Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
diki
diki 2014. 10. 15. 12:47
Előzmény: #399  zintan
#401
Húha. Először azt hittem vicc, de csak nem az. Nem, nem állíthatod szembe.
philosopher
philosopher 2014. 10. 15. 12:49
Előzmény: #401  diki
#402
Miért? Én is őgy tudtam, hogy 3 évig lehet szembeállítani a befizetett adókat és elhatárolt veszteségeket? Vagy csak az előző három évi veszteséget lehetne szembeállítani aktuális nyereséggel?
diki
diki 2014. 10. 15. 12:51
Előzmény: #400  CMOTDilbert
#403
Bocs, lehet neked lesz igazad :)
werkaz 2014. 10. 15. 12:52
Előzmény: #401  diki
#404
Húha, már miért ne állíthatná szembe. Úgy hívják az intézményt hogy adókiegyenlítés, és három adóéven belül alkalmazható
Törölt felhasználó 2014. 10. 15. 12:52
Előzmény: #399  zintan
#405
Igen
diki
diki 2014. 10. 15. 12:55
Előzmény: #404  werkaz
#406
Jól van, már elnézést kértem. link
zintan
zintan 2014. 10. 15. 16:14
Előzmény: #400  CMOTDilbert
#407
Köszönöm mindenkinek a válaszát:)
stock33
stock33 2014. 10. 15. 18:00
Előzmény: #399  zintan
#408
megteheted
de rettenetesen figyelj oda, hogy jól legyen minden dokumentálva, mert ekkora összegnél kiutalás előtti SZJA vizsgálatot kezdeményezhet a NAV
a tömeggel együtt ad be majd az adóbevallásodat, azaz május 20-án küld csak be, akkor rengeteg dolguk van, míg ha februárban adod be, akkor közted meg Kovács Gizike közül kell válasszanak, hogy kit hívjanak be

nem vicc!!! van az ismeretségi körömben olyan, akit e miatt behívtak, de minden rendben volt, nem vacakoltak sokat vele, végignézték az összes, az adóbevallást alátámasztó iratot, többek között a tőzsdei tranzakciók listáját, összegzését, elszámolását, végigszámolták, megállapították, hogy 2 Ft eltérés van az adózó kárára, így pár hétre rá lezárták a vizsgálatot

a vizsgálatot kifejezetten a visszaigénylés miatt kezdeményezték
zintan
zintan 2014. 10. 15. 22:44
Előzmény: #408  stock33
#409
Köszi a jó tanácsot.
Gondoltam rá én is, hogy benne van a pakliba, hogy behívnak egy ellenőrzésre.
De úgy tudom, hogy a hatóság is megkapja a br. cégtől az adózással kapcsolatos adatokat. Tehát nélkülem is tudják kontrollálni a dolgokat, ha akarják.
kardkovacsi 2014. 10. 15. 23:12
Előzmény: #408  stock33
#410
Szerintem mindegy mikor adja be. Ha visszafelé megy a pénz az apehtől akkor szinte mindig behívnak. Ez talán kötelező is lett náluk a rengeteg áfa visszaigénylés után ami a 90-es években volt.
Még egyetemista voltam a 2000-es évek elején amikor már dolgoztam is. Anno volt valami törvény, hogy a szellemi munka után volt százezer adókedvezmény. Ahányszor igénybe vettem annyiszor hívtak be (meg összes kollégámat).
diki
diki 2014. 10. 16. 07:16
Előzmény: #410  kardkovacsi
#411
Minket minden negyedéves áfa bevallás után ellenőriznek. A fordított adózás miatt rendszeres visszaigénylők vagyunk, úgyhogy mintha már haza járnánk. Mindenki a saját döntése szerint, de mi elsőkörben a visszaigénylőknek szoktuk elkészíteni a bevallást, mert a 30 napos utalást az utolsó percig betartották eddig.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:42
Előzmény: #409  zintan
#412
nem, az adóhatóság csak azt kapja meg, hogy neked tőzsdei forgalmad volt, azt senki se tudja, hogy te hogy párosítottad össze a nyitott és zárt pozícióidat, csak te tudhatod ezt
az adóhatóság eleve csak a zárt pozícióidról értesül, ők csak azt tudják, hogy tőzsdéztél, de azt már nem, hogy annak mi lett az eredménye (pl. lehet, hogy mínuszban vagy, de ezt a mínuszt nem kötelező az adóbevallásban is szerepeltetni, így alapból se gyanús nekik, ha ugyan megkapják a szolgáltatótól az infót arról, hogy tőzsdéztél, de ez az adóbevallásban ennek nyoma nem szerepel)

a tőzsdei pozíciókat a városi legendával szemben hivatalosan a saját nyilvántartásod alapján kell elszámold, neked kell a nyitásokat és zárásokat összepárosítanod. a brókercég is adhat neked egy ilyen "javaslatot", ők hogy tették ezt meg (nem kötelező ilyet adniuk, de tudtommal legtöbb megteszi, nem csak a nyitási és zárási adatokat adják oda neked), de ez rád nézve nem kötelező érvényű! azaz úgy variálod a nyitásokat/zárásokat, ahogy akarod, amit a broki cég adott, az csak egy javaslat. az se érdekes, ha a brokicégnél FIFO/LOFO/stb. rendszerben kereskedsz, utálag, az adóbevallásig úgy variálod át, ahogy csak akarod.

azaz összegezve: az adóhatóság nem tudja azt, hogy volt-e nyereséged, mennyi volt az, mivel a nyilvántartást nem a brokicég vezeti, hanem te vagy azt köteles vezetni.

szja tv. 67/A. §
(5) A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások), illetőleg saját nyilvántartása alapján - az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve - állapítja meg, az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.

azaz a brokicég csak teljesítésigazolást kell adjon (mikor milyen pozíciókat vettél fel), az ez alapján vezetett SAJÁT NYILVÁNTARTÁSOD az adóbevallás alapja. a brokicég "javaslata", hogy ők így párosították össze, csak egy javaslat, amit persze elfogadhatsz, de rád nézve az nem kötelező érvényű, átvariálhatod.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:46
Előzmény: #410  kardkovacsi
#413
nem, nem hívják be, engem, mint magánszemélyt eddig egyszer hívtak csak be, pedig minden évben túlfizetem az adót (ingatlan bérbeadás, a tételes elszámolást csak az adóbevalláskor készítem el, addig meg jól túlfizetem/túlvonják, így az adóbevallásban kérem vissza a különbözetet ---- de ez olyan, amit a NAV is lát a havi bevallásokból, így összefutnak náluk a számok, nem is hívnak be)

az ÁFA visszaigénylést nem kell bemutatnod, exportcéget vezetek. negyedéves alapon tudom az ÁFA-t visszakérni, első években évi két alkalommal ellenőriztek, de mivel sose találtak semmit, ezért 5-10 év után már évi 1 alkalomra vették ezt vissza.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:50
Előzmény: #410  kardkovacsi
#414
ja, és nem, nem mindegy mikor adja be. ugyanis a NAV-nak van egy vizsgálati előírása, amit teljesítenek is, és ez darabszámban maximálva van. azaz nem mindegy, hogy a februárban beadott 3000 adóbevallásból kell 200-at ellenőrizni, vagy a májusban beadott 3,2 millióból 15000-et.

a kiválasztást a kockázatelemző szoftverük végzi, és hidd el, májusban annyian adnak be hülyeséget, hogy még ősszel is csak azokat hivogatják be, akiknél egyértelműen nem stimmelnek a számok, nincsenek összhangban a kifizetők által havi rendszerességgel beadott bevallásokkal.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 08:55
Előzmény: #413  stock33
#415
a tételes nyilvántartást persze nem látják, csak azt, hogy full-osan, a bérleti díj 90%-a után volt adó fizetve, ez a maximum, ami fizethető, ezzel szemben nekem kisebb az adóalap
ez eddig egyszer se volt vizsgálati alap, de még csak nem is hallottam, hogy e miatt indítottak volna vizsgálatot
stock33
stock33 2014. 10. 16. 09:06
Előzmény: #409  zintan
#416
az értékpapír nyilvántartás szabályai:

szja tv.
5. számú melléklet
II. Részletező nyilvántartások
5.) Értékpapírok, értékpapírra vonatkozó jogok nyilvántartása

ott van leírva részletesen. ehhez hasonlót ad a brokicéged is, ha összepárosítja az adás-vételeidet. de a brokicégé csak javaslat!!! a véglegeset (ami lehet a brokicég javaslata, ha e szerint döntesz, de át is variálhatod azt) neked kell elkészítened (ha elfogadod a brokicég javaslatát, akkor elég azt megőrizned, nem kell saját magad is elkészítsd/átmásold)
stock33
stock33 2014. 10. 16. 09:07
Előzmény: #416  stock33
#417
ja és az szja tv: link
CMOTDilbert 2014. 10. 16. 14:53
Előzmény: #416  stock33
#418
"b) Az értékpapírok nyilvántartása a következő adatokat tartalmazza:
- az értékpapírkód;
- az értékpapír megnevezése (így különösen befektetési jegy és más kollektív befektetési értékpapír, kötvény, részvény, üzletrész, vagyoni betét);
- az értékpapír típusa (bemutatóra vagy névre szóló);
- az értékpapír fajtája (így különösen ideiglenes részvény, törzsrészvény, osztalékelsőbbséget biztosító részvény, dolgozói részvény, dolgozói üzletrész, kamatozó részvény, átváltoztatható kötvény, jegyzési jogot biztosító kötvény);
- a kibocsátó neve (cégneve, elnevezése), székhelye;
- a kibocsátás időpontja;
- az értékpapír névértéke;" ...

És van, aki ezt így vezeti? :)
Ez azért vicces, mert a brokicégek igazolása finoman szólva kevés ehhez. A kért (részben felesleges) adatok nagy része nem szerepel rajtuk, a magyar nyelvnek csak helyenként felelnek meg. Befektetési jegynél pl. lehet találgatni, hogy vontak-e kamatadót, vagy etp-i ügylet tárgya-e, stb.
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:33
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#419
nyugi, ez egy általános előírás
érvényes a kukutyin kft által kibocsájtott kötvényekre is
a tőzsdén jegyzett értékpapírok összes adata elérhető, és a NAV se köt belem minden apró dologba
az ingatlan bérbeadás kapcsán én is részletes, az előírásoknak megfelelő nyilvántartást vezetek a költségekről, és a NAV előadó (egy alkalommal lecsaptam egy ilyenre) is megrökönyödött, amikor egy alkalommal biztos ami biztos elé téve megkérdeztem, hogy ez így elégséges-e :)

egyébként van, aki komolyan veszi az előírásokat, nem csak a NAV, volt, hogy nem tudtam részt venni egy közgyűlésen (nem engedtek be a közgyűlésre), mert a cég jogásza ellenőrizve a letéti igazolásomat észrevételezte, hogy ez nem szerepelt így rajta: "értékpapír típusa: törzsrészvény"...
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:35
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#420
"Ez azért vicces, mert a brokicégek igazolása finoman szólva kevés ehhez"

természetesen a letéti igazolást a brókercég állította ki. a brókercégek se ismerik a törvényt... ez van...
stock33
stock33 2014. 10. 16. 17:50
Előzmény: #418  CMOTDilbert
#421
megnézetem a legutóbbi borki igazolást, amin szerepel az ISIN kód.
ez az összes, általad bemásolt adatot megadja. azaz elvileg nem követett el nagy hibát a brokicég.

az általad bemásolt adatok ilyen részletes vezetése elsősorban akkor érdekes, ha nem egy szabályozott piaci termékről van szó (hanem pl. a kukutyin kft váltójáról), a szabályozott piaci termék összes adata az ISIN kód alapján egyértelműen meghatározható
diki
diki 2015. 02. 28. 08:30
Előzmény: #421  stock33
#422
x
lifetrai 2015. 02. 28. 11:43
#423
Kérdésem lenne, hogy ha a 2014-es adóévben árfolyamnyereséget értem el, akkor azt csökkenthetem-e a 2013-as, 2012-es években realizált árfolyamveszteséggel?
A 2013-as évről szóló bevallásomban találtam egy árfolyamveszteség számot, amit szerintem ott nem tudtam beszámítani.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 11:46
Előzmény: #422  diki
#424
Ne offoljuk szét a BLUE topikot.

Amúgy ha nem lehetne visszaigényelni, akkor miért van az a lehetőség az adóbevallás adókiegyenlítés részénél, hogy feltüntetheted az előző éveid nyereségének vagy veszteségednek az adóját?
Akkor a nyereséged adóját felesleges beírni. Minek, ha nem igényelheted vissza.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 11:50
Előzmény: #423  lifetrai
#425
Igen.
Ha föltüntetted a 2012-es és 2013-as bevallásod adókiegyenlítés rovatában a veszteségeid adóját akkor most leírhatod az adódból.
Törölt felhasználó 2015. 02. 28. 17:17
Előzmény: #424  pioca
#426
Igazatok van. Átnéztem a jogszabályt és az tényleg megengedi, hogy egy veszteséges évben kiegyenlíts előző nyereséget tehát visszaigényeljünk.
Bocs..mindenkitől
Tibi0002 2015. 02. 28. 17:28
Előzmény: #425  pioca
#427
Elképzelni sem tudom, hogy olyan stratégiát kövessek, aminek év végi eredménye az, hogy egy fillért sem kerestem, de még buktam is rajta.
dovan 2015. 02. 28. 20:38
Előzmény: #427  Tibi0002
#428
Parasztshort vezethet ilyen eredményre. Egy rakás realizált bukóval és egy rakás nem realizárt nyerővel.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 20:42
Előzmény: #427  Tibi0002
#429
Egy kicsit vegyél már vissza mert nem ilyennek ismertelek meg.
Nem lehet mindenki ász.
Nem mindenki született zseninek.
Te maradj meg annak a Tibinek akit megismertünk és megosztotta velünk a tapasztalatait és segített pár dologban.
pioca
pioca 2015. 02. 28. 20:46
Előzmény: #426  Törölt felhasználó
#430
Gond egy szál sem.
Azért van a fórum, hogy megvitassuk és segítsük egymást.
Sokat lehet itt egymástól tanulni.
Én is sok jó dolgot szedtem össze itt a fórumon.
Az lenne a jó ha nem kellene az adókiegyenlítéssel foglalkozni, mert mindenki nyereséges lenne.
Phylaxa 2015. 02. 28. 22:23
Előzmény: #423  lifetrai
#431
Igen, csökkentheted.
lukskypoker
lukskypoker 2015. 02. 28. 22:49
Előzmény: #427  Tibi0002
#432
Tibi te tréder lettél:-))
Belenéztem a blogodba és meglepve olvasom, hogy néhány százalék up-ra beleadsz ilyen-olyan indokkal. Nem lesz ennek jó vége...
trochosa 2015. 03. 01. 06:02
Előzmény: #427  Tibi0002
#433
Természetesen nincs olyan követendő stratégia, aminek a veszteségek halmozása lenne a célja. Veszteség viszont van, és nem mindenki szeretné kiülni, még akkor sem, ha a mögöttes érték látszólag nem változik. Ha 2-5-10 évet kell várnom arra, hogy újra észhez térjen egy papír, akkor közben elég nehéz lesz elérnem az általad említett évi 15% hozamot 40 éven keresztül (sic!) a tőkémmel. A Btel pl. 0,193 P/BV értékkel fut, mégis úgy döntöttem - még időben -, hogy nem ülöm ki. De ízlés dolga :)
Az adózás szempontjából azt gondolom előnyösnek, ha a nyereséget a nyitott pozíciókban tartom. Pl. ha csak egy részét adom el a csomagnak, akkor legmagasabb értéken vásárolt részt dobom (HIFO). Persze ha nyereségem van, előbb-utóbb adózni kell, de nem mindegy, mikor.
dovan 2015. 03. 01. 09:15
Előzmény: #432  lukskypoker
#434
Még az is kiderülhet a végén, hogy Tibi egész nap synergonnal és btellel déjtrédel!
lukskypoker
lukskypoker 2015. 03. 01. 10:03
Előzmény: #433  trochosa
#435
"Persze ha nyereségem van, előbb-utóbb adózni kell, de nem mindegy, mikor."

TBSZ van?

Ha van, akkor adó nincs!:-)

lukskypoker
lukskypoker 2015. 03. 01. 10:05
Előzmény: #434  dovan
#436
kopejka és evazeller "álnév" alatt
:-))

(vitz volt!!)
lifetrai 2015. 03. 02. 10:45
Előzmény: #426  Törölt felhasználó
#437
Köszönöm szépen a hasznos hozzászólásokat és a segítségeteket!:-)
Egyébként van az úgy, hogy egy pozit lezárunk az egyik évben nyerőben, egy másikban meg realizálunk veszteséget, vagy fordítva, ettől még lehet összességében nyereségünk...
fxboy
fxboy 2015. 03. 02. 14:00
Előzmény: #421  stock33
#438

Szia stock33 !

Az Osztalék EHO totyikban kérdés van részedre.

kösz

Törölt felhasználó 2015. 03. 03. 07:59
Előzmény: #438  fxboy
#439
Sziasztok! Lassan aktuális a téma, azaz az adóbevallás. Én azt szeretném kérdezni, hogy mi a helyzet az olyan mt4 bróker cégekkel amik pl Új-Zélandon, vagy Belize-ben vannak bejegyezve, azaz nem jelentenek a nav felé. Ez lenne a nem ellenőrzött tőkepiaci ügylet külföldről származó árfolyamnyereség? Az ilyen, innen származott nyereséget, az adóbevalláson melyik oldalon, melyik sorba kell beírni? Illetve így akkor van Eho is (6%) ? Köszönöm!
fxboy
fxboy 2015. 03. 03. 17:42
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#440


1995. CXVII. tv. 67/A. §

link

Törölt felhasználó 2015. 03. 03. 23:01
Előzmény: #440  fxboy
#441
Köszi, de ezt már olvastam, s ez a 67/A amúgy is az "Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem" -ről szól, ami persze világos is, de nekem a "nem ellenőrzött tőkepiaci ügylet kellene".. Hiszen az Új-Zélandi és a Belizei forex mt4 brokerek nem fognak adatot cserélni az adóhatósággal, ezért is nem ellenőrzött a neve.., tehát ennél mi a helyzet? Mennyi az eho, s melyik sorba kell írni? Illetve szembe lehet-e állítani az ellenőrzött ( pl Bét) kötött ügyletekkel, a nem ellenőrzöttet?
Törölt felhasználó 2015. 03. 03. 23:16
Előzmény: #441  Törölt felhasználó
#442
Elméletileg megvan, akit érint: Tehát ha az adótt mt4 brokicég nem jelent a nav felé, és nincs a felsorolt országok listájában, azaz a nem ellenőrzött tőkepiacihoz tartozik, akkor ez van: "Amennyiben a fentiek közül egy sem teljesül, további 27%-os EHO-t is meg kell fizetni a nyereség után, az egész ügylet az összevont adóalap részét képezi és egyéb jövedelemnek minősül."
Janku 2015. 03. 04. 04:30
Előzmény: #442  Törölt felhasználó
#443
A magyar brókercégek jelentenek a nav fele?

Azt tudom, hogy az osztalék le van jelentve , de mivel ott levonják az adót , csalni nem lehet vele. Kérdés a tobbi ügylet .
Törölt felhasználó 2015. 03. 05. 05:00
Előzmény: #443  Janku
#444
A magyar brókercégek persze hogy jelentenek. Ez stimm. De van több kérdésem is amit még mindig nem értek, a bet.hu ezt írja a nem ellenőrzöttről:

"Árfolyamnyereség-adó (nem ellenőrzött tőkepiaci ügyleten elért jövedelem adózása)

Azon értékpapír ügyletek esetében, amelyek nem minősülnek ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek, a 16%-os adókulcs mellett 14% EHO is fizetendő (ennek hozzájárulás-fizetési felső határa adott évben legfeljebb 450 000 Ft)."

A kérdés, ezt így melyik oldalon melyik sorba kell írni amit ez a bet ír?

Ez így jobban hangzik, jobb mint a 16% +27% eho mint egyéb jövedelem(14. sor) amit meg egy másik oldalon olvastam.

NoiruaI 2015. 03. 10. 09:51
Törölt hozzászólás
#445
Janku 2015. 03. 10. 10:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#446
Max kesobb megfizettetnek veled egy evi kamatot, erdemes kikalkulalni, hogy mi a jobb , befzetni most vagy inkabb kifizetni majd a buntetest ha egyaltalan valaha ellenoriznek!

Nekem is volt hasonlo par eve , be se vallottam ,kb 2 ev es elevul, ha ellenorizni akarnak megmondom nekik letitkositottam 50 evre :)
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 10:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#447
Ezt azért egy könyvelővel érdemes átbeszélned aki ért SZJA-hoz.

Elvileg 3 éved van a bevalláshoz pont amiatt, hogy egymás ellen tudd állítani a nyereség/veszteséged.
NoiruaI 2015. 03. 10. 10:08
Törölt hozzászólás
#448
NoiruaI 2015. 03. 10. 10:10
Törölt hozzászólás
#449
Janku 2015. 03. 10. 10:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#450
Igazad van , nekem nem nagy osszegrol van szo , a birsag se lenne veszes ha valaha ellenoriznek is.

Kivancsi vagyok azert mire jutsz a vegen , majd oszd meg legyszives!
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 10:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#451
Korrigálás:

Mondjuk a magyar rendszert ismerve valószínű 3 éved van a VESZTESÉG szembe állításra!
Tehát nyereséget be kell vallani,leadózni de pl 2012-es veszteséget még a 2014-es bevallásban szembe tudod állítani a 2014-es veszteségeddel.

(Tudom, hogy nálad nem ez a helyzet, de szerintem így lesz ez)
Sumerolog 2015. 03. 10. 10:19
#452

Jár-e valaki hasonló cipőben?

2014-ben kaptam osztalékot az USA-ból. 15 % adót levontak dollárban, 1 % adót levontak forintban. EHO-t nem vontak.

Kettős adóztatás elkerüléséről szóló törvény van Mo. és az USA között 2010 óta, de még nem ratifikálták egy ökör amerikai szenátor miatt. Ezért egy 1979-es kettős adóztatásról szóló tv. van érvényben. Tehát létezik a tv., de ebben a régiben olyan megfogalamazások vannak, amelyek már nem "használatosak" manapság.

Valamint eszerint mindegy mennyi adót vontak le az USA-ban, 5 %-ot kell fizetni itthon is forintban.

Szumma: Mit valljak be? Fizessek-e 5 % "külön" adót? Fizessek-e 14 % EHO-t?




Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 10:24
Előzmény: #452  Sumerolog
#453
Ezt az 5%-ot honnan vetted?

14% EHOT kell fizetned USA papír után fizetett osztalékért.

SZJA-at már befizetted 15%+1% = 16% (bank/broker levonta mikor kiutalta neked)

Ugye mivel nem európai piacon van jegyezve a részvény ezért osztalék után 14% EHO-t kell fizetned. EHO-nál van egy 450e Ft-os plafon egy évben max annyi EHO-t kell fizetned, többet nem.
Sumerolog 2015. 03. 10. 10:54
Előzmény: #453  Törölt felhasználó
#454
Köszönöm.

Az EHO-t értem.

Az 5 % onnan jön, hogy most van kettős adóztatást kizáró törvény érvényesíthetően (2010 illetve 1979) vagy nincs.

Mert ha nincs - érvénysíthetően -, akkor a törvény szerint bármennyit vontak le az USA-ban, akkor is kell 5 %-ot fizetni.
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 11:02
Előzmény: #454  Sumerolog
#455
Mindig az aktuális különbözetet kell megfizetni pluszban SZJA-ban. Tehát 1%, de ezt már befizette a bank/broker cég.

Mo-i bank/broki mindig levonja az SZJa-t USA-as osztalékból(többiből is), majd küld év végén egy kimutatást és ott az USA-s osztalékokat látni fogod. Ez európai részvény osztalékokat nem, mert abból is levonták az SZJA-t de azzal már nincs több dolgod, míg az USA-snál lehet EHO(14%) kötelezettséged, ha nem érted el még a 450e plafont.

SZJA-val nem kell foglalkoznod osztaléknál!
NoiruaI 2015. 03. 10. 11:46
Törölt hozzászólás
#456
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 11:52
Előzmény: törölt hozzászólás
#457
Igen, rosszul emlékeztem. Nyerőt mindig be kell vallani adott évben míg buktát át tudod hozni és ott van egy 3 év korlát!
totoro
totoro 2015. 03. 10. 11:59
Előzmény: #457  Törölt felhasználó
#458
Már miért ne lehetne szembeállítani? Ha tavaly veszteséges voltál, de az azt megelőző években nyereséges, simán szembeállíthatod és levonhatod a mostani bukód azokból, így a bukód adórészét visszakapod.
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 12:09
Előzmény: #458  totoro
#459
Nem biztos, hogy jól értelmezem de ezt mondod, hogy:

pl:

2012 és 2013 nyereséges voltam, adót befizettem most 2014 veszteség és ezt állítom szembe a már befizetett 2013&2013 nyereségemmel és visszaigénylek?

Szerintem így nem lehet, de ki tudja:)
totoro
totoro 2015. 03. 10. 15:04
Előzmény: #459  Törölt felhasználó
#460
Dehogynem.

"
Az adott adóévben ellenőrzött tőkepiaci ügyleteken realizált összes nyereség/veszteség szembeállítható az előző 2 évben elszenvedett veszteségekkel/nyereségekkel, ha azokat a veszteségeket/nyereségeket az adózó a korábbi adóbevallásaiban feltüntette.

Ha például egy adóévben az adózónak összesen 100 ezer forint nettó nyeresége keletkezett ellenőrzött tőkepiaci ügyleteiből, de az előző adóévben volt összesen nettó 100 ezer forint vesztesége, amit az adóbevallás 174. sorának „a” oszlopában (veszteség), valamint a 218-as sorának „c” oszlopában (veszteség adója) feltüntetett, akkor ez a két eredmény szembeállítható egymással, s így nem kell adót fizetni az adóévi nyereség után.

Ugyanez fordítva is alkalmazható, így ha az előző két évben az adózónak nyeresége volt, amit bevallott az adóbevallásában és megfizette a jövedelem után az adót, akkor az eseteleges 2014-es veszteség szembeállítható a korábbi évek nyereségével, s az adózó így adót igényelhet vissza. "
Törölt felhasználó 2015. 03. 10. 15:34
Előzmény: #460  totoro
#461
Ezt nem tudtam:)

kispangit 2015. 03. 14. 12:03
#462
Itt van viszont most ez:

"Die Abgeltungssteuer beziehungsweise Dividendensteuer beträgt in Deutschland pauschal 25 %. Hinzu kommen noch ein Solidaritätszuschlag von 5,5 %"

Aki a Xetrán kapott osztalékot (jelen), attól 25%-ot + annak még az 5,5%-át (=26,3%) vonták le. Ez a kimutatásomban szépen így is volt. Viszont az Erste honlapján meg itt van ez:

"*Belföldi illetőségű magánszemély által megszerzett jövedelem esetében az adót csökkenti a jövedelem után külföldön megfizetett adó."

Na akkor én most feltüntetem a C lap 57. sorban ezt a 26,3%-ot és várom a visszatérítést.
Törölt felhasználó 2015. 03. 14. 12:44
#463
Kraptor, Noirual
A 3év szembeállitáson kívül, van még egy lehetőség.Az előző nyereséges évek, befizetett adójának mértékéig a tavalyi év bukójának adótartalmát (16%)visszakérheted. A könyvelésed legyen rendben, megnézik, utána kifizetik.
Törölt felhasználó 2015. 03. 15. 19:30
#464
Itt egy tömör és világos összefoglaló:
link
Törölt felhasználó 2015. 03. 17. 11:59
Előzmény: #463  Törölt felhasználó
#465
Tényleg úgy van és tényleg pl idei veszteséget a a 2013/2012-es nyereségből vissza tudod igényelni.

Még egy kérdés. Ezt most komolyan gondolja a NAV, hogy az összes adás és vételemet egyenként át kell konvertálnom forintra?

Az eszméletlenül sok! Nem elég csak a tényleges USD profit/veszteséget átkonvertálni? Végül is USD az alap valuta amivel kereskedek és nem történt árfolyamnyereség mivel még mindig USD-ben vagyok.
unforgiven 2015. 04. 06. 11:20
Előzmény: #465  Törölt felhasználó
#466
Sziasztok !

Volna egy kérdésem.
2012-ben benyeltem egy nagyobb veszteséget a tőzsdén. 2013 és 2014 viszont nyereséget termelt, összességében annyit,mint a 2012-es veszteség.
A kérdésem,hogy 2014-re még figyelembe vehetem a 2012-es nagy veszteséget úgy,hogy 2013-ban nem adóztam a nyereség után ?

Tehát egyszerűsítve :
2012 = -2
2013 = +1 (nem adóztam)
2014 = +1 (kell-e adóznom?)

Köszönök minden építő választ !!
herlas 2015. 04. 06. 11:23
Előzmény: #466  unforgiven
#467
Igen, figyelembe veheted.
Két feltétel: ellenőrzött tőkepiaci ügyletről beszélünk és a veszteséget be is írtad a 2012-es bevallásba.
unforgiven 2015. 04. 06. 12:08
Előzmény: #467  herlas
#468
Igen, sima részvényadás-vétel.

Mi történik,ha egyik sem lett beírva eddig (2012,2013) ? De megvan minden bizonylatom...
Törölt felhasználó 2015. 04. 06. 12:34
Előzmény: #468  unforgiven
#469
Ha eddig nem írtad be a korábbi bevallásoban, akkor azt nem számíthatod most be.
watson
watson 2015. 04. 06. 12:54
Előzmény: #469  Törölt felhasználó
#470
SZJA tv. 67/A.§ "(6) Ha a magánszemély az adóévben és/vagy az adóévet megelőző évben, és/vagy az adóévet megelőző két évben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteséget ér(t) el ÉS azt a veszteség keletkezésének évéről szóló adóbevallásában feltünteti, adókiegyenlítésre jogosult, amelyet az adóbevallásában megfizetett adóként érvényesíthet a (7)-(8) bekezdés rendelkezései szerint."

Hogy önellenőrizhető-e a korábbi bevallás azon azért elgondolkodnék még :) Elvileg ha eddig nem vizsgálták akkor lehet. Ha elfogadják az önellenőrzést akkor meg már be lehet vallani.
Addig amit nem vallasz be azt talán nem is ellenőrzik :)
Törölt felhasználó 2015. 04. 06. 12:56
Előzmény: #470  watson
#471
"Hogy önellenőrizhető-e a korábbi bevallás azon azért elgondolkodnék még :) Elvileg ha eddig nem vizsgálták akkor lehet. Ha elfogadják az önellenőrzést akkor meg már be lehet vallani."

A 2012-es, '13-as adóbevallások önellenőrzésével és korrigálásával valóban működhet a dolog.
herlas 2015. 04. 06. 13:19
Előzmény: #466  unforgiven
#472
Még annyit ehhez, hogy itt némi ellentmondás van:
2013-ban nem adóztál a nyereséged után, viszont nem írtad be 2012-es veszteséget. Netán még a 2011-es veszteség fedezte a 2013-as nyereségedet?

Az önellenőrzés működhet, de előtte egy telefon a NAV-nak a biztonság kedvéért meg a hogyan miatt is.
Törölt felhasználó 2015. 04. 06. 13:29
Előzmény: #468  unforgiven
#473
Nincs helye önellenőrzésnek, ha a vállalkozás az adóbevallás során nem tévedett, hanem a körülmények rossz mérlegelése miatt (vagy más okból) nem használt ki valamely nyitva álló lehetőséget.
unforgiven 2015. 04. 06. 17:05
Előzmény: #473  Törölt felhasználó
#474
A körülményeket rosszul mérlegelve tévedtem :-)

Köszönöm a válaszokat, lehet felhívom a NAV-ot, megkérdezek még 1-2 könyvelőt.
Törölt felhasználó 2015. 04. 06. 18:04
Előzmény: #474  unforgiven
#475
Csak akkor kerülhet sor önellenőrzéssel történő bevallás-korrekcióra, ha az adózó adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően
állapította meg vagy bevallása számítási hiba, vagy más elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében hibás. Ezért nincsen helye
önellenőrzésnek, ha az adózó az adóbevallás, a költségvetési támogatás igénylése során nem – rendszerint ténybeli - tévedést követett el, hanem a körülmények rossz
mérlegelése vagy egyéb ok miatt nem használt ki valamely nyitva álló lehetőséget.
Nincs helye ezért önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt az önellenőrzéssel változtatná meg.
Tehát nem a bevallás önellenőrzését kell, hanem a javítását kell kezdeményezned.
Törölt felhasználó 2015. 04. 06. 18:17
Előzmény: #475  Törölt felhasználó
#476
Az adó megállapításához való jog elévülési idején belül a már feldolgozott bevallásban az adót, adóalapot nem érintő hibát adózó kijavíthatja, helyesbítheti. Így, ha az elfogadott bevallás bármely adat tekintetében téves, vagy valamely adat az elfogadott bevallásból kimaradt, azaz a bevallás nem teljes körű, helyesbítés nyújtható be. Ilyen helyesbítés lehet pl. valamely természetes adat javítása. A helyesbítés lényege a teljes adatcsere, ezért az adózói javítással, helyesbítéssel nem érintett adatokat is fel kell tüntetni a bevallásban, vagyis a helyesbítő bevallás egy javított, minden adatot tartalmazó, teljes körű bevallás. A bevallás főlapján az „Adózói javítás, helyesbítés” jelölést kell alkalmazni, de nem szabad kitölteni a „hibásnak minősített bevallás vonalkódját”.
unforgiven 2015. 04. 06. 19:19
Előzmény: #476  Törölt felhasználó
#477
Egyszerre két évre kérjem a javítást (2012,2013) ?
Törölt felhasználó 2015. 04. 07. 09:00
Előzmény: #477  unforgiven
#478
A 2012-es bevallást javítod úgy, hogy a 172. sor "a" oszlopba beírod a veszteséget.
Ezután javítod a 2013-as bevallást úgy, hogy a 172. sorba beírod a nyerőt és az adóját és a 212-220-as adókiegyenlítési sorokat kitöltöd értelemszerűen.
DE: Tudni kéne, hogy a 2013-ban azért nem adóztál, mert nem írtad be a nyerőt, vagy azért nem, mert úgy vetted, hogy lelakod a 2012-es bukót. Előbbi esetben önellenőrizni kell a 2013-ast, utóbbi esetben megnézni, hogy a 212-220 sorok jól vannak-e kitöltve.
Több infó kéne ehhez. Ha van könyvelő ismerősöd és jártas a tőzsdei jövedelem könyvelésében (mert az is előfordulhat, hogy nem), akkor vidd el neki, mert csak úgy lehet pontos megoldást találni.
unforgiven 2015. 04. 07. 15:42
Előzmény: #478  Törölt felhasználó
#479
Köszönöm szépen a részletes választ !!
Törölt felhasználó 2015. 04. 09. 09:19
#480
Az Ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó jövedelem (172. sor) vonatkozik a Forex-piacon (Markets.com, IronFx, FXCM) szerzett jövedelmekre is?
Ha igen, tudna-e valaki segíteni az alábbi kérdésemben?

2013-ban kezdtem el forex-pályafutásomat, az első néhány hónapban nagyon sikeresen, (egy kivételesen jó broker-ötlet alapján (arany short). Az első hónapokban annyira jól ment, hogy pillanatok alatt elszállt velem a ló, és 2013 végére a kezdeti nagy nyereséget (a befektetett 3000 EUR-t három hónap alatt megötszöröztem) sikerült leamortizálni néhányszáz eurós veszteségre.
2014-ben ujabb összegek belepumpálása további bukókaz hozott.
A két éves tanulás és egy tanfolyam után a vak ló bátorságával történő kereskedési stratégiát megváltoztattam, óvatosabban, egy instrumentre és egy bróker-cégre koncentrálva kereskedek, az eredmény is reménytkeltőbb.
Kérdésem a következő (feltéve, hogy a 2015-ös évet pozívan zárom):
ahhoz, hogy a 2013/14 veszteségeket beszámíthassam, javítanom kell a 2013-as bevallást és kitöltenem a 2014-esen a 172 sor „a” rovatát. Azt viszont, hogy a két év vesztesége pontosan hogyan oszlott meg 13 és 14 között, elég nehezen tudom kiszámolni pl. a 2013-ról 14 áthúzódó nyitott poziciók miatt, valamint az egyik számláról nem lehívott, 2013 december 13-án még nyerésben levő tételek miatt, amelyek 14-ben átmentek bukóba.
Konkrétabban fogalmazva:
a nyereség csak akkor számít nyereségnek, ha le is hívom?
A vesztességes számlák dec 31-i egyenlegébe beleszámítanak-e a nyitott poziciók (ma már nehezen megállapítható) fordulónapkori értéke?
Vagy egyszerűen számolhatok-e a befizetett és lehívott összegek egyenlegével és figyelmen kívül hagyom a brókernél a számlán levő egyenleget?
Törölt felhasználó 2015. 04. 16. 10:49
Előzmény: #480  Törölt felhasználó
#481
Sziasztok! Én azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy most melyik sorba kell írni a bevallásban, illetve mikor számít belföldről és külföldről származó jövelemnek. Ha pl ilyen forex brókereknél kereskedünk, akkor mik a teendők: ha pl van egy új-zélandi vagy belizei mt4 fx brokerünk (nem ellenőrzött tőkepiaci), vagy ciprusi mt4 broker(ellenőrzött), aztán hazai mt4 broker(ez is ellenőrzött tőkepiaci de mi lehet a kettő közötti különbség), majd pl amerikai bróker pl interactivebrokers. Tehát az egyes esetekben melyik sorokba kell írni a bevallásban? Köszönöm!

(Mert pl hallottam olyat hogy ha EU-n belüli az fx broker pl Ciprus, akkor simán a 165. sorba a belföldről származó jövedelemhez kell írni, de nem értem miért.. S akkor mikor van a külföldről származó jövedelem, illetve az sem mindegy hogy ellenőrzött vagy nem ellenőrzött tőkepiaci mert ekkor jön be az eho, s ez milyen esetekben van s az hány %?! Írjon ha valaki tud bármit is.)
Törölt felhasználó 2015. 04. 16. 11:02
Előzmény: #481  Törölt felhasználó
#482
Ha jól emlékszem nem igazán tesz különbséget részvények eladásánál a bevallás, hogy külföldi vagy itthoni brókeren keresztül bonyolítod.

Ott csak az van, hogy ellenőrzött tőkepiaci ügylet meg nem ellenőrzött, ha jól emlékszem.

Ott nincs olyan mint külföldi/belföldi jövedelem, osztalék és kamat.

FX-re nem tudok mit mondani.
Törölt felhasználó 2015. 04. 16. 11:06
Előzmény: #481  Törölt felhasználó
#483
EHO az bonyolultabb. Ott nem (csak) az dönti el, hogy ellenőrzött vagy sem, pl az amcsi piacok ellenőrzött piacoknak számítanak, de mégis kell osztalék után fizetni EHO-t (16%) ami papírok után, mert nem EGK tagok:)
Törölt felhasználó 2015. 04. 16. 11:08
Előzmény: #482  Törölt felhasználó
#484
"Ott nincs olyan mint külföldi/belföldi jövedelem, osztalék és kamat."

Viszont ha osztalékot fizet egy papírod amivel amcsiban kereskednek akkor azt a külföldről szerzett osztalék alá kell beírnod:)
Törölt felhasználó 2015. 04. 16. 11:19
Előzmény: #480  Törölt felhasználó
#485
A bukódat csak akkor tudod szembe állítani, ha bevallottad, tehát kell önrevíziót csinálnod, de ha minuszt vallasz be most akkor számíts arra, hogy ellenőrzést fogsz kapni.

Pedig elég egyszerű megállapítani. Mindig az adott év dec 31. ig REALIZÁLT veszteséget/nyereséget kell bevallanod.

Ha volt nyitott pozid 2012-ben és azt csak 2013-ban zártad akkor az a 2013-as bevalláshoz megy.

Számításnál meg mindig forintosítanod kell minden tételt és tranzakciót.

Pl: USD-ért vettél x-et y napon akkor az y napi MNB Ft árfolyam a bekerülési költséged.
USD -ért elattál x+1-et z napon, akkor a z napi MNB árfolyamon kell a kikerülési költségedet meghatározni.

Akkor is így kell meghatározni ha semmilyen FT nem szerepelt sehol és semmi köze se volt FT-nak semmilyen tranzakciódhoz.
Törölt felhasználó 2015. 04. 26. 07:16
#486
Sziasztok

A bevallásban a magyar részvény osztalék nyereségét hol kell feltüntetni, illetve az abból -kifizető által- levont adót?

Illetve az össz jövedelmet (amiben benne van a munkáltató által kifizetett munkabér, tőzsdei nyereség, osztalék), az összes előre levont szja-val? Mármint a bevallás melyik soraiba?
Törölt felhasználó 2015. 04. 26. 08:38
Előzmény: #486  Törölt felhasználó
#487
1453 nyomtatvány 4. lap 167 sor.
1453 C lap 57. sor
Törölt felhasználó 2015. 04. 27. 19:58
Előzmény: #487  Törölt felhasználó
#488
Nagyon szépen köszönöm!
Törölt felhasználó 2015. 04. 27. 20:36
#489
Sziasztok!
Tavaly EON részvények után kaptam osztalékot a német Xetrán.
Ezt fel kell tüntetni valahol az adóbevallásban? Az adót levonták.
Blap 50-es sor esetleg?
Eddig mindenki mást mond. :(
Törölt felhasználó 2015. 04. 27. 22:49
Előzmény: #489  Törölt felhasználó
#490
Ha a bank már levonta nem kell feltüntetned.
Törölt felhasználó 2015. 04. 28. 08:01
Előzmény: #489  Törölt felhasználó
#491
Az osztalékból szerzett jövedelmet minden esetben be kell vallania akkor is, ha abból a kifizető teljes egészében levonta az adót.

Könyörgöm,ha bizonytalan vagy hívd már fel a NAV ügyfélszolgálatát és kérdezz rá- ők fogják ellenőrizni uis.
stock33
stock33 2015. 04. 28. 08:35
Előzmény: #489  Törölt felhasználó
#492
német tőzsde, osztalék:

1) először is Magyarország és Németország között van egy kettős adóztatás adóztatást elkerülő egyezmény ---> ez a fő szabály az adóelőleg megállapítása során
2) ha igazoltad a magyar illetőséged (adóügyi), akkor az osztalék kifizetése során maximum 15% adót vontak tőled. ha nem igazoltad, akkor többet.
3) ha magyar brókercégen keresztül vettél részvényt és kaptál az után osztalékot, akkor a magyar brókercég nagy valószínűséggel a levont adót kiegészítette a magyar jogszabályok szerinti 16%-ra (azaz ha 15% adót vontak a németek, akkor a magyar bróker még levont 1%-ot), és erről év elején igazolást adott neked.
4) a magyar adóbevallásod készítésekor az osztalékot fel kell tüntesd az adóbevallásban, a levont adóelőleggel egyetemben (ami max 16% lehet, azaz ha tőled 30% adóelőleget vontak a németek, akkor is csak 16%-ot tüntethetsz fel). ha 15%-ot vontak a németek, és más nem vont adóelőleget, akkor ezt a 15%-nyi előleget kell feltüntesd
5) ha a németek nem 15% adóelőleget vontak tőled, és érvényesíteni szeretnéd a jogaid (kettős adóztatás adóztatást elkerülő egyezmény, max 15% vonható), akkor ezt már a németekkel kell lezongorázd. de ehhez illetőségigazolást kell beszerezz a NAV-tól.
stock33
stock33 2015. 04. 28. 08:42
Előzmény: #489  Törölt felhasználó
#493
Az egyezmény: link

10. Cikk
Osztalék

2) Mindazonáltal ez az osztalék abban a Szerződő Államban is megadóztatható, és annak az államnak a jogszabályai szerint, amelyben az osztalékot fizető társaság belföldi illetőségű, ha azonban az osztalék haszonhúzója a másik Szerződő Államban belföldi illetőségű személy, az így megállapított adó nem haladhatja meg:
b) az osztalék bruttó összegének 15 százalékát minden más esetben.
Törölt felhasználó 2015. 04. 28. 09:50
#494
Felhívtam a Nav ügyfélszolgálatát és valóban fel kell tüntetni.
05-ös lapon 189-es sor és 182-es sorba, a C oszlop 0-ás lesz.
Viszont egy lényeges kérdést nem tudok, mivel euróban kaptam és azóta is abban van, akkor most forintba valljam be? Ha igen milyen árfolyamon? :(
stock33
stock33 2015. 04. 28. 15:28
Előzmény: #494  Törölt felhasználó
#495
az osztalék megszerzésének napjára (amely napon megjelent a számládon) érvényes MNB árfolyamon kell átváltsd forintra.

a C oszlop csak akkor 0, ha a németek legalább 16% adót vontak le az osztalékból.
stock33
stock33 2015. 04. 28. 15:33
Előzmény: #494  Törölt felhasználó
#496
illetve ha aznap nem jegyzett az MNB árfolyamot (mert aznap Magyarországon pl. ünnepnap volt), akkor az azt megelőző munkanap árfolyamával kell számolj.
galkusz 2015. 04. 29. 10:12
Előzmény: #495  stock33
#497
Ha 15%ot vontak le akkor mit írjak be?
Törölt felhasználó 2015. 04. 30. 09:44
Előzmény: #495  stock33
#498
Köszönöm mindenkinek a választ!
Nekem 26%-ot vontak le, tehát a 182-es sor C oszlopa 0 és a 189-es sorba pedig írjam be a teljes levont adót amit a németek vontak?
És nincs több kérdésem. :)
Törölt felhasználó 2015. 04. 30. 09:52
Előzmény: #498  Törölt felhasználó
#499
Vagy akkor mind a kettő C oszlop nulla?
stock33
stock33 2015. 04. 30. 10:29
Előzmény: #497  galkusz
#500
link

a képen látható esetben 15%-ot vontak külföldön, és a 16%-15%=1%-ot egy magyar brókercég vonta le, amiről igazolást küldött

ha magyar brókercég nem vont le adóelőleget (azaz csak 15%-ot vontak külföldön, más levonás sehol se volt), akkor az 57. sort üresen kell hagyni, így a le nem vont 1%-nyi adót nekem kell majd befizetnem

egy gondom van vele: a NAV programja a 188-as sorra hibát jelez, szerinte minimum 5% adót kellene ott feltüntetni. de ez csak akkor lenne igaz, ha nincs kettős adóztatást elkerülő egyezmény... ezt meg kell kérdezni a NAV-tól, első ránézésre hibás a programjuk.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek