Topiknyitó: Törölt felhasználó 2010. 04. 29. 16:28

random capital  

ma reggel hallottam a raido cafe-ban a random capital-ról.

megnéztem az oldalukat, nekem jobban tetszik, mint az equitas.



más is gondolkodik váltáson? szerintetek érdemes?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Spotlight 2020. 12. 30. 11:50
Előzmény: #10399  kovaax
#10400
Igen, ez egy hosszú távú befektetés, írtam is, hogy legjobb 10 évre tervezni vele, kb. olyan kockázatos, mint a részvények. Múltbeli hozamokból nem érdemes kiindulni. Hosszú távon azért jól szokott menni, USD-ben 5.24% a hozama évente az elmúlt 10 évet tekintve, net total return azaz ebben már benne van az osztalékok visszaforgatása, levonva az osztalék forrásadókat is (mármint az indexnek, mivel az ETF-nek van költsége, ezért ennél valamivel kisebb a tényleges éves hozam, amit el lehet érni). Ez dollár hozam. Utóbbi 10 évben a forint kb. 40%-ot vesztett a dollárral szemben, szóval ha forintra átszámítjuk, akkor még jobb. Persze múltbeli hozam nem garancia a jövőre nézve. Az index hozama itt érhető el ha érdekel: https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/dow-jones-global-select-real-estate-securities-index/ "Net Total Return", ezt kell kiválasztani, ez tartalmazza az árnövekedést+osztalékokat visszaforgatva, levonva az osztalék forrásadókat. Amúgy azért jó egy jól diverzifikált index, mert amit említesz, tehát az irodák, plázák, hotelek, ez csak egy kis része a teljes alapnak. Van még benne rengeteg más típusú ingatlan is, pl. ipari ingatlanok (ez lehet akár gyár, raktár, ipari park, logisztikai központ pl. webshopoknak), kórházak, lakóingatlanok, raktárak stb. Ezerszer jobban diverzifikált, mintha összes pénzedből vennél 1 db lakóingatlant 1 db helyen. Amúgy az ingatlanbefektetés ebből is látszik, hogy kockázatos, kb. a részvénybefektetés kockázatával ér fel az ingatlan. Ezért hülyeség amikor valaki azt mondja, hogy az ingatlan egy "biztos" befektetés, ilyen nincsen. De általában a kockázatos termékeknek a hozamuk is magasabb szokott lenni, mint a biztonságos eszközöknek. De összes pénzt nem szabad ingatlanba tenni, a részvényekben globálisan sokkal több tőke van, mint az ingatlanokban.
kovaax
kovaax 2020. 12. 30. 11:16
Előzmény: #10393  Spotlight
#10399
Az idei teljesítménye -18% alatt van... Kérdés, hogy mennyire változtatja meg a covid az irodák, plázák, hotelek értékét hosszú távon...
Adelchi
Adelchi 2020. 12. 30. 09:22
Előzmény: #10397  mrider
#10398
Nálam hibátlanul fut, megbízások azonnal megjelentek.
mrider 2020. 12. 30. 09:16
#10397
Randi most egy kalap szr, egyfolytában akadnak a megbízások. Kb. 2. nekifutásra sikerül.
festina88 2020. 12. 29. 16:09
Előzmény: #10388  festina88
#10396
Valaki esetleg tud valaszolni?
festina88 2020. 12. 29. 16:09
Előzmény: #10394  labdaszedo
#10395
Tbsznel egesz szamlat tudsz transzferalni de erdemes megkerdezni a kotlseget
labdaszedo 2020. 12. 29. 15:51
Előzmény: #10391  MetalHeart
#10394
A TBSZ-es megoldás akkor is működik ha csak számlapénz van rajta (EUR)? Transzferálni nem csak valamilyen értékpapírt lehet?
Spotlight 2020. 12. 29. 14:34
#10393
Pár napja jelent meg egy új ETF a Random Capitálnál, gondoltam írok róla, mert ugyebár eddig még senki nem vett pont ilyet a Randomnál, hiszen eddig nem volt elérhető. 
Az instrumentumkeresőben ezen a néven fut: SPDR DJ Global RE Ac. ISIN kódja: IE00BH4GR342, ticker: SPY2, teljes név: SPDR® Dow Jones Global Real Estate UCITS ETF (Acc).
Mi ebben a nagy szám, merül fel a kérdés? Azért jó, mert egyetlen tranzakcióval be lehet szállni a globális ingatlanpiacba, ez az ETF a globális REIT (ingatlan) piacot követi le. Másik előnye, hogy az osztalékokat nem fizeti ki, hanem a kapott osztalékokat egyből visszaforgatja az ETF-be. Ez ideális TBSZ-en, hiszen így nem kell mindig kézzel, macerásan újra befektetgetni a kapott osztalékokat, mert ezt elintézi helyettünk maga az ETF. Ilyen újrabefektető globális ingatlan ETF-ből nagyon kevés van, én konkrétan csak 1 másikat tudok, ami hasonló. EUR-ban tudjuk megvenni, TBSZ-en is tartható. Bár fontos tudni, hogy attól még hogy euróban vesszük meg, nem az a lényeg, hanem az hogy maga az ETF milyen pénznemben tartja ténylegesen a vagyont, ebben az esetben a tőke nagy része USD-ben lesz végül, mert kb. 59%-ban az USA-ban fektet be az ETF. Az ssga.com oldalon lehet róla olvasni bővebben angolul (a felugró ablakban válasszunk egy európai országot, pl. Németországot, a nyelv legyen angol), utána az ETF keresőben találjuk meg az oldalon belül.  Országok és ingatlanfajták között is diverzifikál, az országsúlyok ebben a pillanatban így néznek ki kerekítve: USA - 59%, Japán - 12%, Ausztrália - 5%, UK - 4,5%, Németország - 3,5%, Szingapúr - 3,5%, Hong Kong - 3%, Franciaország - 2% stb. Az ingatlanszektorok között is szépen diverzifikál: ipari/iroda - 32%, kiskereskedelmi - 15%, lakóingatlan - 14%, REOC - 11,5%, vegyes - 11,5%, egészségügyi - 7,5%, raktárak - 5%, hotelek - 3%. Ez nagyon széleskörű diverzifikációt biztosít, összesen 258 különböző REIT-be (szabályozott ingatlantársaság) fektet be. A kockázata és elvárt hozama kb. a részvénybefektetés kockázatával és hozamával vethető össze, min. 5-10 évre érdemes venni, TBSZ-re ideális. Viszonylag magas a kockázata és az elvárt hozama is, de kb. mint a részvényeknek. Én a teljes részvényportfólión belül kb. 10% arányban javaslom. Ez egy normális ingatlanbefektetés, ami gyakorlatilag bárkinek elérhető már pár ezer forinttól is, és teljesen likvid, bármikor vehetjük és eladhatjuk, ezt az árjegyzők garantálják (ha van éppen árjegyző, de az ETF kibocsátó figyeli, hogy legyen). De mivel kockázatos befektetés, ezért min. 5-10 évre érdemes vele tervezni. Más típusú ingatlanbefektetést kisbefektetőknek én nem ajánlanék. Sokan azt gondolják ingatlanbefektetésnek, hogy vesznek jó sok pénzért (majdnem a teljes vagyonukból) 1 db lakóingatlant a szomszédban, amit aztán kiadnak. Hát ez nem befektetés, ez szerencsejáték. Miért tennénk minden pénzünket, vagy a vagyonunk nagy részét 1 db lakóingatlanba, ami nincsen diverzifikálva országok, pénznemek, ingatlanszektorok között, ráadásul eléggé illikvid is? Ez nagyon kockázatos. A fenti ETF rengeteg-féle módon diverzifikál: országok, pénznemek, különböző REIT cégek, különböző-féle ingatlanszektorok és nagyon sok különböző elhelyezkedésű ingatlan között, mindezt 1 db tranzakcióval elérhetjük. Van még a bamosz.hu-n a nyíltvégű ingatlanalapok, de azokkal meg az a baj, hogy likvidnek kell maradniuk, hogy bármikor vissza tudják fizetni a befektetőknek a pénzt, ezért a tőkéjük egy jelentős részét likvid eszközökben, pl. bankbetétben, diszkont kincstárjegyben tartják, tehát nem is teszik a teljes pénzt ingatlanba, így ez csökkenti a potenciális hozamot. Másik gond az ingatlanalapokkal, hogy általában magas díjat számítanak fel. Ez a fenti ETF mindössze 0,4% éves díjat számol fel. A REIT ETF-ek ráadásul olyat tudnak, hogy teljesen likvidek maradnak, de mégsem kell ehhez likvid eszközökben tartaniuk a tőkét. Szerintem Magyarországon kevesen ismerik, hogy ilyen ingatlan ETF is van, mert magyarul nem érhető el ezekről az ETF-ekről szinte semmilyen információ, csak angolul. Sokan azt gondolják, hogy az ingatlanbefektetés csak az lehet, ha vesznek egy lakóingatlant, amit kiadnak. Pedig messze nem így van. Csak azért írtam le, mert gondoltam hátha hasznos valakinek, és mert magyarul nagyon kevés anyag van az ilyen ETF-ekről, főleg a REIT (ingatlan) ETF-ekről. Nekem már van ilyen ETF-em évek óta, meg más hasonlók is. Persze ez nem befektetési tanácsadás, csak szórakoztatás céljából írtam le mint magánvéleményt,, mindenképp el kell olvasni a teljes tájékoztatót angolul, és konzultálni szakemberrel ha szükséges, valamint befektetés előtt alaposan fel kell mérni a kockázatvállalási hajlandóságunkat, meg érdemes elolvasni 1-2 jó könyvet is a témában, mielőtt befektetnénk. Minden befektető helyzete egyedi, múltbeli hozam nem garancia a jövőre nézve. Nem mondtam, hogy ilyet kell venni, csak gondoltam írok róla, ha már magyarul ilyen kevés infó van, jutalékot nem kapok, nem dolgozom a kibocsátónál, se a Randomnál.
mrider 2020. 12. 29. 14:29
Előzmény: #10389  labdaszedo
#10392
Bankkártyás fizetés?
MetalHeart
MetalHeart 2020. 12. 29. 14:22
Előzmény: #10389  labdaszedo
#10391
Pl.  
 - kp felvétel a bankodtól és Rafi fiókban befizetés RC számlára (ez azt feltételezi, hogy a bankból való kp. felvét olcsóbb 0.56%-nál)
 - TBSZ nyitás majd transzferálás az RC-hez (emlékeim szerint ezt a tranzakciós díjat vállalta át az RC annak idején) ez technikailag működik ugyan, bár ehhez már nagyon késő van és igazi hülyét csinálsz magadból, de ha anyagilag megéri, akkor kit érdekel (ez azt feltételezi, hogy TBSZ megoldásban viszed tovább a befektetést az RC-nél)
gassly65 2020. 12. 29. 14:12
#10390
netboon belasult, akadozik kb 20 perce
labdaszedo 2020. 12. 29. 13:42
#10389

Sziasztok!
Nagyobb összeget szeretnék utalni bank-ból a random-os számlámra viszont az utalás díját sokallom (0,56%). Van valami okosság amivel meg lehetne spórolni ezt az összeget? Nem  tudok olyan termékről amit mind két cég forgalmaz ezért az átvezetést kizárnám.Tavaly mintha lett volna olyan akció hogy ha utalsz a számládra akkor a tranzakciós díjat a random visszatéríti. Valami ötlet?
Köszi Szépen!
festina88 2020. 12. 29. 12:28
#10388
Sziasztok 21es szocho felsohatar elereserol a nyilatkozatomat hetudom adni online valahogy?vagy postazni kell mindenkeppen?
Spotlight 2020. 12. 29. 11:39
Előzmény: #10386  Foxtrader
#10387
Azokat néztem igen, de egyik sem jó nekem, nem elég tág piacokat követnek. Meg nem bízom az árjegyzőben sem, itt is volt már erről szó ahogy visszaolvastam, hogy volt amikor eltűnt az árjegyző egy időre. A BÉTa piacon lévő forint ETF-eknél mi van akkor, ha megveszem most, aztán később évek múlva el akarom adni, de nincsen árjegyző, akinek el tudnám adni? Hogyan lehetek benne biztos, hogy 10-15-20 év múlva is meglesz még az árjegyző, aki biztosítja a likviditást? Rendes nagy ETF kibocsátóknál EUR-ban nincs ilyen gond, ott mindig van árjegyző, az ETF kibocsátója gondoskodik róla. De ez a BÉTa forint ETF-es dolog nekem csak ilyen szívességnek tűnik, hogy ilyen is van, örüljetek, de nem biztos hogy mindig lesz.
Meg igazából hiába veszed meg forintban az ETF-et, attól még a mögöttes deviza  a lényeg, devizakockázat ugyanúgy van, igazából csak a devizaváltást spórolod meg, devizakockázatot viszont nem kerülöd el. De meg kell nézni az árjegyző spread-jét, hogyha ez sokkal magasabb, mint az eurós ETF-nél az árjegyző spread-je, akkor meg az is kijöhet, hogy nem is érdemes forintban venni, mert még devizaváltással is jobban jössz ki a kisebb spread miatt. Résen kell lenni, mert az árjegyző spread-je egy rejtett költség, elsőre nehéz észrevenni, de te fizeted meg, amikor megveszed és eladod az ETF-et.
Foxtrader 2020. 12. 29. 11:13
Előzmény: #10383  Spotlight
#10386
Van a Béta piacon is ETF tehát HUF-ban árjegyzővel, mit akarsz követni?
Törölt felhasználó 2020. 12. 29. 11:07
#10385
Rendben,  lemondok róla. Köszönöm a válaszokat.
kovaax
kovaax 2020. 12. 29. 11:03
Előzmény: #10383  Spotlight
#10384
Ezt nem igazán tudod kiszámolni, mindig lesz maradék pénz, pláne ha az egész gyűjtőévben utalgatsz be. Én azzal szoktam kicsit szórakoztatni magam, hogy a fő számlámon váltom át a forintot euroba, és azt utalom be a TBSZ-re, így csak euro-k maradnak. Ebben meg az a szopás, hogy az átváltás után 2 nap, míg be tudod utalni, szerencsére longot játszok csak, úgyhogy nincs akkora jelentősége (ha forintot utalsz be a TBSZ-re, és ott váltod át, akkor rögtön tudsz is vásárolni érte).
Spotlight 2020. 12. 29. 09:51
Előzmény: #10380  kovaax
#10383
Igen most megírta az ügyfélszolgálat, hogy valóban sajnos csak min. 100 000 Ft-ért lehet Magyar Állampapírt Pluszt jegyezni, akkor így nincs sok értelme. Azért kellett volna, hogyha marad TBSZ-en pár ezer forint, amiből már nem tudok 1 db értékpapírt sem venni, akkor ne álljon ott 5-6 évig lekötetlenül, hanem legalább kamatozzon MÁP Pluszban. Nem nagy kamat tudom, de azért az is pénz.
Szóval akkor ki kell számolni minél pontosabban, hogy mennyi pénzt utaljunk a Random Capital TBSZ-re. Mert pl. ha ETF-et akarunk venni, akkor van olyan ETF, aminél 1 db ETF jegy kerül mondjuk 140 euróba. Namost ha nincs szerencsénk, a végén megmaradhat akár 40 000 Ft-unk is, amiből már 1 db ETF jegyet sem tudunk venni, és akkor ez ott marad lekötetlenül, TBSZ miatt ki sem lehet venni.
Szóval mielőbb pénzt utalnánk be TBSZ-re, gondosan számoljuk ki hogy pontosan mennyi pénz kell, nehogy túl sok pénz maradjon meg a végén.
Foxtrader 2020. 12. 29. 09:17
Előzmény: #10375  Törölt felhasználó
#10382
Ez nem portfólióba való, azt tudod h mi határozza meg az árfolyamát, mert lényegében teljesen kiszámíthatatlan, nem úgy mint az arany és az olaj! Ez egy értéktelen buborék, mégha fizetnek is vele azonnal átváltják $-ra, manipulált szabályozatlan, a teljes mennyiség nagy része néhány alapító kezében van, ez már eleve érdekellentét. Én ilyenen sose gondolkoztam, a bányászata is totál értelmetlen, a villanyszámla elviszi a hasznot!
Foxtrader 2020. 12. 29. 09:13
Előzmény: #10376  Hathor
#10381
Hathornak igaza van, ilyen méregdrágán, amikor 3000 volt mért nem akkor tetted fel a kérdést, én nem bánom h kimaradtam belőle, belső érték nélküli buborék, nem alkalmas értékmegőrzésre, arra ott van a $ és más devizák, fizetni se tudsz vele, akkor minek? 

Topik gazda

zsilak
3 2 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek