Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2022. 12. 21. 21:57
Előzmény: #1732  fenytkerek
#1740

A brókercég számít. Ha a brókercéged magyar, EU-s, vagy olyan országban van aminek Mo-al van kettős adóztatást elkerülő egyezménye, akkor minden ETÜ ami náluk keletkezik.
ETÜ-re nincs SZOCHO, csak SZJA.
https://elemzeskozpont.hu/ellenorzott-tokepiaci-ugylet-adozasa-2022
https://traderklub.hu/kereskedes/tozsdei-kereskedes-adozasa-etu-arfolyamnyereseg-osztalek/
gazmber 2022. 12. 21. 21:18
Előzmény: #1732  fenytkerek
#1739

az én egyre erősödő félelmem, hogy izé a 'visszatartott' 23-as - rendeleti úton módosítandó költségvetésében és az abban majd részletezett adószabályokban megszünteti a 'szabályozott tőkepiacokon elért nyereség' után még meglévő szochó mentességet..  'oszt jónapot'...
e-miatt vszeg - a T-3napos szabály - még ~egy hétig lebegtetik a kihírdetését...(??) szvsz
ujonc7 2022. 12. 21. 20:59
Előzmény: #1736  wantuu
#1738
Igazad van, elég az előző évek  172. sorainak adatai az adókiegyenlítés érvényesítése miatt.  Én kezdeteimtől (2010) minden évben kitöltöm a 212-220 sorokat, akkor úgy értelmeztem aztán ez lett nálam a gyakorlat. Kétszer volt ilyen esetem, és rendben ki is utalták az összeget. (Azért nem szólnak ha több adatot közlök a bevalláson)
herlas 2022. 12. 21. 11:33
Előzmény: #1733  wantuu
#1737
Igen, működik a dolog, simán vissza tudtam igényelni az első két év utáni már befizetett adót, ha a harmadik év vesztesége nagyobb mint az első két év nyeresége. (ha kisebb, akkor csak a veszteségre jutó adót)
Csak jól kell majd kitölteni az adókiegyenlítéses lapot 2023 tavaszán.
wantuu 2022. 12. 21. 10:24
Előzmény: #1735  ujonc7
#1736

Bár nekem korábban nem volt veszteséges évem, én úgy értelmezem hogy amíg nem akarsz adókiegyenlítést alkalmazni, csak a 172. sorban kell mindig kitölteni, nem csak a nyereséget, hanem amikor veszteség van, azt is mindenképp az a) oszlopba.
Aztán abban az évben, amikor adókiegyenlítést akarsz, akkor bemásolni a régi évek 172. sorának nyereségeit, veszteségeit a 212-220 adókiegyenlítéses blokkba.
Te nem így érted?
De engem igazából a gyakorlati tapasztalat érdekel, hogy valakinek már a gyakorlatban is rendben visszautalták-e a pénzt, mi volt a menetrend.
ujonc7 2022. 12. 20. 21:05
Előzmény: #1733  wantuu
#1735
Hello! Tulajdonképpen jól tudod. Akkor kivitelezhető, ha az előző években kitöltötted az SZJA adóbevallásban a 172, 216-220 sorokat, mivel ezek a sorok tudatják az előző évi nyereségeid összegeit, amivel kiegyenlítheted a keletkezett veszteségedet. Ezeknek a soroknak a tanulmányozását javaslom a kitöltési utimutiban.
"Itt kap jelentőséget, hogy nem csak nyereség elérése esetén kell a bevallás megfelelő sorait kitöltenünk, hanem veszteség esetén is, mert a későbbi nyereségünk adóját ezen veszteségek adójával csökkenteni tudjuk."
herlas 2022. 12. 20. 19:29
#1734
Örülnék ha valaki megerősítene abban, hogy jól gondolom a 3év után részkivételt TBSZ számláról. Ha a számla egésze veszteséges, nincs adófizetési kötelezettség. Akkor sem, ha éppen egy nyereséges részvényt vonok ki a lekötésből. Ez megkapja a 2022. december végi záróárat új bekerülési értéknek és a normál értékpapírszámlán ehhez viszonyítva keletkezik majd nyereség vagy veszteség, a valamikori 2023-as  eladási ár függvényében.
Ha nyereséges a TBSZ 3 év után, akkor pedig tőkearányosan számolódik kivont eszközre eső hozam és abból jön le a 10% adó (függetlenül attől, hogy a kivont eszköz nyereséges vagy veszteséges volt). 
wantuu 2022. 12. 15. 20:59
#1733

ETÜ adókiegyenlítés kérdés, ETÜ-nél van ez az eset:
1. év: nyereség, adó befizetve
2. év: nyereség, adó befizetve
3. év: veszteség
Kérdés, hogy 3. évi adóbevallásban visszaigényelhetem a az első két évben befizetett adó egy részét, szembeállítva a mostani veszteséget a régi nyereséggel?
- az SZJA útmutató elég homályos e tekintetben
- az SZJA nyomtatvány megengedi a visszaigénylést
- Erste szerint vissza lehet igényelni a már befizetett adót ha később lesz a veszteség: https://www.ersteinvestment.hu/hu/erste_trader_adozasrol.html
"Ezen kívül a korábbi évek nyereségeit is szembe lehet állítani a későbbi évek veszteségével. Ez pedig azt eredményezi, hogy az előző két évben befizetett tőzsdei/ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó árfolyam-nyereségadóból – a veszteség erejéig - visszaigényelhető a befizetett adó összege, a fennmaradó veszteség pedig 3 adóév tekintetében továbbgörgethető. "
Van akinek ebben van gyakorlati tapasztalata (ténylegesen visszaigényelt korábban befizetett ETÜ adót), vagy alá tudná támasztani törvényi/NAV-os anyaggal, hol van leírva ez az eset?
fenytkerek 2022. 05. 17. 13:57
#1732
Sziasztok! Ha tud valaki segiteni előre is köszönöm, a kérdesem az lenne h a DAX-on lévő rv kereskedésével szerzett árfolyamnyereség ETÜ-nek számit, és terheli szoc.ho?
-bubu-
-bubu- 2022. 05. 17. 12:59
Előzmény: #1730  Donqatto
#1731
fel bizony, a 176 os meg a 167 es sorokat nézd meg
Donqatto
Donqatto 2022. 05. 17. 12:58
#1730
Sziasztok, az Osztalékként kapott összeget fel kell tünteni valahol? Ugye az már elvileg úgy jön meg a számlára, hogy levonják az SZJA-t...de attól fel kell tüntetni az adóbevallásban valahol?
shadow77 2022. 03. 28. 23:38
Előzmény: #1728  Robinka80
#1729
sziasztok, van itt valaki aki nagyon képben van külföldi tőzsde (Usa) adózásával? az alapok megvannak de van egy olyan dolog a kimutatáson amivel nem tudok mit kezdeni...
Robinka80 2022. 03. 26. 07:45
Előzmény: #1716  MoneyForNothing
#1728
Csak munkabérből származó jövedelemre, illetve egyéb jövedelmre tartozik, mint pl. a lakás bérleti díja. A pontos megfogalmazást nem tudom. Szép is lenne hogy tőzsdei jövedelemre is tartozna, egy halom pénzt megspórolnék :)
sztanil 2022. 03. 26. 00:15
Előzmény: #1726  munison
#1727
Adóilletőség helye szerint kell fizetni. Ha életvitelszerűen ott élsz (pl. az év több mint felét ott töltöd), akkor elvileg olasz illetőségű leszel és az ottani adókulcsokkal kell adóznod feléjük. Mondjuk ilyenkor gondolom nem árt itthon bejelenteni, hogy te kint adózol, mert a NAV látja a tőzsdei nyereségedet és várni fogja az adót.
munison
munison 2022. 03. 26. 00:04
#1726
sziasztok, egy olyan kérdésem lenne hátha valakinek van tapasztalata vagy csak tudja a választ hogy ha magánszemélyként magyar állampolgárként Olaszországban vállalnék munkát ott is laknák akkor a magyar KBC-nél vezetett számlám átfolyama vesztesége/nyeresége (ETÜ) és osztalék után melyik országba kellene adóznom? bármilyen választ előre is nagyon köszönök
Alkusz 2022. 03. 17. 18:07
Előzmény: #1724  annunziata
#1725
https://intezmenykereso.mnb.hu/ ezt találtam, nem tudom hasznos lehet.
A Revolut Paiments UAB végzi a kriptoeszközök CFD forgalmát.
Ez ellenőrzöttnek minösüll?
annunziata 2022. 03. 03. 18:47
Előzmény: #1715  vaktyuk99
#1724
Kedves Vaktyuk99. Jutottatok valamire az árf.különbség Revolut ETÜ/nem ETÜ kérdésben? Én mind a Revolut, mind a Drivewealth-el már levelezek 1 hónapja. De ide-oda pöcögtetnek. Most egyik sem tud semmit, illetve a Drivewealht kijelentette, hogy földrajzi megosztásban vannak a Revoluttal, az US az övék, Európa a Revoluté. Ami abszolút butaság, hiszen az egyik pénzügyi instrumentumokat kezel, míg a másik bróker, 2 teljesen különböző dolgot csinálnak. Köszönöm, Adri
labdaszedo 2022. 02. 05. 17:24
Előzmény: #1722  seniortrader
#1723

Köszi!
seniortrader 2022. 02. 05. 17:23
Előzmény: #1721  labdaszedo
#1722
dehogy lehet...   
labdaszedo 2022. 02. 05. 16:00
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#1721
Most kezdtem átolvasni a fórumot és ez a hozzászólás felkeltette a figyelmemet.
"Igen, levonható. De pl.: az Erstebróker külön kiírja a számlavezetési díjat,az összesített nettó eredménybe beleszámítja/levonja. Nézd meg, nehogy kétszer kerüljön levonásra.
Továbbá levonható a tőzsdés tartalmú könyv, tanfolyam... díja is."
Ezek szerint a megvett elemzésközpontos tanfolyam árát is szembeállíthatom a nyereséggel? Ez 2022-ben is így van?

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek