Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
geza77
geza77 2021. 02. 10. 09:55
#7120
valami nem hagyja a fo$rintot erősödni, vajon mi(ki) lehet az?
https://imgur.com/a/7ZFBW1L
eurhuf            0,56%  gyengüléseurczk           -0,30%  erősödés
eurpln            -0,61% erősödés
eurzar            -0,80% erősödés  (dél afrikai rand)
geza77
geza77 2021. 02. 08. 15:21
#7119

már régen lett volna...
a csehek példaértékűek lennének egy normális társadalomban, szinte visszaerősödtek oda ahonnan estek, mi meg?...?..
signal2
signal2 2021. 02. 08. 14:32
Előzmény: #7116  geza77
#7118
Itt az ideje egy kis korrekciónak (HUF erősödésnek)?
431145 2021. 02. 08. 14:30
Előzmény: #7116  geza77
#7117
de fideszék úgy vannak vele ,hogy amiről nem beszélnek az nincs is , erről nem csinálnak óriásplakátot,meg nemzeti konzultációt.
geza77
geza77 2021. 02. 08. 12:57
#7116
2002-től napjainkig
https://imgur.com/a/9XcX8MD eurhuf      50,81%  (gyengült) 
eurpln      12,37% (gyengült)
eurczk      - 16,48% (erősödött)
eurhrk      - 1,66% (erősödött)  
az elég beszédes, hogy 2002 óta majd 51%ból 35%ot az elmúlt 100év  legsikeresebb 10 évében gyengült a legnagyobbat ;) 
Az alábbi kis táblázat is mutat valamit:                
              2002-10     2010-           2002-
eurhuf      8,52%      35,03%       50,81%eurpln      9,16%      16,38%        12,37%
eurczk  -19,93%        1,52%      - 16,48%   
eurhrk  -  1,21%        4,06%        - 1,66%
geza77
geza77 2021. 02. 08. 09:46
#7115
ismét jól teljesítünk, jócskán lemaradva a régiótól,
szerintem 400as eurónál 30% forgalomcsökkenésnél is hozható lenne az 5%os növekedés
https://imgur.com/a/gjt0r8V
****
A délafrikai rand ...basszus arra tapadunk együtt mozgunk vele,
EZ DURVA
https://imgur.com/a/toiyDWV
Ez LETT az ETALON
pFModi-1fsz-bsszakrvaanyjat2 2021. 01. 29. 05:14
Törölt hozzászólás
#7113
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 01. 25. 20:47
Előzmény: #7111  Broafka_Ottokar
#7112
Nem a kanyar hosszú hanem a sofőr béna.
Broafka_Ottokar 2021. 01. 25. 20:39
#7111
geza77
geza77 2021. 01. 05. 09:54
#7110
http://www.zsiday.hu/blog/ilyen-lesz-2021
"Azt hittétek, hogy 2020 durva volt? Ugyan már, 2021 sokkal súlyosabb lesz! Le is írom napra pontosan, hogy mi fog történni: 2021 január 8: Angliában újabb mutáns koronavírus jön létre, amely már ránézéssel is terjed. Az országok lezárják határaikat, és függönyt húznak Angliára néző partjaikra, hogy még véletlenül se kaphassák el. Természetesen a karantén sikertelen, a vírus az egész világon terjedni kezd. Közben Anglia éhezik, Skócia pedig kikiáltja függetlenségét. A font árfolyama mínuszba esik minden devizához képest, a részvénypiacok összeomlanak.2021 január 11. Magyarországon az új vírustörzs villámsebes fertőzése miatt a rendkívüli állapotot meghosszabbítják Bicskéig. Orbán Viktor mindenkit megnyugtat, hogy akár 100 000 kórházi ágy is rendelkezésre áll, ha kell, mert az állami kórházellátó megrendelt ennyit az IKEA-tól darabonként 5 millió forintért (később kiderül, hogy emeletes ágyakat rendeltek véletlenül). A forint erősödéssel reagál a hírre."...
lohran 2020. 12. 31. 14:21
#7109
Érdekes Surányi is jónak tartott bizonyos pénzosztogatást Amerikában fogyasztás ösztönzés címén.
Eszükbe sem jut ezeknek a sok káros mellékhatás.
Infláció,környezetszennyezés,ingyenélés,munkakerülés és pénz újra és újra stimulálásának szükségszerűsége
pitcairn2 2020. 12. 30. 12:58
Előzmény: #7105  geza77
#7107
ez lenne mostanság az un. "európai" "megoldás":)
geza77
geza77 2020. 12. 30. 11:29
#7106
geza77
geza77 2020. 12. 30. 10:40
#7105
NE-HAHI- nemzeti -hajrá hitel
Együtt új csúcsokra megyünk!!! Ha nincs pénzünk vegyünk fel hitelt, na az megoldja problémáinkat!
Ne csak addig nyújtózzunk, amíg a takarónk ér! Véletlenül sem!
Ha nincs rá, kérjünk kölcsön, mert a törlesztőre majd lesz.Max 50%-al többet fizetünk érte. Kinek okoz ez problémát?
!!!MOST KELL, HA NEM IS FÉR BELE!!!
No a számlát kezdik benyújtani.

Egymillió forintos személyi hiteleknél akár 25 százalék körüli thm-mel is kalkulálhat az ügyfél januártól, ami 45-50 százalék körüli törlesztőrészlet-emelkedést hozhat magával, de 5 millió forintos személyi hitelnél is van olyan bank, amelyik jövőre 40 százalékkal emeli a részleteket.
geza77
geza77 2020. 12. 30. 10:26
#7104

vegyetek fel hitelt, csokot... Eltolcsy+köpcös hitelből mutatja meg, hogy lehagyhatjuk a világot, és még 2,1427556%-al éves szinten hozzuk be a földönkívüli élőlényeket is!

Olcsó a hitel hát jól fel kell venni, majd az árfolyamveszteséget, meg a többi bukót majd nyeli a bank ugye? Mert ő hülye, mi meg okosak vagyunk ugye?

Ja nem!
„Hogy milyen mértékben, az bankonként és kölcsönönként eltérő. A különböző hiteleket összehasonlító portálok számításai alapján azonban a nem akciós thm egy 2 millió forintos személyi hitelnél akár 20 százalék környékére is megugorhat, a törlesztőrészlet pedig a mostani nagyjából 32800 forintos szintről (ez szinte minden banknál pontosan ugyanennyi) 46 ezer forintra is felszaladhat.” 
https://24.hu/belfold/2020/12/29/thm-plafon-kolcson-adossag-most-jon-a-feketeleves-durvan-no-tobb-hitel-torlesztoreszlete/
lohran 2020. 12. 29. 19:04
#7103
Miért a Ft mindig a leggyengébb ?
Ha kimegy dolgozni valaki annak jó vagy az exportosoknak de miért Mi hagyjuk itt az országot és miért Mi dolgozzunk olcsón exportra ?
sanka 2020. 12. 29. 14:37
Előzmény: #7101  geza77
#7102
Szerintem mindenki tudja, ellopták.
geza77
geza77 2020. 12. 29. 14:33
#7101
Surányi: eltűnt 2 ezer milliárd forint, miközben sok százezer család jövedelem nélkül van     Kardos Ernő | 2020. december 29. 12:49 „A mi Gyurinkat a tények nem zavarják” kommentálta Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke a jelenleg hivatalban lévő utódjának optimizmusát. Matolcsy György ugyanis – bár a kormányt időnként bírálja a helytelen válságkezelésért – a gazdaság állapotáról folyamatosan győzelmi jelentéseket fogalmaz, miközben a költségvetési hiány még soha nem volt olyan magas, mint az idén és jövőre. Surányi az ATV-ben azt is elmondta, hogy ráadásul nem teljesen világos, hogy hová tűnt 2 ezer milliárd forint.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók