Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 10:27

CHF devizahitelesek  

előrebocsátom, h nincs semmilyen devizahitelem.



De egy szösszenetnyi gondolatmenettel már el is juthatunk a mondandómig.

Egyik oldalon áll a pénzügyileg képzetlen ügyfél, akinek elmondták, hogy az árf. kedvezőtlenül is alakulhat stb.

Másik oldalon a sok tudor közgazdász elemzőt alkalmazó bankok.

Ha a bankok előrelátták pl. a svájci frank hitelezés ilyetén veszélyeit, akkor becsapták az ügyfelet, nem lett volna szabad ekkora kockázatot vállaltatniuk. Ha a bankok se látták előre, akkor az ügyféltől hogy lenne elvárható?



Amikor a bank kínál egy konstrukciót, akkor a normál kockázatot (mondjuk 20-30%) rátelepítheti az ügyfélre, de a rendszerkockázatokat neki kell viselni, hiszen ő találja ki ezeket a lehetőségeket, konstrukciókat, neki kell előre látni, hogy milyen veszélyeket rejt, és neki is kell vállalni a worst case scenariókért a felelősséget. Azt nem lehet, hogy a felfutó devizahitelezés minden gyümölcsét élvezem, de a kockázatait meg mind áthárítom.



És nem bankadó formájában kell besápolni a pénzt, hanem az érintetteknek célzottan folyósítani, vagy eleve el se venni tőlük a magasabb törlesztőt.



Összegezve: az ügyfélnek kellene viselni a kockázatot mondjuk 30% árf változásig, minden továbbit meg a banknak.

Arról meg már szót se ejtsünk, hogy a nulla közelébe eső svájci alapkamatot Mo-n a svájci frankhitelek kamatának emelkedése kísérte. Nonszensz.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 19:59
Előzmény: #338  Törölt felhasználó
#340
Bocsánat, hogy beleugatok, de olvasgatlak benneteket és nekem is az homályos, hogy ha a bank CHF-et vett és Ft-ot adott, akkor a CHF még a mai napig is ott van a bankban? Miért nem lehet CHF-ben törleszteni a hitelt ha úgy gondolom? Mi a bank kockázata, ha az ő értékbecslője szerint felértékelt ingatlan ma a töredékét éri, de mégis áthárítja az adósra a bedőlt ingatlan ára és a felvett hitel közötti különbözetet? Akkor mi a bank kockázata?
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 19:53
Előzmény: #333  Törölt felhasználó
#339
Mettor, ez nagy butaság:

"Válasz magamnak:-ha nemes egyszerűséggel anno a forint brutálisan megerősödött volna akkor ezzel a kitalált árfolyammal semmissé lehetett volna tenni a forint erősödést.A bankok akkor is annyiban számolták volna a CHF-et amennyiben akarják."

Miért, most annyin számolják, amennyin akarják? Nem, a piaci áron és minden banknak van egy néhány %-os vételi/eladási marzsa.

Ha erősödött volna a Ft (mint ahogy 2004-hez képest ez meg is történt olykor 2008-ig), akkor is ez történt volna. És bizony, amikor erősödött, akkor láss csodát csökkentek a törlesztők. És láss csodát, nem buktak a bankok.

Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 19:51
Előzmény: #334  Sony123
#338
Gyerekek, ez komoly, hogy egy gazdasági/tőzsdei fórumon ilyeneket kell elmagyarázni?

Sony:

"ha nincs CHF kitettsége, akkor miért számol más árfolyamon, mint amikor nekem eladta???"

Mert neked lett egy CHF hiteled, ezért neked van árfolyamkitettséged.

Ha veszel egy brókercégen keresztül OTP részvényt, akkor neked lesz OTP részvény kitettséged (ha esik az ára, szívsz, ha emelkedik, nyersz). A brókercégenek nem lesz, mert ő csak lebonyolította az ügyeletet.
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 19:48
Előzmény: #332  Törölt felhasználó
#337
Mettor:

"Egy kérdésem lenne a "közgazdász" urakhoz:
_mi az a hitelfolyósítási árfolyam és mi az a hiteltörlesztési árfolyam, ha már árfolyamokról beszélünk"

Ehhez nem kell közgazdásznak lenni, hanem elég csak magyarul tudni és értelmezni a fogalmakat logikusan.

Hitelfolyosítási árfolyam: a folyosításkori banki vételi árfolyam (ezen az áron jött ki az igényelt Ft összegből az igényelt deviza összeg).

Hiteltörlesztési árfolyam: a törlesztéskori banki eladási árfolyam (ezen az áron számolják el az általad befizetett Ft-ot törlesztett devizának).
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 19:06
Előzmény: #326  Törölt felhasználó
#336
"Ha én bemegyek egy pénzváltohóz és átváltok Ft-ot 1000 CHF-re és azt utána neked odaadom X kamatra, akkor Nekem NINCS CHF kitettségem, mert a CHF-eket neked adtam. Neked viszont van. "
Ezta példát nem értem. Ha te lennél a bank aki ft- ot chf -re vált akkor nekem chf-et kellett volna kapnom a példád szerint de én ft-ot kaptam azaz ft kitettségem van.
Ha viszont vett chf-et és azt váltotta forintra amit nekem adott akkor a chf nála maradt ami azóta dupla ft-ot ér.

Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 18:57
Előzmény: #313  Törölt felhasználó
#335
"Pontosabban kötött egy swap ügyletet, amivel jelenben megszerzett CHF-t el is adta a jövőben, megnyerve a Ft/CHF kamatkülönbözetet"
A jelenben megszerzett chf /long / swap ügylet lába nem egy jövőbeni ft eladás / short / pozíció ? Hogy működik pontosan ez a swap ügylet és mik a lábai ?
Sony123 2011. 08. 12. 18:40
Előzmény: #313  Törölt felhasználó
#334
Pont erről beszélek:" Mert a banknak nincs CHF kitettsége."

ha nincs CHF kitettsége, akkor miért számol más árfolyamon, mint amikor nekem eladta???

Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 18:35
Előzmény: #332  Törölt felhasználó
#333
Válasz magamnak:-ha nemes egyszerűséggel anno a forint brutálisan megerősödött volna akkor ezzel a kitalált árfolyammal semmissé lehetett volna tenni a forint erősödést.A bankok akkor is annyiban számolták volna a CHF-et amennyiben akarják.
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 18:30
#332
Egy kérdésem lenne a "közgazdász" urakhoz:
_mi az a hitelfolyósítási árfolyam és mi az a hiteltörlesztési árfolyam, ha már árfolyamokról beszélünk.
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 16:57
Előzmény: #320  Törölt felhasználó
#331
"Egy swap ügyletet kötöttek, ami során azonnali vétel mellett határidősen el is adták a CHF-et. "
Az összeset eladják egyből ? Nem csak akkor amikor a határidős ügylet lejár ?
McLain 2011. 08. 12. 15:21
Előzmény: #329  Törölt felhasználó
#330
ühümmm
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 15:17
Előzmény: #328  McLain
#329
"viszont akkor a banknak árfolyamkockázata sincs. bármerre megy az árfolyam."

Nincs hát, miért lenne? A bank nem spekulál.
McLain 2011. 08. 12. 15:16
Előzmény: #326  Törölt felhasználó
#328
hmmm....
végül is logikus...

viszont akkor a banknak árfolyamkockázata sincs. bármerre megy az árfolyam.
wyl 2011. 08. 12. 15:00
Előzmény: #311  Sony123
#327
Miből gondolod, hogy lesz még valaha 200 alatti chf? A két gazdaság közötti olló egyre tágabbra nyílik, melyből egyenes következtetés az egyre növekvő árfolyamkockázat.
persze ebben lesznek korrekciók, de az irány adott.
Aki fixálja az árfolyamot, az duplán, a kamatra is fizeti a kamatot.
A chf hitelek kezelésére nincs jó megoldás,a fixálás csak egy időzített bomba sztem.
A chf hitelek nem más, mint egy beragadt carry trade, melynek súlyos ára van....sajna ezt a felelőtlenséget az is megszívta, akinek nincs chf hitele.
A bankok sem tudják ám a végtelenségig finanszírozni a chf hitelesek helyett. Pár kilengést elbírnak, de a tartósan magas szinteket >260 feletti keresztet nem sokáig.
Itt abban lehet BÍZNI, hogy a svájciak tesznek valamit, hogy ne omoljon be a gazdaságuk, de a piaccal ők is csak ideig óráig tudnak szembe menni.Ha meg beomlik a gazdaságuk, akkor lehet egy korrekció, de
3 év múlva 300 felett lesz sztem tartósan a chf árfolyam, persze ne legyen igazam....
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 14:55
Előzmény: #325  McLain
#326
Mert az ügyfél hitele CHF-ben denominált. Mit nem értesz ezen.

Ha én bemegyek egy pénzváltohóz és átváltok Ft-ot 1000 CHF-re és azt utána neked odaadom X kamatra, akkor Nekem NINCS CHF kitettségem, mert a CHF-eket neked adtam. Neked viszont van.

McLain 2011. 08. 12. 14:50
Előzmény: #316  Törölt felhasználó
#325
jó, akkor adódik a kérdés: ha a banknak nincs chf kitettsége, akkor hogy lehet az ügyfélnek????
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 14:47
Előzmény: #323  Törölt felhasználó
#324
És az is valószínű, hogy ezért van sok banknál fix törlesztési nap, vagy több fix törlesztési nap. Hogy a nagymennyiségben kötött, lejáró swapok minél jobban fedjék a napi banki üzletmenetet, különben maradhat devizakitettség, ami kockázatot jelent.
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 14:45
Előzmény: #322  Törölt felhasználó
#323
A jövőbeli határidős ár tartalmazza a két deviza kamatkülönbözetét.

"Az milyen ár, honnan tudta mennyi ?"

Nem vagyok bankár, de gondolom a banközi piacokon kötik ezeket a swap ügyleteket, nyilvánvalóan nagy tételekben.
Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 14:29
Előzmény: #313  Törölt felhasználó
#322
"Pontosabban kötött egy swap ügyletet, amivel jelenben megszerzett CHF-t el is adta a jövőben, megnyerve a Ft/CHF kamatkülönbözetet, amivel aztán neked kisebb kamatra tudott kölcsönadni. "
Akkor megtartotta a chf -et és tőketartalékba helyezte vagy azonnal el is adta / jövőbeni áron ? Az milyen ár, honnan tudta mennyi ?

Törölt felhasználó 2011. 08. 12. 14:28
Előzmény: #319  McLain
#321
"ha a jövőben adja el a chf-et"

Nem a jövőben adja el, hanem a jelenben a jövőre vonatkozó előre rögzített áron. (lásd határidős kereskedés a Bux-on pl.).

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek