Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2018. 11. 07. 19:58
Előzmény: #5727  berlini
#5740
Szép összefoglaló. kbc 85,2 milliárdot vár, szerintük a konszenzus 82,7 milliárd.
Én egy kicsit másképp közelíteném meg, nem annyira pontos számokkal, mint te:
Véleményem szerint Magyarországon még a q2-nél is magasabb profit fog jönni (nem számolva a mol osztalékot). Alapozom ezt arra, hogy tovább bővült a hitelezés és elkezdhetett végre nőni a kamatmarzs, mivel a tavaszi állampapír hozam emelkedés a 3 hónapra fixált kamatú hitelekbe beárazódott, plusz az új lakossági hitelek eltolódtak a hosszú kamatperiódusúak felé és ott jóval magasabb a kamat (egyenlőre a kamatmarzs is). Erste magyar leányánál már nőt a kamatmarzs. Valószínűleg a nem teljesítő hitelállomány tovább csökkent. Ezek együttese nagyrészt ellensúlyozni fogja a kieső mol osztalékot. 
A külföldi leányokra és ottani országokra sajnos sokkal rosszabb a rálátásom, pedig lassan azok fontosabbak lesznek, mert Magyarországon korlátos a növekedési lehetőség. Kbc szerint Bulgáriában és Romániában már nőhetett a kamatmarzs. Romániában emelték idén már az alapkamatot többször, de sajnos kicsi a piaci részesedése az otp-nek, tehát nagy csodát nem várnék onnan. Bolgároknál kamattal nem tudom, hogy állnak, de szerintem azért is kellett ott az akvizíció, mert az organikus növekedés elakadt, hasonló eredményt várok, mint az elmúlt negyedévek átlaga. 
Horvátországban nem tudjuk, hogy az Agrokorra már megképeztek-e minden céltartalékot, ha igen akkor szép eredmény jöhet onnan, mert növekedési pályára állt a gazdaságuk.
Szerbiában nem rég akvirált az otp, ezért nehéz megtippelni milyen eredmény lesz, valószínűleg nagy szórás várható ott még pár negyedévig.
Oroszországban valószínűleg tovább szűkült a kamatmarsz (akár jelentősen is),  viszont nőhetet valamelyest a hitelkihelyezés és csökkenhetett a céltartalékolás ahogy kezd magára találni az olaj ára és ezzel Oroszország is.
Ukrajnában még kitarthat pár negyedévig a hihetetlen magas tőkearányos megtérülés a magas alapkamat miatt. Talán szép lassan újra beindul majd a jelzálog és jármű hitelezés is.
Szlovákia mérete miatt csak a pénzt viszi, alacsony kamatmarzs és magas nem teljesítő hitelállomány miatt. Érdemes lenne szerintem az itthoni Gránit bankhoz, vagy cetelemhez hasonló modellt megvalósítani, de nem úgy, mint az orosz touch bank kísérlet. Sajnos az otp informatika részlegén komoly gondok vannak, elég csak használni a magyar felületet. Úgy rémlik itthon Csányi egyik fia viszi az informatikai részleget, félek tőle, hogy nincs informatikai képzettsége, se tapasztalata, hanem valami közgazdász féle ő, ami jó eséllyel alkalmatlanná teszi, hogy a sok okoskodó kocka között el tudjon igazodni (Erről amúgy mindig a paksi atomerőmű jut eszembe, ahol 2003-ra túlsúlyba kerültek a közgazdászok a fizikusokkal szemben az irányításban és majdnem sikerült a fél országot besugarazniuk, mert rohadt okosan olyanon akartak spórolni amihez nem értenek).
A lényeg az, hogy a nyereség nagyban függ a külföldi leányoktól, amik eredményét rontja az erősebb forint ebben a negyedévben, viszont illene hozniuk még így is legalább a q2-t, mert az elég gyalázatosra sikerült nekik (nem véletlen, hogy a féléves jelentésben a külföldi leányoknak csak a féléves teljesítményét hasonlították a teljes cégcsoport eredményhez). Most még a magyar egység meg tudja tolni a profitot, de ez nem lesz örökre így.
Én úgy gondolom alap esetben egy sima 90 milliárdos nyereség lesz növekvő céltartalékolással. Ha rövid időn belül várható egy nagyobb akvizíció akkor simán megtolják 100 milliárd felé, egyébként konzervatív tartalékolás lesz (profit dugdosás).
Remélem nem volt túl hosszú és volt aki eljutott a végére :). 
gyula1971
gyula1971 2018. 11. 07. 18:40
Előzmény: #5732  berlini
#5739
Azt már 2 vagy 3 hónapja lezártam,most újra short szaga lesz lassan.
berlini
berlini 2018. 11. 07. 15:30
Előzmény: #5737  herlas
#5738
Igen, sokba kerülne, de ha összejön az ez évi 325 milliárd, akkor abból ki lehetne fizetni. (Az akviziciós kassza eddig inkább nőtt mint csökkent. Az eddigi vásárlások nem tudtak évente 150 milliárd fölötti megterhelést okozni és az osztalék sem visz el sokkal többet mint 60 milliárd)
Az lesz viszont egy érdekes fordulat, ha (feltételezve az optimumot) az OTP benne lenne az első 3-4 ben:
ez már most meg van:
Magyarországon 
Bulgáriában
Horvátországban
Montenegróban
Meg lehet akviziciókkal:
Szerbiában
nem lesz meg:
Oroszországban
Ukrajnában
Romániában
Szlovákiában
akkor a csoport nagy részében beindulhat egy konszolidáció, a régi és új bankok összeolvasztása Horvátországban, Szerbiában, Bulgáriában és igy költségcsökkentés úgy, hogy az egy részvényre jut nyereség 2020-ra már elérheti az 1600-1800ft-ot.
Ez lesz az a pillanat, amikor a nyereség 60-80%-át ki kell majd osztani osztalék formájában.
Az Erste már tavaly 500ft-os osztalékkal számolt 2019-re, de ez 2020-ra már (nyereségtől függően)  akár 960- 1400ft-os osztalékot is jelenthet. 
Ha ez bejön az az árfolyamot katapultálni fogja 15-20 ezer ft-os tartományba.
Elméletileg a másik lehetőség:
pár év alatt visszavásárolni a közgyűlés által engedélyezett 70 milliú db részvényt. (Mai árfolyamon kb. 750 milliárd ft-ért.) Az árfolyamra való hatása ugyanaz lenne.
herlas 2018. 11. 07. 14:22
Előzmény: #5736  berlini
#5737
Nem lenne olcsó és egyelőre kimerülne az akvizíciós kassza. 25% körüli piaci részesedést jelentene Szerbiában, a második Intesa 17% körül állna,  viszont a mérethatékonyság kétségkívül meg lenne oldva.
berlini
berlini 2018. 11. 07. 14:05
Előzmény: #5735  herlas
#5736
A legjobb lenne mindkettő bankot megvenni Valószinűleg engedélyeznék is most még.
(Igyekeznek az EU-ba és addig barátságosak maradnak.)
Ezzel ott el lenne érve a szükséges mérethatékonyság és 2 versenytárssal kevesebb is lenne.
herlas 2018. 11. 07. 13:58
Előzmény: #5734  berlini
#5735
Szerbiában az állami Kombank is képben van (a tanácsadói pályázatokat várják), ki tudja, melyiket érdemesebb megvenni. Az állami olcsóbb lehet, több csontvázzal, és az Erste is érdeklődik iránta. A Socgen leány hatékonyabb, de drágább lehet. Amit nem vesznek meg, azzal később viszont versenyezni kell majd a piacon :)
berlini
berlini 2018. 11. 07. 13:42
Előzmény: #5733  herlas
#5734
Igen, én is várok ujabb akviziciós bejelentésre, de inkább Szerbiában (ami jó lenne) vagy Moldáviában (ami inkább kockázatos) Mindkét országban a Socgen-től.
Montenegróban nem hiszem, hogy lesz, pedig ott is eladó a Socgen leánybankja. Ott utoljára 2 évvel ezelőtt vett egyet az OTP, de azt nem engedélyezték, mert ebben a légyszarnyi méretű kis országban már most is piacvezető az OTP.
A romániai és a cseh SocGen leánybankokat tudomásom szerint nem adják el. (A lengyelt tegnap adták el egy portugál banknak.)
Az jó, hogy az erstebank 87,5 milliárdos Q3 eredménybecslését a Concorde is megerősitette.
herlas 2018. 11. 07. 13:32
Előzmény: #5730  berlini
#5733
Elvileg 2 hónap még van rá, Q4-es pénzügyi zárást ígértek. Annyira nem aggódok emiatt, előtte csak tájékozódtak informálisan. Decemberre viszont új akvizíciós bejelentéseket várok, Montenegró például jöhet, inkább csak ütemezés kérdése, bár nem túl nagy falat. 
A Concorde pedig 87,81Md nettó eredményt vár (tisztítva is).
berlini
berlini 2018. 11. 07. 13:07
Előzmény: #5731  gyula1971
#5732
Amelyiket 10070ft-nál nyitottál?
gyula1971
gyula1971 2018. 11. 07. 12:56
#5731
Nemsokára érik a short!
berlini
berlini 2018. 11. 07. 12:14
Előzmény: #5728  herlas
#5730
Nincs hir a bolgár-albán akvizició engedélyezéséről. Remélem nem csapják pofán az OTP-t Bulgáriában, hiszen az akvizició engedélyezésének ellenérve az , hogy ezzel az OTP leány, a DSK a legnagyobb bankká válna ismét ott.
Ennek az eljrárásnak az eredménye döntő lesz a jövő évre vonatkozóan.
berlini
berlini 2018. 11. 07. 11:57
Előzmény: #5728  herlas
#5729
Ha az Erste becslése bejön, akkor én a 320 milliárd ft-os éves nyereséget látom elérhetőnek.
Amúgy meg minden bevételi, költség, céltartalékolás soron szinte ugyanolyan számokkal operál. (Egy kicsit mindenhol kevesebbel ) és igy az adózás előtti eredményre 98,2 milliárd jön nekik ki. (Én 99 milliárd ft-ot számitottam) Valamivel több adót számitottak mint én, (én az előző negyedévek százalékos adójából indultam ki, de itt jelentős egyszeri hatások lehetnek, amelyek akár az én 9,5 milliárdos becsült adó összegemnél jóval nagyobb mértékben is csökkenthetik az adózott nyereség végleges számát.)
Annak mindenesetre örülök, hogy az Erste becsléséhez ilyen közeli eredményre jutottam.
Remélem, hogy ők is igyekeztek óvatosan becsülni és igy láthatunk akár egy általuk 87,5 (általam 89,5) milliárd ft-nál magasabb nyereséget hozó gyj.-t pénteken hajnalban
herlas 2018. 11. 07. 10:15
Előzmény: #5727  berlini
#5728
Köszi a részletes kifejtést. Ezeket a számokat is teljesen elképzelhetőnek tartom, csak optimista variációként tekintek rájuk. Itt az Erste várakozása:
https://www.erstemarket.hu/tartalom/68882/otletgyar-mini-20181106
 
berlini
berlini 2018. 11. 05. 01:33
Előzmény: #5726  herlas
#5727
Amikor Csányi beigérte az 1 milliárd euró nyereséget, akkor 325ft körül volt az euró. Igy én ez alapján a 325 milliárdot tartom valószinűnek.
Sőt!
Én a helyében ilyen igéretet csak akkor tettem volna, ha a 2. féléves bizonytalanságok legalább 10-15 milliárdos sávja efölé esik.
De ennek ellenére maradjunk a 325 milliárdnál.
Ebből teljesült az első negyedévben 155 milliárd.
A 3. és 4. negyedévben igy 85 +85 milliárd kell hogy teljesüljön.
De tudjuk azt is, hogy a 4. negyedévben szokták tartalékolást kicsit megnyomni, igy most is számolhatunk azzal, hogy a 3. negyedév legalább 10 milliárd ft-tal nagyobb nyereséget fog hozni mint a 4. negyedév. 
Azaz: x+x-10=170
Ebből a 3. negyedévre x= 90 milliárd jön ki.
Teljesithető ez?
A 2. negyedévben az 1. negyedévhez képest 5%-kal nőtt a hitelállomány, de a kamatmazscsökkenés miatt a kamatbevétel csupán 2%-kal nőtt.
hallgatva a hireket, a hitelezés az elmúlt negyedévben is hasonlóan bővült és év eleje óta folyamatosan nőnek a hitelezési kamatok igy szerintem a kamatmarzscsökkenés már szinte nullára csökkenhetett.
Igy ha a hitelek ujra 5%-ot nőttek akkor a kamatbevételek kb.4%-os növekedése elképzelhető.
Q2: 146 milliárd , Q3: 152 milliárd
A dijak és jutalékok negyedéves 14%-os növekedése kiugró volt a 2. negyedévben. Ehelyett én az éves növekedései ütemet veszem csupán: ami 8% volt. (Azaz ennek a negyedét , 2%-ot)
Q2: 56,7 milliárd, Q3: 58 milliárd
Egyéb bevételek soron a Q2 a Q1-hez képest 32%-kal többet hozott. Okát nem tudom, ezért én itt óvatosan csupán az éves 25% negyedével számolok mint további emelkedéssel: a Q1.-höz képest.
Q2: 13 milliárd, Q3: 14 milliárd
Az összes bevétel igy:
152+58+14= 224 milliárd
A költségek oldalán a béremelések lezalottak az 1 félévben igy én azzal számolok, hogy ezen a soron változatlan összeg szerepel majd várakozásaim szerint:
121,4 milliárd ft
Q3 működési bevétel:
224-121,4= 102,6 milliárd ft (Q2: 98,5 milliárd ft volt.)
Kockázati költségek soron:  a Q2: -2 milliárdot mutatott és egyéb soron jelent meg az 5 milliárdos MOL osztalék.
Miután a nemteljesitő hitelek állománya valószinűleg nem növekedett és eladásuk folytatódott én itt továbbra is csupán 3 milliárd ft-nyi céltartalékolással számolok:
Igy az adózás előtti eredmény:
102,6-3= 99 milliárd ft lenne. Miután ez kb megegyezik a Q2 számával, igy az adózás utáni nyereség soron várhatóan ugyancsak a Q2 nyeresége, azaz 89,5 milliárd szerepel majd.
Eszerint teljesithető a Q3 90 milliárd ft-nyi nyeresége, amely után a Q4 80 milliárdja kihozhatja a 2018-as évet egy 325 milliárd ft-os nyereségre.
 
herlas 2018. 11. 04. 23:49
Előzmény: #5725  herlas
#5726
A Q3-as profitra van már valakinek konkrét várakozása?
Nem túlbonyolítva a dolgot, a Q2-ből nálam kiesik a MOL osztalék és így 85Md körüli számot várok. 90 felett pozitív meglepetés, 85 alatt negatív.
Mivel Csányi bemondta az 1Md éves profitot, Q4-ben 75Md kellene ahhoz, hogy éves szinten 315Md meglegyen, ami a HUF árfolyam mozgása és a kerekítés miatt már teljesíti az ígéretet. Tényleg csak minimális kockázati költséggel (20Md) és az albán leánytól 10Md körüli egyszeri nyereséggel számolva Q4ben. 
herlas 2018. 10. 29. 22:49
#5725
Hamarosan kezdődik a legnagyobb szlovén bank (NLB) IPO-ja, az ársávot a könyv szerinti érték 66-88%-ában határozták meg.
https://www.reuters.com/article/slovenia-nlb/update-2-slovenia-seeks-ipo-valuation-of-up-to-1-5-bln-for-nlb-bank-idUSL8N1X63IJ
berlini
berlini 2018. 10. 25. 21:10
Előzmény: #5723  longforever
#5724
Ameddig nekem is jó amit kavar, addig nem zavar.
longforever 2018. 10. 25. 18:59
Előzmény: #5721  berlini
#5723
Így bízzál meg benne...
berlini
berlini 2018. 10. 25. 18:38
Előzmény: #5718  mage
#5722
Igen eddig igy volt. Most próbálkoznak a vidékfejlesztésre több célzott pénzt adni (ezzel kivételesen teljesen egyetértek,) Az álomcél az lenne, ha a legkisebb városba is sikerülne olyan vonzó infrastruktúrát kialakitani (autópályaközelség, ipari parkok, elérhető szolgáltatások amelyekre szüksége van egy idetelepülő cégnek) amivel ott munkahelyet lehetne teremteni. Anélkül ugyanis folytatódik az elvándorlás Budapestre, Győrbe, Kecskemétre, rosszabb esetben külföldre.
Az egyszerűen abszurd, hogy vannak kisebb falvak, amelyeket 5-10 millió ft-ért fel lehetne vásárolni. (A házak jó része üres) Miközben Budapesten ennyi pénzért még egy kisebb garzon önerejét sem lehet megfinanszirozni.
berlini
berlini 2018. 10. 25. 18:24
Előzmény: #5719  mage
#5721
Az LTP-vel kapcsolatban teljesen igazad van. Csányi adta a tájékozatlant pedig nagy esélye van annak, hogy az ötlet tőle származik A fideszes Bánki ugyanis egy hihetettlenül buta ember. Annak magától legfeljebb az jut eszébe, hogy kimenjen a wc-re, ha kell. (Ezzel persze nem becsülöm le ezt a fajta előregondolkozási készséget)

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek