Topiknyitó: Portfolio 2011. 09. 10. 18:43

Lázár János: mindenkinek jó a fix árfolyamon való végtörlesztés  

Ugrás a cikkhez
A Fidesz-frakció által javasolt megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett, és jó Magyarországnak is, hiszen minden egyes...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=155148
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2011. 09. 13. 17:25
Előzmény: #679  Törölt felhasználó
#680
Tehát ha jól értem, akkor a teljes bankszektornak nem kellett rendelkezni és jelenleg sem rendelkezik az összes kiadott CHF hitel teljes összegével (mínusz eddigi törlesztések) csak annak fedezetével, ami szerinted kb. a teljes CHF hitelállomány 20%-át teszi ki.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 17:19
Előzmény: #674  Törölt felhasználó
#679
Még annyit tennék hozzá, hogy a banknak nincs szüksége példában említett 50.000 chf-re, csak annak a fedezetére. Amennyiben a fedezet csökken, azt a bank kiszámlázza pl havonta az ügyfélre, s máris kiegyenlítődik a fedetzete. Akkor van k@kiban leginkább a bank, ha egyre több nemfizető gyűlik össze, abban az esetben saját tőkéjéből kell a fedezetet biztosítani. Természetesen a fedezet elvileg létrejöhetne huf-ban is, csak akkor a fedezetben is képződik egy árfolyamkockázata.
Sztem az 50k chf hitelre átlagosan kb. 20% fedezet is bőven elég lehet. Akkor lenne baj a bank részéről is, ha az árfolyam tarósan több hónapon keresztül 270 fölött lenne és nőne a nemfizetők aránya. Az árverezés mellett tőkebevonás is elkerülhetetlen lehet.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 17:04
Előzmény: #677  Törölt felhasználó
#678
Inkább azt mondom, hogy a szabályozási hiányosságok vezettek idáig, de természetesen ez nem azt jelenti, hogy a keletkezett problémákat izomból és főleg őncélúan, mindent felborítva kellene kezelni.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 16:56
Előzmény: #676  Törölt felhasználó
#677
Sajnos a demokratikus jogállam elvezetett egy olyan helyzethez, hogy a bankkal kötött szerződés annyit ért mint az uzsorás kockás füzete.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 16:44
Előzmény: #675  Törölt felhasználó
#676
Biztos van megoldás, csak nem erőből kellene keresni.
Talán a kormány valami demokratikus jogállami keretekbe beleilleszkedő megoldással előbbre jutna. Talán jobb megoldás lehetne mind az állam , mind a devizahiteles, mind a bank részéről, ha a kormány és az MNB végre venné a bátorságot és megpróbálnának egy együttműködni és egy kompromisszumos ösvényen elindulnának az SNB felé és egy swap ügylet keretén belül megállapodnának a fizetőeszközeik cseréjében. Ez egy rendkívúli jó alkalom lenne, ugyanis az alpesiek mesterségesen lekötötték a devizájukat 1,2-re az euróhoz képest, ami azt jelenti, hogy chf eladások révén próbálják stabilizálni az árfolyamot. Ezt érdemes lenne talán kihasználni, de elgondolkodni mindenképp érdemes lehet. Ugyanis ez az 1,2-es szint hosszútávon biztos, hogy nem lesz/lehet fenntartható az snb részéről, mert a piac tovább fogja bírja, minta svájci jegybank. Főleg ilyen gazdasági környezetben. Amennyiben ez megtörténne akkor a devizakockázati tényező jelentős, mondhatni teljes mértékben ki lenne iktatva a gazdaságunkból.
A bankok ebben az üzletben ott nyújthatnának támogatást, hogy ennek az átváltásnak a költségeit magukra vállalnák. Ezek után minden bizonnyal a huf erősödni tudna az eur-hoz képest és megkockáztatom, hogy nem hogy a leminősítés nem fenyegetne, hanem inkább az ellenkezője, akár egy felminősítés is bekövetkezhetne. Az erősebb forintra ezt követően már nem lenne szükség, sőt nagyobb teret is nyújthatna egy több lépcsős (szerényebb fokozatokban) kamatcsökkentési hullám (természetesen az infláció figyelembevétele mellett, nehogy elszaladjon nagyon) , mely a hitelkamatok csökkenéséhez vezetne. Így egy kicsit magasabb inflával és alacsonyabb alapkamattal párosulba fel lehetne pörgetni az exportot (esetleg új partnerek bevonásával is), mely kihatna a termelési volumen növekedésre, munkahely teremtési lehetőségre, fogyasztásra, ergo gdp növekedésre. Az egykulcsost még nagyon idő előttinek tartom, helyette inkább a munkáltatói költségeket csökkentését kellene fontolóra venni , ugyanis ez a munkáltatók foglakozatási hajlandóságot is jobban tudná ösztönözni.
No és persze a megtépázott befektetői bizalmat is jobban helyreállítaná egy ilyen irányzat.
Tudom, nem egyszerű, de valahol a demokratikus jogállami berendezkedést kellene megtartani és azon a kereteken belül kellene elindulni. Persze ehhez nem ártana egy jó konjunktúrális külső gazdasági környezet sem, ami most nemigen vesz körül bennünket.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 16:38
Előzmény: #673  Törölt felhasználó
#675
Amsterdam, szerinted mi lenne a megoldás?
Minden maradjon a régiben, a bankok okoztak egy pü-i válságot, ennek ellenére minden évben nyereségesek voltak és etikátlan módon a legnagyobb marzzsal dolgoztak egész Európában?

Én sem vettem fel hitelt, mert úgy gondoltam, hogy addig nem lesz pl lakásom, amíg nem lesz meg a rávaló.
De itt történtek egyoldalú kamatmódosítások, kezelési ktg-ek CHF-ben elszámolása. Most kiborult a bili és úgy néz ki, hogy elmegy mondjuk 3 év profitja. 3 évé! Amióta a válság tart. Amit ők idéztek elő. És amiben más cégek 5 éves profitja ment el.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 16:34
Előzmény: #666  szivacs
#674
Nem, sztem csak a szükséges fedezettel.
Ez kb. és röviden úgy történik, hogy a bankbetétekből kötvénykibocsátásból, hitelfelvételekből finanszírozza a hitelkihelyezéseket. Beesik az ügyfél és kér mondjuk 10 milla chf fedezetű hitelt. A bank kiszámolja az aktuális chfhuf árfolyamon, hogy mekkora összegű swap ügyletet kell mellé.rendelni Feltételezem a bank részéről a tranakció fedezete (az árfolyamkockázatok miatt) chf-ben történik.
Mondjuk 200 huf a chf árfolyama. Tehát 50.k chf a hitel tárgya. A bank létrehozza az 50.000 chfhuf short poziciót. Az ügyfél megkapja a 10 milla huf-ját és csókolom.
A chf aktuális kamata legyen mondjuk 2% a huf kamata pedig 6% Mivel a történetben a bank chf ellenében huf-ot vásárolt, ezér keletkezik a banknak 2% kamatvesztesége és 6% kamatnyeresége. Ez kb. 6-2-kts = ezt nevezzük swapnak kb. plussz 2-3% kamatnyereséget ad a hitelező (swap ügyletet lebonyolító) bank számára.
Mivel a banknak is felmerülnek költségei + mari néninek kifizetett betéti kamatát, ezeket rápakolja és a hitelfelvevő ügyfélnek már 6-8%-os kamat terhe képződhet. Természetesen ezek a kamat terhek nőhetnek a chf kamatemelkedése és a huf kamatcsökkenése folytán, és persze mindez fordítva is igaz. Sok egyéb piac függő oka is van a kamatok kialakulásásnak/változásának. Nyílván egy bóvliközeli ország/bank rosszabb kamatfeltételek mellett tud kötvényt kibocsátani, esetleg hitelhez jutni, mint egy A kategóriás ország vs bank. Ezt nevezzük kamatkockázatnak.
Tételezük fel, hogy a hitelfelvevő számára rossz irányba indul el a devizakereszt árfolyama. 200-ról 220-ra. A banknak a marzsa, azaz fedezete 50.000 chf –10%-al azaz 5.000 chf-el csökken. Ezt az összeget valamilyen számolási metodika (x napos mozgóátlag, naptárinap, stb figyelembevétele mellett) Ezt nevezzük árfolyamkockázatnak.
Természetesen folyamatában a kamatkockázatok + árfolyamkockázatok függvényében alakul ki az ügyfélkockázata.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 16:20
Előzmény: #672  szivacs
#673
Hogy én mekkora egy barom-állat vagyok !
Miért nem vettem meg azt az 50 millás házat a szomszédban CHF hitelből ????
Most milyen jól járnék... állambácsi kisegít, mint mindig, ráadásul a végtörlesztés után zsebemben maradó lóvé után adót sem kell majd fizetnem.
Hurrá...

Vajon Lázárnak hány rokona,barátja,ismerőse élt ezzel a lehetőséggel és vajon hányan fognak közülük végtörleszteni röhögve ?????
szivacs
szivacs 2011. 09. 13. 15:49
Előzmény: #671  Törölt felhasználó
#672
majd watson biztos kinyomozza, hogy az egyéb devizából mennyi a chfswap...
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 15:45
Előzmény: #670  szivacs
#671
Én is azt kerestem, mert a swap-ot az eszközoldalon könyveled, csak a T és K oldalon is megjelenik, meg van ugye a mérlegen kívüli tétel.
szivacs
szivacs 2011. 09. 13. 15:41
Előzmény: #667  Törölt felhasználó
#670
Ezt néztem, nincs benne CHF csak Ft, EUR és "egyéb deviza" oszlop. CHF SWAP állományról sincs adat. :-( Ide már könyvvizsgáló kéne.
watson
watson 2011. 09. 13. 15:38
Előzmény: #666  szivacs
#669
mit nem találtál?

deviza eladással egyenértékű ügyletet többet is találsz ha keresel...
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 15:36
#668
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 15:34
Előzmény: #666  szivacs
#667
Elvileg ebben benne van, csak nincs erőm átbogarászni. 2011 2, negyedév.

link

Ha valaki megteszi, az írja be lécci az eredményt.
szivacs
szivacs 2011. 09. 13. 15:21
Előzmény: #639  Törölt felhasználó
#666
"A bankoknak az előtörlesztések miatt hirtelen sok forintot kell devizára váltani..." - ez a mondat azt akarja sugallni, hogy a bankok rendelkeztek a kiadott hitelek teljes összegének megfelelő devizával? Van erre valahol számszerűsített bizonyíték? A banki mérlegekben nem találtam ilyet. Csak én nem találtam vagy tényleg nem is volt?
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 14:22
Előzmény: #663  Törölt felhasználó
#665
mondom, nem ugrálnak
watson
watson 2011. 09. 13. 14:16
Előzmény: #652  Törölt felhasználó
#664
"Az eredeti köteles 180-on elfogadni a törlesztést"

A ma hatályos törvények szerint nem köteles. Erről beszéltem neked.
Hülye lesz elfogadni, inkább viszi a házadat...

Normális bank minimum peres úton megvédi a betétesei érdekeit. Mert itt nem csupán arról van szó hogy csak a tulajdonosok (részvényesek pénzét) lopná el a kormány, hanem az amúgy is labilis jogbiztonság felrúgásán túl veszélyezteti a betétesek pénzét is.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 13:59
Előzmény: #659  Törölt felhasználó
#663
marionett bábuk nem ugrabugrálnak
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 13:46
Előzmény: #648  Törölt felhasználó
#662
A pénz világában mindig a pillanatnyi azonnali haszon a cél.
Törölt felhasználó 2011. 09. 13. 13:44
#661
...adósoknak azt, hogy a svájcifrank-hitel megváltására forinthitelt nyújtanak, hanem bejönnek a rendszerbe olyan szereplők, akik egy másik banknál lévő svájcifrank-hitelt segítenek forinthitellel kiváltani, akkor egy nagyon kiszámíthatatlan folyamat indulhat el - hangsúlyozta az elemző, aki szerint ez egy kockázatos játék, "a kormány eben az ügyben a tűzzel játszik"...

Amint versenyre lenne kényszerítve a bankszektor rögtön megjelennek a varjak.Sunyi módon kartelben egységes szerződéseket alkalmazva kockázat nélkül
úgy az igazi.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek