.
Törölt felhasználó 2013. 07. 04. 14:34
Előzmény: #1159  Törölt felhasználó
#1161
"Itt a fórumozók írogatják 3-4%-ról jelenleg 7-8% -os kamatokat fizetnek..."

1. Az előbb azt írtad, hogy ez veled történt meg. Mostt akkor mégsem?
2. Sose volt 3-4%-os hitel frankban sem. 6-7% volt a legkedvezőbb, akciósan, és ez csak a kamat, ezeknek a hiteleknek is 9-10%-os volt a THM-je. Akkoriban a Ft hitelek 10-12%-os kamattal és 12-15%-os THM-el mentek.
3. Ahogy már sokszor leírtam, sok olyan akciós hiteltermék volt, ahol az elején, általában fél, 1, 2 évig kedvezményes volt a hitel. Ami azt jelentette, hogy pl. nem fizettél tőkét, csak kamatot, vagy minden fizettél, de a kamat kedvezményes volt, vagy volt tőkefizetés és piaci volt a kamat is, de a kezelési költség 0 volt. Ezeknél az akciós termékeknél az akciós időszak törlesztői nem mérvadóak, változatlan piaci körülmények mellett is jelentősen emelkedtek volna az akció végével. Pl. a kezelési költség nélküli hiteleknél a kiinduló 6%-os kamat és kb. 7%-os THM, ha még kamatemelés is történt, mert éppen 2008/2009-ben járt le a kedvezményes időszak, könnyen ugorhatott 7-8%-os kamatra és a kezelési költséggel együtt 10-11%-os THM-re. Ez önmagában nagy ugrás. Ehhez jött még a jelentős frankárfolyam emelkedés, amit egyes hiteltermékek évente egyszer számoltak el. Ilyen esetben könnyen előfordulhatott, hogy az adós azt érzékelte, hogy egyik hónapról a másikra duplázódott a törlesztője.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek