Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Stiv
Stiv 2020. 03. 17. 11:28
#5620
Mindenki nyugodjon le: Nem baj, hogy majdnem 350 forint egy euró, mert úgyse mehetünk külföldre
.
Egy igaz Varga Mihályos tanács az aggódóknak.Varga Mihály tavaly nyáron a Figyelőnek adott interjújában elmondta, mit gondol az akkor még "csak" 325 forintos euróárfolyamról.
.
Arra a kérdésre, hogy mit tanácsol a magyaroknak, mikor vegyenek valutát a külföldi nyaraláshoz, azt válaszolta:
.
izgalmas egy külföldi kirándulás, de egyáltalán nem baj, ha honfitársaink itthon töltik a szabadságukat, itthon pihennek és költenek. Annyi szép és érdekes látnivaló van Magyarországon.
https://zsurpubi.hu/cikk/10330-mindenki-nyugodjon-le-nem-baj-hogy-majdnem-350-forint-egy-euro-mert-ugyse-mehetunk-kulfoldre/
Stiv
Stiv 2020. 03. 17. 10:19
#5619
Történelmi mélypontról rántották vissza hirtelen a forintot 
.
Hétfőn komoly mélypontra esett a forint, napközben 348 közelében is volt a csúcs az euróárfolyamban. Kedd reggel is jóval 340 felett kezdi a napot, a mostani hangulatban pedig lehet, hogy csak az a kérdés, mikor éri el az újabb lélektani határt 350-nél.
.
Korábban elképzelhetetlen szinten kezd a forint – Csak idő kérdése a 350-es euró?
https://www.portfolio.hu/deviza/20200317/tortenelmi-melypontrol-rantottak-vissza-hirtelen-a-forintot-419889?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator
Stiv
Stiv 2020. 03. 17. 10:07
Előzmény: #5617  _Macika_
#5618
Admiralnal 
345.83
_Macika_
_Macika_ 2020. 03. 17. 10:04
#5617
347
Stiv
Stiv 2020. 03. 17. 10:03
Előzmény: #5614  Dehogynincs
#5616
Tiborcz István jókora hitelből vette meg Mészáros Lőrinc luxusszállóját   https://hvg.hu/gazdasag/20200210_tiborcz_istvan_bdpst_zrt_tarcali_andrassy_rezidencia_wine_spa_hitel_bankhitel_szalloda_hotel
.
8,4 milliárd forintos hitelt kap Tiborcz István ötcsillagos szállodája
https://www.napi.hu/ingatlan/bdpst-dorottya-investment-mfb-bank-hitel-vorosmarty-ter.697046.html
Peterbond 2020. 03. 16. 20:12
Előzmény: #5614  Dehogynincs
#5615
Nem lehet hanem tenyleg igy van amugy.
Dehogynincs
Dehogynincs 2020. 03. 16. 19:56
Előzmény: #5612  Stiv
#5614
Lehet, hogy ML stróman és TI vej cégei túl sok hitelt vettek föl?
geza77
geza77 2020. 03. 16. 19:31
#5613
Kinyalhatja a v.lagamat szüret után!
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 18:25
Előzmény: #5608  euler
#5612
Az MNB ma drasztikus bejelentést tett, és hiteltörlesztési moratóriumot javasol a vállalatok számára. Ez a lépés bankszektor szinten közel 150, az OTP-nél pedig több mint 28 milliárd forinttal csökkentheti idén a kamatbevételt.
https://www.portfolio.hu/uzlet/20200316/lepett-az-mnb-mi-lesz-az-otp-vel-419769?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator
A Portfolio azt sem tartja kizártnak, hogy a forint bezuhanása és a jegybank lépése között összefüggés lehet. Ezt semmi nem bizonyítja, az viszont tény, hogy az MNB mozgástere rendkívül szűk azzal kapcsolatban, mit tehet, hogy megállítsa a forint gyengülését.
.
Az alapképlet ugyanis a következő. Ha megemeli az alapkamatot, azaz megdrágítja a hitelezést, akkor elmélyíti a ma már elkerülhetetlennek látszó visszaesést. Ebben a helyzetben azonban inkább csökkenteni kellene az alapkamatot – a nemzetközi fejleményekből is ez következnék –, ez viszont újabb, még nagyobb forintgyengüléssel járhat. 
.
Ám a kép ennél árnyaltabb. Az egynapos betéti kamat szemmel alig látható, 0,05 százalékos mínuszban van, a jegybanki hitelkamat pedig 0,9 százalék; éppen akkora, mint az alapkamat. 
https://hvg.hu/kkv/20200316_euro_forint_arfolyam_341?s=hk
.
Az pedig, hogy euróban kifejezve durván leértékelődnek vagyonok, keresetek, ingatlanok, nem a jegybankra tartozik. Különben is, ha leáll a turizmus, kinek fáj a megdráguló euró? 
fenytkerek 2020. 03. 16. 17:56
Előzmény: #5609  euler
#5611
ha jól emlékszem a mult héten még azt mondta vegyenek fel hiteleket, hogy pörögjön a gazdaság, ..most h a törlesztést fel kell függeszteni, s kit érdekel mi lesz a bankokkal. ...mindig ugy félek ha megszólal
431145 2020. 03. 16. 17:55
Előzmény: #5609  euler
#5610
Van egy lövése, az biztos!
euler 2020. 03. 16. 17:43
Előzmény: #5608  euler
#5609

“Az ezer mérföldes utazás egyetlen lépéssel kezdődik – tanítja Lao-Ce.
Igaz, lépjünk hát gyorsan” – zárta írását Matolcsy György. (MTI)
Ezt is ma mondta, csak korábban. :)
euler 2020. 03. 16. 17:34
Előzmény: #5602  Stiv
#5608

Mert ha a bankok nem cselekszenek maguktól, akkor mi van?
Ja akkor a jegybank a kormányhoz fordul.
Ez még Kósa Lajosnál is hülyébb.
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 15:38
Előzmény: #5603  kimpaa
#5607
A kis futóbolod az eurót se vezeti be, egyelőre nem is akarja.
Legkésőbb 2010 körül be kellett volna vezetni. Majd utoljára lesz ez is mint minden.
-
Recesszióban leshetik a gdp-hez viszonyított adósságrátát is,
szerintem nagy bukta lesz az államháztartási hiány is.
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 15:01
#5606
Durván elszálltak a magyar hozamok
.
Csak hétfőn 46 bázisponttal emelkedett a magyar tízéves kötvények másodpiaci referenciahozama, így 3,26%-ra ugrott a jegyzés – derül ki az ÁKK adataiból. A többi futamidőn is jelentős, 30-40 bázispontos emelkedést láttunk.
.
A többi futamidő esetében is jelentős hozamemelkedést láttunk, a hároméves kötvény másodpiaci jegyzése 1,3%-ra ugrott, az ötéves pedig 2,27%-on áll – ott, ahol néhány napja a tízéves volt.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200316/durvan-elszalltak-a-magyar-hozamok-419751
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 14:30
Előzmény: #5603  kimpaa
#5605
A kis zseni csak kárt csinál, majd lenyelessük a kicsikkel a bukót.
.
Nem igaz,hogy nem lehet előre gondolkodni, megvárták a rohadt vírust is míg recesszió lesz. 
-------
Varga Mihály: nem kizárt, hogy recesszió lesz a koronavírus vége
https://mfor.hu/cikkek/makro/varga-mihaly-nem-kizart-hogy-recesszio-lesz-a-koronavirus-vege.html
kimpaa
kimpaa 2020. 03. 16. 14:13
Előzmény: #5602  Stiv
#5604
Feszegetik a pofonládát, S ennek a kisemberek lesznek a kárvallottjai. Vajon lesz idén 400 Ft-s euro?
Hajrá tovább az erdogani, putyini úton, ezt akarta a nép, ez lesz
stadion, tao, oligarcha, ez kell a népnek, ez lesz
kimpaa
kimpaa 2020. 03. 16. 14:11
Előzmény: #5601  Stiv
#5603
A kis zseni, szépen bemanipulálta a Ft-t, hitvány emberek gyülekezete a vezetésünk
Tele van adóssággal az ország mert a hiteleket vettek fel agybafőbe továbbra is, csak a GDP arányos csökkent. Persze hogy akarnak élénkíteni, mert pillanatok alatt kiderül egy recesszióban hogy meztelen a király.
De mivel sok a hitel, nincs tér kamatemelésre se nagyon.
Na ezek is megkapták a válságjukat, most lehet gyurcsányozni
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 14:11
Előzmény: #5601  Stiv
#5602
Óriásit ütöttek a forinton, 348-ig ugrott az euró!
.
Itt a nagy esés oka: lépett az MNB!Magyar Nemzeti Bank (MNB) a mai napon több intézkedést hozott annak érdekében, hogy támogassa a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került, illetve potenciálisan nehézségekkel szembesülő vállalatokat. Az MNB felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel alkalmazzanak a vállalatok esetén törlesztési moratóriumot.
https://forum.portfolio.hu/hozzaszolas/matolcsy-egy-zseni/19209/6966562
Stiv
Stiv 2020. 03. 16. 14:05
Előzmény: #5600  Stiv
#5601
Már több mint 20 forintot buktam a szuperszemét plusz állampapíron, (322-345)

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek