Topiknyitó: Portfolio 2011. 09. 10. 18:43

Lázár János: mindenkinek jó a fix árfolyamon való végtörlesztés  

Ugrás a cikkhez
A Fidesz-frakció által javasolt megoldással jól járhatnak az emberek, mert kiléphetnek az adósságcsapdából, és jól járhatnak a bankok is, hiszen pénzhez juthatnak fizetésképtelen adósok helyett, és jó Magyarországnak is, hiszen minden egyes...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=155148
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:57
Előzmény: #559  Törölt felhasználó
#560
nem szabad, főleg úgy, hogy penge élen táncol a hitelfelvevő.
Ugyanis válságok a gazdaság szükségszerű velejárói, mint betegségeknél a gyulladás, vagy láz. Az öngyógyító folyamatok egyike.
Ez az egyik oka, hogy nem szabad carry ügyleteket még középtávra sem tervezni, s főleg nem sl nélkül. Ezt csak a tőkeáttét tudta volna mégjobban hazavágni.

Csabának még 1 gondolatom a felelőségek megosztására.

Amennyiben huf hiteled van és felpörög az infláció, az lesz a kamtkockázatod. A bank erről sem tehet, de természetesen ez is a hitelfelvevő felelőssége. Megváltoztak a piaci körülmények a gazdasági folyamatok folytán.
Ugyanez van a chf-nél is, ahol nem a kamatkockázatok, hanem a as árf. kockázatok szálltak el.
A felügyeletnek pedig az ellenőrzés lenne a dolga, ha már a megelőzésben nem vették ki a részüket
Persze a bankokkal szemben csak a szabályozást, a törvényesség betartását tudják számon kérni.Biztos itt is lehetne mit kutakodni/találni...
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:44
Előzmény: #556  Törölt felhasználó
#559
Vártam, hogy ezt valaki beírja, mivel ez a CHF/HUF short nagyjából megfelel az Fx swap-nak, amit a bank is használ a CHF hitelnél. Az árfolyamveszteség/nyereség az ügyfélnél csapódik le, a swap pedig a banknál (ennél a párnál ebben az irányban ez +)

Vagyis gyakorlatilag felveszel CHF hitelt 6%-ra, nyitnak egy ilyen pozit neked, aminek az eredményét még hozzácsapják a kötelezettségeidhez. Kicsit elvont, de nagyjából hasonlóról van szó.

A kérdés az, hogy egy ilyen ügyletet szerinted érdemes 20 évre kötni? Amikor pont itt kell szigorúan stop/loss-t használni?
Ez az ügylet nem alkalmazható ilyen időtávon, ez arra volt jó, hogy újra lett piaca a bank hiteleinek.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:38
Előzmény: #554  Törölt felhasználó
#558
Jaj Castorp, miben is tévedtem? Hogy nem találtam ki előre, hogy Orbánék milyen baromságot húznak elő a kalapból? Ez nem tévedés. Nem vagyok jövőbelátó. Szerintem te sem.

Én annyit állítottam, hogy az árfolyamrögzítés rossz és veszélyes. Ezt most is tartom. Rádadásul az idő éppen engem igazolt, mert most nagy butaság a kamurögzítést választani, mert lehet, hogy 1 hét múlva az a jobb, ha nem választod ezt, hanem kiváltod a hitelt.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:38
Előzmény: #555  Törölt felhasználó
#557
viktorék mindig meg tudnak lepni. nehéz követni a gondolatvilágukat, ha a valós számokat próbálod értelmezési tartományként használni. nem lesz ennek jó vége
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:34
Előzmény: #548  Törölt felhasználó
#556
Gondold végig: nyitok a forex piacon egy chfhuf shortot, (azaz eladom a chf-et huf ellenében)
Hogy ezt meg tudjam csinálni, szerződnöm kell egy brókercéggel/bankkal és letenni x összeg fedezetet, melyből az esetleges veszteségeimet levonhassák.
Amennyiben rossz irányban spekizet, azaz ellenem megy a piac tetemes bukóba kerülhetet.
Itt ki a hibás? Egyedül én, mert:
Vagy nem ismertem fel a kockázatok nagyságát.
Vagy nem kezeltem megfelelően a kockázataimat.
Miért is spekizetem, mert jól akartam járni, azaz előnyt nyerni a piactól.
Ennek az eredményessége/eredménytelensége egyedül engem illet. A bróker/bank mint szolgáltató lehetővé tette az igényeim kielégítését bizonyos költségek mellett.

A mondandód másik részével egyetértek. Ott sem a hitelfelvétellel van a gond, mert az az ő felelősségük. Az már viszont nem, hogy ez a lázár féle megmentjük a devizahiteleseket az utált bankok kárára, az kimondottan az ö köreikre vonatkzik. Minden szentnek és politikusnak maga felé hajlik a keze. Na ez a felháborító és gusztustalan a történetekben:-)

Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:31
Előzmény: #554  Törölt felhasználó
#555
pontosabban:Lassan minden, korábbi vitánkban felhozott érvedre...
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:30
Előzmény: #552  Törölt felhasználó
#554
Úgy látszik nem csak számomra volt nyilvánvaló lehetőség, hogy a forint gyűjtőszámlán felhalmozott árfolyam különbözetet a fidesz végül a bankokkal nyeletné le.
Penznyelo! Lassan korábbi vitánkban felhozott érvedre rácáfol a valóság.
Belátod végre, hogy hatalmasat tévedtél?
link
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:29
Előzmény: #552  Törölt felhasználó
#553
Ki mondta, hogy bukó nélkül ki lehet szállni? Aki akar el tud menekülni egy hatalmas teher elől. Aki ezek után nem akarja előtörleszteni a hitelét és arra spekulál, hogy 160 Ft lesz a CHF annak szíve joga. Sőt lehet ők lesznek a többen és csak vihar a biliben a mostani szitu.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:19
Előzmény: #540  Törölt felhasználó
#552
matek:
van 2,5 m Ft-m
felveszek 7,5 m kölcsönt 140-n
veszek 10 mFt értékű lakást 2008-ban.
2011-ben a lakás értéke 9 mft
A banknak 230/140x7=11,5 mFt-tal lógok.
Ha eladom a lakást és előtörlesztek 180/140x7=9 mFt
így csak 2,5 mFt-t bukom, amit annak idején beletettem.
Szuper, így tényleg jó nekem, mint mindenkinek.
nemoland 2011. 09. 12. 11:18
Előzmény: #541  Törölt felhasználó
#551
Az egészben az a furcsa, hogy pl. 6 hónappal ezelőtt a bankok 212FT-os CHF mellet valószínűleg simán belementek volna a 180-190FT-os előtörlesztésbe, miközben most 230-nál nem....majd eltelik fél év és pl. 200-nál már megint belemennének...

Tehát a vita nem arról szól, hogy igazságos-e és hogy etikus-e (talán nem, de a bankok saját tőkén felül való túlhitelezése, kvázi ügynöki működése +egyoldalú szerződésmódosítások csökkenő kamat és csökkentő CDS mellett se volt az)...hanem arról mennyi veszteséget lehet lenyomni a bankok torkán...

Nem kellene drámázni a médiában se...ez egyszerű üzlet a publikus legmagasabb szinten...
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:17
Előzmény: #549  Törölt felhasználó
#550
Egyszer megvesszük még Svájcot hitelből, hogy legyen hová menni síelni a népnek. Kenyér és cirkusz semmi sem változott 2000 év alatt.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:15
Előzmény: #545  Törölt felhasználó
#549
A humort nagyon szeretem ez igen jó :D
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:14
Előzmény: #542  Törölt felhasználó
#548
Ugye nem azt akarod mondani, hogy Marikanéni bement a bankba 2001 ben és követelte, hogy ő márpedig CHF hitelt akar felvenni és milyen dolog az hogy ilyen nincs? Az hogy a bankok csak egy szolgáltatást végeztek amikor az ő pénzüket adták kölcsön azt nem fogadom el. De mivel nem lehet egyértelműen megmondani, hogy ki mekkora arányban hibás a CHF hitelezésben ezért az sem fair, hogy minden bukta a felvevőé. BIG közös elbaszás, ki kell mászni belőle. Ha ebben az országban assistálással földön futóvá lehet tenni tömegeket akkor én biztos hogy nem itt akarok megöregedni és a gyerekeimnek is keresnem kell egy másik országot.

Aki több 10 millió Ft ot vett fel CHF ben az elég súlyos és bassza mindenki csőrét azt én se szívesen menteném meg. A parlamentben ükő pár száz embernek 3.5 milliárd körüli CHF hitele van a Fidesznek 1.5 Milliárd. Na ez is felháborító. Ők az igazi spekulánsok akik nagy fizetés mellé vettek fel hitelt , nem az aki mérlegelve néhány milliót családalapításhoz stb. Azt hiszem befejezem, mert csak felidegesítem magam :)
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:12
Előzmény: #546  Törölt felhasználó
#547
igen, igazad van ebben a káoszban...
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:11
Előzmény: #543  Törölt felhasználó
#546
Ezt talán még azok sem igazán tudják, akik 1 körül publikálják majd. Ugyanis kettőkor már változhat :-)
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:07
Előzmény: #540  Törölt felhasználó
#545
Csaka két ország küzdelme homlokegyenest más eredetű.
Abban egyeznek, hogy jelen szituban egyiknek sem jó az erős chf.

"Valami majd csak lesz akár piacon kívüli deviza csere is a 2 ország között."
Egy svájci-magyar devizaúnió lenne a negoldás :-))
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:06
#544
Pénznyelő a bankom május óta nem válaszol
az alábbi kérdéseimre,te talán tudsz segíteni.

Tisztelt Címzett!
Az alábbi kérdésekre várok választ a hitelemmel(309/00054/07)hitelemmel kapcsolatban.

1.Mennyiben változott a CDS biztosítás ára a hitel folyósításakor fenn álló és 2011.május 22. a hitel törlesztésének napjáig?
2.
Hogyan változtak a bankközi kamatok a fenti idő intervallumban?
3.Mennyiben változott az állampapírpiacon az 5 éves referencia német államkötvényhez képest a magyar állampapír(5 éves) és az éventúli magyar állampapír és tőkepiaci hozamok szintje %-ban kifejezve 2008.augusztus- szeptemberétől 2011.Május 22-ig?
4.A Magyar Nemzeti Bank jegybanki alapkamata hogyan
változott a hitel folyósítási napjához képest 2011.május 22.-i törlesztési napjához viszonyítva?
Mi volt az SNB referencia kamatlába a hitel folyósításakor és hogyan változott 2011.május 22.napjáig?
5.Hogyan változott az FHB kockázati felára a fenti időszakban,
valamint ez milyen irányban hat a kölcsönszerződésben rögzített ügyleti kamatra?
A hitelkezelési költség miért CHF alapú hiszen a törlesztés HUF-ban történik hazai gazdasági környezetben így értelemszerűen ennek a költsége is forintban keletkezik? Illetve kérném a "kezelési költség"
meghatározását,azaz pontosan milyen költségek keletkeznek ezen címszó alatt amit megfizetek .Megjegyzem 20 évre 4.5 millió a kezelési költség.Válaszukat előre is köszönöm.
A dátumok természetesen időközben változtak.Néhány kérdésre magam is tudom a választ de én azt szeretném ha a bank vetné papírra.Nos erre az istennek se hajlandóak.Vajon miért?
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:04
Előzmény: #542  Törölt felhasználó
#543
sziasztok, bocsánat a részben off-ért. A végtörlesztési ajánlat csak jelzáloghitelekre vonatokozik vagy bármilyen hitelre amelyet devizában vettek fel???
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 11:02
Előzmény: #534  Törölt felhasználó
#542
Igen, ez részben rossz, részben jó.
Nyílván sokkal előnyösebb helyzetben lenne az aki mostani árfolyamon jutna chf alapú hitelhez és ráadásul valamilyen szintű nyomást is gyakorolhatna a chfhuf árfolyamára.
Mivel a trend, azaz akét ország gazdasága közötti különbség hatalmas és ezt az emelkedő chfhuf irányt az jelenlegi kormány nem hogy megtörni nem tudja, hanem az öncélú gazdaságpolitikája révén mégnagyobb szakadékot üt a két gazdaság fundamentuma között.
Mivel ebből adódóan tovább nyargal a magyarhoz képest a svájci gazdaság, vagy mondhatnám úgy is, hogy tovább veszít a magyar gazdaság a svájcihoz képest.
Ennek okán a chf.ben történő eladósodás tovább fokozódna a csökkenés helyett. Ez az egyszerű oka a befagyasztott chf hiteleknek elsősorban.
Ezt a fajta eladósodást igazából el sem lett volna szabad kezdeni, nemhogy ilyen szintre degradáslódni a gazdaságunknak a felnemismerés okán. Ennek felelőse mnb, kormány pszáf és persze nem kevésbé a hitelfelvevők.
A bankokatr nem elítettem, mert ők csak egy szolgáltatást végeztek, ami legális piaci azaz kereslet/kínálati alapú volt.
Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 10:53
Előzmény: #537  Törölt felhasználó
#541
Bizony, bizony, ők 230-nál, meg 250-nél is vehettek fel hitelt (most is vehetnek fel gyorsan), amit majd aztán 180-on visszafizetnek.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek