Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 24. 08:07

Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?  

Ugrás a cikkhez
A Buda-Cash Brókerháznál a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozati cselekményt hajtott végre - írja az Index. Lépett a felügyelet A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:50
Előzmény: #1918  detto71
#1920
1. Szerintem nem olvastad az előzményeket itt. Megismétlem: én ugyanezt írom. Nem velem vagy vitában.
2. Tudod is konkrétan, hogy így van, vagy csak így tartod logikusnak/jónak? Ha konkrétan tudod, akkor van hozzá jogszabályi hivatkozásod? Különösen arra, hogy az allokáció miként történik.
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:49
Előzmény: #1918  detto71
#1919
1. Szerintem nem olvastad az előzményeket itt. Megismétlem: én ugyanezt írom. Nem velem vagy vitában.
2. Tudod is konkrétan, hogy így van, vagy csak így tartod logikusnak/jónak? Ha konkrétan tudod, akkor van hozzá jogszabályi hivatkozásod. Különösen arra, hogy az allokáció miként történik.
detto71
detto71 2015. 03. 01. 20:47
Előzmény: #1917  Törölt felhasználó
#1918
Nem!!!!!!! A megaalált rv-ket allokálják, azért nem szétosztást írok, mert súlyozottan osztják szét.
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:45
Előzmény: #1910  detto71
#1917
Én is ezt gondolom. A vita azon megy itt, hogy így történik-e, vagy a BEVA visz mindent, beszórja a papírokat és mindenkinek kizárólag pénzben fizet.
detto71
detto71 2015. 03. 01. 20:44
Előzmény: #1911  stock33
#1916
ez baromság!!! A megtalált rv-et visszaosztják. A pénzbeni kártalanítás szól 6 Mft-ig.

Szerinted a megtalált rv-kel mit csinálnak??? Nem adhatják el!

"én pont e mentén a gondolatok mentén jutottam oda, hogy pont a 20e eurós kártalanítás lenne a logikus, és nem a részvények visszaosztása. mert így mindenki ugyanolyan feltételekkel kap pénzt, majd a megmaradt vagyont hitelezőként tudják követelni a felszámolás során.
" ekkora butaságot. A rv az nem bankbetét, bármennyit találnak azt visszaosztják.
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:42
Előzmény: #1905  stock33
#1915
Szerintem egyszerűen db-onként kell kezelni a papírokat. Ami megvan, azt kiadni, ami nincs, az BEVA kártérítés.

Megjegyzem, ebben a példádban is van hiba:

"pont ez a lényege az egésznek! nem tudod, hogy az értékpapírokat kinek a pénzén vették (mert közös számlára kerültek), de lazán visszaosztanád a szerint, hogy a bűnözői kör hogy döntött, mit vesz meg és mit nem..."

Ha az összes OTP papír megvan, akkor azt miért is ne lehetne kiosztani. Erről nem bűnözők döntöttek, ha az ügyfeleknek van összesen 1 millió db OTP-je, akkor az az 1 millió db-ig az ügyfelek döntése volt. Addig kiadható.

Nyilván, ha minden más helyett is OTP-t vettek, akkor nem kell kiadni a Richterek helyett is OTP-t. De az OTP-k kiadásának mi az akadálya?

Mert szerintem semmi.

Mondom, instrumentumonként kell kezelni. Ami megvan - akár részlegesen is - kiadni.
stock33
stock33 2015. 03. 01. 20:42
Előzmény: #1908  farkasj41
#1914
amikor a tulaj lép valamit, azt megcsinálja a brókercég, ezt te látod is a könyvben. csakhogy az már nem látod, hogy 5 perccel az után, hogy vettél X db részvényt, azzal a brókercég mit csinál. te csak a saját számládat látod, amit a brókercég mutat neked. természetesen azt nem fogják neked megmutatni, hogy milyen törvénytelenséget csinálnak a háttérben.
macibear
macibear 2015. 03. 01. 20:42
Előzmény: #1903  Törölt felhasználó
#1913
Köszi!
Bár ez nekem se nem oszt se nem szoroz. Egyszerűen jobban értem a rendszert.

No de akkor ki és hogyan fizeti az osztalékot?
csa-csi
csa-csi 2015. 03. 01. 20:41
Előzmény: #1909  csa-csi
#1912
Mit térít ebből az MNB akinek az irányítása alatt álló pénzpiaci felügyelete akik rendszeres ellenőrzése mellet is lehetősége volt az érintett cégeknek adminisztrációs trükkökkel kijátszani az érvényes törvényeket. Nem tudunk egyetlen nevet sem, aki ellen emiatt valamilyen vizsgálat elindult volna.
stock33
stock33 2015. 03. 01. 20:40
Előzmény: #1907  Törölt felhasználó
#1911
én pont e mentén a gondolatok mentén jutottam oda, hogy pont a 20e eurós kártalanítás lenne a logikus, és nem a részvények visszaosztása. mert így mindenki ugyanolyan feltételekkel kap pénzt, majd a megmaradt vagyont hitelezőként tudják követelni a felszámolás során.

így egyik károsult sincs előnyben a többiekkel szemben.
ugyanezen elv érvényesül az OBA-nál is (100e euróig mindenki kártalanítva lesz, akinél nagyobb a követelés, az a felszámolás során élhet további igénnyel).

de mint a legelején is írtam: számomra egyre jobban vált ez logikussá (pont azért, mert csak így biztosítható a károsultak egyenlősége). de a valóság nem tudom mi lesz, épp ezért már a legelején is írtam, hogy a BEVA-t kellene egy károsult megkérdezze.
detto71
detto71 2015. 03. 01. 20:38
Előzmény: #1907  Törölt felhasználó
#1910
A számlán lévő pénzeket 100%, hogy BEVA fogja kártalanítani.

Abban kell reménykedni, hogy a rv-ből minél több meglegyen.

Ha hiányod lesz a rv-ből az veszteség, annak a forintosított értéket a BEVA fogja téríteni 6 Mft-ig(számla+rv összeg), ha azt átlépted kárban az kuka.
Ha egy adott rv-ből többet találnak a keler-nél mint amennyi a BC ügyfeleinek követelése, annak sorsáról a biztos dönt. (nagy valószínűségggel értékesítik)

Ha netalántán bc követelés=keler akkor mindenki meg kap mindent az adott rv-ből.

Ha bc követelés>keler akkor allokálják a követelők között. Mert a kalapból nem tudják hogy névszerint melyik kié és nem is fogják nyomozni, lehetetlen.

Ha van mit azt visszaosztjál a tulajdonosk között, teljesen mindegy hogy csőd vagy felszámolás vagy bármi.

A megtalált rv egy közvetítő brokicégnek fogják transzferrálni, akivel a biztos köt szerződést és mi onnan vihetjük ahova akarjuk vagy maradunk ott.

Bízom benne hogy az elszámolók sem sumákolnak a rv-kel.
csa-csi
csa-csi 2015. 03. 01. 20:33
Előzmény: #1900  Törölt felhasználó
#1909
Ott vagyok megakadva, hogy ha ez büntetőjogi kategória, akkor a felszámolás eleve nem alkalmas a megoldásra. Itt ugyanis hiányzik egy csomó pénz, nyilvánvaló a maradék és az egyéb kárpótlás nem elegendő csak kárenyhítésre. Ugyanakkor valamikor majd a jövőben a büntetőeljárás során ismeretlen mennyiségű lopott érték + elkobzás eredményéül jelentős érték megtérülhet, amivel lehet, hogy kiegészíthető lenne a károsultak vesztesége. Viszont ez az összeg vélhetően az államkasszába vándorol. Nem tartom jónak, hogy a károsultak ha akarnak egyénenként pereskedhetnek kártérítésért a károkozókkal. Hiszen aki a kárt okozza, köteles azt megtéríteni.
farkasj41 2015. 03. 01. 20:31
Előzmény: #1906  stock33
#1908
No, de a brokercég így belenyúl - hat a rndszerbe és a túlaj is akkor ez azonnal kibukik,talán az álvó papíroknál nem azonnal
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:24
Előzmény: #1905  stock33
#1907
Látod, ez jogos felvetés.

Sajnos egy ilyen ügy megoldása sem lehet teljesen igazságos. Egyszerűen mert annyira összetett.

Azt viszont továbbra is tartom, hogy a mindent beszórnak (ha összmennyiségben pl. az adott részvény mindenkinél meglenne, akor is) és pénzben fizetnek ki, az elég rossz megoldás. A tulajdonosnak se jó, a BEVA-nak sem (több a fizetési kötelezettsége, cserébe kap egy rakat papírt, amit csak árfolyameséssel tud eladni, bizonyos esetekben akár jelentős eséssel, ráadásul többlet munkája is van). És rossz a tőkepiac többi szreplőjének is.
stock33
stock33 2015. 03. 01. 20:20
Előzmény: #1904  farkasj41
#1906
mivel a brokicég birtokában van a részvény, azért igen. ez a lényege a BC botránynak.
stock33
stock33 2015. 03. 01. 20:18
Előzmény: #1900  Törölt felhasználó
#1905
pont ez a lényege az egésznek! nem tudod, hogy az értékpapírokat kinek a pénzén vették (mert közös számlára kerültek), de lazán visszaosztanád a szerint, hogy a bűnözői kör hogy döntött, mit vesz meg és mit nem...

ha épp olyanjuk volt és otp rallyt vizionáltak és az összes pénzen otp részvényeket vettek, akkor az otp-t kérő ügyfelek 100%-os kielégítést kapnak, a többiek meg max 20e eurót? mert így döntött a bűnözői kör?
farkasj41 2015. 03. 01. 20:18
Előzmény: #1903  Törölt felhasználó
#1904
Ebből adódik ,hogy a brokercég a túlaj nélkül is tud adni megbízás a papír eladására ?????
Törölt felhasználó 2015. 03. 01. 20:11
Előzmény: #1901  macibear
#1903
Van egy rossz hírem: a Kelernél a brokicégnek van számlája, az ügyfeleknek külön nincs.
farkasj41 2015. 03. 01. 20:06
Előzmény: #1895  Törölt felhasználó
#1902
Tőled ilyet nem olvastam ,az ügy megoldásának leírása,részedről tűnik legjobban törvényszerűnek, de vannak rémes beírások az ügyel kapcsolatban
macibear
macibear 2015. 03. 01. 20:02
Előzmény: #1900  Törölt felhasználó
#1901
Segítsetek már egy kicsit.

Ha én veszek egy részvényt, akkor tulajdonjogot szerzek a rv mögött álló társaságban. Ezen tulajdonjog nyilvántartása a KELER feladata. Az, hogy melyik brókercég, pénzügyi szervezet bonyolította le a tényleges tranzakciót tulajdonképpen tök mind1.

Ha ez az állítás igaz, akkor azok, akik szerepelnek a KELER-nél, nyugodtan ülhetnek a babérjaikon. Max transzferálniuk kell a BC-től máshova magukat.
Akik viszont csak a BC belső nyilvántartásában rendelkeznek részvényekkel... nos, azok megszítták.

Persze lehet az egész kiinduló feltételezésem úgy hamis, ahogy van.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek