Topiknyitó: saru 2007. 02. 03. 08:30

Mi lesz veled Magyarország?  

a tegnapi falbontó események is végképp feltették bennem a kérdést, hogy mi lesz az országgal?, mert véleményeket hallani a FIDESZ-ről, Gyurcsányról, holott a kérdés az, hogy mi lesz veled Magyarország?, erre kell a választ keresni!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 14:33
Előzmény: #56156  ts3
#56160
"Így már érthető, hogy a hűtővíznek mi köze a moderátorhoz. "

Én meg azt hittem, már el is olvastad a szócikket Oklóról :)
Érdemes különben: alig fél oldal az egész, és (legalábbis számomra) érdekes :)
ts3 2016. 07. 06. 14:30
Előzmény: #56158  _pampa
#56159
"jöhetnek,dolgozhatnak és mehetnek ha már nem kellenek....."
Ezt hol olvastad?
_pampa 2016. 07. 06. 14:26
Előzmény: #56154  ts3
#56158
Látod pampa veszélyben a magyarság. :))

ezt melyik sorból olvastad ki?

én ebből azt olvastam....

jöhetnek,dolgozhatnak és mehetnek ha már nem kellenek.....
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 14:25
Előzmény: #56150  _pampa
#56157
Németo. pedig miért zárja be őket? :)
Ez ennél sokkal komplexebb kérdéskör, de úgy látom, hogy a magfizikához is értesz :)
Ott vannak pl. a LFTR-ek mint alternatíva. Pár év, és kereskedelmi célú termelésre is készek lesznek - tenyészreaktorként eddig is beváltak, sőt jóval biztonságosabbak a VVER rendszerűeknél, lásd még EBR II. Az EBR II-ben "újrajátszották" a legtöbb katasztrófát, és nem lett belőle tragédia. Az a rendszer még jobban önszabályozó, mint a VVER, ahol azért akadnak "kiskapuk". Az USA és Kína már ezekkel "sza..akodik", nem a VVER, stb. rendszerrel.
ts3 2016. 07. 06. 14:23
Előzmény: #56155  upgrayeddAKS
#56156
"Másképp fogalmazva az előzőeket: a vízhűtés egyben a moderátor közeg is."
Így már érthető, hogy a hűtővíznek mi köze a moderátorhoz.

"Ja, és a "a fűtőelemekben továbbra is folyamatosan termelődő hő" kissé félrevezető megfogalmazás: a hő nem azért "termelődött", mert ment tovább a láncreakció, hanem szimplán a termodinamika + magfizika miatt. "
Igenis, értettem. :))
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2016. 07. 06. 14:18
Előzmény: #56127  ts3
#56155
Másképp fogalmazva az előzőeket: a vízhűtés egyben a moderátor közeg is. Ezért önszabályozó a rendszer, de annyira, hogy az oklói barlangban (Afrika) emberi beavatkozás nélkül működött több százezer évig. (Ettől még persze vannak kockázatok, az oklói paraméterek a "véletlennek" köszönhetőek.)
A VVER-ek avagy nyomott vizesek kifejezetten jók ebben (ilyen a paksi is), és a forralóvizesek (Fukushima) is igen hasonlóak. (2 in 1 válaszoltam Phyl felvetéseire is :) ha már nem tudja 2-3 hsz.-ből kihámozni, miként került ide F. Paksban azokat a rekombinátorokat szerelték fel a F.-i katasztrófa után, amik F.-ban is "jó szolgálatot tettek volna" = kb. megakadályozták volna a robbanást.)

Ja, és a "a fűtőelemekben továbbra is folyamatosan termelődő hő" kissé félrevezető megfogalmazás: a hő nem azért "termelődött", mert ment tovább a láncreakció, hanem szimplán a termodinamika + magfizika miatt. (Utóbbihoz én sem értek eléggé, így nem tudom megmondani, pontosan milyen folyamatok zajlanak, miután leáll a láncreakció. Mondhatni: laikus érdeklődő vagyok, aki a folyamatok logikáját érti, de nem minden részletét.)
Gyanítom, hogy az urán bomlása termelhetett még annyi hőt, ami nagyságrendekkel kisebb a láncreakció során tapasztaltnál.
A természetben a "szabadon hagyott" urán is bomlik, ebből jön a geotermikus hő. A Föld belsejében jóval magasabb az urán koncentrációja, mint a kéregben (lesüllyedt, mint pl. az iszap a vízben), hiszen magasabb a sűrűsége az uránnak. Ez az urán bomlik a Föld mélyén, és szinte kizárólag ez felelős a lemeztektonikáért, etc.
ts3 2016. 07. 06. 14:18
Előzmény: #56152  _pampa
#56154
"A Nemzetgazdasági Minisztérium a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által benyújtott, a munkaerőhiányt orvosolni célzó javaslatának több pontjával is egyetért, köztük azzal is, hogy igény esetén az EU-n kívüli országokból kell szakképzett vendégmunkásokat hívni Magyarországra. Varga Mihály az MTI-nek elmondta: a kormány határozott lépéseket tesz azért, hogy a munkaerőhiány ne legyen akadálya a gazdasági növekedésnek.

Varga Mihály elmondta: a rövid távú munkaerő-piaci prognózis keretében megkérdezett vállalkozások negyede jelezte, hogy bizonyos munkapozíciók betöltésekor munkaerőhiánnyal szembesül. A hazai munkaerőpiacra leginkább az jellemző, hogy egyes ágazatokban és szakmaterületeken jelent növekvő gondot a munkaerőhiány - tette hozzá.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége által benyújtott javaslatról a miniszter elmondta, annak több pontjával egyetértenek, így azzal is, hogy igény esetén biztosítani kell a harmadik országból érkező szakképzett munkaerő hazai foglalkoztatását.

A MGYOSZ egyébként nagyjából 250 ezer "kulturálisan beilleszthető, szakképzett munkaerőről" beszélt a javaslatában - ami csak egy becslés a Lengyelországban dolgozó ukrán vendégmunkások aránya alapján.

Varga Mihály leszögezte: senkinek nem kell aggódnia, hogy emiatt elveszti az állását, hiszen csak azon szakmákról van szó, amelyekben nincs elegendő számú, megfelelően képzett hazai munkaerő. Az erről szóló szabályozás módosítása hamarosan megjelenik - tette hozzá.

A miniszter fontos feladatnak nevezte ugyanakkor, hogy megoldják az érkező munkaerő elhelyezését is. Jövőre ezért adókedvezményekkel támogatja a kormány a cégek lakhatásra fordított kiadásait.

Január 1-jétől a munkáltatók például a munkásszállás kialakítására és fenntartására fordított kiadásaikat kétszeresen vehetik figyelembe a társasági adóalapjuk megállapítása során, emellett bevezetik az úgynevezett mobilitási célú lakhatási adókedvezményt is.

Olyan támogatásokat is megfontolunk, amelyek közvetlenül segíthetik szálláshelyek létrehozását - mondta Varga Mihály. A kormány nyitott a munkaadói partnerek javaslataira, és további lépéseket fog tenni, ha a munkaerőpiac helyzete ezt indokolja.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) javaslatában egyebek között rövid távú célként fogalmazza meg, hogy kormányzati program szükséges a kulturálisan beilleszthető, szakképzett munkaerő bevonására; a bérszínvonal, a reálbérek differenciált emelését pedig a vállalkozások jövedelemtermelő képességével összhangban, jogszabályi beavatkozás helyett tárgyalásos úton, illetve munkáltatói döntésekkel javasolja megoldani."

Látod pampa veszélyben a magyarság. :))
bigyula 2016. 07. 06. 14:16
Előzmény: #56152  _pampa
#56153
Nem a "biztonsági" szempontról volt szó! Egyébként egy új erőműnek korszerűbbek a biztonsági rendszerei, mint egy régebbinek.
_pampa 2016. 07. 06. 14:11
Előzmény: #56151  bigyula
#56152
biztonság szempontjából igen.
bigyula 2016. 07. 06. 14:02
Előzmény: #56150  _pampa
#56151
Szerinted egy meglévő, üzemképes erőmű újraindítása az ugyanaz a kategória, mint egy vadi új építése?
_pampa 2016. 07. 06. 13:51
Előzmény: #56148  Phylaxa
#56150
Japán miért indítja újra az erőműveket?

Akkor mi miért ne bővítsük Paksot?

Esetleg az a baj,hogy nem EU vagy USA cég építené meg?
ts3 2016. 07. 06. 13:48
Előzmény: #56148  Phylaxa
#56149
"Ha a hűtőkör "elromlik", akkor leáll a láncreakció. "
Ebben nincs szó 3 lemez találkozásáról.
Phylaxa 2016. 07. 06. 13:32
Előzmény: #56147  ts3
#56148
A fukusimai működése azért jött szóba, mert 3 lemez találkozásánál és a Csendes-Óceán partján építették. Ha nem így lett volna, akkor mi nem is tudnánk róla, mert szépen működne. Ugye? :)
ts3 2016. 07. 06. 13:18
Előzmény: #56146  Phylaxa
#56147
Nem, a fukusimai erőmű nem hasonlítgatás miatt jött szóba.
Phylaxa 2016. 07. 06. 13:15
Előzmény: #56144  ts3
#56146
Mert a fukusimaival hasonlítgatjátok. Csupán ezért.

Ha azt írnátok, hogy egy mai atomerőmű, amit földrengés és cunamimentes helyen építenek az azért nem biztonságos mert..... akkor nem szóltam volna bele. :)
Phylaxa 2016. 07. 06. 13:13
Előzmény: #56143  bigyula
#56145
Én megkérdeztem, hogy mi az alternatívád. Én azért gondolkodom nukleáris energiában, felőlem lehet fúzió is, mert az nálunk működött és egy fejlettebbel újítják fel.

Világos volt a kérdésem. Milyen alternatív energiával képzeled pótolni a fél biztonságot, mert a másik felét nyilván importálni fogod, amennyiért éppen tudod?

Tehát te alternatív energiával pótolnád, ugyanennyi idő alatt ugyanennyi mennyiségben és fixen minden pillanatban. Leírod? :)
ts3 2016. 07. 06. 13:02
Előzmény: #56140  Phylaxa
#56144
"Tehát a mienk milyen elven működik és hol van a földrengésveszély? A Duna szerintem képtelen cunamira, de még árvízre se, amióta megépült a szlovák vizierőmű a megfelelő tározókkal. Tehát?"

Valami félreértettél.
Miért emlegeted a Paksal kapcsolatban a cunamit és a működési elvet?
bigyula 2016. 07. 06. 12:58
Előzmény: #56142  Phylaxa
#56143
"Nos ahhoz, hogy leállíthasd, mert le KELL 15 év múlva, ahhoz mikor kell elkezdened építened egy újat?"

Az a gond, hogy Te kizárólag atomerőműben gondolkodsz. Csak atomerőnművet lehet építeni addig, amíg leáll Paks? Minden más megoldás is 15 évig épül?
Phylaxa 2016. 07. 06. 12:54
Előzmény: #56141  bigyula
#56142
" Akkor lesz hiány, ha végleg le kell állítani kb. 15-20 év múlva. "

Nos ahhoz, hogy leállíthasd, mert le KELL 15 év múlva, ahhoz mikor kell elkezdened építened egy újat? Meddig épült Paks? :)

Tegyük fel, hogy 10 év kell az építéséhez, hogy ne essen ki és ne is legyen többlet, tehát hozza azt amit eddig is. Akkor erre van 5 éved, hogy végig gondold. Namost melyik az az atomerőmű a világban, ahol ennek kivitelezésére képesek voltak? :)

Ok, tehát lesz csúszás. Van 3 éved és megkötöttél minden szerződést már, erre sem kell időt pazarolnod. Írd már le nekem légyszi, hogy az elkövetkező 3 évben te milyen alternatív energia invesztícióra gondolsz kis hazánkban, az alternatív energiaforrások kánaánjában? :)

Én egyet tudok, de az nálunk kb 100 év múlva fog megvalósulni, mert még a fejlett országokban sem engedik. Az autóutak napelemekkel borítására gondolok, ami még a lefagyás és a veszélyek (állatok, emberek) kivédésére is jó. De ezt ne mondd, mert ez az elkövetkező 50 évben el sem fog kezdődni, márpedig 3 éved van, hogy előkészítsd a szerződéseket és a zsetont paksi volumenben.
bigyula 2016. 07. 06. 12:31
Előzmény: #56139  Phylaxa
#56141
Paks I. van még néhány évig, tehát nincs hiány (sőt, többlet van). Akkor lesz hiány, ha végleg le kell állítani kb. 15-20 év múlva. Akkor is csak úgy lesz hiány, ha addig nem ruházunk be semmilyen egyéb alternatívába. Szóval, van azért egyéb lehetőség is...

Pl. hol tartott 15-20 évvel ezelőtt a napelemes technológia, és hol tart most?

Topik gazda

saru
4 3 1

aktív fórumozók