Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 10:27

CHF devizahitelesek  

előrebocsátom, h nincs semmilyen devizahitelem.



De egy szösszenetnyi gondolatmenettel már el is juthatunk a mondandómig.

Egyik oldalon áll a pénzügyileg képzetlen ügyfél, akinek elmondták, hogy az árf. kedvezőtlenül is alakulhat stb.

Másik oldalon a sok tudor közgazdász elemzőt alkalmazó bankok.

Ha a bankok előrelátták pl. a svájci frank hitelezés ilyetén veszélyeit, akkor becsapták az ügyfelet, nem lett volna szabad ekkora kockázatot vállaltatniuk. Ha a bankok se látták előre, akkor az ügyféltől hogy lenne elvárható?



Amikor a bank kínál egy konstrukciót, akkor a normál kockázatot (mondjuk 20-30%) rátelepítheti az ügyfélre, de a rendszerkockázatokat neki kell viselni, hiszen ő találja ki ezeket a lehetőségeket, konstrukciókat, neki kell előre látni, hogy milyen veszélyeket rejt, és neki is kell vállalni a worst case scenariókért a felelősséget. Azt nem lehet, hogy a felfutó devizahitelezés minden gyümölcsét élvezem, de a kockázatait meg mind áthárítom.



És nem bankadó formájában kell besápolni a pénzt, hanem az érintetteknek célzottan folyósítani, vagy eleve el se venni tőlük a magasabb törlesztőt.



Összegezve: az ügyfélnek kellene viselni a kockázatot mondjuk 30% árf változásig, minden továbbit meg a banknak.

Arról meg már szót se ejtsünk, hogy a nulla közelébe eső svájci alapkamatot Mo-n a svájci frankhitelek kamatának emelkedése kísérte. Nonszensz.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tomee74 2011. 08. 02. 15:46
#40
Az a baj fiúk, hogy nem csak a lakosság van eladósodva devizában...
( igaz mindeki addig nyújtózkodjon amíg a takaró ér)
Sajnos , szép Magyarországunknak legalább az államadósság fele van devizában...
És ez így akkár vettél fel hitelt akár nem mindenképpen érint!....
Sajna...
signal2
signal2 2011. 08. 02. 15:44
Előzmény: #37  stock33
#39
én simán vennék most CHF -vagy JPY-hitelt, de nem adnak...
stock33
stock33 2011. 08. 02. 15:43
Előzmény: #35  tomee74
#38
ez már volt régen is: mai kívánságműsorunk csúcspontjaként Orbán Viktor küldi az összes választópolgárnak a Neoton família örökzöld slágerét, jöjjön tehát a 220 felett...
stock33
stock33 2011. 08. 02. 15:41
Előzmény: #33  myrath
#37
lehet. bár mintha hallottam volna olyanról, hogy elfogadják a chf-et is. de nekem mindegy, sose vettem volna fel chf, eur, yen alapú hitelt.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 15:40
Előzmény: #34  stock33
#36
ennyi ...
tomee74 2011. 08. 02. 15:40
#35
Most elhúzzák a nótánkat, meg az országét is...

Vicc.. vagy Mégsem!:)

Rádiós kivánság műsor betelefonálója mondja:
- Szeretnék kérni egy számot a svájci frankban eladósodottaknak!
A Neoton familliától a 220 felett című nótát!
stock33
stock33 2011. 08. 02. 15:39
Előzmény: #29  S52Raptor
#34
bár tudom, hogy ettől űberfaszagyerek leszek, de ahogy 15 évvel ezelőtt is elvként tartottam magamat ahhoz, hogy nem veszek fel hitelt (ami egyébként nem teljesen jött be, ugyanis rövid ideig volt hitelem), úgy most is elvként tartom magam előtt azt, hogy a magyar állam nem fog tudni nekem (meg másoknak se) normális nyugdíjat folyósítani, amit kapni fogok, az semmire se lesz elég (villanyszámlát ki lehet fizetni belőle). azaz már most félreteszek azért, hogy 35-40 év múlva legyen miből élnem.

és igen, 35-40 év múlva azt fogom leírni a fórumba (vagy ami akkor helyette lesz), hogy én már 45 évvel ezelőtt is félretettem azért, hogy majd meg tudjak élni, és akik 60 éves korukig nem tettek ezért semmit, azok így jártak, a szegények házában kenyéren és vízen élnek. ez az élet rendje. ők 30-40 éves korukban feléltek mindent, én is megtehettem volna, vehettem volna eggyel nagyobb autót, de nem, én félretettem.

szóval a siránkozással nálam sokra nem lehet menni. félre kell tenni. miből? mindenre van forrás, csak nehéz elfogadni. mint írtam, én pl. nem veszek olyan autót, amit egyébként megengedhetnék magamnak, mert a pénzem egy részét elteszem későbbre.
myrath 2011. 08. 02. 15:35
Előzmény: #32  stock33
#33
No azt nem engedi a bank, mivel chf alapú(!) a hitel, de ft elszámolású!
stock33
stock33 2011. 08. 02. 15:24
Előzmény: #30  gilgalad
#32
chf-ben vettél fel hitelt, fizesd vissza chf-ben. épp, hogy a hitelfelvevők akarnak a felelősség alól kibújni.
stock33
stock33 2011. 08. 02. 15:20
Előzmény: #29  S52Raptor
#31
miért? mert nem a hitelesek táborát gyarapítom, hanem akkor vásárolok, ha pénzem is van rá?
kb. ez kellene a normális legyen.
gilgalad 2011. 08. 02. 14:50
Előzmény: #25  stock33
#30
Szerinted az adósok nagy része nem vállalja a döntése következményét? Nem inkább a bankok másznak ki ebből a felelősségi kötelem alól??

Mondj már egy bankot aki azt mondja, oké ezt a kihelyzett hitelt elbasztam, az alkalmazott nem kap bonuszt, én meg leírom a veszteséget, viszlát. Meg legközelebb tényleg nem manipulálom a kamatot, nem számolok fel valótlan kezelési költséget, nem baszom át az ügyfelet az árfolyammal már a hitelösszeg megállapításakor és később sem! Hol van ez a bank? A kettős mérce ugyanúgy káros, mint a felelőtlenség.

Ha a te büszkeséged meggátol az empátia gyakorlásában, akkor boldog életed lesz biztosan, csak így tovább!
S52Raptor 2011. 08. 02. 14:40
Előzmény: #25  stock33
#29
Te télleg egy fasza gyerek vagy. Állj a tükör elé és büszkén mosolyogjál vazze: én megcsináltam!
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 14:27
Előzmény: #27  Törölt felhasználó
#28
Akkor most már itt is adhatod nekik!
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 14:21
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#27
Végre egy topik ahol lehet fikázni a sok szerencsétlen chf-ben eladósodott lakáshitelest! Eddig nem volt ilyen topik csak kb. 10db! )))
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 14:19
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#26
Én albérletben lakom pedig van pénzem lakásra !Így olcsóbb egyenlőre megfelel!
stock33
stock33 2011. 08. 02. 14:15
Előzmény: #21  gilgalad
#25
ugyan, áruld már el, hogy hol hülyéztem le őket? mindössze annyit írtam, hogy vállalni kellene a döntéseik következményeit, és ne mutogassanak másra azért, mert ők így vagy úgy döntöttek.

én is meghozom a döntéseimet, és soha nem másokat hibáztattam azért, mert akkor, ott úgy döntöttem. eleve, fura erről egy brókercég honlapján beszélni. kit hibáztassak azért, mert nem jött be egy longom? a brókercéget? az államot? az elemzőt? magamat? ááááá, ez utóbbit zárjuk ki, mert... miért is?

igen is, meg kell tanulni felelősséggel dönteni.

megjegyzem, 15 évvel ezelőtt a vagyonom kb az volt, amit magamon viseltem (ruhám). úgyhogy megkérlek arra, hogy ne gyere a csóringer szöveggel... a vagyonomat nem ügyeskedéssel szereztem, hanem keményen megdolgoztam érte. politikust is csak látásból ismerek, szerintem két szónál többet még eggyel se váltottam.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 14:08
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
messzebb ágazik azért ezeknél a leegyszerűsítéseknél a probléma.
mert pl. ha az átlagember kiszámolja, hogy van egy kis önereje, de soha az életben nem lesz lakása, ha a félretehető pénz az albérletre megy el, akkor persze, hogy inkább a lakáshitel mellett dönt. Amihez hozzájön az itt már említett szempont, hogy hiába spórolsz össze egy lakásra valót húsz év alatt, ha addigra már történetesen szükséged se lesz rá, mert felnőnek a gyerekek stb.

A hitel felvétel bizonyos keretek között lehet racionális megoldás, és aki bekalkulálta az 50%-os romlást, nem járt el felelőtlenül szerintem. Én ennek ellenére se vettem fel, de aki így járt el, hogy számolt negatív kimenetelekkel is, azt egy percig se kárhoztatom. A további felelősségben pedig a fő haszonélvezőnek, a banknak is osztoznia kellene vele.
Törölt felhasználó 2011. 08. 02. 13:51
Előzmény: #19  stock33
#23
Teljesen igazad van a leírtakban.Engem is úgy neveltek hogy ,kétszer gondoljak át mindent mielőtt egyszer megteszem.Ez a nevelés hosszú éveket vett el szüleim életéből,alaptézisként adták át nekem és ha most ezt megtagadnám akkor ez mind fölösleges lett volna ,megtagadnám őket.Az emberek zöme primitív ,nemtörődöm iskolai végzettségtől függetlenül minden társadalmi szféra jellegzetessége a hatalmas pénzéhség,anyagi javakkal való kérkedés.Hát ezeknek a dolgoknak ez az ára azoknál akik nem lopják a pénzt,azoknak ez csak meggondolatlanságból fölvett hitelek!!!
kereke 2011. 08. 02. 13:46
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#22
Nem biztos, hogy egy jó ügyvéddel megállná a helyét a banki eljárásmód. Az elszámolási mód ügyfélre káros módon való megvalósítása minimum tájékoztatási kötelezettséget vonna maga után, előre, a hitel felvétele előtt.
gilgalad 2011. 08. 02. 13:37
Előzmény: #19  stock33
#21
Tiszteletről akkor beszéljünk, ha te nem hülyézed le a devizahitelesek egyáltalán nem homogén táborát!

Mondjuk ha lesz hirtelen egy-két-három gyermeked és 40 nm-ből tovább akarsz mozdulni, és esetleg nem örököltél apukától, anyukától egy raklap pénzt, akkor is kuporgathasz 20 évig, míg tovább tudsz állni. Ki lehet várni a húsz évet, maximum megőrültök, de ez csak járulékos kár, mint tudjuk.

Nem mondom, hogy minden devizahiteles szánalomra méltó és mentsük meg azt is, aki ész nélkül felvett 2-3 hitelt, nem! De azért egy kalap alá venni a "normál" viselkedésű (mondjuk például arra gondolok aki 30-40%-os puffert rászámolt a törlesztésekre) egy darab hitellel rendelkezőeket és azt mondani, hogy mindenki hülye és különben is bepalizták őket?

A kedves gazdaságpolitikusaink, akik annak idején a forintot erősítették minden áron a bazi magas jegybanki alapkamattal, azok vajon mennyire segítették saját polgáraikat a növekedésben? Miért nézték tétlenül a hazai pénzügyi köreink, törvényt alkotóink, hogy vég nélkül adósodjon mindenki CHF-ben?

Nem vagyok irigy senkire, csak azt tudom mondani becsülje meg a helyzetét az, akinek nincs szüksége hitelre, ugyanakkor maradjon szerény is és tanúsítson olykor önmérsékletet! Akik meg beleszaladtak a pofonba, azoknak életre szóló élmény lesz ez és bizony hozzásegíti őket pénzügyi kultúrájuk fejlődéséhez. Kár hogy sok diplomás pénzügyeseink, ehhez nem járultak hozzá szinte semmilyen mértékben...

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek