Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 03. 08. 10:00

Olaj és Gáz  

Lehet én vagyok béna, sőt biztos, de én nem találtam itthoni pörgő olaj topicot. gázt igen, de nem nagy forgalommal.



Ugyanakkor elég jó kis forgalom megy bennük, certiben is és forexen is és jók a lehetőségek is benne (nyerni is és veszteni is.) :)

Lehet a kutya sem jön be, meg látjuk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
eurocent 2015. 12. 11. 15:28
Előzmény: #3078  bereczarpad
#3080
Ez jó kis összefoglaló. Részben ezért is jutottam arra a következtetésre, hogy a leggyengébb gázkitermelőket érdemesebb lehet shortolni, mint az NG-t tradelni. Ezek gyorsan és sokat tudnak esni. Nézd meg pl az EOX chartot.
haller-agi 2015. 12. 11. 15:22
#3079
35 dollár alá megy akkor mi lesz?
bereczarpad 2015. 12. 11. 15:04
Előzmény: #3077  bereczarpad
#3078
Mesterségesen fenntartott alacsony árak
“Biztosan állíthatom, hogy a gázellátás költsége nem 2,5 dollár. Ingünk-gatyánk rámegy, és nem profi tálunk belőle. Leégtünk” -
Rex W. Tillerson, az Exxon Mobil Corporation vezérigazgatója és elnöke16
“Az egész ipar veszteségessé vált” - Aubrey McClendon, a Chesapeake Energy korábbi vezérigazgatója17
bereczarpad 2015. 12. 11. 14:59
Előzmény: #3069  eurocent
#3077
az összes cikknek, amit olvastam ez a lényege:A túlkínálat alacsony gázárakat okoz, amelyek nem fedezik a kitermelés költségét
Az USA-ban a földgáz ára a 2008-as 10,4 dollár/ezer köblábról meredeken 1,89 dollár/ezer köblábra zuhant 2012 áprilisában,
mert a palagáz-készletek kizsákmányolása túlkínálathoz vezetett.18 A palagáz jelenlegi megtérülési ára körülbelül 8-9 dollár/
ezer köblábra tehető; ez maga után vonja a kérdést, hogy miért nem csökkentették a kínálatot az ár (legalább megtérülési
szintre) növelése érdekében. Három oka van annak, hogy miért nem csökkent a kínálat: 1. a palagáz kitermelői pénzügyi
eszközökkel védekeznek az alacsony árak ellen, elfogadható árakat biztosítva a jövőbeli piacok számára, így viszonylag
sértetlenül átvészelték az ún. spot ár meredek zuhanását; 2. egy egész sor még futó fúrómunkálat tartotta fenn a magas kínálati
szintet, hiszen végig kellett vinni azokat; ill. 3. a lízingszerződések gyakran előírják, hogy a munkálatoknak 5 éven belül meg
kell kezdődniük, máskülönben elveszik a haszonbérlet.19 Például az egyik legnagyobb amerikai palagáz-vállalat, a Chesapeake,
a fúrások felét csupán azért tartotta fenn, hogy az engedélyük érvényben maradjon, a palagáz és más vagyontárgyak
szerepeljenek a mérlegben és ezzel elkerüljék a csődöt. 20
Mivel a befektetésekről, a lízingszerződésekről és a fúrásokról hozott döntéseket a 2008-as rendkívül magas árakra alapozták, az
olyan üzemeltetőknek, mint a Total21, Statoil22 és a Chesapeake, jelenleg hatalmas veszteséggel kell megküzdeniük: az alacsony
árak legalább 9,3 milliárd dollárnyi nettó veszteséget okoztak az összes palagáz-kitermelő vállalat számára a 2012-es kitermelési
évben.2,4 Az egyesülési és felvásárlási hullámok, valamint a nagyobb olaj- és gázcégek megjelenése több pénzt pumpált az
iparágba, ami fenntartja a veszteséges fúrómunkálatokat.19
A palagáz-mezők neve
ÉGHAJLATVÁLTOZÁS VÍZ
KITERMELÉS
KIBOCSÁTÁS PALAGÁZ
HIDRAULIKUS REPESZTÉS ÜVEGHÁZGÁZOK
MULTINACIONÁLIS CÉGEK INFÓ FORRÁSOK
LÉPTÉK
Kitermelő iparágak: áldás vagy átok?
A palagáz-iparágat fokozottan veszélyeztetik az alacsony árak. Ezért lobbiztak olyan hevesen a gázszolgáltatók a folyékony
állapotú földgázt (LNG) exportáló terminálok engedélyezéséért és építéséért, hiszen így az európai és kelet-ázsiai piacokra
szállíthatják a felesleges/többlet földgázt, ahol sokkal magasabb árat kérhetnek érte.23
>>
Az alacsony árak miatt nem tudnak olyan ütemben fúrni, ami középtávon fenntartaná a kitermelést
A palagázcégek kutatás-feltárási versenyt futnak egymással: mivel az egyes kutak átlagos hozama gyorsan csökken (79-90%-
kal az első 36 hónapban) és a leggyümölcsözőbb mezőket már régen kimerítették, növelniük kell a kutak számát a termelés
fenntartásához. Számos kutat már jó előre eladtak, hogy fi zetni tudják az új kölcsönöket.2,24 Ám az alacsony árak miatt a
palagázipar már nem tud több pénzt fektetni a palagáz-infrastruktúrába, hogy a jövőben is fenntarthassa a jelenlegi termelési
szinteket. Így a palagáz-termelés szintje 10 éves folyamatos növekvés után 2011 óta stagnál.2, 12
Ahogyan majd lemaradnak a feltárási versenyben, az amerikai palagáz-termelésben óriási visszaesés várható kb. 2015-től, ez
azonban sokkal meredekebb lesz, mint a hagyományos földgáz esetében.25 A visszaesést valószínűleg a termelés növekvő
költségei is gyorsítják majd. Mivel a legtermékenyebb gázmezők egyre fogynak, a termelés fenntartásához szükséges kutak
száma és a tőkebefektetés még magasabb lesz a jövőben, ami egyenes út a meredek visszaeséshez.7
A nagy olajvállalatok felvásárolják a lízingeket, hogy nőjön a bevétel, és elrejtsék a hagyományos gázkészleteik
visszaesését
A kinyerhető készletek nagymértékű túlbecslését arra használták, hogy növeljék a részvények árát és a palagáz-vállalatok
fi zetőképesek maradjanak. A cél nem a gáz, hanem a felfújt földlízingek és teljes vállalatok eladása volt. Azonban az alacsony
gázárak következményeit a kis- és középméretű gázcégek sínylik meg. El kell adniuk vagyontárgyaikat, főleg a földlízingeket,
hogy elkerüljék a csődöt.4 Gyakorlatilag a földlízingek eladása sokkal jövedelmezőbb, mint gázt kitermelni a jelenlegi árak
mellett. A második legnagyobb palagáz-üzemeltető, a Chesapeake vezérigazgatója így nyilatkozott: „Biztosíthatom Önöket,
ha egy földlízinget adott összegért megveszünk, és utána ötszörös, tízszeres áron eladjuk, az sokkal jövedelmezőbb, mint
5-6 dollár/ezer köbláb áron gázt kitermelni.”17 A Chesapeake Amerika legnagyobb haszonbérlőjévé nőtte ki magát: 15 millió
hektárnyi földön rendelkezik fúrási joggal.24
A pénzes nemzetközi olaj- és gázvállalatok, valamint befektetők megvásárolják a lízingszerződéseket, de teljesen más okokból:
nagy arányú és értékű készlet-tartalékokat akarnak fenntartani, amit a plusz palagázgázkészletek nélkül nem tudnának
biztosítani. Mivel nehéz új gázlelőhelyeket találni és gyakran azé lesznek, akinek a területén megtalálták, a kinyerhető palagázkészletek
kivételes szerencsének számítanak, mivel pótolhatják az egyre fogyó olajtartalékot. Nem olyan régen az amerikai
gázellátás 80%-át viszonylag kicsi, független vállalatok biztosították, de három év alatt az Exxon Mobil vált a legnagyobb
mozarto 2015. 12. 11. 12:19
Előzmény: #3073  pt81
#3076
Nekem is nem sokkal 35UÐ alattira jön ki.
kimpaa
kimpaa 2015. 12. 11. 12:15
Előzmény: #3070  Törölt felhasználó
#3075
EGIS-ben nem volt certi. De volt pl napon túli tőkeáttételes shortra lehetőség a Randomnál, és szerintem az Erste-nél is.
Na ha olyanban volt valaki akkor az tudna mesélni.
kozi723
kozi723 2015. 12. 11. 11:42
Előzmény: #3073  pt81
#3074
Ja, talán. Csak nem nem unják meg a shortosok...
pt81 2015. 12. 11. 11:38
Előzmény: #3071  kozi723
#3073
Nem tudom mennyire húztam be helyesen, de a hetes olaj charton látszó fej-vállnak 35 körül lenne az utolsó lába.
thomasss
thomasss 2015. 12. 11. 11:36
Előzmény: #3068  bereczarpad
#3072
... felébrettek már az olaj shortosok...gyerünk újabb -4 %.....
kozi723
kozi723 2015. 12. 11. 11:33
Előzmény: #3069  eurocent
#3071
Megint mi a szarra esik minden?
Törölt felhasználó 2015. 12. 11. 09:02
Előzmény: #3067  kimpaa
#3070
Ez a kerdes engem is foglalkoztatott a napokban. Konkretan el tudom kepzelni, hogy valaki EGIS short certiben volt, aztan a kivasarlas hatasara masnap 30%-ot ugrott az arfolyam. Az certiben siman lehetett 0-zas, vagy megdurvabb (?). Volt-e olyan, aki az EGISt shortolta akkor certivel??
eurocent 2015. 12. 11. 08:49
Előzmény: #2501  eurocent
#3069
Nézegetem NG-t. Továbbra is min 1,7x körül várok egy fordulatot. Viszont egyre gyakrabban jön képbe 1,7x körül egy nagyobbacska rés valószínűsége. Ha így lenne, akkor NG nagyon-nagyot fog esni (ekkor long pozíciómat azonnal zárnám).
bereczarpad 2015. 12. 11. 08:47
Előzmény: #3061  Pandix
#3068
erre a termékre miért nem igaz, hogy a tőzsde előre áraz, ha folyamatos lesz a szállítás, ez nagy emelkedés, míg a világpiaci esés, miért éri meg most az USA-nak elherdálni a véges természeti kincsüket, szerintem csak a kicsi cégek tönkretétele, bekebelezése, és a tőzsdei manipuláció, vagy csak arra várnak, hogy eladjam
kimpaa
kimpaa 2015. 12. 11. 08:31
Előzmény: #3065  Pandix
#3067
És akkor az is kérdés hogy mi van akkor ha a kötési ár alá nyit egyik reggelen réssel le? 1 cent különbségnél könnyen lehetne ilyet. Akkor mondjuk -3Ft a maradványérték? Vagyis hogy még a certisek tartoznának pénzzel, mint a CHF buli volt év elején?
Brokerpoker5 2015. 12. 11. 08:31
Előzmény: #3061  Pandix
#3066
köszönöm szépen.
Pandix 2015. 12. 11. 07:06
Előzmény: #3062  kimpaa
#3065
Neked lesz igazad, kimpaa.
Sajnos elnéztem a számokat. A mostani 4 certiből a két újnál 1 cent a különbség, a két régebben bevezetettnél pedig 10 cent. Ezt néztem rosszul.
Ez viszont azt jelenti, hogy a kiütési ár körül totál lutri az egész és nemcsak nekünk, hanem az Erstének is.
kimpaa
kimpaa 2015. 12. 11. 06:51
Előzmény: #3059  pomperj
#3064
Mi ez a taxloss selling? Adóoptimalizálás? Még ebben is van ilyen??
kimpaa
kimpaa 2015. 12. 11. 06:47
Előzmény: #3059  pomperj
#3063
Akkor az ideális beszálló a december 23-i rollover után lehet. Nincs már sok addig.
kimpaa
kimpaa 2015. 12. 11. 06:46
Előzmény: #3057  Pandix
#3062
Amikor 30Ft volt a maradványérték akkor 10 cent volt a különbség a kötési és a korlátár között. Ennyi a magyarázat.
Szóval ez az utolsó long certi is 3Ft-s verziós. De ezt lehet már nem ütik ki. Sok függ a december 23-i rollovertől és hogy jön-e már a tél az Usa-ban.
Pandix 2015. 12. 11. 06:23
Előzmény: #3060  Brokerpoker5
#3061
Ennek a napnak csak történelmileg lesz jelentősége, mert ez lesz az első pillanat, hogy lng elindul az USA-ból.
Az az igazság, hogy egy ilyen mű felépítése sok évbe telik és a januári töltés még a tesztelési fázis része. Ezután hónapok múlva indulnak meg a rendes kereskedelmi szállítások. De az sem fogja felforgatni az USA gázárat, hiszen ez még csak az első fecske és kicsi a kapacitás az egész ország termeléséhez képest. De készülnek ennek a cégnek a további állomási és más cégek is már beadták az engedélyeket és valószínűleg hozzáláttak az építkezéshez. 2018-2020-ra várható komolyabb felfutás. Amit én tudok:

A cég neve: Cheniere Energie Ltd. NASDAQ kód: LNG.US
A cég honlapján olvashattok többet. Jó nézelődést!

Topik gazda

Denes2
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek