Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kikken 2014. 05. 13. 18:14
Előzmény: #337  stock33
#340
Oké, nem vitázok tovább, mert nem vagyok biztos a dolgomban. Holnap majd, ha neked van igazad, bevallom.
Ody_Mnadrell 2014. 05. 13. 18:14
Előzmény: #337  stock33
#339
Az osztalékra is 22% -os adót kell fizetni mint a részvényeknél? Ez nem teljesen világos. Továbbá az sem, hogy ha levonja ezt az adót a kifizető akkor nekem most melyik összeget kell bevallani az adóbevallásban? A bruttót vagy a nettót?
gyula1971
gyula1971 2014. 05. 13. 18:09
Előzmény: #317  stock33
#338
Köszönöm szépen nem tudtam ezt. Hát nem vagyok szakmailag hozzáértő az biztos.

De előfordulhat,olyan is, hogy valaki ezt 8-10 éve nem vallotta be és elcsúszott.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 18:09
Előzmény: #336  kikken
#337
de az attól még befektetési jegy kategória

kamatadó terheli, a kifizető ezt vonja, adóbevallásban se kell szerepeltetni
kikken 2014. 05. 13. 18:06
Előzmény: #334  stock33
#336
Úgy emlékszem, szerződéskötéskor választhattam, hogy a bank vonja le, vagy én baszakodjak év végén (elején).
Amúgy az ominózus bef.jegy részvény alapú, és ugyanúgy árfolyama van, nem kamata.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 18:03
Előzmény: #325  kikken
#335
magyarán a brókercégnek semmiféle jogköre sincs arra vonatkozóan, hogy az ügyfélnél nyereségszámítást végezzen. még a NAV felé is csak a magánszemély bevételét jelentik le. nem is tehetnek mást, mivel a nyereséget a magányszemély kell meghatározza a saját nyilvántartása alapján, ami eltérhet a brókercég által felajánlottól (más párosítási metódus miatt)
stock33
stock33 2014. 05. 13. 18:01
Előzmény: #325  kikken
#334
szja tv
67/A. §
(4) Az e törvény és az adózás rendjéről szóló törvény szerint kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az általa kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások) alapján az adóévet követő év február 15-éig - a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével - adatot szolgáltat az állami adóhatósághoz a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételekről. Az ellenőrzött tőkepiaci ügylettel összefüggésben a befektetési szolgáltatót adó(adóelőleg)-levonási kötelezettség nem terheli.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 17:57
Előzmény: #329  Törölt felhasználó
#333
nem, mivel a brókercég által lehetőségképp biztosított párosítási metódus nem jelent semmit se az adómegállításkor. te attól tetszőlegesen eltérhetsz az adóalap számításakor.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 17:56
Előzmény: #330  kikken
#332
és?
semmit se jelent. a nyilvántartást te vagy köteles vezetni. max elfogadod a brókercég által segítségképp adott párosítási metódust, azaz kvázi lemásolod azt.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 17:55
Előzmény: #328  kikken
#331
nem, az nem ETÜ, nem is együtt adóznak. a befektetési jegy utáni hozam kamatjövedelem, így ETÜ veszteséggel se lehet szembeállítani.
kikken 2014. 05. 13. 17:54
Előzmény: #327  stock33
#330
A brókerprogramban ott van eladáskor, hogy:
FIFO, HIFO, LOFO, LIFO - választhatsz. Ha ezek mondanak valamit.
Törölt felhasználó 2014. 05. 13. 17:54
Előzmény: #327  stock33
#329
Mondjuk utólag szerintem nem tudsz tetszőlegesen párosítani, pozi záráskor mondhatod meg, hogy milyen készletezési eljárás szerint történjen a dolog.
kikken 2014. 05. 13. 17:51
Előzmény: #326  stock33
#328
A befektetési jegy is ide tartozik a részvények közé, nem?
Akkor fél órán belül töltök fel egy banki számlakivonatot, lásd, hogy levonták a kurva adóelőleget, 2010-ben 20 %-ot.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 17:39
Előzmény: #325  kikken
#327
már csak azért se vonhattak SZJA-t, mivel a brókercégnek nincs joga azt megállapítani, hogy a magánszemély az eladott értékpapírját mely, a korábban tulajdonába került értékpapírral akarja összepárosítani.

egyszerű példa:
- vettem 1db otp részvényt 4500 Ft-ért
- vettem 1db otp részvényt 3300 Ft-ért
- eladtam 1 db otp részvényt 4600 Ft-ért

mennyi a nyereségem? a párosítást nekem kell megtenni, annak kötelességét másra átruházni nincs jogom.
a nyereség vagy 100 Ft, vagy 1300 Ft. ezt nekem kell eldöntenem és dokumentálnom.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 17:35
Előzmény: #325  kikken
#326
tőzsdei ügyletből SZJA-t sose vontak. SZJA-t csak pl. osztalékból vonnak, mivel az forrásadós.

az ETÜ (ellenőrzött tőzsdei ügylet) esetében a magánszemély az, aki éves bevallás keretében az adóévben elért nyereséggel szemben állítja a veszteséget, mely összeg az adóalapja lesz. ezt még lehet csökkenteni bizonyos tételekkel (adóalap csökkentő tételek), olyan költségekkel, amik közvetlenül az értékpapír megszerzéséhez, eladásához, tárolásához kötődnek, ilyen pl. a brókercég jutaléka, de nem ilyen pl. a real time előfizetés.

ha egy adóévben veszteséged volt, akkor lehetőséged van a korábbi adóévek nyereségével szembeállítani azt, és az előző években befizetett adót visszaigényelni. ha nincs ilyened, vagy nem fedezi azt, akkor lehetőséged van a veszteséget továbbvinni, erre az szja bevallás 172. sorának a oszlopa szolgál. ezt megteheted, de nem kötelező, ha viszont nem teszed meg, akkor a következő évek nyereségével szemben ezt a veszteséget már nem tudod érvényesíteni.

röviden ennyi.
kikken 2014. 05. 13. 17:26
Előzmény: #322  stock33
#325
OK, lehet, hogy igazad van, mert nekem is gyanús lett a dolog. Röviden:
2010-ben kezdtem tőzsdézni kicsiben, eladáskor kapásból levonták az SZJA-t. 2011-ben 1-szer vontak, aztán nem, aztán mínuszba mentem. 2012,2013 nem léptem pluszba, idén viszont bőven (összesítve 2010-2014), de mégse vonják. Holnap hívom is bankárt, hogy mijafaszvan.

diki:
én is gépen csináltam a bevallást, de átírtam papírra, nincs még ügyfélkapum, és 170 után 173 jön, és a segédletben sem említenek 172-es sort.
diki
diki 2014. 05. 13. 17:17
Előzmény: #323  stock33
#324
Köszönöm, mindezt én is tudom, csak azt nem tudom a 301-es kérdező ki fog-e menni mindebből amiket írtunk, ugyhogy mivel én bodza és akácszörpöt csinálok és valakinek van rá ideje, akkor pontosíthatná neki a választ.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 16:55
Előzmény: #320  diki
#323
szja tv.
5. számú melléklet
II. Részletező nyilvántartások

5. Értékpapírok, értékpapírra vonatkozó jogok nyilvántartása

a) A magánszemély a tulajdonában vagy birtokában lévő összes értékpapírról, valamint az ilyen értékpapírra vonatkozó, őt megillető vételi, jegyzési, eladási vagy más hasonló jogról nyilvántartást vezet. A magánszemély e nyilvántartási kötelezettségét a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylat megőrzésével teljesíti, amennyiben az értékpapírt befektetési szolgáltatónál helyezte el (vagy az értékpapírt számára befektetési szolgáltató tartja nyilván), és a bizonylaton minden, az adókötelezettség teljesítéséhez, a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges adat megtalálható.

b) Az értékpapírok nyilvántartása a következő adatokat tartalmazza:

- az értékpapírkód;

- az értékpapír megnevezése (így különösen befektetési jegy és más kollektív befektetési értékpapír, kötvény, részvény, üzletrész, vagyoni betét);

- az értékpapír típusa (bemutatóra vagy névre szóló);

- az értékpapír fajtája (így különösen ideiglenes részvény, törzsrészvény, osztalékelsőbbséget biztosító részvény, dolgozói részvény, dolgozói üzletrész, kamatozó részvény, átváltoztatható kötvény, jegyzési jogot biztosító kötvény);

- a kibocsátó neve (cégneve, elnevezése), székhelye;

- a kibocsátás időpontja;

- az értékpapír névértéke;

- az értékpapír megszerzésének időpontja;

- az értékpapírra vonatkozó jogra történő utalás, ha a megszerzés vagy az átruházás értékpapírra vonatkozó vételi, jegyzési, illetve eladási jog (más hasonló jog) gyakorlása révén történt;

- az értékpapír megszerzésére fordított érték

= bizonylatának sorszáma vagy más azonosítója,

= teljesítésének időpontja,

= összege;

- az értékpapírra fizetett hozam (így különösen kamat, osztalék)

= megszerzésének időpontja,

= összege;

- az átruházás (ideértve a bevonást, az átalakítást, a kicserélést, a felülbélyegzést, a lebélyegzést is) időpontja;

- az átruházásra tekintettel megszerzett bevétel

= megszerzésének időpontja,

= összege;

- az átruházásból származó jövedelem összege.

c) Ha e törvény előírása szerint az értékpapír átruházása, átalakítása révén megszerzett értékpapír megszerzésére fordított értéket az átruházott, átalakított értékpapír megszerzésére fordított érték alapulvételével, annak megfelelően kell meghatározni, akkor az átruházott, átalakított értékpapírra és a megszerzett értékpapírra vonatkozó nyilvántartás lezárásakor, illetve megnyitásakor e tényt fel kell tüntetni.

d) Az értékpapírra vonatkozó jogok nyilvántartása a következő adatokat tartalmazza:

- a jog megnevezése;

- az értékpapírkód, ha az ismert;

- az értékpapír megnevezése;

- az értékpapír típusa;

- az értékpapír fajtája;

- a kibocsátó neve (cégneve, elnevezése), székhelye;

- a kibocsátás időpontja, ha az ismert;

- a jog megszerzésének időpontja;

- a jog alapítójának neve (cégneve, elnevezése), állandó lakóhelye (székhelye);

- a jog megszerzésére fordított érték;

- bizonylatának sorszáma vagy más azonosítója;

- teljesítésének időpontja;

- összege;

- a jog átruházásának (ideértve az átengedést, a megszüntetést, a gyakorlás átengedését és a jogról való lemondást is) időpontja;

- a jog átruházásra tekintettel megszerzett bevétel;

- jog átruházása révén megszerzett jövedelem összege;

- megszerzésének időpontja;

- összege;

- a jog gyakorlásának időpontja.
stock33
stock33 2014. 05. 13. 16:49
Előzmény: #319  kikken
#322
miután a magánszemély kötelessége a vételi-eladási tranzakciók összepárosítása, ezért a magánszemély állapítja meg a nyereséget/ veszteséget és annak adóját. a brókercég ebben max segítséget adhat egy saját párosítási algoritmussal, de ezzel nem hogy nem kötelező élni, de hivatkozni se lehet rá, mint adómegállapítás alapja, hisz azt a magánszemély nyilvántartása alapján kell megtenni (ami persze megegyezhet a brókercég által segítségképp adott példával).

szja tv.
67/A. §
(5) A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások), illetőleg saját nyilvántartása alapján - az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve - állapítja meg, az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
diki
diki 2014. 05. 13. 16:45
Előzmény: #320  diki
#321
Én is ma csináltam, bár gépen. Nem emlékszem hogy a 03 vagy 04-es mellékleten van.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek