Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2019. 05. 04. 21:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#6060
Egy közepesen jól sikerült 1., majd 2 és 3. negyedéves jelentés már esélyt ad arra, hogy év végére 14 ezer fölé menjen.
A közepesen jól sikerült alatt én olyan negyedéveket értek, amelyek esélyt adnak egy 370 milliárdos éves eredmény elérésére. 
Ne felejtsük, az elemzői konszenzus erre az évre csupán 320 milliárdot vár.
wawa1 2019. 05. 04. 20:52
Törölt hozzászólás
#6059
berlini
berlini 2019. 05. 04. 15:36
Előzmény: #6056  herlas
#6058
Ez igaz, ez lehet a magyarázat.
herlas 2019. 05. 04. 09:49
Előzmény: #6056  herlas
#6057
Az indexes cikkből két dolog:  furcsa, hogy itt csak egy bankvásárlásról beszél a "megálló" előtt, míg korábban egyértelműen háromról volt szó. (Az interjú a közgyűlés után volt.)   
A másik:  "Ami pedig az OTP-t illeti, mindig annak voltam a híve, hogy a jó időkben kell tartalékolni. Nem hiszem, hogy a világon lenne olyan bank, amelyik a 90 napon túl nem teljesítő hiteleire nálunk nagyobb tartalékot képezne. Abban nem vagyok biztos, hogy a növekedési ütemünk fenntartható, de az eredményünkön még mindig lehet javítani." 
Azaz 1-2 évig még lesz növekedés, az üteme kérdéses. Maradhat az évi 15%, de a fenntarthatóság miatt akár csökkenthetik is, mondjuk évi 10%-ra. A Q1-es jelentés növekedési üteme talán elárul valamit erről. Az SKB-val együtt a leszerződött bankvételek óvatosan számolva is hoznak a jelenlegi optimális környezetben 60Md-ot évente. (A bázisban lévő rendkívüli nyereség tételeket (MIRS, céltartalék felszabadítások) egyszer le kell majd cserélni tartós elemekre, idén a badwil miatt talán még nem.)
herlas 2019. 05. 04. 00:17
Előzmény: #6055  berlini
#6056
Abankáról nincs hír. Pont az Expressbank az, ahol a könyvszerinti érték feletti vételárat várnék, hogy a többinél (kicsik, nem EU tagok) az alatti is lehessen, és így az átlagár a kommunikált szinten alakuljon. Ezért kár, hogy az albániai vétel konszolidációja Q2-re csúszik át. 
Az ellentmondásra talán az lehet magyarázat, ha a SocGen mondjuk 130%-on vásárolta (tartja nyilván) az eladott leánybankot, amiért az OTP pld. 110%-ot fizet. Így nincs nincs badwill az OTP-nél, de van értékvesztés a SocGennél. 
berlini
berlini 2019. 05. 03. 23:13
Előzmény: #6054  herlas
#6055
És, ha jól tudom, még versenyben vagyunk az Abanka bank privatizációjánál is.
Van arról valamilyen hir?
Szerinted mekkora badwill-re lehet számitani a bolgár Expressbank első negyedéves bevonása után?
Némi ellentmondást érzek az OTP menedzsment kijelentése, (ami szerint) a vétel kb. a könyvszerinti árakon történt a bolgár-szerb-montenegrói-albán bankoknál,
és a Socgen komment között, amely szerint az eladások következtében goodwill értékvesztést fognak leirni ezeknél a bankoknál az első félévben.
Nem elhanyagolható egyszeri tételekról lehet szó, miután a SocGen akviziciók össz értéke 500 milliárd ft felett lehet. Itt már 2%3-nyi eltérés is a könyszerinti érték és a tényleges vételár között okozhat akár 10-15 milliárdos egyszeri tételt a teljes féléves eredménykimutatásban.
herlas 2019. 05. 03. 09:23
Előzmény: #6048  mage
#6054
Igazad lett az újságírói hírekkel kapcsolatban, az OTP veszi meg az SKB-t. Lehet hogy a nyilvános körben nem adott ajánlatot, mert már régen megtette és megegyeztek, hogy ha nem lesz ennél jobb másik, ennyiért viheti. 
SocGen kommentje:    Az SKB Banka értékesítése várhatóan pozitív hatással lesz a Csoport CET1 arányára, mintegy 7 bázisponttal, és mintegy 2,3 milliárd euróval csökkenti a Csoport kockázati súlyú eszközeit. Ez a tranzakció a goodwill értékvesztés miatt is negatív hatással lesz a Csoport első féléves 2019-es eredményére. Szlovénia része lesz a Societe Generale és az OTP Bank között létrejött együttműködési megállapodásnak, amely magában foglalja a kölcsönös szolgáltatások nyújtását különböző területeken (beleértve a befektetési banki tevékenységet, a tőkepiacokat, a pénzeszközök finanszírozását és a likviditást). ...   Üdvözlöm az OTP-vel elért stratégiai megállapodást, amely lehetővé teszi számunkra, hogy továbbra is kiszolgálhassuk ügyfeleinket Szlovéniában és számos balkáni országban különböző területeken, beleértve a befektetési banki tevékenységet, a tőkepiacokat, a vállalati banki tevékenységet, a készpénzt és likviditást kezelése.
berlini
berlini 2019. 05. 02. 12:34
Előzmény: #6051  herlas
#6053
Sok Csányira lett volna szükség ebben az országban. Akkor nem itt tartanánk. Érdemes elolvasni a cikket.
AIDA64
AIDA64 2019. 05. 02. 09:25
#6052
uzsorás nem tágit
herlas 2019. 05. 02. 07:58
Előzmény: #6050  herlas
#6051
herlas 2019. 04. 30. 12:11
Előzmény: #6048  mage
#6050
Az Addiko tavalyi számai inkább piacvesztésre utalnak, nem meglepő az értékesítési szándék:
https://www.addiko.hr/static/uploads/Addiko_Bank-Annual_Report-2018.pdf
A horvát Raiffeisen leány esetleges eladása elsőre nekem is érthetetlennek tűnt, de 1-2 portfóliós cikk elolvasása után kevésbé az. Egyrészt a csoporton belül nem számít a legnagyobbak közé, másrészt a lengyel leányt is eladták tavaly, főként a tőkemegfelelés javítása miatt. Megfelelő ár esetén lehet hogy ebből is kiszállnának. Éves nyereség számot nem találtam róla. Középtávon, ha lesz rá fölös tőke, az OTP számára nem lenne rossz opció.
https://www.portfolio.hu/impakt/raiffeisen-vezer-nem-felejthetjuk-ami-tortent-velunk.300114.html
https://www.portfolio.hu/finanszirozas/bankok/lezarult-a-raiffeisen-leanybankjanak-az-eladasa.302942.html
https://www.portfolio.hu/finanszirozas/bankok/johet-a-pezsgobontas-reg-nem-latott-nyereseg-a-raiffeisennel.304266.html
"A tervek között a Raiffeisen megemlítette, hogy évi 5% körüli mértékben tervezik bővíteni hitelállományukat, a kockázati költségek pedig idén a 2017-es szint alatt maradhatnak. A következő években 11% körüli tőkearányos nyereség (ROE) a célkitűzésük, és középtávon 13%-os CET1 (osztalékfizetés utáni) tőkerátával számolnak, ami szeptember végén 12,8%-on állt."
berlini
berlini 2019. 04. 29. 21:16
Előzmény: #6048  mage
#6049
Mondjuk ez igaz.
Az ujságcikkeknél nem az igazságkeresés a cél, hanem az elérhető legmagasabb olvasottság.
Azt én sem értettem, hogy miért ne venné komolyan az OTP a szlovén két eladó bank vételét.
(Márpedig több erre utaló igaz vagy kacsa hirt olvastunk az utóbbi hetekben.)
De ezzel a hihetetlennek tűnő mai horvát hirrel meg lenne a magyarázat. Azt tényleg komolyan gondolom, hogyha választani lehet aközött hogy Horvátországban tovább erősödni vagy Szlovéniában piacra lépni, akkor én az első verziót választanám.
mage 2019. 04. 29. 20:58
Előzmény: #6044  berlini
#6048
Szerintem ne vegyük készpénznek amiket újságírók írnak tényleges forrás megnevezése nélkül. Abankánál is az volt az első hír, hogy az otp adta a legmagasabb ajánlatot.
Kizártnak tartom, hogy az otp ne akarná megvenni a socgen szlovén leányát. Az lehet, hogy még nem tettek ajánlatot, mert kivárnak, de biztos, hogy fognak mert még is mit veszíthetnek?
Az is kacsának tűnik nekem, hogy a Raiffeissen eladná a horvát leányát. 5. legnagyobb szereplők 8%-os piaci részesedéssel. Ennyi erővel mért nem a magyar egységtől szabadulnak? Ráadásul erste hozta tudtommal le elsőnek ezt hírként...
berlini
berlini 2019. 04. 29. 13:16
Előzmény: #6046  tesaszabi
#6047
Igen.
Amúgy meg tényleg jobbnak tűnik megvenni még egy horvát bankot és javitani ott az eredményességen, mint beszállni egy eurós új piacra.
De mindkettőhöz meg kellene legalább 400 milliárd ft. Ennyi meg most hirtelen nincsen.
tesaszabi 2019. 04. 29. 11:39
Előzmény: #6042  berlini
#6046
A 11:32-es hír talán válasz a kérdésedre, hogy miért hanyagolja a szlovén bankokat
longforever 2019. 04. 29. 08:48
Előzmény: #6044  berlini
#6045
A zsákbamacska már csak ilyen.....mindent kell vinni ami a zsákban van...nincs válogatás..
Már csak az a kérdés hogy hosszútávon mi is volt abban a zsákban? De ez egy hosszabb folyamat lesz....
berlini
berlini 2019. 04. 29. 00:06
Előzmény: #6043  herlas
#6044
Értem.
Az Apollo -t viszont nem. Minek vesz meg egy ilyen alap 100%-ban egy bankot? Ehhez szakismeret és a régió ismerete is kell. Én a helyükben inkább pénzügyi befektetőként beszállnék egy bankba kisebbségi tulajdonosként, pld. az OTP-be.
Ha az OTP-nek megerőltető lenne a szlovén SocGen megvétele, akkor nem erőlkedtem volna a montenegrói bank megvételével, vagy a moldáv piacra lépéssel. (Egy befagyasztott polgárháborús országban, ahol bármikor kirobbanhat egy orosz részvétellel megismételt fegyveres háború.)
herlas 2019. 04. 28. 22:34
Előzmény: #6042  berlini
#6043
A szerb leánnyal én is csak addig jutottam, hogy 400M körüli adózott (?) eredményt mutat ki, de mivel nem egyértelmű, hogy ez melyik leánybank, illetve korábban a jelentésben közölt számok valahogy nem passzoltak ezekhez a dínáros beszámolókkal, nem mélyedtem jobban bele.
Ami az SKB-t illeti, csak találgatni lehet. Végső soron mindig az a kérdés, megéri-e a befektetés, milyen lesz a megtérülés. Lehet, hogy az OTP tisztában van a SocGen elvárásaival az árat illetően és ennyit most nem akar kiadni érte. Mi is beszéltünk róla, hogy az euróövezetben bankolni a jelenlegi kamatszintek mellett nem a világ legjobb üzlete, (bolgár euróbevezetési tervek stb.) ezt csak jóval könyvérték alatti vétellel lehetne kompenzálni. Még tart az Abanka licit, később eladó lehet a Nova KBM Szlovéniában, és amúgy is eléggé kiköltekezett az OTP mostanában, emiatt talán kötvényt kéne kibocsátani stb. Annyira talán nem baj, ha most nem vesznek meg mindent mindenáron, beleértve az Abankát is. 
(Egyébként ebben a cikkben az AIK ajánlatát már nem 450M-ra, hanem 405M-ra írják,  OTP/380, Apollo/400, vagyis valószínűleg az nyer, aki 425-500 közötti árat ajánl. Az AIK jó bank, de nagyságrenddel kisebb a tőkeereje. Az Apollo alap sokkal tőkeerősebb az OTP-nél, de neki meg el is kell tudni adnia pár éven belül, amikor kiszáll.)
berlini
berlini 2019. 04. 28. 20:05
Előzmény: #6041  herlas
#6042
A cikket google forditásban nagyjából értem.
Amit nem értek, hogy miért nem adott volna a SocGen leánybankra ajánlatot?
Ez ellentmond annak amit az OTP már többször megerősitett, hogy szivesen belépnének a Szlovén piacra. Mert azért abban nem lehetnek biztosak, hogy az Abankát biztosan meg tudják venni a privatizációban. (Különösen, ha a hir igaz és csak a 3. legjobb ajánlatot tették eddig arra.)
Mi ebben a ráció?
A negyedéves beszámolót már nyersben sem tudom leforditani.
Tudsz mondani belőle pár fő számot?
Bevétel (és változás az előző évhez képest)
Költség (és változás az előző évhez képest)
operativ nyereség (és változás az előző évhez képest)
Adózott negyedéves nyereség (és változás az előző évhez képest)
herlas 2019. 04. 28. 16:32
Előzmény: #6040  berlini
#6041
Ez a legrosszabb eset lenne, én inkább a különadó negyedéves elszámolására számítok (szlovák mintára), ami legfeljebb 1-1,5Md körüli összeg lenne a Q1-ben.
Szlovén lapinformációk szerint az OTP nem adott ajánlatot a szlovén SocGen leányra.
http://www.seebiz.eu/otp-ipak-nije-predao-ponudu-za-preuzimanje-skb-banke/ar-192833/
A szerbia leány(ok?) első negyedéves számai már fenn vannak a honlapon:
https://www.voban.rs/finansijski_izvestaji_2019

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek