Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
janosvitez 2018. 09. 10. 20:53
Törölt hozzászólás
#5660
gyula1971
gyula1971 2018. 09. 02. 18:36
Előzmény: #5653  berlini
#5658
Igen meg van, nem érte el a stop szintet. Most értem ide.
berlini
berlini 2018. 09. 02. 12:50
Előzmény: #5655  pomperj
#5657
gen, a 2015-től tartó részvény rally. (4000ft-tól 11000 fölé) az igen látványos.
Azzal vitatkoznék, hogy az árfolyam emelkedés nagyobb lett volna mint a bank fundamentumaiban bekövetkezett fejlődés.
Ha az utolsó négy negyedév nyereségét összegzed, ami pontosan 297 milliárd, akkor az is nézzük, hogy ez alatt az 1 év alatt, a az árfolyam gyakorlatilag nem változott, (a tavalyi augusztusi 10 ezres szint körül ingadozunk), miközben az utolsó 4 negyedév nyeresége az azt megelőző 4 negyedévhezképest kb. 30%-kal nőtt.
Ha a 2015-2017 évek árfolyamemelkedését nézzük, akkor az tényleg látványos volt. Kb. 4000ft-tól 10000ft-ig, azaz 150%-os árfolyamemelkedés. 
De nézzük meg, hogy hogyan alakult a nyereség ez alatt a három év alatt. 
2015-ös év:
A 2015 év elején bejelentett 2014. évi 102 milliárdos éves veszteség volt a kiinduló pont. Ehhez képest 2015 évre már 100 milliárd ft fölötti lett a nyereség (és a várakozások a következő évre 20-30%-os nyereségnövekedést vetitettek elő).
2016-os év: 
 Mint kiderült a bank ezt felülmúlta és 202 milliárdot jelentett 2016-ra. 
2017-es év: 
a várakozások szerint a megelőző évek gyors nyereségnövekedése után stagnáló nyereséget kellett volna produkálni. (Az okosok szerint már addigra megtörtént a nyereségességi fordulat és jön a normál üzemmód.)  
Ehelyett ujra 30% feletti nyereségnövekedés jött , a végén az 281 milliárd lett. 
2018-as év:
erre az évre még azok az elemzők sem vártak jelentős nyereségnövekedést, akik célára 12 ezer feletti. Szerintük a 2018-2020 as évek átlagosan csak kb 3-5%-os nyereségnövekedést produkál. (A portfolió is ezzel dolgozik, ha be akarja bizonyitani hogy a bankcsoport még a "P/E" versus "éves átlagos nyereségnövekedés" grafikonon is túlértékelt a konkurenciához képest.) 
Nos az elmúlt 4 negyedév 297 milliárdos nyeresége előrevetiti az ez éves nyereség 300-320 milliárd közeli értékét. Ha ez bejön akkor a tavalyi szinthez képest a nyereség 7-14%-kal fog nőni. És ehhez még (egyenlőre nem beleszámitva) jön a bolgár-albán akvizició várható nyeresége kb. éves 20 milliárd ft-os nagyságrendben. 
Kilátások 2019-re:
az albán-bolgár akvizició meglöki a nyereséget kb. 5-6%-kal és - ha kitart a régió GDP növekedése - akkor az organikus növekedés is meg lesz kb. 5-10%-ban. Persze mindez nincsen benne még egyetlen elemző számaiban sem. (Nem is szabad mert egy akvizició csak az engedélyezés után számit valósnak.) Ezzel együtt is az elemzői konszenzus a jelenlegi árfolyam feletti.
Tehát 2015-2017 évek alatt a nyereség minusz 102 milliárdról 281 milliárdra nőtt, azaz 391 milliárd ft-tal, évi átlagban 130 milliárd ft-tal, azaz részvényenként évi  469ft-tal. P/E=10 -es értékeltségnél ez részvényenként évi 4690ft-os emelkedést megmagyaráz.A 4000ft-os 2015. év elejei árfolyamhoz képest 2017 év végéig az árfolyam kb. 6000ft-ot nőtt, azaz csupán 2000ft-ot évente.
De hagyjuk a 2014. évi egyszeri veszteséget, mert azt az ukrán-orosz leirások okozták és azok egyszeriségében a többség (de nem mindenki ) bizott.Akkor az éves nyereségnövekedés 2015. évi 102 milliárdos nyereségből kiindulva már csupán kb. 281-102=179 milliárd, ami részvényenként +646ft-ot jelent, azaz (P/E=10 mellett) kb +6460ft árfolyamemelkedést igazol. Ezt akár 2 akár 3 évre osztjuk el és választhatjuk a 2015 január elejei 4 ezres vagy az egy évvel későbbi 6 ezer körüli árfolyamot is, egy biztos hogy ez 10 ezer fölötti árfolyamot jelent.
Még egy megállapitásoddal vitatkoznék:
"a)A kamat emelkedik, az nem jo a reszvenynek. A normalizalodo kamat eseten a penz megis inkabb a betetbe megy, a riziko-vallalasi kedv is csokken."
Ha a kamatok elkezdenek emelkedni, az általában rossz a részvényeknek és az általános hatás jelentkezik azok árfolyamgyengülésében. Specifikusan a bankrészvények azonban egy rövid idejű gyengülés után jelzik a negyedéves jelentéseikben, hogy a kamatmarzsok növekedésnek indultak. Ez a  hatás a korábbi és még egy ideig kitartó hitelkihelyezési növekedéssel együttesen erősebben növekvő bevételekben realizálódik. Miután a nemteljesitő hitelek állománya még egy ideig várhatóan nem nő ezért a nyereségesség mértéke legalább a bevételek növekedése ütemében nőni fog.
 Tehát -az eddigi tapasztalatok alapján, a banki bevételek a recesszió bekövetkeztéig még nőni fognak. paradox módon még a recesszióban is, mert az abban az időszakbanegy magas alapkamatszint miatt még további bevétel emelkedéssel jár együtt, de ott már meredeken növő hitelezési veszteségekkel és igy nyereség csökkenéssel a legtöbb banknál.Tehát a banki virágkor a nyugateurópai bankoknál még csak most fog bekövetkezni és attól függ annak időtartama, hogy mennyi ideig tart az európai konjunktura az emelkedő kamatszintekkel párhuzamosan. Nincs okom feltételezni, hogy az OTP piacain ez a pár évig kitartható virágkor nem következik be (Igy végre minden leánybank nyereséges lesz és esetleg ki is termeli a befektetett tőke elvárt hozamát, költségét.)
Mindezek számomra azt valószinűsitik, hogy az OTP túlteljesiti az elvárt +5%/év nyereségnövekedési várakozásokat és ez a jelenlegi P/E=9 alatti értékelés mellett a következő években valószinűleg legalább 10-20%-os árfolyam emelkedést hoz.
berlini 2018. 09. 02. 12:46
Törölt hozzászólás
#5656
pomperj
pomperj 2018. 09. 01. 12:22
Előzmény: #5647  berlini
#5655
Egyetertek. 
Csanyi velemenye akkor is erdekes es fontos, ha egyebkent az eddigi track-rekordja nem vilagcsucs.
De megiscsak egyik okos szereplo, es a hozzaertese valtozatlan akkor is, ha kozeledik a  nyugdijhoz.
Mar torheti a fejet, hogyan es mit csinaljon utana.
  
.
A BET piacok igen kedvezo helyzetben voltak 2015 ota. A  riziko-vallalasi kedv novekedett (lasd a kis, IPOs, es ismeretlen cegek nagy nepszeruseget tavaly) , es masreszt a HUF erosodott es az vonzotta a kulfoldi toket a tozsdebe, es igy a 2015-->2018 kozotti evekben a HUF  290--->245 is jelentos toloero volt. 
Es a kamatot MNB levitte  olyan alacsonyra, hogy ertelmetlen volt a penzt mashova tenni, mint tozsdebe. 
.
Ez 3 db eros hatszel OTP-nek. Hozza jot egy eros akvizicios sorozat is. Ez mind egyszerre mind fujta a vitorlakat. Persze a profit-novekedes mellett.
Speciel en nem szamitottam ekkora rallyra….ala becsultem a  potencialt, es 7000 utan  mar nem hittem benne.

.
Ekkora tozsdei hatszel mellett eshetett meg, hogy az OTP profit ugyan csak  200Mrd--->290Mrd nott, (utolso 4 negyedvet nezve), ami igen szep +45%.
De ehhez kepest az  OTP arfolyam 3500--->11.500 lett, tehat +330%. Nyilvanvaloan aranytalan a ketto, es csakis ugy lehet ha a profit-emelkedes mellett atertekeles tortent: minden ertekelesi mutato, mint PE, PB,  stb. most orok csucson van.
.
Nem marad orokke hatszel. Es mar ev eleje ota latszik, hogy fordulat kezdodhet. 
a)A kamat emelkedik, az nem jo a reszvenynek. A normalizalodo kamat eseten a penz megis inkabb a betetbe megy, a riziko-vallalasi kedv is csokken. Lasd tavaly nepszeru kis cegek mind bezuhanasban vannak. A BUX Index se tundokol 8 honapja.
b)A HUF elkezdett gyengulni, 245--->280 a trend iden. A gyengebb penz nem vonzo a kulfoldinek.
c)A KeletEuropai hitel piacok erzik a Torok, Italia, stb.  hatast. Lesz hasonlo eset meeg a kovetkezo par evben.
.
Meg csak szereny arfolyam eses van, talan -15%. Az meeg csak korrekcio eddig. 
Az FTSE, DAX, Stoxx-nal azert OTP gyengebb lesz, amint elobukkannak/eszkalalodnak a fenti tenyezok.
OTP rizikoi megnottek iden. Eddig a piac szerint csak 15%-al.
Ha a hatszelek leallnak, lehet az sokkal nagyobb is. Ha az ertekelesi mutatok visszamennek az "atlagosra", akkor konnyen kiszamolhato meddig.
berlini
berlini 2018. 08. 29. 15:19
Előzmény: #5649  berlini
#5654
1145-ön eladtam a maradék 1000db TL28-at 338ft-tal a vétel fölött.
berlini
berlini 2018. 08. 29. 14:13
Előzmény: #5652  gyula1971
#5653
meg van még?
gyula1971
gyula1971 2018. 08. 16. 18:07
Előzmény: #5640  berlini
#5652
Én még tartom, 10070-indítottam.
longforever 2018. 08. 16. 16:44
Előzmény: #5649  berlini
#5651
Látod látod.....még Neked is jó ha esik.....csak utánna emelkedjen....-)) Grat.
berlini
berlini 2018. 08. 16. 16:40
Előzmény: #5647  berlini
#5650
bocs elütés:
helyesen:
....akár 1.500ft-os nyereségszintet i
berlini
berlini 2018. 08. 16. 16:32
Előzmény: #5648  berlini
#5649
Na, mégis felmet újra. 1000db-ot eladtam 964ft-os árfolyamon 1 perce. (Vettem 807ft-on tegnap előtt) A másikat még megtartom.
berlini
berlini 2018. 08. 16. 16:26
Előzmény: #5645  longforever
#5648
Persze, hogy az lenne a legjobb, ha nekem külön megsúgná hogy mit fog tenni a következő percekben. Az OTP BÉT forgalma néha olyan siralmasan kicsi, hogy egy ilyen információ aranyat érne.
De ez van.
A semminél igy is több az a tény hogy Csányi ismételten bebizonyitotta (a tegnapi forgalom 17%-val) hogy 10 ezer alatt nagyon olcsónak tartja a részvényt.
Nekem ez elég.
Tartor a TL28-as long certiket?
Én a 2000db-ot rövid távra vettem, de sajnos ma délután nem birtam elszánni magam, hogy 150ft/certi hasonnal eladjam őket.
berlini
berlini 2018. 08. 16. 16:20
Előzmény: #5646  pomperj
#5647
Nem ismerem a teljes képet Csányinál, de már 2014-ben is árnyalta azt a negativ képet, hogy hirtelen alig maradt részvénye a következő:
- már korábban is kmoly OPUS kötvénycsomag volt nála. (ez meg is maradt, sőt bővitette is)
- a korábbi részvénycsomagja egy részét bevitte a cégeibe (és azok sorsáról kevés infó van (valszeg meg vannak, vagy kikerültek a Singapuri alapjához)
Igy az, hogy neki az elmúlt pár évben mekkora haszna volt az árfolyamemelkedésből nem olyan egyszerű kiszámolni. 
De ha ki is lehetne számitan (összeollózva az összes releváns adatot) hogy Csányi milyen hozamot ért el (céges + magán, opus és részvény) és ebből kijönne, hogy nem jól kereskedte le ezt az időszakot, akkor sem lenne jó következtetés, hogy felesleges egy-egy mai vételi döntését mérvadónak tekinteni a jövőbeni árfolyam alakulás aszempontjából.
Én is sok tanácsot kaptam az elmúlt években az OTP-t illetően, amelyeket 80-90%-ban nem fogadtam meg. Ennek ellenére egész jó hozamokat értem el.
Tehát én a Csányi féle vételt nem kimondatlan tanácsként fogom fel, hanem csupán annak jeleként, hogy a Bank első embere igenis bizik abban, hogy a bank nyereségessége nem az elemzői konszenzus szerint fog évi 5% körül nőni a következő 3 évben, hanem annál jóval dinamikusabban, akár évi 10-15%-kal is. (Ebben az évben új akvizició pluszban nem lesz beszámitva de a +10% igy is meg lesz)
Ettől még persze az is előfordulhat, hogy Csányi téved (2006-ban is nagyszerű jövőt vizionált és nem jött be) de én most arra teszem le a voksomat (és a pénzemet) hogy Kelet-Közép-Európa OTP bankjai, kihasználva a kedvező országkörnyezeteket (3-5%-os GDP növekedés) a jelenlegi 1000 ft/részvényes nyereségszintről akár 15.000ft-os nyereségszintet is elérnek, mielőtt a következő gazdasági stagnálás (rossz esetben válság, visszaesés) bekövetkezik. Ehhez meg is tesznek mindent. organikusan nőnek a hitelállományok, bankokat akvirálnak folyamatosan
pomperj
pomperj 2018. 08. 16. 15:08
Előzmény: #5644  berlini
#5646

 Lehet Csanyi veteleit/eladasait egeszben is nezni? Felehasznalva az osszes tudott trade-jet?
1)Eladta az egesz OTP poziciojat 4500Ft szinten 2014 nyaran.
2)Vissszavasarolta 6500Ft szinten 2016 tavaszan.
3)Azota 9000-10.000 kozott vasarolt ketszer, nagyjabol 1Mrd osszegben  csomagokat. Igy a mai atlag-vetelara 7000-8000 kozott lehet.
A mostani ar 10.000 FT.
Tehat Csanyi hozama 2014 nyara ota? -2000+(2000-3000) a mai napig. Az osszes hozama valoszinuleg nem tobb 1000Ft/rv azota.
.
Mit  produkalt egy semmit nem tradelo, egyszeru buy-and hold invesztor 2014 nyara ota?
Nos, nagyjabol 5500Ft/rv a hozama azota.
.
longforever 2018. 08. 16. 14:44
Előzmény: #5644  berlini
#5645
"De visszatérve az OTP-re. Csányi vételei mint infók nekem legalább olyan értékesek, mint egy bennfentes információ."
Ugye előszőr vásárol és fáziskéséssel jön a hír?Aminek Te örülsz....Na mi lesz amikor egy nagyobb esés után fáziskéséssel jön a hír hogy mondjuk kiszállt? Mire le tudod reagálni elment a hajó....
Akkor lenne értékes információ ha tudnád előre hogy mikor vásárol vagy tudnád konktétan hogy miért vásárol?.
Nekem inkább piacbefolyásoló történetnek tűnik...és ez mehet mindkét irányba ugye?
berlini
berlini 2018. 08. 16. 14:32
Előzmény: #5643  longforever
#5644
Amit én megtanultam az elmúlt 26 év során a tőzsdén:
1. Ne bizd rá a döntést másra
2. Ne vegyél olyan papirt, amit nem ismersz.
3. Egy papir, csak azért mert sokkal lejjebb van mint a csúcs korábban még nem feltétlenül jó vétel
4. ha buksz, akkor soha ne próbáld azt visszanyerni. (Ne nyiss poziciót csak azért hogy visszanyerd.)
5. ne tedd kockára a teljes egzisztenciádat (összes vagyonkádat) a tőzsdén. 
Jelenleg az én értékpapiros kitettségem 35%-os csupán.a családi tartalékokból. A többi ingatlan + kp.+ kevés állampapir. És az utóbbi 9 hónap legjobb befektetése egy 56 milliós lakás 25%-ának befizetése volt. Jelenleg a lakásokat 20%-kal magasabban hirdetik, igy a hozamom eddig 80%-os.
De visszatérve az OTP-re. Csányi vételei mint infók nekem legalább olyan értékesek, mint egy bennfentes információ.
Ez messze nem azt jelenti, hogy az árfolyam nem megy rövidtávon ismét akár 9600 alá is.
De nekem biztositék arra, hogy az év végi 11-12 ezres árfolyamnak nagyobb a realitása mint annak, hogy a papir hosszú távon elsüllyedjen 10 ezer alá.
longforever 2018. 08. 16. 14:12
Előzmény: #5641  berlini
#5643
Te a pénzed kezelésében ne annyira bízz senkiben......se Csányi se más....a saját fejedre bízd magad......
pozcok
pozcok 2018. 08. 16. 14:09
Előzmény: #5641  berlini
#5642
Ne feledd, h Pompi szerint Csanyi sz@r tréder! :)
berlini
berlini 2018. 08. 16. 14:04
#5641
Hát.....nem muszály elhinni, amiket itt páran irunk az OTP jövőbeni lehetőségeiről, hogyha minden optimálisan alakul, akkor 2 éven belül 1600ft-os árfolyam. Nos mindezt lehet az álmok kategóriájába irni.
Egy viszont tény:
 Csányi ismételten vett 10 ezer ft- alatt 9890ft-os átlagáron 90 ezer db-ot. Azoktól a kisbefektetőktől akiknek megremegett a kezük a 100ft-tal feljebb vásárolt papirt illetően és gyorsan dobták. Azon azt hiszem hogy nem kell vitatkoznunk hogy Csányi nem attól gazdagodott meg, hogy sorozatosan melléfogott a befektetéseinél. Nála senki nem ismeri jobban a bankot és senki nem tudja jobban mérlegelni, hogy egy 10 ezres vételnek mekkorák a kockázatai és milyen hozammal kecsegtet egy-két éven belül.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek