Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2019. 02. 06. 15:21
Előzmény: #5918  herlas
#5920
Amúgy éppen ez a kijelentés számomra a biztositék, hogy volt (van) egy csomagmegállapodás.
Jönnek még a makedon, montenegrói és szlovén bankok.
(Persze, hogy a montenegrói versenyfelügyelet mit fog ehhez szólni az eléggé egyértelmű. 2 évvel ezelőtt már elmeszeltek egy OTP bankvételt. Miután az OTP ott piacvezető.)
berlini
berlini 2019. 02. 06. 15:18
Előzmény: #5918  herlas
#5919
Az anyagból az derül ki, hogy 28 millió eurót kell leirniuk az eladás miatt. 
Ez a mai árfolyamon 8,9 millárd ft, amit az OTP extra nyereségként elkönyvelhet.
A SocGen ezt 2018 decemberben irta le, de az OTP biztosan csak ez év elején teheti meg.
A SocGEn-nek ugyanis muszáj előre leirni, de az OTP-nek meg kell várni a hivatalos engedélyt az árvételhez.
A SocGen árfolyama másfél év alatt feleződött 52-ről 26 euróra.
(A tőzsde nem mutat nagy kedvet a zsugorodáshoz)
herlas 2019. 02. 06. 13:49
Előzmény: #5915  berlini
#5918
Szerintem az albán bankra tényleg áll Csányi állítása: "meg kellett venni", mert a csomag része volt, de önmagában nem lett volna elég vonzó. Túl kicsi az OTP-n belül, nincs meg a gazdaságos üzemméret, túl egzotikus ország. A portfólió 2017-es adatai alapján 220Md MÉF, 1Md profit, 23Md saját tőke. 10-13Md-nál nem fizetnék érte többet, egyedül ez a 10M körüli egyszeri nyereség (neg. goodwil, persze ha valóban így lesz) tetszik benne.
A mai vételről érdekes a SocGen bejelentése is:
https://www.societegenerale.com/en/newsroom-sale-mobiasbanca-societe-generale-otp-bank
  
berlini
berlini 2019. 02. 06. 01:36
Előzmény: #5913  herlas
#5917
Ha meg vannak az albán számok, összegezni kellene, hogy mennyi várható a bolgár, albán, szerb csoporttól (leszerződött és a szerb kivételével már engedélyezett is) és a makedón, montenegrói, szlovén, moldván négyes csoporttól. 
Szerintem ugyanis ez a 4 is már le van bótolva.
A SocGen-nek szerintem jobb egy partnerral az utolsó párat leszerződni, mint külön-külön tárgyalgatni egyéb vásárló jelöltekkel.
Ismétlem magam, de szerintem itt egy ár lett kilakudva a 7 bankra.
berlini
berlini 2019. 02. 06. 01:32
Előzmény: #5912  longforever
#5916
Akkor már régen rossz, ha az én mantrámon múlik a siker.
Ennek azért, amennyire persze lehet, biztosabb lábon kellene állni.
berlini
berlini 2019. 02. 06. 01:30
Előzmény: #5913  herlas
#5915
A SocGen fizet?
van valahol erről a leánybankról friss gyj.?
Ennyire szar lenne? (Valahol azt olvastam , talán Tőled, hogy nyereséges.)
berlini
berlini 2019. 02. 06. 01:29
Előzmény: #5913  herlas
#5914
Igen, erre emlékszem, a Csányi beszámolójában hangzott igy el és az is, hogy ő mint érintett az igazgatósági döntésben nem fog részt venni. (A felesége nevén van jó pár milliárdnyi OPUS kötvény.)
De azért akkor sem gondoltam egy pillanatra sem, hogy nem ő fog informálisan dönteni a dolog felől.
herlas 2019. 02. 05. 23:47
Előzmény: #5911  berlini
#5913
Itt a 6-7. oldalon az olvasható az OPUS-ról, hogy folyamatosan mérlegelik a körülményeket és negyedévente bármikor dönthetnek az esetleges visszahívásról.
https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/180514_Kgy_jegyzokonyv_061.pdf
Az albán akvizíciót eredetileg még tavalyi lezárással tervezték, ahhoz képest elég szépen csúszik. Remélhetőleg a SocGen tisztességes árat fizet az átvételéért, Q1-ben szükség lesz rá :)
longforever 2019. 02. 05. 20:44
Előzmény: #5911  berlini
#5912
Továbbra is bízunk a mantraidban...
REMÉLEM nem kell csalódnunk benne....
berlini
berlini 2019. 02. 05. 19:44
Előzmény: #5901  herlas
#5911
Aztán azt se felejtsük el, hogy van kb 15 milliárdnyi OPUS kötvény, ami 13 évvel ezelőtt a kifeszitett tőkehelyzetben arról gondoskodott, hogy az akkori akviziciókra legyen pénz, megmaradjon a megfelelő tőkehelyzet és likviditás.
Amennyiben a balkánon az akvizicós lehetőségek kimerülnek, azaz kb ez év végéig, a bank úgy tudja növelni a hatékonyságát, ha:
- kihasználja a szinergia hatásokat (Szerbia, Bulgária, Horvátország esetleg Montenegró)
- nem köt le feleslegesen tőkét, ami a piaci kamatnál többe kerül.
Az áprilisi közgyűlésen meg fogom kérdezni, hogy mi a terv az OPUS-szal.
berlini
berlini 2019. 02. 04. 15:57
Előzmény: #5909  longforever
#5910
Ez pont forditva van.
Ez nem úgy működik, hogy csendesen imádkozunk és isten kegyelméből megjelennek a vevők, akik felhajtják az árfolyamot 12 ezer fölé.
Először teljesiteni kell!
És ezek azok a (néha apró) hirek, amelyek ha valósággá válnak, akkor részvényenként 15ft/részvény eredmény növekedést okozhatnak már a következő évben. Ez a jelenlegi értékeltségből kiindulva +150ft-ot jelenthet a részvény árfolyamában. (Ez persze eltörpül a bolgár bank eredmény hatása mellett, ami ennek ötszöröse lesz már ebben az évben.)
Ha igazam van abban, hogy talán nem véletlenül az OTP a befutó mindegyik SocGen balkáni eladó bankjánál és még ebben az évben jön a hasonló hir a makedon és a mo ntenegrói bankokkal kapcsolatban, akkor ennek - ha egyenként kicsi is (100-150ft) de  - összeségében akár 1000ft-os nagyságrendű pozitiv hatása lehet a következő év eredményére.
Igy ebben az esetben ima nélkül is összejöhet végre először a 12 , később a 13 ezer ft-os árfolyam.
(Amúgy imádkozásról nem akarok lebeszélni senkit, ártani az sem árt.)
longforever 2019. 02. 04. 11:41
Előzmény: #5908  berlini
#5909
izgatottan várjuk mikor lesz 12k feletti árfolyam....
Addig csak hiú ábrándozás az egész elmélkedés.....
berlini
berlini 2019. 02. 04. 11:35
#5908
Ahogyan lehetett számitani rá, folyik a moldáv SocGen leánybank megvételének alkuja.
Szerintem már tavaly született egy megállapodás, ami a már bejelentett albán-bolgár-szerb bankokon kivül tartalmazta a moldáv, makedon és montenegrói leánybankokat is. Igy a nagy alkut már akkor megköthették, most csupán a részletek kidolgozása , az egyes szerződések elkészitése folyik.
https://www.portfolio.hu/finanszirozas/bankok/uj-orszagba-lephet-be-az-otp.312817.html
A portfolio szerint egy olyan bankról van szó, amely 2017-re  kb. 4,2 milliárd ft-os nyereséget jelentett és a saját tőkéje kb. 2 milliárd ft. 
Kérdés, hogy meg tudja-e venni az OTP ezt a bankot könyvszerinti értéken, vagy rá kell -e jelentősen fizetni.
Én az előbbire tippelnék, tekintettel a régiós és az országkockázatokra. Moldáviában de facto egy befagyasztott polgárháború van, ami bármikor ujra kirobbanhat. Orosz csapatok biztositják a Dnyeszper keleti oldalán de facto működő szakadár köztársaság függetlenségét.
Viszont éppen az ország vadkeleti státusza miatt, nem túl vonzó célpont a külföldi tőke számára. Aki ott beruház az (amig béke és nyugalom van) számithat arra, hogy extra profitot realizál. A SocGen leány tőkearányos megtérülése 20% körüli.
berlini
berlini 2019. 02. 03. 19:53
Előzmény: #5906  gyula1971
#5907
Lesz.
Ebben az évben is közel 10%-kal fog nőni a bérkiáramlás.
Ez növeli a fogyasztást általában, de miután a magyar ember úgy van beprogramozva, hogy saját lakás nélkül nem lehetséges boldognak lenni, ezért a biztosabb anyagi bázison, a jövőbeni megspórolás reményében többen lesznek hajlandók belevágni egy lakásvásárlásba, annak ellenére, hogy ez már sokak szemében őrültségnek tűnik, mert a lakásárak évről évre majd 20%-kal nőttek eddig és nem látni, hogy ez az irány fordulna az idén.
Ezt még ösztönzi, hogy most még mindig rekord alacsony kamatokkal lehet hitelt felvenni.
gyula1971
gyula1971 2019. 02. 03. 11:40
Előzmény: #5905  berlini
#5906
Vidéki ingatlan árakban látok magasabb potenciált, fővárosban inkább stagnálás lehetséges.
Hitelkereslet az lehet nagy, kérdés,hogy fizetőképes, jövedelemmel rendelkező lesz-e elég?
berlini
berlini 2019. 02. 01. 21:25
Előzmény: #5904  mage
#5905
Ameddig a bérkiáramlás ilyen ütemű marad (és nemcsak Magyarországon, Romániától Bulgáriáig mindenhol nő a fizetőképes kereslet) és a lakásárak éppen ezért továbbra is 10% fölötti ütemben nőnek a nagyvárosokban, addig én nem tartok attól, hogy csökken a hitelkereslet. Ha az OTP elszámolta magát, akkor majd észbekap pár hónap után.
Amúgy meg én még ott vagyok elmaradva hogy az OTP teljesitő hitelállománya Magyarországon bőven az emlitett 5,8% fölött nőtt tavaly (legalábbis az első 9 hónapban az előző év 9 hónapjával összehasonlitásában.)
Tehát a konkurencia átlagánál jobban tudta emelni a kihelyezett hiteleit.
Nomindegy.
Mgtudjuk márciusban, hogy hogyan alakult a 4. negyedév.
mage 2019. 02. 01. 21:08
Előzmény: #5903  berlini
#5904
A decemberi visszaesés reméljük nem lesz tartós. Jó lenne tudni, hogy cikkben emlegetett banki tapasztalatok a januári hitelezésről mennyire megbízhatók és az otp-nél mit tapasztalnak.
Én azt az információt kaptam egy hitelközvetítőtől, hogy az otp novemberben megemelte a lakáshitelei kamatát (új hiteleknél) bízva abban, hogy a versenytársak is követni fogják, de első körben nem követék.
berlini
berlini 2019. 02. 01. 15:16
Előzmény: #5900  berlini
#5903

A lakossági hitelállomány tavaly 5,8%-ot nőtt 2017-hez képest Magyarországon.
https://www.portfolio.hu/finanszirozas/hitel/megrohantak-a-magyarok-a-bankokat-de-mi-folyik-itt-az-utobbi-hetekben.1.312601.html
Az előbb beszéltünk arról, hogy az OTP-né 2018 első 3 negyedévében csoport szintem növelte a teljesitő hitelállományt több mint 10%-kal
berlini
berlini 2019. 01. 31. 00:43
Előzmény: #5901  herlas
#5902
A kifutó állomány az ok szerintem.
De pont ezért csökkent még tavaly is a kamatmarzs.
Ha viszont idén már megindul felfelé, akkor a hitelállomány növekedéséhez képest erősebben fognak nőni a kamatbevételek. 
herlas 2019. 01. 29. 12:08
Előzmény: #5900  berlini
#5901
Az nekem is furcsa, hogy egy éves szinten 1000md-os org. hitelállomány növekedés csak 10Md-ot hoz eredményben, miközben legalább 2%-os kamatrést, vagyis 20Md profitot elvárnék tőle. Egyik magyarázat, hogy egyenletes növekedést feltételezve az éves átlagállomány változás csak 500Md, amire a 10Md már oké, a másik tizes pedig áthúzódik a következő évre. (Viszont már 2017-ben is volt bővülés, tehát is onnan is kéne lenni áthúzódó hatásnak). 
Egy másik lehetőség, hogy a kifutó állományok még sokkal magasabb kamatrés mellett lettek kihelyezve, mint ami az újakon elérhető.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek