Topiknyitó: Portfolio 2010. 11. 06. 07:50

Nagy szüksége van a kormánynak a pénztártagokra  

Ugrás a cikkhez
Szombaton fény derült a jövő évi költségvetésre, a kormány által letett javaslat szerint a nyugdíjváltoztatásokkal (járulékeltérítés, visszalépések megnyitása) a Nyugdíjbiztosítási Alap 900 milliárd forint feletti hiányát lehet befoltozni. A pontos...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=5&i=140977
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 16:47
Előzmény: #36  Törölt felhasználó
#40
most látom a 16.20-as hírt. ez a csipak gyerek egyszer még "10% rogán" vesztét okozza. ötker tóni legalább az öltözködésére (óra, táska) figyelhetne, önmagában is elbírna egy vagyonosodási vizsgálatot. a helyében jobban ügyelnék, most, hogy megkezdődött a csányi - orbán háboró. első áldozat: benedek fülöp. csányi hónalja alól lőtték ki. :))))
jumbo2 2010. 11. 07. 16:41
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
Ki beszélt az államosításról.
jumbo2 2010. 11. 07. 16:38
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#38
Jelenleg is van hozzátartozói nyugellátás. Vagyis a te nyugdíjadnak részben lehet a feleséged is haszonélvezője.
Vagyis az állami nyugdíj is részben "örökölhető".
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 16:38
Előzmény: #35  jumbo2
#37
Ez megint egy önmagában igaz állítás, de ez nem érv az MNYP-s pénzek államosítása mellett.
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 16:36
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#36
olyan érzésem van, hogy a tudatosabb zemberek nem lépnek vissza az állami pillérbe. aztán még olyan érzésem is van, hogy a tudatosabb zemberek többet is keresnek. ebből az következik, hogy a visszalépő, alacsonyabb jövedelmű emberek felhalmozott vagyonából finanszírozza a következő 1-2 évben hugo a tudatosabb, jobban kereső zemberek jövedelem növekedését. akik, ha elég nagy absztrakciós képességekkel rendelkeznek, akkor a többletjövedelmet Svájcban helyezik el. :)))
jumbo2 2010. 11. 07. 16:28
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
A mostani 37% foglalkoztatottnak van egy "előnye", baromi sok embernek nem kell nyugdíjat fizetni. Vagyis dolgozhatnak 80 éves korukig feketén, ha most úgy dolgoznak. Vagy éhen halnak.
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 15:47
Előzmény: #33  jumbo2
#34
Én meg annyit írtam, hogy nagyon-nagyon kemény azt feltételezni, hogy az elkövetkező években a foglalkoztatottság 37%-ról 50% körülire nő (miközben jó 20 éve csökken). És ha ilyen feltétellel élünk, akkor ugyanezt az igen kedvező forgatókönyvet alapul véve elrabolni sem kell az MNYP-k pénzeit, mert ebben az esetben azzal a rendszerrel mégjobban járunk.

A gond az, hogy ha viszont nem teljesül ez a nagyon pozitív (és nem túl reális) scenario, akkor viszont az állami rendszer baromi nagy bukta, miközben az MNYP-s kevésbé az.

Azt én is remélem, hogy ebbe az irányba halad majd az ország. De ehhez nem kell elvenni az MNYP-s pénzeket...
jumbo2 2010. 11. 07. 15:37
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#33
Csupán annyit állítottam, hogy van lehetőségünk a foglalkoztatottság növelésére.

Ha valamennyire 20 év alatt leépítjük az államot, viszont a foglalkoztatottságot 37%-ról 50% körülire növeljük, akkor jelentősen nőni fognak az állam nyugdíjkassza bevételei. Még a fogyó népességet beleszámítva is akár 40%-kal. Ez pedig ellensúlyozná az elöregedést.

Remélem efelé halad majd az ország.
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 09:47
Előzmény: #31  jumbo2
#32
De drop, a 60%-os foglalkoztatottság a mostani 3.7 millió munkavállaló helyett 6 milliót jelent. Vagy marad a 3.7 m, csak a népesség csökken 10 m-ról 6-ra.

Ezt jelenti.
jumbo2 2010. 11. 07. 09:07
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#31
"Csak mondom, hogy amit írtál az baromi egyszerűnek hangzik, de azt jelenti, hogy a jelenlegi 3,7 millió foglalkoztatott helyett 5,8-6,3 millió lesz. Azaz 2,1-2,6 millióval nő. "

Nem ezt jelenti, amit mondtam.
pioca
pioca 2010. 11. 07. 08:52
Előzmény: #29  Törölt felhasználó
#30
Viktorék a tudatlanokat vezették meg mindig, most is őket fogják!
Akik itt fórumoznak egysem fog visszalépni.
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 08:28
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#29
Az Aegon küldött, nyugi.
Amúgy hidd el, az emberek ha a saját pénzükről van szó, tudnak dönteni.
Itt mindig a közös volt a "könnyű" pénz.

Állami örökölhető? Mire fel? Amit befizetnek, azt már ki is fizetik! Nincs is vagyon, nincs mit örökölni!
Aki átmegy, megérdemli. Én nem megyek, ha szívóznak, akkor átmegyek önkéntesbe ezzel is.
Törölt felhasználó 2010. 11. 07. 07:49
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#28
penznyelo,

"Egyébként ez a realitásoktól nagyon durván elrugaszkodott példád is pontosan arra világít rá, hogy az F-K rendszer milyen problémás. +60%-os (!!!) foglalkoztatottság esetében "nem olyan vészes" a helyzet szerinted. Elárulom, hogy +60%-os foglalkoztatottság olyan gazdasági robbanás esetén fordulhatna elő, hogy akkor az MNYP rendszer nem "nem olyan vészes" lenne, hanem a jelenlegi 25%-os aránnyal is kitermelné a teljes nyugdíjadat állam nélkül is... "

Ha már drop szóba hozta ezt a 38%-os jelenlegi foglalkoztatási arányt, amelyhez képest nyilván bárki szerint egy ennél jóval magasabb cél (50-60%?) elérése segítene az FK és a TF rendszer fenntarthatóságán, érdemes volna arra is rávilágítani, hogy ennek a 38%-nak (vagy a kívánatos 50-60%-nak) mennyi része állami, és mennyi része a piac foglalkoztatottja? Mert ha csupán állami foglalkoztatottak növelésével érnénk el a kívánatos 50-60%-os foglakoztatási arányt, azzal nemigen javulna a nyugdíjmérleg, akár a tisztán FK, akár vegyes, akár TF nyugdíjrendszerre is gondolunk...

Sőt, én azt is megvizsgálnám, hogy a piaci foglalkoztatottak munkaadóinak árbevétele mennyiben származik a tényleges piacról, és mennyiben állami megrendelésből?

Mert ugyebár nem lehet azt mondani, hogy pl. egy autópályaépítő cég, amely kizárólag állami megrendelésekből él, az a piacról kapja a bevételét, és az alkalmazottaik járuléka piaci befizetések lennének. Egy állami megrendelésekből élő magáncég ténylegesen egy állami outsourcing, amely adóforintokból él, azaz egy ilyen cég munkavállalóinak adó- és járulékbefizetései a tényleges piac által megtermelt nyereség adóforintjaiból avagy állam által felvett hitelen keresztül a jövő piaci adófizetőinek forintjaiból keletkezik.

Ha jól sejtem, feni probléma miatt szokás emlegetni, hogy csupán alig másfél millió ember tart el 10 milliót... Azaz a 38%-os foglalkoztatási arányszám ugyancsak nem fest valós képet arról, mekkora és hol is a probléma az FK rendszer fenntarthatóságával kapcsolatosan....
szivacs
szivacs 2010. 11. 06. 23:31
Előzmény: #24  Törölt felhasználó
#27
"A magyar gazdaság felzárkózása nem lehetséges a foglalkoztatási szint tartós növelése nélkül, ez azonban - az Orbán-kormány szerint - elsősorban nem a multik, hanem a hazai kkv-k feladata lenne. Magyarországon öt munkaképes korú emberből mindössze három van jelen hivatalosan a munkaerőpiacon – az arány javításához többek között megfelelő motivációs rendszer és új munkahelyek szükségesek. Tíz év alatt összesen egymillió új munkahelyet kellene létrehozni, ami elsősorban az építőipartól, a mezőgazdaságtól és a turizmustól várható.

A magyar kormány "legfontosabb célja a foglalkoztatás növelése”, ez ugyanis - a termelékenység emelkedése mellett - a gazdasági növekedés döntő forrása, állapítja meg a közelmúltban nyilvánosság elé tárt Új Széchenyi Terv vitaanyagának foglalkoztatást érintő fejezete.

A kétmillió inaktív országa
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a magyar aktivitási ráta 62 százalékkal a második legalacsonyabb az Európai Unióban - tehát a munkaképes korúak kétötöde hivatalosan nem dolgozik, és nem is keres munkát. Ezzel csupán az 59 százalékos mutatóval rendelkező Máltát előzzük meg, miközben jelentősen elmaradunk Csehország és Szlovénia 70 százalékos szintjétől, illetve az EU 74 százalékos átlagától.

A mintegy kétmillió, 15-64 év közötti inaktív ember negyven százaléka korhatár alatti nyugdíjas - döntő többségük (561 ezerre tehető a számuk) rokkantnyugdíjas (A kétmilliós adat az Új Széchenyi Tervből származik, a KSH viszont 2,5 millióra teszi az inaktívak számát - a szerk.) A tanulók 30, a gyermekgondozási támogatásban részesülők aránya 10 százalék az inaktívak között, míg a maradék húsz százalék, 350-400 ezer ember semmilyen ellátásban sem részesül.

A dokumentum szerint a legnagyobb lemaradásunk az 50 év felettiek, a megváltozott munkaképességűek, a roma lakosság és az alacsony iskolai végzettségűek körében van. Míg például a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási rátája 30-40 százalék Európában, addig nálunk mindössze tíz százalék, és a roma lakosság esetében is csupán 12 százalékos ez a mutató.

Foglalkoztatás szempontjából összességében kiemelt célcsoportnak számítanak a pályakezdők (150-200 ezren), az 50 éven felüliek egy része (200 ezren), a kisgyermekes anyák (300 ezren), a romák (250 ezren), a megváltozott munkaképességűek (650 ezren), a szakképzetlenek (kétmillióan) és a hátrányos helyzetű térségekben lakók (egymillióan).

Érdekesség, hogy - a vitaanyag szerint - ha csak a romák és a megváltozott munkaképességűek körében jelentősen növekedne a foglalkoztatás, már elérnénk az uniós átlagot.

Amit tenni kellene
Ennek érdekében egyrészt az embereket anyagilag motiválni kell a munkavállalásra, hogy ne meneküljenek az inaktivitásba. Másrészt a képzéseket az új gazdasági igényekhez kell igazítani - a szakképzés megújításával kapcsolatos elképzeléseket ma ismertette a Nemzetgazdasági Minisztérium -, a klasszikus állami közfoglalkoztatást pedig az értelmes munka irányába kell terelni.

Emellett kiemelt fontosságú a kkv-k fejlődésének segítése is. A kormány szerint ugyanis a foglalkoztatás jelentős és tartós emelésére egyedül a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások képesek - a globális gazdaság valamennyi övezetében és országában ezek a cégek teremtenek jelentős számban új munkahelyeket.

Állásgyárak: építőipar, turizmus, mezőgazdaság

Az Új Széchenyi Terv összességében azt a célt tűzte ki, hogy egy évtizeden belül egymillió új, adózó munkahely jöjjön létre Magyarországon. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy fenntartható növekedés és egyensúly jellemezze a magyar gazdaságot.

Az új munkahelyek jelentős részét felsőfokú végezettség nélküli emberek számára kell létrehozni, mivel közöttük sok a munkanélküli vagy az inaktív. Területekre lebontva ez három iparágtól - építőipar, mezőgazdaság, turizmus - várható leginkább, ezek képesek ugyanis tömegesen felszívni a nem foglalkoztatott munkaerőt.

Az egymillió új munkahely másik részét frissen végzett, több idegennyelvet beszélő fiatalok elhelyezkedésének megkönnyítésére kell a vállalkozásoknak megteremteniük. Ehhez a jövő a kreatív iparoké, valamint az európai és globális szolgáltató központoké, áll a dokumentumban.

Mint ismert, az Orbán-kormány július végén mutatta be a nyilvánosságnak a "gazdasági talpraállás és felemelkedés fejlesztéspolitikai programját” tartalmazó Új Széchenyi Terv vitaanyagát, amelyet a gazdaság és a társadalom érintett szereplõi fognak véleményezni az elkövetkező hónapokban. A tervet a konzultációk lezárultával, 2011. január 15-ig készíti majd el Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter."

Menedzsment Fórum
link


Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 23:27
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#26
a 2010-es kiadási előirányzatból 21,68 % a nyugellátás - tehát a bevételek kb. 22%-át költjük rá. durva, hogy az előző rendszerben veszteséget termelő (tehát az eredeti kádári eladósodáshoz rendesen hozzájáruló) "ipari dolgozók", stb., valamint a rokinyuggerek, korkedvezményesek, stb. 2x-esen is betesznek az ország jövőjének indirekt módon, miközben a kasszába alig tettek be valamit...
Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 23:22
#25
...hogy a cikk címében lévő megfogalmazás rossz, mert a kormánynak nem a pénztártagokra van szüksége, csak a pénzükre.
lényeges különbség.
Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 23:20
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
"mitől lesz - 15-20 éve tartósan - kevesebb mint 4 millió foglalkoztatottból bő 6 millió? "

hogyhogy miből? :)
2 db, 1 millió új munkahelyes programból :)
mi van, nem tudsz számolni? :)
a fityisznél zsetonok helyett ilyen programokkal kártyáznak :)
vagyis inkább kockáznak :)
nyugdíjtőzsdéznek :)
Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 23:13
#23
minden bejelentett munkahellyel rendelkező állampolgárnak kell járulékot,stb. fizetni
ha továbbiakban nem mehet a magánnyugdíjnak, akkor megy az államiba mindenkinek...tehát nem kell átlépni, mert nincs miért átlépni...

olyan nincs,h valaki nem utalhat magánba ezért aztán sehova sem kell nyugdíjjárot fizetni a bruttó béréből...

tehát ugyan úgy az állami nyugdíjba fizet az az ember is, aki ellenszegül az átlépéskor, mint aki maga önként lép át...

viszont, aki ellenszegül, annak megmarad a kis megtakarított pénze, vagy annak nagyobb része..szemben azzal a bolonddal, aki önként mond le és adja át az állambácsinak az elmúlt évek vagy 1x éve takarékoskodott millióit
Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 22:55
#22
...érdemes azt figyelembe venni,h orbán és csapata nem lesznek örökké porondon...jobb esetben csak 4 éves ciklus lesz, aztán mennek lefelé ők is a süllyesztőbe..

amennyiben 3 év van még a karhatalomnak hátra, akkor nagy valószínűséggel a következő 2014-es választások után minden vissza fog állni a jelenlegi állapotba...

a másik lehetséges kimenetel,h a józanabb gondolkodású pénztártagok és a pénztárak fellépnek az állam ellen a különböző nemzetközi és eu-s intézményeknél....szóval ez még nem egy lejátszott meccs (bár tény, h a 6hónapos magyar elnökség az euban megnehezíti a jogorvoslást)

a lényeg, h jön még kutyára dér....lesz itt még hátraarc...
Törölt felhasználó 2010. 11. 06. 22:07
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#21
Ráadásul a korfa alapján az elkövetkező 20 évben a jelenlegi korhatárral BIZTOSAN egyre több nyugdíjas lesz. Így a +2-2,5 milliód foglalkoztatottad több mint irreális ábránd.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek