Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tigus7313 2008. 08. 21. 12:57
Előzmény: #20718  Törölt felhasználó
#20720
akkor lelkileg most Neked nehezebb :)))

(Te a piacot nézed én a céget, nekem egyszerűbb)
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 12:54
Előzmény: #20717  tigus7313
#20719
Kedves Tigus,
Írod: "sőt előremutató nyilatkozat is elhangzott Steszli Ádámtól (aki mellesleg kontrollinigazgató is, tehát nem PR fogás), hogy az erős Ft-tól sem ijednek meg"
Ezzel szemben szvsz Steszli egyetlen információ értékű dolgot mondott, nevezetesen, hogy még egy évig van meg a fedezet a hedge állomány alapján. Nyugodtan elmondhatnák, hogy mennyire nem kell megijedni attól az erős forinttól, amikor a piac nyilvánvalóan már becsokizott..
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 12:47
Előzmény: #20717  tigus7313
#20718
nem úgy értem, hanem cégértékben... a részvényárfolyamban. nekem mint rélszvényesnek ez a teljesítménymérő. nem érdekel, hogy szépen van e lefestve a gyárkapu...
tigus7313 2008. 08. 21. 12:41
Előzmény: #20716  Törölt felhasználó
#20717
már megmutatkozott, probáltam tényadatokkal is alátámasztani, de ezek szerint csak számomra.
(tudomásul veszem, hogy kisebbségben vagyok)

1702,
nem fényezek senkit, csak kicsit többet foglalkoztam a céggel, mint az átlag.
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 12:36
Előzmény: #20714  tigus7313
#20716
és ez szerinted mikor fog megmutatkozni? és hogyan?
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 12:35
Előzmény: #20712  tigus7313
#20715
Ugyan Tigus, mostmár tényleg hagyjuk a menedzsment fényezését! A forint keresztárfolyam kérdést már 100x lerágtuk: a piac az üzemit díjazza. Pont. Vagy átneveljük a piac gondolkodását _nagyon aktív_ kommunikációval, vagy hosszú időre elfelejtjük ezt az érvet. (A mostani kommunikáció harmatgyenge mellébeszélés.)
Győrben jó ideje elég nyilvánvalóan ülnek a babérjaikon, és halmozzák a pénzt, hogy _biztosan_ felhúzhassák majd az árfolyamot a 3. tranche lehívására. Ez pozitív ha azt nézzük, hogy jövő év elején elég esélyes egy 2k-s ár, de ezen túl igencsak káros, mert ezzel olyan falat húznak 2k-ra a fejekben, ami nagyon meg fogja nehezíteni a cégben rejlő valódi érték beárazódását, ami nem 2k.
tigus7313 2008. 08. 21. 12:32
Előzmény: #20713  Törölt felhasználó
#20714
akkor nem értetted, amit írtam

szerintem nemcsak az üzemi eredmény számít, hanem az is, milyen körülmények között születik meg.

A piac is itt tart, mennyi az üzemi eredmény. Mint írtam ez a legkevésbé időigényes értékelési mód.

A körülmények elemzéséből azonban a vállalat hatékonyságára és jövőbeni eredményessgére is kaphatók válaszok.

Miután 0-ra nem csökkenhet az eur és az usd árfolyama, azaz előbb-utóbb megáll és végre véget ér az 5 éve tartó versenyfutás (melyben a devizaárfolyamok lerontották a belső hatékonyságjavulás eredményét) és talán a piac számára is érthető (üzemi eredménynövekedés) és érzékelhető lesz mi történt a cégnél.
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 12:21
Előzmény: #20712  tigus7313
#20713
igen, csak hát a nyereség, az üzemi nyereség a fontos. az meg nem nőtt úgy, ahogy kellett volna. hogy miért, az szerintem nem izgatja a piacot, csak a számok számítanak egyelőre.

az, hogy egy rábás azt mondja, hogy nem félnek az erős forinttól - tehát nem megy csődbe a cég, meg az, hogy növekvő üzemi eredményességet mutat a cég két különböző dolog. ha nagyon félni kéne az erős forinttól, akkor valszeg 600 forint lenne az árfolyam...
tigus7313 2008. 08. 21. 12:03
Előzmény: #20709  Törölt felhasználó
#20712
IP,

látom az optimisták kezdenek pesszimistává válni (azt mondják ilyenkor el lehet kezdeni vásárolni) :))

Piaci helyzetelemzéseddel egyetértek, de:

"a piac azt árazza, hogy nincsenek további tartalékok. én remélem vannak, de a második negyedéves számok erről keveseket győzhettek meg"

Nem tudom, Te hová sorolod magad (remélem nem a többségbe), de közel azonos EUR árfolyam mellett az átlag USD 25 Ft-tal!!! (14 %-kal) csökkent, míg az acélár majdnem a duplájára nőtt.
Az USD árbevétel 30 M, a közvelen költség legjelentősebb része az anyagköltség.

Tudja valaki, kiszámolta valaki, hogy mennyivel kellett volna csökkenie az üzeminek? (hedge-ről már nem beszélek, a piac nem veszi figyelembe-nem érti?)
Megkockáztatom, hogy milliárdos a nagyságrend.
Ezzel szemben hogy változott az üzemi eredmény, és az EBIDTA 2008/2007 Q2 viszonylatában?
Mindössze 100 M-t csökkent!!, ezért számomra pont az tűnik ki a Q2-ből, hogy komoly hatékonyságnövekedés és tartalékok vannak a cégben, megtudta adni a választ a dollár mélyrepülésére, sőt előremutató nyilatkozat is elhangzott Steszli Ádámtól (aki mellesleg kontrollinigazgató is, tehát nem PR fogás), hogy az erős Ft-tól sem ijednek meg. Azt gondolom üzenet volt a piac és a tulajdonosok felé, hogy van még tartalék a Rába-motorban.

"azonban az üzemileg nem túl szép q2 után csak a menedzsment szavában lehet bízni, hogy meglesz az 5 mrd-os terv."

Az üzemileg nem túl szép a fentiek viszonylatában igencsak relatív:))

Egyébként a menedzsment mindig novemberben szokta a terv teljesülését kommentálni, most is így lesz.
Szerintem ha nem lesz jelentős változás a devizaárfolyamokban nem fog teljesülni a terv (ami 250-es euro, 180-as dollárral készült)

Gondolom a piac a 4,5 mrd-os EBIDTÁt kudarcként fogja kezelni, mert lusta utánaszámolni, hogy mennyivel rosszabbnak kellett volna lennie.

Ezért egyetértünk, hogy a szereplők azt nézik ha jó az üzemi eredmény, jó a cég, ha meg nem jó, akkor a cég is rossz (realizált hedge-ről nem beszélve), így az árfolyamalakulás nem örömteli......

Az Engel szándéka évvégére kiderülhet, utána szabadul a Rába az esetleges szerződéses kötelezettségektől.
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 11:45
Előzmény: #20710  watson
#20711
azért ne félj! ha lehívható lenne - lesz az utolsó tranche is, mindjárt sürgősebb lesz a fehérgallérosoknak az ingatlanos cucc...
watson
watson 2008. 08. 21. 11:10
Előzmény: #20709  Törölt felhasználó
#20710
IP, hát jó kis piacvi helyzet ez...
...olyan volt a Q2 reakció a 4,3mrd adó előtti eredményre, mint amikor kap valaki egy Ferrarit ajándékba és húzza a száját hogy miért nem piros :))

(amit írsz az meg így van.)
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 10:51
Előzmény: #20705  On-Line
#20709
ha már mindenáron okosat akarunk mondani watsi, a piaci helyzet a következő:

több éves hossz után találták meg a befektetők az olyan cégeket, mint a Rába, Carraro, Caterpillar stb. ezeknek viszonylag állandó a nyereségtermelő képességük, általában nem nagyon változó marginokkal.a likviditás felértékelte ezeket. a Rába eközben végrehajtott egy fordulatot, ami plusz volt az árfolyamnak. a kérdés az, hogy a Rába tud-e még javulni az átlag felett, van-e még a restrukturálásban tartalék, vagy csak együtt mozog a szektor egészével. a piac azt árazza, hogy nincsenek további tartalékok. én remélem vannak, de a második negyedéves számok erről keveseket győzhettek meg.... sajnos... ha jönnének kedvező számok, meg jó hírek, akkor az felfelé lökhetné az árfolyamot. azonban az üzemileg nem túl szép q2 után csak a menedzsment szavában lehet bízni, hogy meglesz az 5 mrd-os terv. de ezt is más árfolyamnál mondták negyedévvel ezelőtt... ingatlan!!!! ha nem nyúlnak hozzá, akkor döglött érték. márpedig nem nagyon nyúltak eddig hozzá, az engel meg ha jól látom a kommunikációt úgy le van maradva a tervektől, mint a Rába árfolyama a célárunktól...
én nem látom, hogy itt bármi is történne és még csak erre utaló jelek sincsenek. gépipari befektetőként meg talán ne arra várjak és spekuláljak, hogy az engelnek hány lakást sierkült felépítenie és eladnia... szerintem akár diszkonttal is szabadulni kéne a telektől, aztán vagy fejleszteni a pénzből, ha meg nem kell a fejlesztésre, akkor meg kiosztani a pénzt a részvényesek között. ezt tanítják a tankönyvek, de erről szól a logika is. nem azon mesterkedno, hogy a menedzsmentopcióhoz hogy lehet piaci ár alatt 50 százalékkal tőkét emelni...
ha mindezek meglennének, akkor láthatnák 2500-3000 forintos árfolyamot. dehát így!!!!
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 10:51
Előzmény: #20707  On-Line
#20708
na ide is jött egy hangulatfelelős :)
On-Line 2008. 08. 21. 10:49
Előzmény: #20706  watson
#20707
hát én nem kérnék ebből az ajándékból.....

....az irány egyértelmű.....lefele....

...az egyetlen dolog ami érdekes....

...hogy a rába ok nélkül is képes nagyot esni
watson
watson 2008. 08. 21. 10:41
Előzmény: #20705  On-Line
#20706
On-Kine, már itt is minden darab ajándék. ;)
On-Line 2008. 08. 21. 10:13
Előzmény: #20704  Törölt felhasználó
#20705
1000 alatt én is visszaveszem.....

....talán
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 10:05
Előzmény: #20702  Törölt felhasználó
#20704
A rátermettségük már alaposan meg van kérdőjelezve. Ezért tart itt az árfolyam. Az utolsó értelmes megmozdulásuk az az egyszeri srv volt. Időnként megismételhetnék pár 10k-val.
watson
watson 2008. 08. 21. 10:01
Előzmény: #20702  Törölt felhasználó
#20703
Én meg azt mondom nektek, hogy az árfolyam ilyen mértékben nem a nemzetközi helyzet függvénye.

A busz meg traktor szükséglet nem ennyire konjuktúra függő, éppen úgy ahogy a benzin felhasználás sem árrugalmas.

Az OTP meg 6000 alá ment amikor legutóbb a Rába itt volt. Szóval megint alulértékelt a papír.
Törölt felhasználó 2008. 08. 21. 08:06
Előzmény: #20701  On-Line
#20702
ha tényleg oda vrnám, eladnám a pakkomat... a piac nem attól függ, hogy én hova várom. ha az amerikai piac felépül, meg a világ a többi része is, akkor a rába is fel fog. ha meg az oroszok grúzia után betámadnak még valakit és keménykednek, akkor majd minden rosszabb lesz. vagy stagnálunk itt. miért, te tudod mi fog történni? mert én nem nagyon... én csak azt mondtam, hogy ha 1000-nél sem vesz a cég, akkor a menedzsment rátermettsgée kérdőjeleződik meg...
On-Line 2008. 08. 21. 07:41
Előzmény: #20700  Törölt felhasználó
#20701
üdv

látom IP már Te is 1000 alá várod...

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek