Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CMOTDilbert 2014. 10. 15. 12:46
Előzmény: #399  zintan
#400
Igen. Ha addig, vagy utólag ;) nem változik a szja tv.
zintan
zintan 2014. 10. 15. 12:00
Előzmény: #398  stock33
#399
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni adózásban jártas kollégáktól, hogy 2012-es adóévben keletkezett 600 eFt, valamint 2013-as adóév után 1,2 millió Ft tőzsdei árfolyamnyereségem a BÉT-en.
Jelenleg 1,4 milla (Mol) nem realizált veszteségben vagyok. Amennyiben lezárom ezt a veszteséges pozimat, azaz csinálok egy eladást + visszavétet, (önkötést) azzal realizálok 1,5 millió árfolyamveszteséget. Abban az esetben ezt a 1,5 mill. árfolyamveszteségemet szembe tudom állítani a 2012 és 2013-ban elért árfolyam nyereségekkel? Tehát az 1,4 mil. árfolyamveszteségem után a 2014 adóév után visszaigényelhetek a 2012 és 2013 évek befizetett adójából (1,5 mill Ft x 0,16% ) = 240 eFt-ot ?
stock33
stock33 2014. 05. 20. 15:41
#398
1) a kérdezőtől vontak SZJA-t
2) ETÜ-re se SZJA-t, se SZJA előleget nem von a kifizető, azt a magánszemélynek kell megállapítania és bevallania
3) nyereséggel szemben veszteséget csak ETÜ ügyleteknél számolhat el

IQ tesz, kérdések:

a kérdéses ügylet ETÜ vagy nem ETÜ
a) nem
b) igen

a kérdéses ügyletben elért nyereséggel szembe állíthatja-e egy otp részvényügyleten elszenvedett veszteségét
a) nem
b) igen

titkárnőm átment!!!!
mondjuk elsőre csúnyán nézett rám, kérdezi mi az az ETŰ. mondom nem mindegy, olvasd el, és válaszolj, nem kell tudd, mi az az ETÜ.
persze hogy nincs fogalma róla, hogy mi az az ETÜ, életében nem tőzsdézett, kizárólag bankbetétben tartott még megtakarítást.
szóval nem reménytelen a helyzet, ha neki is elsőre leesett, mi a szitu.
nem olyan EMBERTELEN ez...
olyan mint az 1x1... csak egyeseknek nehezen esik le...
Törölt felhasználó 2014. 05. 20. 11:24
Előzmény: #396  kispangit
#397
Nekem is..

Nem kell a már meglévő 8 általánosra ráhúznom, hogy lejöjjön. :)))
kispangit 2014. 05. 20. 09:48
Előzmény: #380  Törölt felhasználó
#396
Ciao,
Átnéztem a papírjaimat, következő:
Az OTP így határozta meg az összes ügyleti nyereséget:
"...az adóévben, pénzben elszámolt ügyleti nyereségek együttes összege jelenti...A 2012. évi összes ügyleti nyereségbe beletartozik a 2012. évi kamatjövedelem is, abban az esetben, ha Ön 2012.12.31-ig nyilatkozatot tett Bankunknál az ellenőrzött tőkepiaci ügyletre vonatkozó adózási szabályok alkalmazásáról a kamatjövedelem hatálya alá tartozó értékpapírok esetében."
Veszteség analóg.
Ebből nekem az jön le, hogy szembeállítható.
stock33
stock33 2014. 05. 20. 09:46
Előzmény: #391  diki
#395
nem kell azt találgatni, tippelni, stb. egyértelműek az adótörvények.

persze van, aki ad-hoc tölti ki az adóbevallását... legalább van dolga a NAV-os revizoroknak is.
diki
diki 2014. 05. 20. 09:21
Előzmény: #393  Törölt felhasználó
#394
Igen tettem, és igen határidő előtti. Akkor hagyom ahogy kapásból megcsináltam, aztán délután viszem az APEH-hoz a 2014-et, azon elleszek míg sorra kerülök. Köszönöm mindkettőtöknek a válaszokat.
Törölt felhasználó 2014. 05. 20. 09:16
Előzmény: #389  diki
#393
Nálad pont fordított a helyzet.

Szerintem (kihangsúlyozva, hogy finoman szólva se vagyok szakértője a dolognak)próbáld meg összevonni a két tételt. Szerintem nem fogsz megismerkedni a STOCKival, (3, vagy 4 lábú támla nélküli szék a börtönben a priccs mellett) magyarán sztem 1 próbát megér, legfeljebb a NAV kijavíttatja veled később.
De azt sem tududjuk persze, hogy ETÜ nyilatkozatot tettél e annál a szolgáltatónál amelyiknél a bef jegyeid voltak. És hogy 08.01 előttiek e a tranzakcióid.

Ha igen, akkor én a helyedben összevonnék.Lesz ami lesz alapon... :)
diki
diki 2014. 05. 20. 09:13
Előzmény: #391  diki
#392
És meg is csináltam a bevallásom a "rutinból" módon, de a tegnapiakat olvasva elbizonytalanodtam, ami nálam elég ritka. A tavaly évközbeni tv. változás úgy esett ki a fejemből, mintha ott se lett volna.
diki
diki 2014. 05. 20. 09:11
Előzmény: #390  stock33
#391
Igen van nyilatkozatom, és az összes tranzakcióm 2013.junius hónapig lezárult bankváltás miatt.
stock33
stock33 2014. 05. 20. 08:33
Előzmény: #389  diki
#390
nyilatkozattól függ
mivel veszteséged volt, nálad nem olyan EGYÉRTELMŰ (már akinek....), mint az előző kérdező esetében, akinek nyereségéből SZJA-t vontak

lásd pl. az én számlám:
link
mivel van nyilatkozatom (így ETÜ-nek minősül), ezért a kamatjövedelemből SZJA-t se vonnak, lévén:
szja tv
67/A. §
(4) ....Az ellenőrzött tőkepiaci ügylettel összefüggésben a befektetési szolgáltatót adó(adóelőleg)-levonási kötelezettség nem terheli.

remélem nem nehéz a felfogásod, mert az EMBERTELEN lehet :)
diki
diki 2014. 05. 20. 07:08
Előzmény: #388  Törölt felhasználó
#389
Ha netalán erre jársz, nekem is lenne egy kérdésem, mert itt mindenhol kamatról van szó. A befektetési jegyem minuszát összevezethetem a részvényeim nyereségével? A linket mert csak azért tettem fel, mert 1 keresésre meghatározhatatlan mennyiségű infot dobott ki a gép. Másnak csak a tőzsde működik? Azt azért sokan elfelejtik, hogy a jogszabály nem tudása nem mentesít a következmények alól. Előre is köszi ha válaszolsz, addig nem zárom le a bevallásom, bár utolsó nap, utolsó perce. Stock 33-tól is várom az infót, ha ráér. Köszi.
Törölt felhasználó 2014. 05. 20. 06:29
Előzmény: #387  diki
#388
"A kamatjövedelmeimet összevezethetem az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelmeimmel?

Jelenleg ha ügyfelünk nyilatkozik felénk arról, hogy a nyilvánosan forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok beváltásából, visszaváltásából, átruházásából, az ellenőrzött tőkepiaci ügylet fogalmának egyébként megfelelő ügyletből keletkező jövedelmei után ne a kamatjövedelemre, hanem az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemre irányadó rendelkezések szerint teljesítse az adókötelezettségét, akkor az összevezetés lehetséges.

A kamatadózás és az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre vonatkozó adózás közötti választás viszont megszűnik, csak a 2013. augusztus 1-jét megelőzően megszerzett kamatjövedelmekre vonatkozhat. 2014. január 1-jétől teljesen ki is kerül az Szja törvényből.

A 2013. évre vonatkozóan 2013.12.31-ig nyilatkozhatnak az ügyfelek, hogy a kamatjövedelmeiket ellenőrzött tőkepiaci ügylet alá kívánják vonni, azonban az ETÜ nyilatkozat alapján kiállított igazoláson és az adatszolgáltatásban csak a 2013. augusztus 08.01. előtti kamatjövedelmek szerepelhetnek. 2014. 01.01-től kezdődően megszűnik az a lehetőség, hogy kamatjövedelem után ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemként lehessen adózni, így a 2014. évre vonatkozóan már ETÜ nyilatkozat sem adható majd."
diki
diki 2014. 05. 19. 18:56
#387
link na ilyen a box
stock33
stock33 2014. 05. 19. 12:50
Előzmény: #383  Törölt felhasználó
#386
ja, persze konkrét válasz helyett el is sunnyoghatsz!!!!!!!!

vaj jöhetsz valami népmesével, tudod, amolyan "mi lett volna ha" kezdetűvel.... "mi lett volna ha" nem azt kérdezi a kérdező, amit kérdezett...
stock33
stock33 2014. 05. 19. 12:47
Előzmény: #383  Törölt felhasználó
#385
ne állj itt le!!!!!!!!! hisz azt írtad, hogy "Leírtál egy orbitális hülyeséget". itt a lehetőség, hogy a konkrét kérdésre konkrét választ adj, az én orbitális hülyeségemet javítsd!!! elvégre orbitális hülyeséget írtam, mármint szerinted. ember, adózásról beszélünk, ott rosszul mutat az orbitális hülyeség!!!! szóval, miről van szó:

(#328) Re: 172. sor?
Értékelés: 0
előzmény (#326: stock33) | válasz erre | kedd, 17:51
A befektetési jegy is ide tartozik a részvények közé, nem?
Akkor fél órán belül töltök fel egy banki számlakivonatot, lásd, hogy levonták a kurva adóelőleget, 2010-ben 20 %-ot.

válaszom:
(#331) Re: 172. sor?
Értékelés: +1
előzmény (#328: kikken) | válasz erre | kedd, 17:55
nem, az nem ETÜ, nem is együtt adóznak. a befektetési jegy utáni hozam kamatjövedelem, így ETÜ veszteséggel se lehet szembeállítani.

**************

ez lenne az az orbitális hülyeség....
lássuk, mi is lehet az.... ITT A LEHETŐSÉG, HOGY SZÁMSZERŰLEG KIFEJTSD!!!

adott:
1) kérdezőtől SZJA-t vontak a befektetési jegyből származó nyeresége után
2) én meg az "orbitálisan hülye" válaszomban megállapítottam, hogy "az nem ETÜ, nem is együtt adóznak. a befektetési jegy utáni hozam kamatjövedelem, így ETÜ veszteséggel se lehet szembeállítani"

jesszus, mennyire várom, hogy kiderüljön, hol az orbitális hülyeség.... mégis csak adóról beszélünk....

vajon mi az az orbitális hülyeség, ha tudjuk, hogy a kérdező befektetési jegyből származó nyeresége után SZJA-t vontak? vajon melyik lehet az:
1) az nem ETÜ
2) nem is együtt adóznak
3) a befektetési jegy utáni hozam kamatjövedelem
4) így ETÜ veszteséggel se lehet szembeállítani

Törölt felhasználó 2014. 05. 19. 12:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#384
A sima értékpapírszámlán lévő nyerő és a TBSZ alatt keletkezett bukó nem állítható szembe ! Csak akkor tudsz veszteséget levonni (a nyerődből), ha a tbsz megszünteted (aminek ugye nincs értelme, hiszen pont most nyitottad). Most tehát jelen állás szerint a sima nyerőd adózás alá esik, a bukód (tbsz-en) pedig nem, ez utóbbi majd le kell "dolgoznod" nyerő ügyletekkel.
Törölt felhasználó 2014. 05. 19. 12:30
Előzmény: #381  stock33
#383
Rendben, köszi a választ befejeztem a veled való diskurzust.

A többi fórumozónak írnám le, hátha valaki hasznát veszi.

Ha valakinek 2013-ban van befektetési jegyből kamatjövedelme 2013 08 01 előttről és van mellette tőzsdei árfolyamvesztesége szintén 08.01 előtti,az visszaigényelheti a levont kamatadót, vagy annak egy részét. (Az tőzsdei veszteség nagyságától függően). Ehhez 2013 dec 31.-ig egy un. ETÜ nyilatkozatot kellett leadni a bankjánál, vagy pénzintézeténél.
A kifizető a levont kamatadót, mint adóelőleget szerepelteti az igazolásában, ezt az 57. sorban kell feltüntetni a bevallásban.

Ennyit tennék hozzá, többet nem.
stock33
stock33 2014. 05. 19. 12:16
Előzmény: #380  Törölt felhasználó
#382
(#328) Re: 172. sor?
Értékelés: 0
előzmény (#326: stock33) | válasz erre | kedd, 17:51
A befektetési jegy is ide tartozik a részvények közé, nem?
Akkor fél órán belül töltök fel egy banki számlakivonatot, lásd, hogy levonták a kurva adóelőleget, 2010-ben 20 %-ot.

válaszom:
(#331) Re: 172. sor?
Értékelés: +1
előzmény (#328: kikken) | válasz erre | kedd, 17:55
nem, az nem ETÜ, nem is együtt adóznak. a befektetési jegy utáni hozam kamatjövedelem, így ETÜ veszteséggel se lehet szembeállítani.

*****************

1) a kérdezőtől vontak SZJA-t
2) ETÜ-re se SZJA-t, se SZJA előleget nem von a kifizető, azt a magánszemélynek kell megállapítania és bevallania
3) nyereséggel szemben veszteséget csak ETÜ ügyleteknél számolhat el

IQ tesz, kérdések:

a kérdéses ügylet ETÜ vagy nem ETÜ
a) nem
b) igen

a kérdéses ügyletben elért nyereséggel szembe állíthatja-e egy otp részvényügyleten elszenvedett veszteségét
a) nem
b) igen
stock33
stock33 2014. 05. 19. 12:11
Előzmény: #380  Törölt felhasználó
#381
én konkrét kérdésre, konkrét választ adtam, a konkrét eset konkrét körülményei alapján.

a válaszom helyes. a "mi lett volna ha" népmese engem nem érdekel. meghagyom azoknak, akik okosnak akarnak tűnni :)

a "mi lett volna ha" népmese vagy te. beleolvastál egy kérdezz-felelekbe, és észrevetted, hogy nálad máshogy van. gondoltad nagyon okos leszel, ha ezt ide megírod. csak arra nem gondoltál, az, hogy nálad máshogy van, az a kérdezőt nem érinti.
amikor rájöttél, hogy orbitális hülyeséget sikerült összehoznod, jössz azzal, hogy "De most próbálj meg légyszi az eredeti kérdezőtől térben és időben eltávolodva " ????????????????????????????? mi van??????????????? a kérdezőnek válaszoltam, te kis mitugrász... miért akarnék én tőle elvonatkoztatni???????????????? NEKI VÁLASZOLTAM, AZ Ő ESETÉRE...... mi a francért akarnék elvonatkoztatni tőle????????? azért, mert te hülyeséget írtál, és most próbálod úgy beállítani, mintha rossz lett volna a válaszom??? :)

öregem, a válaszom továbbra is helyes. pont, itt a vége.

"De most próbálj meg légyszi az eredeti kérdezőtől térben és időben eltávolodva " :) aranyos :) tehát mi lett volna, ha nem a kérdésre válaszolok :) haha

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek