Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:30
Előzmény: #1696  Nella_
#1700
szerintem a progi szembeállítja az osztalék szja-át a veszteség szja-jával magától. viszont azt úgy tudom az osztalék szja-ja nem görgethető, de adott adóévben értelemszerűen a program szembeállítja a kettőt.
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:27
Előzmény: #1694  steadyp
#1699

Én így csinálnám (feltéve ha értem:)):X után (osztalék) kifizeted az SZJA-t is meg a szoc.ho-t is. Ez pipa, ha erre van külön rubrika.
Y után (ami ha jól értem veszteség) pedig beírnám a veszteséget, és a veszteség adóját és azt szépen görgetném, amit egy nyereséges évben adókiegyenlítésre használnék fel a köv. 2 évben.
Ha viszont ahogy írod teljesíted az ETÜ-s akkor ETÜs- nyereséged van nem pedig árfolyamnyereséged (te esetedben veszteség). Max az lehet kérdés, hogy az osztalék SZJA-ja szembeállítható-e az ETÜ-s árfolyamveszteség SZJA-javal-e? Amúgy ez viszont esélyes, mert a végén a program úgy is szembeállítja magától az osztalék szja-ját a veszteséged szja-javal. A szoc.ho-t meg bevallod és átutalod.
Így okés lehet, így írkáld be a programba, nézzük meg.
copa 2021. 05. 20. 16:26
Előzmény: #1684  Nella_
#1698

Azért vannak EGT-n kívül is tőzsdék.
(Persze kérdés, hogy mi nem EGT)
Nella_ 2021. 05. 20. 16:23
Előzmény: #1695  vaktyuk99
#1697
Igen, azt hiszem ez a végső konklúzió: "veszteséggel így járt, nyereség után meg be kell fizetni".
Nella_ 2021. 05. 20. 16:20
Előzmény: #1694  steadyp
#1696
Így viszont egyértelmű. A teljes osztalékra szochót és szja-t fizetsz. Az árfolyamnyereségre meg csak szja-t. Nincs szembeállítás.
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:16
Előzmény: #1693  Nella_
#1695
1000
veszteség személyi jövedelemadója létezik (adókiegyenlítés) veszteség szoc.ho járól nem hallottam. Ja meg ami nem ETÜ (mert hogy akkor kell árfolyamnyereségre is szoc.hozni) adókiegyenlítés azaz éven belüli szembeállítás sincs nyereség vs. veszteségre. Szóval 1000 után kell szochozni ha nem etü éven belül sincs szembeállítás, veszteséggel így járt, nyereség után meg be kell fizetni. Nem?
steadyp 2021. 05. 20. 16:12
#1694

Akkor tisztáznám még inkább a kérdést, mert úgy látom a kérdéseim még több kérdést szültek :)
A kereskedés illetve az osztalék eredete is USA piacon történt, viszont EGT-s befektetési szolgáltatóval (Interactive Brokers UK - ami ez év elejéig EU-s szolgáltató volt).
Mivel a többi ETÜ-s feltételt is teljesítem (szabályozott piacon, értékpapírra, stb.) - ezért az árfolyamnyereségre NEM kell szochót fizetni, hiszen ETÜ-nek minősül. Ez idáig számomra világos.
Ami nem világos, az a szocho vetülete ennek, tehát, hogyha van osztalék bevételem nem EGT ország tőzsdéjén jegyezett papírból, ami szochó köteles, akkor szochó szempontjából szembe lehet-e állítani az így elért osztalékot, az ez évi ETÜ-s árfolyam veszteséggel? (Ez utóbbira nem kell szochót, csak SZJA-t fizetni). Ezt próbáltam az előző bejegyzében is leírni (X osztalék, Y árf veszteség, akkor X után adózok, vagy X-Y után?)
Ugyanis a kitöltési útmutató 286 soránál így számol, hogy a szochó alapja az az osztalék +  az árfolyam nyereség. Ebből én arra következtetnék, hogy árfolyam veszteség esetén is így van, vagy ott van valamilyen egyéb csavar. Illetve maga a szochó törvény "árfolyam nyereség" alatt csak a szochó köteles árfolyam nyereségre gondol (tehát ami nem ETÜ-s), hanem úgy általában az adott évi nyereségre.
Nella_ 2021. 05. 20. 16:12
Előzmény: #1691  vaktyuk99
#1693

Jaj! Ennél azért előrébb vagyunk. ;)
Kapott 1000 osztalékot. Örült. Gyorsan eladta a részvényt. Keletkezett -200 árfolyamvesztesége. Mi után kell szochót fizetnie? Az 1000 vagy 800 után?
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:10
Előzmény: #1690  Nella_
#1692
árfolyamveszteségre hogy van szoc.ho? Ja hogy negatív szoc.ho? és azt szembeállítani a pozitív szoc.ho-val? Na ez jó kérdés. Én úgy tudom organikusan nem létezik szoc.ho kiegyenlítés csak szja. Akkor látná erre vonatkozóan a rubrikát.
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:07
Előzmény: #1689  vaktyuk99
#1691
SZJA 103-as
Szoc.ho: 258-as
adónem. Különböző adónemeket -úgy tudom- általánosan nem lehet szembeállítani. Ahogy a TBSZ  feltörésből vagy 3/5 éves lejártából származó nyereseség/veszteség adóját sem a normál értékpapírjával sem. Akkor szoc.ho vs. szja-t pláne nem, szvsz persze.
Nella_ 2021. 05. 20. 16:05
Előzmény: #1689  vaktyuk99
#1690
Nem, nem félreértetted. Az alaphelyzet az, hogy van osztaléka (+) és árfolyamvesztesége (-). HA (!) mindkettő után van szochó, akkor mi az adó alapja?
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 16:01
Előzmény: #1688  Nella_
#1689
nem tudom jól értem-e a kérdést, de a szoc.ho-t nem hiszem hogy szembe lehet állítani az szja-val, mert másik adónem.
Nella_ 2021. 05. 20. 15:59
Előzmény: #1686  vaktyuk99
#1688

Oké. Szerintem is. :)
Most már csak az az érdekes kérdés (számomra és lehet a kolléga számára is), ha mondjuk mindkettő után kell szochót fizetni, akkor lehet e nettósítani (azaz csökkenteni az adóalapot a veszteséges ügylettel)?
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 15:49
Előzmény: #1686  vaktyuk99
#1687
természetesen csak részvényre és ETF-re lehet ETÜ-zni ha a szolgáltató ETÜ-snek van minősítve, azaz MNB engedélyezte mint határon átnyúló szolgáltató, ezt tudtommal EGT-s szolgáltatók kapták meg de nem mindegyik. Ha ez meg van, akkor részvény, ETF nyereségre nincs szoc.ho, csak nem EGT-s osztalékra. Ha nem MNB kompatibilis akkor nem tudom mennyire fogadja el a NAV ha valaki leETÜ-zi a nyereségeit csili vili fintech platformon elért nyereségeire. Úgy is katyvasz az egész amúgy amit szerintem a NAV sem tud követni mi ETÜ és mi nem az, mert az MNB határozza meg.
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 15:42
Előzmény: #1684  Nella_
#1686
ha a szolgáltató ETÜ-s EGT akkor a nem EGT-s "árfolyamnyereségre" sem kell szoc.ho-t fizetni, csak a nem EGT-s osztalékra. Ha a szolgáltató nem EGT-s ETÜ-s (Revolut és társai), akkor az EGT-s osztalékra és árfolyamnyereségre is kell szoc.ho-t fizetni, én ezt legoztam ki eddig.
Nella_ 2021. 05. 20. 15:30
Előzmény: #1684  Nella_
#1685
Ugyan a cikk tavalyi, de csak a szochó mértéke változott, az elszámolás módja ugyanaz:
https://traderklub.hu/cikkek/kereskedes/tozsdei-kereskedes-adozasa-etu-arfolyamnyereseg-osztalek/
Nella_ 2021. 05. 20. 15:28
Előzmény: #1682  steadyp
#1684
Ha nem EGT, akkor valószínűleg nem is ETPÜ. Akkor viszont az árfolyamnyereség is szochó köteles! És nem is adókiegyenlítős.
Nella_ 2021. 05. 20. 15:16
Előzmény: #1682  steadyp
#1683
Szochót csak a nem EGT osztalék után kell fizetni, az árfolyamnyereség után nem. Tehát X a szochó alapja.
steadyp 2021. 05. 20. 14:44
#1682

Bocs a #1666-ban lehet rosszul fogalmaztam meg a kérdést, ezért újra próbálom :)
Tehát adott X mennyiségű osztalék, ami nem EGT-s, hanem USA papírok után keletkezett.
Adott Y mennyiségű árfolyam veszteség, ami szintén nem EGT-s, USA papírok után keletkezett.
A kérdésem ezután, hogy a szochó adóalapja ez esetben X vagy pedig X-Y ?
Az útmutató alapján nekem az X-Y jön le, ami számomra ellentmondás, hiszen az ETPÜ-s árfolyamnyereség után NEM kell fizetni szochót, tehát az ott keletkezett veszteséggel akkor miért is csökkenthetem a szochó alapját?
Persze örülök neki, hogyha így van, hiszen kevesebb adót kell fizetnem, de azért jó lenne megerősítést nyerni, hogy az osztalék után akkor biztos nem kell-e fizetnem szochót, az árfolyamnyereséggel való összevonás miatt.
vaktyuk99
vaktyuk99 2021. 05. 20. 14:36
Előzmény: #1678  bluefrog
#1681
érdekes egyszer így egyszer úgy, mindegy ha figyelmeztet, mert ha évente kummulálva van meg hogy az adott év nyereséges vagy veszteséges volt, nem tudom miért akarja adókiegyenlítésnél a szétbontást, ugyanaz lenne az eredmény. A lényeg, hogy a befizetendő (visszaigénylés) adó klappoljon a végén, akkor neked is meg a NAV-nak is jo lesz így, de ahogy olvasom ennél vannak még sulyosabb hibák az eSZJA-ban.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek