Topiknyitó: Portfolio 2017. 01. 09. 14:25

Véget ért-e az alacsony bérek korszaka?  

Ugrás a cikkhez
A hazai reálbérek az EU-s országokat tekintve a legalacsonyabbak közé tartoznak, ám a kormányzati prognózisok szerint jelentős fordulat áll előttünk. A vágyak és realitások azonban éles kontrasztban állnak egymással, ugyanis Magyarország a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=242155
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mro 2017. 01. 12. 12:51
Előzmény: #169  Törölt felhasználó
#180
Nincs is ezzel semmi gond, igazad is van ebben. Nem is én kommunistázok. De hogy elkerüljük a célvonal mozgatásának problémáját, mindig vissza kell kanyarodnom az eredeti állításomhoz, mert nyilván a későbbi levelezésnek ez adja meg a kontextusát.

Azt állítottam, hogy a cikk hibás, mert kiragadva tárgyalja a GDP jelentős bővülését a válság előtti időszakban, ami valóban jelen volt, részben a pozitív külső környezet miatt is, részben meg mert folyamatosan adósodott el az ország is és a lakosság is, ami a GDP-be begyűrűzött.

Én nem kommunistázok, de ha valakik azt látják, az érveim lelövésre kerülnek a helyi törzsgárda által csak azért, mert épp nem az az aktuális mondanivalóm, hogy most fos van - ami lássuk be, jó vagy rossz okból itt népszerűbb téma lenne - , hanem megkérdőjelezem a Medgyessi-Gyurcsány időszak kapcsán azt a cikkfeltételezést, hogy az akkori GDP növekedés döntően termelékenységnövekedésre vezethető vissza és a kettős eladósodási folyamat elhanyagolható, akkor talán elfogultságra gyanakodnak és azt gondolják, véditek a szocikat és kommunistáznak.

Én - ebben a beszélgetésben - nem a fidesz védelmét vagy a szocik támadását tűztem ki az elején, hanem azt mondtam, szakmai hiba a GDP növekedést, nominálbérnövekedést a kettős eladósodás figyelembe vétele nélkül elemezni.

Továbbra is ezt a - szerintem tárgyszerű, semleges, és gazdasági, nem pedig politikai - álláspontot képviselem, hogy a cikk hiányos. Erre jönnek a pártvonal-harcosok és oda jutunk ki, hogy manyup, meg mennyit kell egy szegény gyorshajtónak szenvednie... miközben én konkrét szakmai pontokat teszek. Vagy szúrja egyesek szemét, hogy kritizálom a szocik alatti brutális eladósodást, melynek következtében megzuhantunk, míg pl. a lengyelek tovább növekedtek.
andare 2017. 01. 12. 12:44
Törölt hozzászólás
#179
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 12:40
Előzmény: #174  Törölt felhasználó
#178
boldogok a lelki szegények, mert övék a mennyek országa
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 12:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#177
nincs munkaerőhiány!

ennyi pénzért van munkaerőhiány

ahol fizetnek is, ott sorban állnak
andare 2017. 01. 12. 12:27
Törölt hozzászólás
#176
andare 2017. 01. 12. 12:09
Törölt hozzászólás
#175
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 11:49
Előzmény: #161  Törölt felhasználó
#174
"álságos azzal megmagyarázni a lopást, hogy de morzsákat szórnak a köznek is belőle " - mutass egy országot bárhol a világban, ahol ez nem így működik! az erdélyi akadémia pedig úgy szolgálja a közjót, hogyha Lőrinc nem nyúlt volna most (is) a zsebébe, akkor ott a magyar kisebbségnek soha semmi nem épülne (sőt ellenkezőleg, ami még van neki azt is megpróbálja tőle elvenni a román állam: az iskolákat, önkormányzatokat, kisebbségi jogokat is), sajnálom hogy ez neked magas..(és önmagáért beszél, rólad)!! de összefoglalnám akkor ezt a topikot: kialakult egy vita pny és mro között. sem pny, sem ti nem tudtátok (most sem) bebizonyítani, hogy az orbánkormány több kárt okozott volna 6 év alatt az országnak, mint Gyurcsány okozott 2002-10-ig, sőt, ellenkezőleg! GYF okozott jóval többet! azt sem cáfolta senki amit én írtam, hogy a magyar összköltségvetésnek kb. 2%-a kerülhet a kormányközeli nagyvállakozókhoz állami megrendelések formájában - megint csak nem fogsz tudni mutatni olyan országot sem Európában sem máshol, ahol az aktuális kormány nem az őhozzá közelálló(bb) hazai vállalkozókat preferálná az ilyen megbízásokban és hasonló arányban, hiszen bennük bízik meg jobban, rájuk akar támaszkodni és hosszú távon! vennék még erre egy hasonló külföldi példát. képzeld el, a francia autóvásárlók pl. tudnak arról, hogy ők otthon a saját gyártású francia autót drágábban tudják megvenni, mint külföldön! de mielőtt a magyar ellenzéki logikáddal erre korrupciót/szemétséget/csalást/botrányt kiáltanál akkor szólok: a mindenkori francia miniszterelnök neked erre azt válaszolná hogy "nem fiam, ez nem korrupció, - nem kapunk zsebbe semmit a gyártóktól azért hogy ezt megengedjük! - mert ezt úgy hívják nálunk, hogy patriotizmus! és képzeld el, hogy a franciák ennek ellenére meg is veszik itthon drágábban a saját autóinkat, mert nekik fontos az hogy a hazai gyártóink (és munkahelyeink) fennmaradjanak, a profitjuk pedig ne külföldre menjen, hanem forgassák vissza a hazai gyártásba, munkaerőbe, szponzorációba stb. - ja, és a ti Orbánotok ugyanígy gondolkodik? ha igen, akkor igaza van!" - tenné hozzá! de ti ezt nem értitek, mert nem akarjátok (mert elvakít az irígység és a gyűlölet). te gondold csak azt, hogy ezt a vitát pny nyerte, semmi gond! - illetve a te szempontodból mégis gond van: az, hogy kisebbségi véleményt képviselsz. hiszen ha megnézed a magyar közvéleménykutatásokat akkor azt látod, hogy továbbra is Orbán vezet (és már évek óta, és minden közvéleménykutatónál). sportnyelven szólva: nem tudod elismerni hogy azért vezet az ellenfél mert jobban, ügyesebben játszik - ezért folyik belőletek a végnélküli Orbán-anyázás ezeken a fórumokon. ja és hogy miért vezet: épp ma reggel hallottam a hírekben, hogy a családi adókedvezmények folyamatos bővítésével ez a kormány kb. 3600 millárdot hagy az itthon dolgozó magyar emberek zsebében. de ti továbbra is mantrázzátok papagájként magatoknak, hogy manyup,manyup,manyup!, - pedig a manyup pénz az ennél kevesebb volt! további jó mantrázást :o)
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 11:11
Előzmény: #163  mro
#173
Mellesleg a manyup ellopáson kívül a nagy csoda, hogy a GDP aranyos államadósság stagnált úgy jött létre, hogy a bürokratikus és működési költségek növekedtek, ellenben az oktatásra, egészégügyre, honvédelemre, meg más konkrét állami feladatokra egyre kevesebb jutott. Szóval hatékonyság növelés helyett romló hatékonxság és egyre kevésbé látja el a feladatait az állam.
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 11:07
Előzmény: #163  mro
#172
"Kormányablak, egyablakos ügyintézés, lerövidített ügyintézési határidők, mérséklődő illetékek bizonyos körben, csükkenő dokumentációs kötelezettség egy csomó eljárásnál, hosszú ideig lehetne sorolni az államháztartási reform (szerény, de ügyféloldalon számottevő) eredményét."

Jó, itt derült ki, hogy 100%, hogy fizetnek neked a kommentekért. Vagy az elmúlt 1-2 évben nem próbáltál semmilyen ügyet sem elintézni. Gyakorlatilag összeomlott az ügyintézés a legtöbb kormányablaknál, kurvaanyázó ügyfelek, egész napra lefagyó rendszerek, a legtöbb ügy csak időpont kéréssel minimum 1 hónappal későbbre, lehetetlen időpontokba, majd 2 óra sorbaállással, internetes időpont foglalás persze telítve, minden csak telefonon, kormányablakok elhelyezése tömegközlekedéssel megközelíthetetlen helyekrr, stb., stb. Előre szólok, hogy ha valamid le fog járni, minimum 3 hónapppal előtte kezdj el foglalkozni vele. mert különben pórul jársz.
sanka 2017. 01. 12. 11:05
Előzmény: #169  Törölt felhasználó
#171
Jól osszefoglaltad, helyettem is:))
sanka 2017. 01. 12. 11:03
Előzmény: #167  mro
#170
Már volt ennyit körmölnöd, a fidesz akkor is egy utolsó mocsok banda, a kormány tagoknak börtönben lenne a helyük!
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 11:02
Előzmény: #167  mro
#169
szerintem te túlságosan beleragadtál ezekbe a pártszimpátia dolgokba. ami most történik az nem azért fos, mert fidesz, hanem mert fos, és éppenséggel igen, fidesz, de ez egy másodlagos attribútum. a lényeg az, hogy fos. a fideszsége érdektelen, azzal foglalkozzon az, akinek ez a küldetése. levezetésedben tetten érem a szokásos gondolatot, hogy aki szerint fos a mostani kormány munkája, az valamiféle baloldali szimpatizáns. az ilyenekből gondolom, hogy van itt kérem egy leveendő szemellenző. szerintem pl. fostalicska ami van, meg ekkora elkúrás még nem volt a világon, de közben nem szimpatizálok semmiféle baloldallal, azt se tudom, mostanában hányan vannak meg mit mondanak mert leszarom. érdemes lenne elengedni ezt az aki kritizál az valamiféle balosbérenc című elgondolást
Oszo 2017. 01. 12. 10:58
Előzmény: #167  mro
#168
Mindegy, honnan és miért került elő a manyup, te egy arról folyó vitába szóltál bele, és -már megbocsáss, de - hülyeséget, én arra reagáltam. Ha azt mondom, hogy a manyup beszántás az egyetlen hibája (bűne) ennek a kormánynak akkor megnyugszik az a fideszes lelked? (Persze nem mondom)
mro 2017. 01. 12. 10:40
#167
Oszo, látom megint előkerült a manyup kártya, ismét a semmiből... amúgy igen, a Fidesz alatt csökkent a parlament létszáma is. Ettől persze szarfos minden, de inkább most intéznék ügyet - egyre inkább elektronikus felületen - mint mondjuk 10 éve, amikor szintén már megvoltak a jelenlegi technikai lehetőségek.

_pny, a visszajelzésekből látom, itt rendre többségben vannak azok, akik jó vagy akármilyen okból jobban utálják a Fideszt, annyira, hogy inkább tagadják az ország legszerényebb részsikereit is, csak mert kontrasztot jelent a korábbi érával. Vagy lehet, ez a híresen pesszimista magyar szellem, a rossz hír és a csoportos fanyalgás mindig népszerű errefelé. Pl. amikor konkrétumokkal mutattam rá, mit tudnál még tanulni, az visszhangtalan maradt, de ha te felsorolsz pár anekdotális elemet, kapod a szerény számú, de mégiscsak pozitív visszajelzést.

Visszatérve korábbi kérdésedre, na szerintem ezért vannak itt, akik kommunistáznak. Nyilván nem azt értik ezalatt, hogy Lenint olvas valaki elalvás előtt, hanem hogy annak minden melléfogása és inkompetenciája ellenére szimpatizál az MSzP-vel, visszasírja a Medgyessi-Gyurcsány időszakot, de legalábbis a priori, adatok és modellek ismerete hiányában (pl. te is bizonyítottad közgazdasági laikusságodat) egyértelműen preferálja az egyébként csak nevében baloldalt.

Az e fórumot olvasók véleménye nyilván megoszlik, és semmi ok nincs arra, hogy kik legyenek a többségben, akiknek minden rossz ami most van, vagy akik azonosulnak valamennyire a jelentős többséggel újraválasztott kormánnyal, vagy pedig szeretnének megmaradni a szakmai alapú vitánál.

Az írásaitokból, pl. a tiedből azt látom, hogy az adatok szem előtt tartása, a szakértelem és hiányzik, de ami még rosszabb, hiányzik az az önkontroll, áttételes gondolat, hogy elképzeld, az ösztöneid akár tévedhetnek is. Ezért fogalmazol a buták magabiztosságával olyasmiről, ami nem a te asztalod.

Így azt látva, hogy tartalmi vita itt nincs, csak párt-partvonalról egymás lövése, ahol itt egyik oldal kisebbségben van, természetes megállapítanom, hogy az egyik oldal fidesz seggnyalózik, a másik oldal meg kommunistázik. Tán mindkét oldal tehetetlenségből, mert érdemi vita nincs.

Így azzal nem tudtok mit kezdeni, ha valaki bejön a képbe és szakmailag szól hozzá egy cikkhez, mely hiányos, hiszen nem említi a GDP, munkabér, produktivitás alakulásának összefüggését az eladósodás folyamatával, és pl. te ezt elkezded vitatni. Ha valamely irányban lényegi tévedésben vagy, akkor talán másnap elolvasod a linket, vagy nem reagálsz, ha pedig nem adatokkal, hanem véleményekkel érvelsz, akkor kihozod a magad igazát, amivel persze lelkesen egyetértenek akik hozzád hasonlóan gondolkoznak és akiket gyakran címkéznek a Gyurcsányista stb. jelzőkkel.

A cikk hiányos volt, ennek cáfolására jött kommentek vakvágányra futottak, remélem, tanultál valamennyit egyrészt a fenti mutatók kapcsolatáról, másrészt az államadósság mutatói összehasonlíthatóságának nehézségeiről, igazi szakmai fórumon néha azért elsül egy kösz, de látom itt a két frontvonal közt inkább az adatok és elemzési módszerek iránt érdeklődő jöttment nem szívesen látott vendég.

Ezt nemcsak neked írom, hanem akik anonim módon pontozgattak lefelé, ha nem mellékeltem linket, és akik nem pontozgattak felfelé, és nem korrigáltak, ha érkeztek a hivatkozások és részletek.

Ezt úgy nevezik, baloldali echo chamber, filter bubble stb., folytassátok egymás buzdítását, jó kis szubkultúra, de hogy nem gazdasági fórum, az biztos.
Oszo 2017. 01. 12. 07:16
Előzmény: #163  mro
#166
Értem, tehát a kormány szarul kormányoz, akkor szüntessük meg a... a.... mondjuk a magánnyugdíjpénztárakat.
Isteni szerencse, hogy nem mondjuk az országgyűlést szüntették meg. Az is jó sokba van pedig!
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 01:54
Előzmény: #164  Törölt felhasználó
#165
Egyet ki is hagytam: Baracska értesíti a kerületi rendőrséget, mert megfenyegetnek azzal, hogy ha nem mész a kedves invitálásra magadtól, akkor bizony x fuvardíjért előállítanak.

Ilyen ultrabrutál bürokrácia mellett még az átlagember számára nem is kevés bírságokon szerintem konkrétan buknak is... Hát ilyen okos rendszer épült ki. Kettős intézményrendszer, dupla alkalmazott, óriási bürokratikus túlburjánzás.

A karcsú állam jegyében pedig érdemes utánajárnod, hogy mennyivel hízott csak a kormány...
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 01:43
Előzmény: #163  mro
#164
Ez jó elfogultra sikeredett...

Oszo írt egy állítást, ami de facto igaz, erre válaszul leírtál egy klasszikus Fidesz bullshitet, ami ha 100%-ig igaz lenne se cáfolja, amit Oszo írt.

"Az lehet, hogy az MSzP nyomta bele a pénzt az államapparátusba, de érdekes módon minden érdemi előrelépés az állami bürokráciában az új kormányzat nevéhez kötődik."

Előrelépés? Az neked előrelépés, hogy az eddig is durva állami közigazgatás gyakorlatilag megkettőződött? Kormányhovatalok, kormányablakok - hurrá. De akkor minek az önkormányzat, okmányiroda? Egészen elképesztő méretű állami vízfej lett.

Egy hétköznapi példa: gyorshajtás.
- Bemér a kitett kütyű.
- Rendőrségi bünti jön Szombathelyről. Bp-i vagyok, Debrecenben történt az esemény... (NAV ugyanez: Budapestiként egy balatoni telekügy illetékvitája miatt Gödöllővel levelezem). What the fck?
- Nem fizetsz.
- Levél a kerületi kormányhivataltól, hogy kivonják a forgalomból a kocsid.
- Levél az önkormányzattól, hogy ha nem fizetsz, adók módjára behajtják ezt a tartozást.
- Néha (ez is érdekes, hogy nem egyforma minden ugyanolyan ügy): levél a bíróságtól, hogy Baracskára a böribe kell befáradnom néhány nap vendéglátásra, mert a pénzbünti sittre alakult át.
- Innentől senki nem tudja már ki követel és hova kell fizetni. De már érdeklődni se tudsz az ügyedről, mett mindegyik helyen saját ügyiratszám van és egyik se lát rá a másikéra, hogy ott mi van és milyen fázisban. Az önkormányzat is követel, a soha utol nem érhető Szombathelyi szabálysértési központ is, a kormányhivatal forgalomból kivon, Baracska meg már bekészítette a ruhát és az ágyat...
- Befizeted.
- Az előbb felsorolt 3, bírósággal 4, az eredeti büntetéssel és a köztes hatóságokkal (helyi rendőrség, helyi önkormányzat, gépkocsi nyilvántartás, stb.) 5-7 (!) intézmény/hatóság nem vagy alig kommunikál egymással... Neked kell elfaxolni az egyik határozatát a másiknak...

A kormányhivatal tudod mire volt jó? Felháborodás nélkül lehet az önkormányzati rendszert leépíteni + saját emberekkel teletömni a teljes államigazgatást.
mro 2017. 01. 12. 01:11
Előzmény: #158  Oszo
#163
: államaparátusra, oktatásra vagy éppen az egészségügyre fordított pénz csinált adósságot -az megállapíthatatlan.

Ez nagyon jó :-)

Egész konkrétan, a szocik alatt az egyetemek és a kórházak legnagyobb része súlyosan eladósodott, miközben színvonala a szokásos formát hozta, az egészségügyben kirívóan alacsony szintet, az orvosok, ápolók a mostani szintekhez képest is sokkal kevesebbet kerestek, és legutoljára hagyom az államapparátust:

Az lehet, hogy az MSzP nyomta bele a pénzt az államapparátusba, de érdekes módon minden érdemi előrelépés az állami bürokráciában az új kormányzat nevéhez kötődik. Kormányablak, egyablakos ügyintézés, lerövidített ügyintézési határidők, mérséklődő illetékek bizonyos körben, csükkenő dokumentációs kötelezettség egy csomó eljárásnál, hosszú ideig lehetne sorolni az államháztartási reform (szerény, de ügyféloldalon számottevő) eredményét. Ehhez képest a szocik alatt mi történt? Ja megmondom. Sok kis pénztári befizető cég, pl. szoftver, tanácsadás stb. területen szivattyúzta ki közbesz értékhatár alatti, jórészt fals vagy értékaránytalan tételekkel a pénzt, szerződéses mellékkötelmek pl. kötbér kikötése nélküli szerződésekkel, melyek még a szellemi tulajdonjogokat is a vállalkozónál hagyták. Töménytelen néhány tízmilliós tétel ment ki.

Ugyanakkor Orbánéknak igencsak rá kéne kapcsolnia a közszféra létszámcsökkentésére, mert baromi magas az egy lakosra jutó bürokraták száma. Most munkaerő-hiány van, lenne jelentős felszívás. De szerintem nem lépik meg a választásokig...
Törölt felhasználó 2017. 01. 11. 18:45
Előzmény: #161  Törölt felhasználó
#162
Ráadásul a morzsákat sem emberbaráti szeretetből szórják, hanem a hatalomban maradásért.
Törölt felhasználó 2017. 01. 11. 18:43
Előzmény: #159  Törölt felhasználó
#161
enyhén szólva álságos azzal megmagyarázni a lopást, hogy de morzsákat szórnak a köznek is belőle

a lopás az lopás

erdélyi akadémia, hát baszki, ez a magyarországi közjót hogyan szolgálja?
hogyan szolgál bármilyen közjót?
lőrinc semmit sem ad amúgy

tudod mi lenne a közjó?

ha az összes EU pénz arra jutna, amire szánták

erről van most szó?

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek