Topikgazda: matgab 2009. 02. 16. 13:33

Gyurcsány: 3%-os idei recesszióval kalkulálunk  

Ugrás a cikkhez
Az óvatosság jegyében a kormány friss gazdasági prognózisában idénre 3.0%-os GDP-visszaeséssel kalkulál - jelezte mai "Válságkezelés és növekedés" címmel tartott, parlamenti napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szavai szerint a tervezett átalakítások azt célozzák, hogy az ország potenciális gazdasági növekedési üteme a jelenleginél 1.5-2.0%-ponttal magasabb legyen, és az 57% körüli, nemzetközi viszonylatban igen alacsony foglalkoztatási ráta közép távon 65-70%-ra nőjön.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=110201
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 16:25
Előzmény: #24  pampa
#25
Történelmi mélypontokat mutatnak a friss adatok.

Az elmúlt év utolsó negyedében az Európai Unió tagállamaiban már nagyon erősen érződött a világgazdasági válság hatása. A tegnap közzétett adatok rendre történelmi mélypontokat tükröznek. A zuhanórepülés csúcstartója Lettország, amely a vizsgált időszakban éves egybevetésben 10,5 százalékkal esett vissza. 2008 utolsó negyedévében Szlovákia gazdasági növekedése jelentősen lelassult. A Szlovák Statisztikai Hivatal tegnapi gyorsjelentése szerint a bruttó hazai össztermék (GDP) mindössze 2,7%-kal nőtt. Ez szinte egybe sem vethető a 2007 utolsó negyedévi 14,3%-os száguldással.

Vége a bőség korszakának

Azóta fokozatosan fékeződik a tempó: 2008 első 3 hónapjában a gazdaság még 9,3%-kal gyarapodott, a második negyedben 7,9 százalékra, a harmadikban pedig 7%-ra fékeződött az ütem. Mindent egybevetve 2008-ban éves szinten a gazdaság reálárakon számítva még mindig 6,4%-ot produkált, viszont az idei teljesítménye jó esetben is legfeljebb 2-2,5 százalék lesz.
„A bőség nyolc esztendeje után fel kell készülnünk a növekedés ütemének rendkívüli lassulására“ - vélekedett Vladimír Vaòo, a Volksbank elemzője, hozzátéve: 1999 óta a legnagyobb kihívás előtt állunk.

„2009-ben még rosszabb adatokat várunk, különösen az első negyedévben, amire rányomta bélyegét a gázválság“ - tette hozzá Mária Valachyová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. „Szlovákia kicsi és nyitott ország, ezért számunkra a külföldi kereslet alakulása a mérvadó, a kormány intézkedései csupán mérsékelhetik a globális válság hatásait“ - mondta Eduard Hagara, az ING Bank szakértője.

Csehország

Csehország is tegnap tette közzé makrogazdasági adatait. Ezek szerint nyugati szomszédunk 2008 utolsó negyedében csupán 1 százalékos növekedést produkált, miközben az éves gazdasági növekedése 3,5%-ra rúgott, idén pedig a cseh jegybank második legfontosabb kereskedelmi partnerünknél már visszaesést vetít előre.

Magyarország

A magyar bruttó hazai össztermék 2008 negyedik negyedévében 2,1%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az éves növekedés pedig mindössze 0,3 százalékra rúgott - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője azt mondta: 1996 óta nem mértek ilyen rossz negyedéves GDP-adatot. Szezonálisan és naptári hatással kiigazított adatok szerint tavaly az első negyedévi teljesítmény 1,4 százalékos, a második 1,5 százalékos, a harmadik 0,5 százalékos emelkedést mutatott, az utolsó negyedévben a csökkenés mértéke 1 százalék volt.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője kifejtette, a magyar gazdaság 2008 második félévében recesszióba került, hiszen két egymást követő negyedévben csökkent a GDP. Török Zoltán szerint nem jók a kilátások sem, és elképzelhetőnek tartotta, hogy idén az első félévben akár 5%-os gazdasági visszaesés is bekövetkezhet. „Magyarország talán el tudja kerülni az államcsődöt, de ennek érdekében nagyon kemény lépésekre lesz szükség“ - mondta Barcza György, a K&H Bank elemzője, aki úgy véli, 2009-ben minimum 3,5%-os mínusz várható, ami az állami költségvetésben a decemberben elfogadotthoz képest 400-500 milliárdos bevételkiesést okoz.

Németország

Negyedéves összevetésben 2,1 százalékkal zuhant a múlt év utolsó negyedében Németország bruttó hazai összterméke, ami azért is riasztó, mert Németország legfontosabb külkereskedelmi partnerünk. Ilyen rossz teljesítményre 22 éve nem volt példa. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy az idén 2,5%-kal csökkenhet a német GDP, ami a második világháború utáni idők legrosszabb teljesítménye lesz.

Eurózóna

Az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 1,5%-kal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben az előző negyedhez képest, miközben a régió már 2008 tavasza óta visszaesést mutat - közölték tegnap az EU statisztikai hivatalában. Ez volt a legnagyobb visszaesés egy negyedéven belül e statisztika 1995-ös kezdése óta. Az elemzők 1,3 százalékos visszaesésre számítottak. Az euróövezet ezzel mélyebbre süllyedt a recesszióba: az utolsó negyedben már harmadik negyedéve csökkent a GDP-átlag. Tavaly éves szinten a 15 államot tömörítő térség mindössze 0,7%-os növekedést ért el.

Az eurózónába irányul Szlovákia kivitelének fele, azaz a visszaesés exportpiacainkat is rendkívüli módon szűkíti. Éves összehasonlításban csupán öt EU-tagországban nőtt a hazai össztermék a tavalyi utolsó negyedévben: Csehországban 1,0 százalékkal, Görögországban 2,6%-kal, Cipruson 3,0%-kal, Ausztriában 0,5 százalékkal, Szlovákiában 2,7%-kal. A legnagyobb visszaesés Lettországban volt: éves összehasonlításban 10,5%-ot zuhant vissza, a másik balti állam, Észtország pedig 9,4 százalékot.

Új Szó / (t, s, Mfor, shz)
pampa 2009. 02. 16. 16:02
Előzmény: #23  Törölt felhasználó
#24
Védelmükre már rendeltek eszközt gazdagon.Kordon,vízágyú,könygáz,gumilövedék,...stb.
Ha ezek felmondják a szolgálatot,akkor majd gondolkodhatnak a kitörésben... :(
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:52
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#23
védelem és kitörés !
ez a lényeg
és a fidesznek ilyen nincs
vagy még nem kapta meg
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:50
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
Még egy bajnok!
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:48
Előzmény: #10  pampa
#21
A szokásos .... nem tehet semmiről, mindenért a válság a felelős, de szarok bele csak hallanék már végre valami konkrétumot arról hogy mászunk ki ebből a mély szarból. De megint csak, majd beterjesztjük, javasoljuk és majd 2011-ben közben beledöglik az ország.
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:27
Előzmény: #18  matgab
#20
Tőlem, ha ez jól esik:)
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:27
Előzmény: #4  matgab
#19
Két test kölcsönhatása során mindkét testre azonos nagyságú, egymással ellentétes irányú erő hat.

A törvény következménye, hogy a kalapács ugyanakkora erővel hat a szögre, mint a szög a kalapácsra (mivel azonban a kalapács tömege nagyobb, a második törvény értelmében a gyorsulása arányosan kisebb lesz), hasonlóképp egy bolygó ugyanakkora erővel vonzza a Napot, mint a Nap a bolygót (de a Nap tömege sokszorosa a bolygóénak, a jelentkező gyorsulás mértéke tehát eltér).

matgab 2009. 02. 16. 15:25
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#18
"Ha elfogytak az érvek, jön a személyeskedés matgab? Utóbbi időben mintha még annyi érved sem lenne, mint korábban volt."
"Én csak azt nem értem, hogy ha ilyen jól tudtad előre a tutit, akkor miért nem shortoltad végig az őszt? Ehhez képest tele vagy papírral 2-3-szoros bekerárakkal a jelenlegiekhez képest. Szeretsz bukni?"

Most kommentáljam a két egymás mögött lévő mondatod pénznyelő?
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:25
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#17
Te is bajnok vagy!
sanka 2009. 02. 16. 15:24
#16
pampa hallottam, Navracsicska hozzászólása egy nagy nulla, de Semjén, és Ibolyka is egy nagy semmi volt.
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:23
Előzmény: #1  portfolio
#15
"a kormány friss gazdasági prognózisában idénre 3.0%-os GDP-visszaeséssel kalkulál"

Akkor még idén 500 milliárddal javítani kell az egyenleget. Beszélt Fletó bármi, idei (!!!) intézkedésről? Mert én csak 2014-et, meg 2050-et hallottam.
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:23
Előzmény: #4  matgab
#14
Egyébként a példád is nagyon rossz. Adik is neked rögtön egy bizonyítási feladatot. Keresd vissza a hozzászólásaimból azt, ami az állításodat alátámasztja. Azaz keress olyat, amiben megváltoztattam rövid időn belül a véleményemet csak azért mert a kormány is megváltoztatta. Jó keresést.
(nem fogsz találni, előre szólok)
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:21
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#13
Malev, de akkor szólj akkor, ha tényleg megtettem, ne akkor, amikor éppen bele akarsz kötni, de öngól lesz belőle. Több ezer hozzászólásból ingerülten még az is lehet, hogy egyszer igazad lesz, bár igyekszem tartani magam saját elvárásaimhoz.
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:21
Előzmény: #4  matgab
#12
király vagy matgab
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:20
Előzmény: #4  matgab
#11
Nagyon jó ! :)
pampa 2009. 02. 16. 15:19
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#10
Hallgatta valaki a Gyurcsány beszéd viszont válasz részét?
Mi a vélemény róla? Főleg az elejéről?
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:18
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#9
ez személyeskedés
úgy van
de matgab nem jelentette ki álszent módon, hogy nem csinálja ahogyan ezt te tetted

Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:13
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#8
Malev, csak szólok, na ez a személyeskedés, most miért nem szólész (sőt egyetértesz vele)?
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:11
Előzmény: #4  matgab
#7
ez talált
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 15:11
Előzmény: #4  matgab
#6
Ha elfogytak az érvek, jön a személyeskedés matgab? Utóbbi időben mintha még annyi érved sem lenne, mint korábban volt.
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 14:57
Előzmény: #4  matgab
#5
Te vagy a bajnok!
matgab 2009. 02. 16. 14:52
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
ne legyél ilyen okos pénznyelő!

Egy: jelenleg nagyrészt papírok nélkül vagyok.
Kettő: a tőzsde eddig sem a magyar gazd virágzása miatt emelkedett, csak egy nagy lufi volt. Ennek alapján akár ma is lehetne 25k a BUX.

tudom benned az a fantasztikus, hogy te mindent meg tudsz magyarázni, hogy az miért jó amit a kormány tesz. Ha egyik héten kijelentik, hogy A, akkor váltig magyarázod, hogy AAAAA és miért ez a legjobb megoldás. Ha a következő héten azt mondják ugyanazzal kapcsolatban, hogy B, akkor te máris elmagyarázod, hogy BÉÉÉÉÉ és most már minden megváltozott és igen is B a jó megoldás...
Aztán a rákövetkező héten újra A a menü, akkor mindjárt rávágod, hogy a kormány már 2 héttel azelőtt is megmondta, hogy A, és lássuk be milyen okosak...

Igen ügyes kis megélhetési csinovnyik politikus tehetség vagy, mondták már?
Törölt felhasználó 2009. 02. 16. 14:23
Előzmény: #2  matgab
#3
Én csak azt nem értem, hogy ha ilyen jól tudtad előre a tutit, akkor miért nem shortoltad végig az őszt? Ehhez képest tele vagy papírral 2-3-szoros bekerárakkal a jelenlegiekhez képest. Szeretsz bukni?
matgab 2009. 02. 16. 13:49
Előzmény: #1  portfolio
#2
előbb utóbb neki is kijön az a minusz 5%, amit én már tavaly októberben is mondtam...

Ők akkor még plusz 3%-ot hazudtak...

Azóta 6%-ot közeledet az álláspontunk, bár lehet, hogy nekem is növelnem kéne a minuszt...

Topik gazda

matgab
4 4 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek