Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2019. 01. 28. 19:40
Előzmény: #5899  berlini
#5900
Viszont ugyanabban az anyagban benne van az is, hogy a teljesitő hitelek ugyanarra a 3 negyedévre éves összehasonlitásban akvizició nélkül minden leánybanknál (kivéve Szlovákiát) több mint 10%-kal nőtt. (Még a szerb állomány is nőtt 26%-ot.)
Ha elkezdenek a marzsok nőni ez reményt ad a bevételek akár 10%-os növekedésére is. (3-5 év múlva a jelenlegi hitelállomány adhat akár 40%-kal magasabb kamatbevételt is, ha az alapkamat 0,9%-ról 4%-ra emelkedik.)
berlini
berlini 2019. 01. 28. 19:13
Előzmény: #5898  herlas
#5899
De igazad van. Bencsik a 2018 Q1-Q3-at viszonyitja 2017 Q1-Q3-hoz és ott az operativ eredmény növekedés tényleg csak 3%! (Nyilvánvalóan az egyedi tételek nélkül nézte.)
Mondjuk a Q3/Q2=7% nála is. 
Ez bizony nem adna okot arra, hogy 2019-ben a működési eredmény 2018-hoz képest nőjön 7-8%-kal (akviziciók nélkül)
(Pedig a másik topicban éppen most irtam le az optimista verziót, mint valószinűt!)
herlas 2019. 01. 28. 14:19
Előzmény: #5897  berlini
#5898
Köszi a kifejtést, ebből egyértelműen látszik, hogy az én 4%-ommal szemben Te 8%-os organikus növekedéssel kalkulálsz 2018-ra. Egy-kezdő vajon mivel dolgozott?  A dolog külön szépsége, hogy a Q4 még nem is ismert... 
Szerintem Q/Q adatokból az egyedi tételek és a szezonalitás miatt nem lehet jól következtetni, de azt nem zárom ki, hogy az ütem éppen akár gyorsulóban is lehet. Most rákerestem és az utolsó Q3-as sajtótájékoztató anyagában a 4. oldalon Bencsiknél szerepel egy Működési eredmény sor akvizíciók és egyedi tételek nélkül 9 hónapra, ahol 3%-ot szerepeltetnek. Nem ezt keressük?
https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/2018_3Q_sajtotajekoztato_final.pdf
berlini
berlini 2019. 01. 28. 01:07
Előzmény: #5895  herlas
#5897
Nézve a bevételek alakulását:
2018 Q2/Q1: +7%, Q3/Q2: +4%
A kiadások:
2018 Q2/Q1: +7%, Q3/Q2: +0%
Az operativ nyereség alakulása igy:
2018 Q2/Q1: +6%, Q3/Q2: +7%
Miután a horvát bankegyesités szinergia hatását már 2019-ben várom. (fiókok zárása, létszámcsökkentés), az operativ nyereségnél a 7% -os növekedésének fenntartásában bizom. (Remélhetőleg a kamatmarzsok sem csökkennek tovább, sőt idén már emelkedhetnek is.)
A tavalyi eredménynél az akviziciós hatást ellensúlyozta a Q3-ban egy egyszeri 6 milliárdos Goodwil leirás, igy azzal nem csökkenteném az idei eredmény várakozást.
Amúgy én inkább 325 milliárdos tavalyi nyereségben bizom. (Csányi bejelentésének napján kb annyi volt az euró árfolyam.)
Igy én a tavalyi organikus növekedésre inkább 23 milliárd ft-ot saccolnék. Ez kb. 8% (tehát közeli az erre az évre általam várt 7%-hoz.
Amennyiben ez bejönne, akkor az idei nyereség (albán+ bolgár teljes év és remélhetőleg szerb SocGen félév nélkül): 347 milliárd
Hogy ehhez mennyit tesz hozzá a három akvizició ebben az évben?
Saccom szerint: 30 milliárdot
Igy a várakozás:
2019: 377 milliárd
Jó lenne persze, ha ehhez pár hónapnyi nyereséget még hozzáadna egy esetleges első félévben bejelentett montenegrói, makedón akvizició.
A szlovén próbálkozások nem hiszem hogy zárásra kerülhetnek az év végéig. Igy ha ott valami összejön akkor az a következő évet nyomhatja meg.
De a 377 milliárd is szép lenne 2019-ben
herlas 2019. 01. 27. 23:46
Előzmény: #5894  berlini
#5896
A szlovéniai cikkből számomra hiányzott a piacvezető NLB őszi privatizációjának bemutatása. Tőzsdei értékesítés keretében az ársáv alján vették meg a részvényeket, a bank egészét 1Md euróra értékelve, a könyv szerinti érték 70%(!)-án.  Támadták is politikailag (kótyavetye), ugyanez a helyzet az Abankával is, elvileg bármikor leállítható a folyamat indoklás nélkül. Egy amerikai befektetési alap az OTP fő vetélytársa, és mivel a szlovén Socgen leány nem volt a balkáni csomag része, valószínűleg mindkét eladó bank esetében.
Az Abanka és az SKB között méretet tekintve nincs látványos különbség, az SKB feltehetően hatékonyabb, jobban menedzselt lehet. Amiben igen jelentős eltérés van, a saját tőke nagysága: 558 illetve 368 millió euró a cikk szerint 2017 végén. Az Abanka túltőkésített, a CET1 rátája majdnem 25%. A cikkíró a vételárat a könyvértékből vezeti le, így persze az Abanka sokkal drágábbra jön ki, de nyereség alapon semmiképpen nem ér annyit. 
Ilyenkor mi van:  az állam elbukja a feleslegesen betett tőkét, esetleg gyorsan kifizetik osztalékként vagy  leszállítják a tőkét? Engedi-e ezt a felügyelő hatáság a régi vagy az új tulajnak?
(Az OTP "megoldhatná" ezt a problémát, ha először a túltőkésített Abankát veszi meg, amely ezután az SKB vásárlója lenne. Így azt a tőkeemelést, amit Bulgáriában nemrég meg kellett ejteni a bankvétel miatt, kisebb összegből megúszná itt, a végső számla így sem lenne több.)
herlas 2019. 01. 27. 22:52
Előzmény: #5894  berlini
#5895
Inkább itt folytatnám: albán illetve bolgár vonalon sajnos nekem sincsenek friss számaim. Talán a SocGen anya Q3-as jelentésében benne lehet, de nekem nem sikerült kibányászni. 
A 2017. évi 1Md-os profit és 23Md-os saját tőke alapján abban bízom, hogy jóval könyvérték alatt vették meg, ami kompenzálja a román mínuszt és talán még mindig marad olyan 5Md körüli összeg. (Vajon P/E alapon megy az árazás, mert szerintem ez lenne logikus, 7-8 közötti szorzóval.) 
Érdekelne, hogy Te mekkora organikus profit növekedéssel kalkulálsz 2019-re? Nekem a 4% körüli mérték tűnik reálisnak, két megközelítésből is. Egyrészt a legutóbbi jelentésben a cég ezt a 4-5%-ot említi a bevételek organikus növekedésének, akkor profitszinten is maradhat ebből kb. ennyi. Másrészt a 2018-ra várt 40Md-os profit növekedésből ha levonjuk a 20Md körüli kockázati költség javulást és 8Md-ot akvizíciós hatást (Splitska 4hónap+Vojvod.éves), akkor a fennmaradó 12Md nagyjából 4%-nak felel meg. 2019-re szinergiahatásokkal együtt legyen 15Md/év.
2019-re várható profit: 320+20bolgár+10szerb,6havi+15organikus+10albán,egyszeri-5román= 370Md. (+15%/év).
Mondhatjuk profitminimumnak is (Egy-kezdőéknél a sáv alja), jó esetben lehet több is. 
 
berlini
berlini 2019. 01. 22. 23:52
Előzmény: #5893  wgaspar
#5894
Érdekes cikk a VG-ben. Kösz!
A mai Portfolio cikk is figyelemre méltó.
https://www.portfolio.hu/finanszirozas/bankok/nem-all-le-az-otp-mar-megint-bankot-venne.4.311273.html
A sokat kritizált Nagy Viktor úr most elismerést érdemel!
Pár év folyamatos akviziciói után Nagy Viktor úr is elkezdett komolyan számolni azzal, hogy az OTP ebben az évben 2 szlovén bankra is ajánlatot tehet.
A SocGen leánybankja az SKB és az állami tulajdonú Abanka is eladósorba jutott. Mindkettőről irtunk már ezen a fórumon. Most a Portfolio is irt róla. Egyenként 120-170 milliárd ft-ba kerülhetnek.
Én az SKB-nál eléggé biztos vagyok az üzletben. Szerintem az OTP már tavaly megállapodott erről a nyilvánosság előtt már leszerződött bolgár-albán-szerb bankokkal együtt. Szerintem csupán azért onyolitják egyenként és időben elhúzva, mert az összes megemlitett SocGen leánybank (a makedónnal együtt) egyszerre túl nagy falat lett volna a több mint 500 milliárdos vételárral. De 2 évre szétosztva lazán megfinanszirozható, tekintettel arra, hogy az OTP 2018-as nyeresége 320 feletti lesz és idénre 380 feletti igérkezik.
Egy következő cikkben irhatna nagy Viktor úr arról is, hogy az elemzői nyereség konszenzus miért nem tartalmazza erre az évre a bolgár-szerb-albán Socgen vételek várható nyereségeit.
HARDCORETERROR
HARDCORETERROR 2019. 01. 18. 21:11
Előzmény: #5890  egy_kezdo
#5892
Szép summa, köszi!
komoly potenciál van  apapírban és nagyon jól csinálják, atomstabil a cég és a jövőbeni kilátások egy jelenlegihez hasonló környezetben masszívan fognak termelni tovább.
Az egyetlen papír, amivel megfogadtam nem játszok hullámokat többet. Tatom, ami maradt a fogadalom óta :D
Ha mindvégig tartottam volna magam ehhez, akkor a 7xxx-es pakkom is meglenne :DD
wgaspar 2019. 01. 18. 19:20
Előzmény: #5890  egy_kezdo
#5891
Kösz!
egy_kezdo 2019. 01. 18. 18:44
#5890

Egy kis összegzés 2018-ra és előrejelzés 2019-re.
Ami 2018-ból még nem végleges az a FY profit, amit tavaly januárban a 300-330 milliárdos sávba vártunk, ez a CEO 2018 őszi előrejelzése szerint megvalósul, az 1M€ profit ugyanis ebbe a sávba fog esni. Ami pedig a mea culpa kategória, az a részvény árfolyama, amelynek maximumát 2018-ban a 13.000-as tartományba vártuk. Ez nem jött össze, bár a várható 2018-as TTM EPS 1140 ft/rv körül bőven elegendő lett volna hozzá, de a nemzetközi környezet miatt az árazás meg sem közelítette a  11-12-es p/e szintet, az év nagy részében a p/e 10 alatt mozgott és jelenleg a 2019-es fwd p/e is ezeken a szinteken van.
A fő kérdés, hogy mi változott kizárólag az OTP mint cég életében 2019-re?
1. Bolgár és albán bankvétel
2. Szerbiai bankvétel
3. MNB kommunikáció (látszik a forint árfolyamán is), vagyis hónapos távokon számolva még idén szigorodni fog a monetáris politika. (Kamatmarzs növekedést eredményez az OTP-nek, ez növeli a bevételét és ehhez semmit nem kell tenni.)
4. Más bankot is vesznek (szlovén?, szerb 2?, stb?)
5. A 2019-es organikus növekedés ütemét vegyük azonosnak a 2018-as évre megvalósult ténnyel (bár ennél több lesz, de legyünk konzervatívak).
6. Szinergia előnyök (Bulgária, Horvátország, Szerbia).
Ezek mellett kész élvezett figyelni a Mo-i befektetési "szakik" és újságírók erőlködését a portálokon és a médiában, hogy ez mind be van már árazva és ilyen meg olyan összehasonlításban drága a részvény. Szóval kedves mindenki, jelentjük, nincs beárazva, és egy részvény drága vagy olcsó voltát elsősorban a cég már megtermelt és a jövőben várható profitjához érdemes viszonyítani. Amennyiben a várható profit növekedni fog, az árfolyam is így fog tenni, ha nem is teljesen azonos %-ban, de az irány éves távon azonos lesz.Az előző 6 pontot ultrakonzervatívan beárazva és elfogadva a CEO által beígért 320 milliárd körüli profitot 2018-ra, ki lehet számolni a 2019-re várható eps-t. A 2019-es profit 400 milliárd +20 -30 milliárd lesz, tehát a 2019-es eps 1320 ft/rv és 1500 ft/rv közé fog esni. Ez azt jelenti, hogy 10-es P/E árazási középszinttel is a 14.000-es árközpont tarthatónak tűnik az év vége felé, egy megfelelően neutrális nemzetközi hangulat mellett. A 8-as vagy 12-es P/E árazási szinteket kiváltó okokat (felfele Trump-Kína csörte vége, Brexit paródia vége stb viheti, lefele az ellenkezője) és ezek valószínűségét most nem taglaljuk, de az látszik, hogy a 2019-es árfolyam magasabb kell legyen a 2018-astól.
Mindenkinek sok sikert!
berlini
berlini 2019. 01. 05. 20:59
Előzmény: #5883  herlas
#5889
Nagyon használható ez a gazdasági internetes oldal!
longforever 2019. 01. 05. 17:37
Előzmény: #5886  jamukha
#5888
Ebben Neked van igazad... USA papirokban elég felszínes vagyok...-:-((
berlini
berlini 2019. 01. 05. 14:35
Előzmény: #5886  jamukha
#5887
https://www.yardeni.com/pub/peacocksp500.pdf
Ha valaki egy átfogó képet szeretne az amerikai cégek nyereségének alakulásáról és arról hogy mit várnak az elemzők a közeljövőre.
jamukha
jamukha 2019. 01. 05. 12:02
Előzmény: #5884  longforever
#5886
Hány USA papír gyorsjelentését tanulmányoztad át a Q3-ban? Adja is a rálátásod, nekem most is 5 USA meg 1 német papírom van, a realt át is állítottam 1-esre, mert minek.
longforever 2019. 01. 05. 11:51
Előzmény: #5884  longforever
#5885
Van
longforever 2019. 01. 05. 11:51
Előzmény: #5881  jamukha
#5884
Szerintem Berlininek ebben  igaza .......
herlas 2019. 01. 05. 09:57
#5883
Most már ideje lenne a bolgár-albán akvizíciók pénzügyi zárását bejelenteni. Egy friss hír szerint elindították a DSK-nál a tőkeemelést, akkor pedig rendben zajlik a folyamat:
https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=en&u=https://seenews.com/news/bulgarias-dsk-bank-hikes-capital-by-600-mln-euro-638529&prev=search
"Magyarország OTP Bankja a bolgár leányvállalat DSK Bank tőkéjét 1,17 milliárd dollárral (683 millió dollár / 600 millió euróval) növelte, hogy biztosítsa a DSK tőkemegfelelését a helyi Societe Generale Expressbank megszerzése után. A DSK Bank tőkéjét 1,33 milliárd dollárra emelték, az OTP Bank pedig az összes 117.349.800 új DSK Bank részvényt jegyzett 10 darab névértéken, a múlt héten Bulgária kereskedelmi nyilvántartása szerint."
berlini
berlini 2019. 01. 04. 11:36
Előzmény: #5881  jamukha
#5882
Akkor a legértékesebb az Üdvhadsereg lenne. (Több száz év óta folyamatosan nő a bevétele.)
Senki soha nem vesz részvényt anélkül, hogy egy - legalább - jövőbeli (mégha távoli is, de számitható) nyereségre nem számithatna.
Persze, hogy (nyereség hilyán) a bevétel növekedése az egy lényeges mutatószám. De az elemzők ebből, mint kiinduló adatból (és sok más becsültből) számitják ki a jövőbeni nyereség megjelenésének évét, annak várható alakulását.
Amúgy meg milyen meghatározás az, hogy "robbanásszerű növekedés"
Van "robbanásszerű" és van "még inkább robbanásszerű" növekedés?
Marhaság.
Van egy tőzsdére bevezetett vállalkozás.
Annak vannak termékei, piaca (esetleg növekedő piac), vannak egyéb adottságai és ezek után van egy a termék iránt- már a  piacra dobása előtt is már megfigyelhető - kereslet.
Van olyan eset, amikor a cég még egy darabot sem adott el a termékből és már többet ér mint az OTP!
Vegyünk egy egyszerű példát, egy Lthium bányát, amit éveken keresztül nyitnak meg, de éveken keresztül nincs egy dollár árbevétele sem. A bánya mégis ér már többszáz millió dollárt. Mert robbanásszerűen növelte az eladását? Nem!
Tehát ne egyszerűsitsük le a növekedési részvények értékeltségének megállapitásánál a dolgot a "robbanásszerű növekedés"megállapitására.
Bonyolultabb ez azért ennél.
jamukha
jamukha 2019. 01. 04. 08:54
Előzmény: #5879  berlini
#5881
Amit te írsz, az az OTP-re igaz, nem pedig a USA tech papírokra, ott az értékeltséget a bevétel robbanásszerű bővülése határozta meg.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek