Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 18:15
Előzmény: #596  Törölt felhasználó
#601
Ki mondta, hogy nem magyarok? Te mondtad!!!!! Vigyázz a fogalmazásodra, mert nem a józan ész vezeti a beírt szöveged értelmét!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 18:16
Előzmény: #599  szivacs
#602
semmi sértő nem volt benne, legfeljebb azokra nézve sértőakik a mészárszékre küldték a magyar embereket és akik ezeket dicsőitik szégyen a magyarokra nézve
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 18:20
Előzmény: #569  Vazsmegyei
#603
Kifejtésnek jobban örültem volna.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 18:20
Előzmény: #600  Törölt felhasználó
#604
Addig amíg ilyen jövendöléseid vannak, tényleg érdekessé teszed a topik moderációját! 2 éve megy ez a topik, most kell rádöbbenned, hogy nem ezt akartad? Most kell megvádolnod, hogy kirekesztő?Most kell megvádolnod, hogy zaklató? Attól, hogy ilyennek akarod láttatni még abszolút nem lesz igazad!
szivacs
szivacs 2017. 06. 06. 18:21
Előzmény: #600  Törölt felhasználó
#605
Maga a trianoni diktátum is kirekesztő, zaklató, fájdalmat okozó magyarok millióinak számára. (Egyébként a topik több mint két éve megy, épp' te írtad a hatszázadik hozzászólást.)
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 18:24
Előzmény: #603  _Bekre_Pal_
#606
Pali! Miért kellene neked külön kifejtenem, mit eddig leírtam? Azt kívánnád, hogy mindenkinek külön-külön ugynazt fogalmazzam meg? Ha az értetlenkedőkkel szimpatizálsz, azoknak bőven válaszoltam. Nincs mit titkolnom!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 18:27
Előzmény: #601  Vazsmegyei
#607
"Ki mondta, hogy nem magyarok?" Akkor mi a különbség a "magyarok" és a "csak magyar állampolgárok" között? "Te mondtad!!!!!" Ha nem tudod megmutatni hogy hol írtam ilyet, akkor nem csak egy buta troll vagy, hanem rágalmazol is.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 18:35
Előzmény: #594  Vazsmegyei
#608
Igen, sértegeted a magyarokat. Azokat a magyarokat, akik nem az általad vallott politikai iranyzatot követed. De még jobban sértegeted a magyarokat, mikor magyar írónk-költőnk nevét használod fel az ideológiád terjesztéséhez. Neked nem számít semmit sem a magyarság, neked csak a Párt számít.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 18:38
Előzmény: #606  Vazsmegyei
#609
Ezt nem tudom a segítséged nélkül értelmezni: "Pali! Te otthon vagy történelemből, politikából! Légy szíves világosítsd meg őket, mert ezek nem akarnak hinni nekem! Ugye megérted?"
-pny 2017. 06. 06. 18:38
Törölt hozzászólás
#610
-pny 2017. 06. 06. 18:40
Törölt hozzászólás
#611
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 18:45
Előzmény: #605  szivacs
#612
És ez nyilván okot ad arra, hogy magyarokat nevezz csak állampolgárnak, akik nem értenek veled egyet a kérdésben, és mindezt ráadásul te is Karinthy mögé bújva. És akkor még van képed neked felháborodni, hogy mások s3rtőt írnak a te nyíltan uszító, kirekesztő álláspontodra.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 19:02
Előzmény: #608  Törölt felhasználó
#613
"Igen, sértegeted a magyarokat." Ha nem tudsz egy példát mutatni, akkor buta, rágalmazó troll vagy !!!! "De még jobban sértegeted a magyarokat, mikor magyar írónk-költőnk nevét használod fel az ideológiád terjesztéséhez." Már biztos hogy szenilis vagy. Én írtam be hamis idézetet vagy Te? Én csak belinkeltem neked az eredeti művet. Én osztottam a két csoportra az embereket, "magyarokra" és "csak magyar állampolgárokra" vagy TE?
szivacs
szivacs 2017. 06. 06. 19:07
Előzmény: #612  Törölt felhasználó
#614
"magyarokat nevezz csak állampolgárnak" Ha ezt állítod, akkor nyilván be is tudod linkelni azt a hsz-t, ahol én ezt írtam volna. Ha volt ilyen, bocsánatot fogok kérni. Ha nem linkeled be, akkor pedig visszavonod az állításodat és te kérsz bocsánatot, mint magyarhoz illik.
-pny 2017. 06. 06. 19:10
Törölt hozzászólás
#615
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 19:16
Előzmény: #605  szivacs
#616
Némileg váratlan, hogy elismered a totyik kirekesztö és zaklató voltát. Viszont így különösen álságos, provokációdat követöen a moderálgatásod. Elsöként magadat kellett volna kihajítanod ezek szerint. Amúgy e kérdésben teljesen irreleváns, hogy mióta van a topik, bár kicsit vicces, hogy egészen a 3. hszig kellett várnod, hogy jelezzék neked, majd a provokációdnak megfelelöen kitörjön a balhé. De te cinikusan moderálgatsz...
szivacs
szivacs 2017. 06. 06. 19:42
Előzmény: #616  Törölt felhasználó
#617
Csúsztatások. "Némileg váratlan, hogy elismered a totyik kirekesztö és zaklató voltát" - nem helytálló. "moderálgatásod" "cinikusan moderálgatsz." - korábbi kérést követően 1 azaz egy hsz-t töröltem, aki beírta, azt nem, utána is írt többször is, olvashattad. Helytelenül használt "gyakorító ige: olyan ige, mely a cselekvésnek gyakori ismétlését, vagy folytonosságát, vagy pedig elaprózását fejezi ki" Egyébként "álságos, provokáció"-ként éppenséggel a te egyes beírásaid véleményezhetők, ha szigorúan vesszük. Kívülről úgy fest, mintha szándékosan tennéd - csak szóltam.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 20:10
Előzmény: #617  szivacs
#618
Dehogynem helytálló :).. is (határozószó)Hasonlóságot jelez személyek, dolgok, cselekvések, történések között.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 20:14
Előzmény: #617  szivacs
#619
Egyébként miért lenne helytelenül használva, a cselekvés folytonosságát kifejezö gyakorító ige? Ha már nyelvtannáci akarsz lenni, tedd rendesen, és tanulj meg magyarul :)
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:28
Előzmény: #607  Törölt felhasználó
#620
Baromságokra nincs időm! Te pedig folyamatosan szállítod! Értelmes emberekkel szeretnék vitatkozni és nem baromságokat fogalmazó szövegkörnyezetből kiemelt saját gondolataiddal! Még tényeknek sem mennek el, vitát nyitni értelmetlen összebarmolt szófoszlányokkal felesleges!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:30
Előzmény: #609  _Bekre_Pal_
#621
Ja ha nem olvasod végig egy mesterségesen generált vitát , ne csodálkozz, ha nem érted!
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 20:32
Előzmény: #621  Vazsmegyei
#622
Neked volt egy kérésed. Akkor bocs, nem tudok segíteni.
Phylaxa 2017. 06. 06. 20:36
Előzmény: #620  Vazsmegyei
#623
Nekem azért fáj, mert a szülőhelyével együtt rengeteg honfitársam más államok hatalma alá került, ahol is azonnal elkezdték betelepíteni közéjük a más nyelvet beszélő embereket. Holott állítólag pont ezért tették, hogy ezt megszüntessék. Tehát egy jó nagy hazugság úgy ahogy van. Egyébként Karinthy valóban nem írta abban a levélben ezt a mondatot, viszont, ha valaki elolvassa, akkor rájön, hogy nem is kellett volna ezt tennie. Süt belőle a fájdalom.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#624
Csak azért lehet törölgetni, mert megjelent ugyanaz a törölgetésre érdemes, értetlenkedő liberális egoisták díszpéldányait bemutató stílusban okoskodóhülyeség! Amit ugye el kellene fogadni, mert ti akkor emberi mivoltotokban személyeskedésnek vagytok kitéve! Ezt pedig alapnak veszitek és ezzel másokat maceráltok! A filozófia genderség és szóhasználat egyedi mintapéldáit adjátok!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:40
Előzmény: #622  _Bekre_Pal_
#625
Akkor nem értetted a kérésem, nincs miért bocsánatot kérned.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:41
Előzmény: #623  Phylaxa
#626
:)))
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:45
Előzmény: #616  Törölt felhasználó
#627
Nincs elismerve a totyikod kirekesztő és zaklató módja, mert nem a totyik, hanem konkrétan Trianonról emlékezett ezekkel a szavakkal. Úgy hogy te is mehetsz túlórázni _pny kortársaddal, egy gyékényen árulni!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 20:48
Előzmény: #619  Törölt felhasználó
#628
Megtanult magyarul jobban mint te! Viszont neked meg érteni kellene már, amit magyarul mondanak! Érted?
bigyula 2017. 06. 06. 20:51
Előzmény: #627  Vazsmegyei
#629
"... konkrétan Trianonról emlékezett ezekkel a szavakkal..." Továbbra is várjuk a forrás megjelölését. Addig a Te kijelentésednek tartom.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 20:58
Előzmény: #614  szivacs
#630
Te nyitottad a topikot a sokat emlegetett idézettel. Te tulajdonítottad ismét Karinthynak, miután ki lett vesézve, hogy soha nem írt semmi ilyet. Ha most azzal jössz, hogy te az állampolgáros részt nem tetted bele, akkor közlöm veled, hogy ne csúsztass már sokadszorra, bőven elég az első mondatrész is, az is egy kirekesztő magyarság határozó.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:02
Előzmény: #623  Phylaxa
#631
Én elolvastam a levelet. Szerintem teljesen más jelentése van annak, hogy nekem fáj Trianon, mint annak, hogy magyar az, akinek fáj Trianon.
szivacs
szivacs 2017. 06. 06. 21:19
Előzmény: #630  Törölt felhasználó
#632
Ezt állítottad: "magyarokat nevezz csak állampolgárnak" Ha ezt állítod, akkor nyilván be is tudod linkelni azt a hsz-t, ahol én ezt írtam volna. Nem linkelted be, mert nem írtam ilyet. Elismerted tehát, hogy nem igaz, amit állítottál. Nos, akkor belátod a tévedésedet, visszavonod az állításodat és bocsánatot kérsz az alaptalan rágalmazásodért és személyeskedésért vagy sem?
bigyula 2017. 06. 06. 21:25
Előzmény: #632  szivacs
#633
Te, mint a topicgazda, mikor szólítod fel Vazsmegyeit a nyilvános bocsánatkérésre?
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:25
#634
Magyar az, akinek fáj Trianon”E gondolatot, mely a két világháború között született, legtöbben Illyés Gyulának tulajdonítják, de van, aki Karinthy Frigyesnek, ami viszont biztos, hogy Patrubány Miklós dobta be újra a köztudatba az ezredfordulón. Nem véletlen, hogy az aforizmaerősségű önmeghatározás szárnyra kapott, hiszen kevesen sűrítettek be néhány szóba ennyi keservet, tanúbizonyságot, lényeglátást és igazságot.Fotó: ittHON.ma

2015. december 1. kedd, 18:09 perc E gondolatot, mely a két világháború között született, legtöbben Illyés Gyulának tulajdonítják, de van, aki Karinthy Frigyesnek, ami viszont biztos, hogy Patrubány Miklós dobta be újra a köztudatba az ezredfordulón. Nem véletlen, hogy az aforizmaerősségű önmeghatározás szárnyra kapott, hiszen kevesen sűrítettek be néhány szóba ennyi keservet, tanúbizonyságot, lényeglátást és igazságot.Azt talán nem kell hosszan ecsetelni, hogy aki számára egy nemzet legnagyobb tragédiája, mely egyben világraszóló igazságtalanság is, közömbös, az érzelmileg nem tartozik ahhoz a nemzethez. A nemzet kulturális, történelmi, politikai és érzelmi közösség, ezutóbbit még a józanabb liberálisok sem tagadják. Aki pedig saját magát kívül rekeszti ezen az érzelmi közösségen, az aligha lehet annak tagja. Teljesen mindegy, hogy eme önkirekesztés milyen formát ölt, hogy az illető mániákusan ismételgeti, hogy bizony Trianon igazságos volt (lásd Bauer Tamást), hogy a nemzet közel egy harmada ellen uszít, amikor kiállhatna a nemzet egysége mellett (lásd a 2004. december 5.-i népszavazást megelőző álbaloldali hangulatkeltést), vagy hogy kiáll a kamerák elé és magyar származású létére azt nyilatkozza, hogy ha ő magyar és Romániában él, akkor voltaképpen román.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:28
Előzmény: #632  szivacs
#635
Azért a pofátlanságnak nincs határa nálad. De rendben, bocsánatot kérek, hogy az idézet második részét a szádba adtam, mert azt valóban nem írtad le. Akkor most jön a te részed, kérj bocsánatot az első felérért, és hogy te is Karinthy szájába adtad. Ha egyenességet vársz el, akkor legyél te is egyenes.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:29
#636
1 / Képzeld, a nagyszüleimet 46-ban telepítették ki a felvidékről.Az apám 5 éves volt akkor. 2 / Ne is mondjad, messzire jutottál! ezek közül melyik is magyar? 1?2?
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:30
Előzmény: #629  bigyula
#637
Akkor én vállalom azt a mondatot, ha senkinek nem tulajdonítható, de mégis létezik! Remélem beírtam magamat a történelemkönyvekbe, mint egy magyar akinek fáj Trianon, a többi csak állampolgár!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:31
Előzmény: #634  Vazsmegyei
#638
Akkor végre beismerted, hogy Karinthynak csak tulajdonítják, de semki nem támasztja alá, hogy valaha mondta volna. Akkor most jöhet a bocsánatkérés a magyaroktól!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:33
Előzmény: #637  Vazsmegyei
#639
Akkor én meg azt mondom, hogy te nem vagy magyar. Mert nem magyar az, aki szerint magyarok milliói nem magyarok, csak mert nem úgy gondolkodnak, mint ő.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:34
Előzmény: #633  bigyula
#640
Kitől és miért kellene bocsánatot kérnem?
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:37
Előzmény: #639  Törölt felhasználó
#641
Észveszejtő gondolattársítás! Vedd észre, hogy én ilyent a nap folyamán egyetlen szóval sem írtam! Az hogy te mit magyarázol bele abba az egy mondatba azért neked kell vállalni a felelősséget! Te írtad, te mondtad! Ne másra mutogass, ha egyszer leírtad!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:38
Előzmény: #640  Vazsmegyei
#642
Pl. a magyaroktól. Mert nem tartod tiszteletben a kultúránkat, a mi nagy írónk és költönk tollába adtál egy olyan mondatot, amit sosem írt le, és emellett ittm indenkit lehülyéztél, aki kiállt ezen tény védelmében. Plusz a magyaroktól azért, mert a magyarok feléről úgy vélekedtél, hogy csak állampolgárok.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:40
Előzmény: #641  Vazsmegyei
#643
Én nem magyarázok semmit a mondatodba. Szerinted akinek nem fáj Trianon, az csak állampolgár, de nem magyar. Mégis hogy veszed a bátorságot, hogy te mond meg, ki a magyar?
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:48
Előzmény: #638  Törölt felhasználó
#644
Nincs miért bocsánatot kérnem! Karinthyt viszont megkövetem, hogy csak gondolhatott ilyenre, de lenem írta szó szerint!"De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Magyarként írtam a magyarokról, nincs miért bocsánatot kérni a magyaroktól. Főképp nem azoktól, akik azt hiszik, ha Magyarországon élnek, akkor magyarok is!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 21:50
Előzmény: #643  Törölt felhasználó
#645
Figyelj oda mit írsz és mit írtam. Van különbség a kettő között!
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:51
Előzmény: #1  szivacs
#646
Magyar az, akinek fáj a vörös terror. Magyar az, akinek fáj a fehérterror. Magyar az, akinek fáj a Don kanyar. Magyar az, akinek fáj a magyarországi Holokauszt. Magyar az, akinek fáj a német megszállás, a nyilas hatalomátvétel, a szovjet megszállás, majd a Rákosi rendszer. Magyar az, akinek fáj 56 leverése. Magyar az, akinek fájnak rendszerváltás után poltikusaink hazudozásai is, lopásai, ostobaságai is. Magyar az, akinek egyaránt fájtak Gyurcsány hazudozásai, ahogy Orbánék országrablása is. Magyar az, akinek fáj a nemzet megosztása. Biztos nem csak Trianont hagytam ki...
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 21:53
Előzmény: #644  Vazsmegyei
#647
Karinthy sehol nem írta, hogy ki a magyar. Ő azt írta, hogy fáj neki Trianon. Ne próbáld idegenként megmondani, hogy mit gondolt Karinthy!
-pny 2017. 06. 06. 21:53
Törölt hozzászólás
#648
akos53 2017. 06. 06. 21:55
Előzmény: #646  Törölt felhasználó
#649
Mennyire igazak a mondataid!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:05
Előzmény: #642  Törölt felhasználó
#650
Már megint olyan szavakat akarsz nekem tulajdonítani, ami tőled származik! //Topik téma:: Magyar az akinek fáj Trianon, a többi csak állampolgár.// Ezt írtam le többször is! Egyszer hivatkoztam egy linkben Karinthyra, Illyés Gyulára meg külön! Semmit nem vonok vissza, amit ezeken kívül nekem tulajdonítottak, tulajdonítanának továbbra is. Azt hogy milyen agymenésekkel jöttetek, nem az én szavaim! Te voltál aki folyamatosan kérted, hogy linkeljem az eredeti be Karinthytől! Karinthyt megkövettem! Az hogy megosztottad a magyarokat többször, azt én nem írtam egyszer sem!
-pny 2017. 06. 06. 22:21
Törölt hozzászólás
#651
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:31
Előzmény: #646  Törölt felhasználó
#652
Kihagytad szándékosan kihagytad, bármilyen igaz történelmi eseményekre hivatkoztál! Tanulmányozd át mégegyszer! A Hivatkozásod kezdete1919! A te fájdalmad nem a magyarság fájdalma, a te fájdalmad! a magyarságért 1919-ben kezdődik szándékosan kihagyva Trianont. Szándékosan kihagyva 1848, szándékosan kihagyva a siculucidium, szándékosan kihagyva a török megszállás, szándékosan kihagyva a tatár pusztítás, szándékosan kihagyva a két pozsonyi csata, szándékosan kihagyva az Árpád dinasztia, szándékosan kihagyva a magyarok megjelenése, szándékosan kihagyva, hogy a német-római császárság, hányszor okozott fájdalmat a területi terjeszkedésével, szándékosan kihagytad a dinasztikus európai uralkodócsaládok igényét a Magyar Királyságra, szándékosan kihagytad a végvári magyarok példáját, szándékosan kihagytad a Kuruc szabadságharcot, szándékosan kihagytad a kalapos király okozta megpróbáltatást, szándékosan kihagytad a nádorok szerepét, szándékosan kihagytad a magyar jakobinus mozgalmat, a Wesselényi féle elszakadást a Habsburg birodalom szorításából és ami a legfontosabb szándékosan kihagyod a magyar nyelvet , mint ami a magyarokat megkülönbözteti más népek nyelvétől és identitást biztosít a ma már csak 93 ezer négyzetkilométeren! A te fájdalmad nem fájdalom, hanem politikai nyilatkozat!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#653
Azt az "ostobaságot" csak most követik el igazán akik a nemzet nevében minoritaként uralkodni AKARNAK! De az akaratuk egyenlő a nullával!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#654
Nem hat rám a szánalmas magyarázkodásod!
-pny 2017. 06. 06. 22:39
Törölt hozzászólás
#655
-pny 2017. 06. 06. 22:42
Törölt hozzászólás
#656
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 22:42
Előzmény: #625  Vazsmegyei
#657
Először is: nem volt mit érteni rajta. Másodszor: nem bocsánatot kértem, hanem a jómodorú társalgás alapszabályainak eleget téve fogalmaztam meg, hogy úgy kellett járnod, mint minden olyan segítségre szorulónak, aki képtelen kinyújtani a kezét a segítő kéz felé. Harmadszor: ma a szokásosnál is kínosabb kört mentél. Fröcsögve nyitottad a napot és rommá égve zártad. Szivacs meg kénytelen lesz megint felköpni és aláállni ha nem jut ugyanerre a következtetésre. A sztori full nyilvánvaló.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:47
Előzmény: #657  _Bekre_Pal_
#658
Csakhogy ezt a sztorit egész nap kihagytad, úgyhogy a te segítséget nyújtó kezedet, ma otthon hagytad! Ami neked fröcsögésnek tűnik, azt magadnak köszönheted! Nem tudok segítő kezet adni hozzá!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#659
Igazad van szánalmas marad a magyarázkodásod, mert valóban igaz maradt!
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 22:51
Előzmény: #658  Vazsmegyei
#660
Ne bassz. Te kértél valamit. Már megint rossz fényt vetsz magadra.
_Sigorszky
_Sigorszky 2017. 06. 06. 22:51
#661
Az Antant nagyon nagy hibát követett el, hogy ezt a vazsmegyét nem csatolta mondjuk Kambodzsához. Egy szarkeverő álmagyarral biztosan kevesebb volna a portfolión.
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#662
Ezt a kitételt hagy meg az orvosoknak! Nem érsz fel hozzájuk, hogy a nevükben hozzájuk hasonlítsad magad!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:53
Előzmény: #661  _Sigorszky
#663
Jól mondod én keverem nálatok, abban a halszagú országotokban!
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 22:55
Előzmény: #660  _Bekre_Pal_
#664
Nekem a kérés nagy szégyen volt! Add meg ezután nekem úgy is, ha nem kérem!
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 22:57
Előzmény: #663  Vazsmegyei
#665
Most meg már magadat is kirekeszted. Na megyek és kipattintok egy popcornt, egyre jobb a műsor.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 22:58
Előzmény: #664  Vazsmegyei
#666
De mit??
Vazsmegyei 2017. 06. 06. 23:08
Előzmény: #666  _Bekre_Pal_
#667
Hát az oroszkrémtortát!
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 06. 23:25
Előzmény: #667  Vazsmegyei
#668
Jaj istenem, pihenj le és holnap próbáld meg jobban.
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 07:11
Előzmény: #652  Vazsmegyei
#669
Bocs, de amikor te Trianonnan jöttél, te is kihagytad az összes többi nemzeti tragédiát. Szóval most tökéletesen rámutattál, hogy a magyar, akinek fáj Trianon, politikai nyilatkozat.
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 07:15
Előzmény: #669  Törölt felhasználó
#670
De ha esetleg azt gondolod, hogy Trianon volt a legnagyobb tragédia, nos az is vitatható. Legtöbb emberéletet a II. világháborúban veszétettünk, arányaiban meg a Tatárjáráskor. A mostani határokat pedig a párizsi békeszerződés rögzíti. Akkor?
-pny 2017. 06. 07. 08:01
Törölt hozzászólás
#671
madxa 2017. 06. 07. 08:15
Előzmény: #670  Törölt felhasználó
#672
A mostani határokat pedig a párizsi békeszerződés rögzíti. " Most is a szerződésben megrajzolt határvonal az érvényes? Esetleg módosították Magyarország beleegyezése nélkül? ( egyoldalú szerződésszegés) Amennyiben igen akkor érvényes még a trianoni szerződés?
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 08:41
Előzmény: #672  madxa
#673
Egy kis területen módosult, de egyébként a trianoni határokat állította vissza a párizsi békeszerződés. A trianoni békeszerződés nem érvényes, a párizsi érvényes.
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#674
kirekesztésben az un. "felvilágosult", "progresszív" baloldal is legalább annyira otthon van, mint a "maradi" jobboldal csak ők mivel még a KDNP-nél is álszentebbek nem vallják ezt be... sőt ütik verik a mellüket, hogy ők milyen "befogadók" és "szociálisan érzékenyek" (egészen addig amíg azok jó távol vannak tőlük és az ezzel kapcsolatos költségeket másra tudják áthárítani... esetleg még teremtenek is maguknak eközben néhány közpénzből finanszírozott stabil és viszonylag kellemes állást... )
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:16
Előzmény: #669  Törölt felhasználó
#675
inkább egy értelmetlen lózung a ki tudja milyen nagyhatalmi instrukciók mentén összegründolt Trianoni rendezés olyan nagyságrendű katasztrófa volt amely jócskán túlmutatott a magyar nemzet által leszenvedett tragédián nem véletlenül tekintenek nosztalgiával vissza az 1914 előtti boldog békeidőkre az egykori monarchia területén mindenütt ....
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:18
Előzmény: #674  pitcairn2
#676
jav. sőt ütik verik a mellüket, hogy ők milyen "befogadók" és "szociálisan érzékenyek" (egészen addig amíg __a nem kívánt "kirekesztettek"__ (pl. szegények, bevándorlók, stb.) jó távol vannak tőlük és az ezzel kapcsolatos költségeket másra tudják áthárítani...
madxa 2017. 06. 07. 09:22
Előzmény: #673  Törölt felhasználó
#677
A trianoni békeszerződés nem érvényes, a párizsi érvényes." Akkor egy új szerződéssel az is felülírható a többi érintett ország beleegyezése nélkül?
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:33
Előzmény: #670  Törölt felhasználó
#678
a II. világháború felé az I világháborút lezáró seg@ghülye rendezés vezetett... (persze az is lehet, hogy a győztesek szándékosan vetették el a kibékíthetetlen ellentétek magvát, de ez már annyira negatív irányba visz, hogy inkább nem is gondolom tovább...)
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:35
Előzmény: #669  Törölt felhasználó
#679
a trianon gumicsont másik oldalán ágálók is nagyon könnyen átcsúsznak a (progresszív baloldali) politikai lózungok világába...
pitcairn2 2017. 06. 07. 09:40
Előzmény: #646  Törölt felhasználó
#680
bocsi de ez a komment katasztrofális volt... hisz teljesen egyértelmű, hogy a nemzeti oldalról nézve a történelmi magyar állam szétverése a legnagyobb tragédia megjegyzem az utána kialakított rendezés olyan szinten volt katasztrofális, hogy még csak "nép nemzeti" platform se kell ahhoz, hogy az utóbbi 1000 év egyik legtragikusabb fejleményét lássuk bele ebbe (mondjuk a Kárpát-medence vonatkozásában)
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 07. 10:44
Előzmény: #680  pitcairn2
#681
azt kellene látni, hogy az már csak következmény volt. első körben a tatárok romboltak egy nagyot, előtte jött a kun betelepülés, azután pedig számos nemzetiség irányított és spontán betelepülése, amivel kialakult egy etnikailag kevert lakosság. a török jelenlét következtében ez tovább erősödött. aztán a habsburgokkal voltunk koalícióban, ahol párszor sikerült a nemzetiségi kérdést félrekezelni (az osztrákok ki is használták a feszültséget pl. 1849-ben), utána bele is vágtunk az oldalukon az 1.vh-ba, ahonnan szopóágon jöttünk ki, hozzácsaptunk egy proletárdiktatúrát amitől mint precedenstől mindenki fosott, aztán kaptuk azt, amit. ez nem úgy volt, hogy hirtelen ötlettől vezérelve bontógolyóval támadtak a nemzetre. szerintem mindettől függetlenül nagyon nagy eredmény, hogy a magyarság itt van, ezt értékelnünk kell. de azt gondolom, hogy annyival mindenki tartozik a saját nemzeti hovatartozásának, hogy utánanéz a történelemnek és igyekszik a tágabb összefüggéseket meglátni. trianon nem a derült égből jött. amúgy valóban elképesztő geciség volt, de így teljesebb a kép.
elemes
elemes 2017. 06. 07. 10:55
#682
Diszkrét aktualitást ad a topicnak, hogy Nagy Imre és mártírtársainak kivégzésére emlékezve az évfordulón utcabált rendez Thürmer Gyula pártja. Itt a facebook eseménymeghívó, lehet elképedni: link
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 10:55
Előzmény: #680  pitcairn2
#683
Attól függ honnan közelítjük meg. Ha a nemzet fogalmát elsősorban az abba tartozó emberek felől közelítkük meg, akkor a II. vilagháború embervesztesége nagyobb veszteség volt, mint a területi veszteség az I. vilagháború után. Masrészt még egyszer hangsúlyozom, nem volt 1918 előtt független magyar állam. Ha lett volna, akkor nem visznek bele minket egy olyan háborúba, ami nem szolgálta az érdekeinket.
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 11:00
Előzmény: #681  _Bekre_Pal_
#684
Érdekes dolog az is, hogy míg a magyar történetírás majdnem kizárólag a betelepítéseknek tulajdonítja a nemzetiségek jelenlétét, addig a szomszéd országok történetírása mind-mind a saját Honfoglalás előtti jelenlétükről ír. Persze lehet mondani, hogy a szlovákok, románok történelmet hamisítanak, mi meg a színtiszta igazat írjuk, de azért erős gyanúm, hogy az igazság valahol a kettő között lehet.
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2017. 06. 07. 11:13
Előzmény: #684  Törölt felhasználó
#685
Az nyilvánvaló, hogy amikor a magyarok megérkeztek, nem egy friss parcellázás volt, hanem itt laktak komplett népek, a Dunántúlon ott volt az egész római infrastruktúra, települések, úthálózat stb. Nagyjából egy komoly migránskatasztrófa zajlott le. Valószínűleg tényleg laktak itt népek, fura lenne másképp elképzelni.
elemes
elemes 2017. 06. 07. 11:15
Előzmény: #683  Törölt felhasználó
#686
"Ha lett volna, akkor nem visznek bele minket egy olyan háborúba, ami nem szolgálta az érdekeinket." Ne hamisítsunk történelmet: link És 1914-ben még nagyon kevesek látták így a háborút: link
elemes
elemes 2017. 06. 07. 11:18
Előzmény: #683  Törölt felhasználó
#687
tucumba, a linkeket mind kidobta a fórummotor. szóval: 1914-ben akkora izgalommal várta a háborút az ország népe, mint 2002-ben a 13. havi nyugdíjat.
elemes
elemes 2017. 06. 07. 11:19
Előzmény: #683  Törölt felhasználó
#688
na talán most: link link link link link link link
pitcairn2 2017. 06. 07. 11:33
Előzmény: #683  Törölt felhasználó
#689
a II vh az I vh-t lezáró gyalázatos békediktátum miatt lényegében a szerves folytatása volt az elsőnek egyébként ez a nézet már a mainstream történészektől sem idegen... Niall Ferguson's War of the World link
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 11:35
Előzmény: #685  _Bekre_Pal_
#690
a becslesek 1/3 - 2/3 kozott szorodnak az 'oshonos' szlav nepek aranyara a kozvetlen honfoglalas utani idoszakban..no persze, az altalanosan elfogadott 'tenyadat' szerint 20 ezer magyar lovas indult neki Etelkozbol (amit lehet sokfelekeppen ertelmezni demografiailag), de a lenyeg hogy alapvetoen igen kis nepessegszamokrol beszelhetunk akkoribol.
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 11:38
Előzmény: #685  _Bekre_Pal_
#691
Jó, de nem ez a kérdés, hanem az, hogy ezeknek a népeknek mennyire leszármazottja a mai szlovák, román, sváb, stb., stb. nép, és mennyi az, aki később települt be. Hiszen elég sokan asszimilálódtak a magyarságba.
pitcairn2 2017. 06. 07. 11:41
Előzmény: #681  _Bekre_Pal_
#692
az I világháború kapcsán szerintem a nagyhatalmi politika a lényeg, ennek keretében: 1. az Egyesült Királyság által - a parlament teljes megkerülésével és mellőzésével - kialakított informális megállapodások rendszere (entente cordiale - szívélyes egyetértés) kulcsszerepet játszott a háború kirobbantásában, ill. 2. a monarchia szétverése szervesen illeszkedett a Németország elszigetelését preferáló brit egyensúly politikába önmagában a multi-etnikus jelleg még nem kérdőjelezi meg egy egyébként sok szempontból sikeres állam létét pl. Afrikában még manapság is tucatjával vannak olyan - minden szempontból megbukott "államok" - amelyek pusztán csak azért maradnak egyben mert a nagyhatalmi érdekek így kívánják... Africa: Seven Nations Named in Top Ten 'Failed States' - allAfrica.com link
pitcairn2 2017. 06. 07. 11:45
Előzmény: #681  _Bekre_Pal_
#693
megjegyzem a Ferenc Ferdinánd körül csoportosuló föderációs tábor igen erős volt 1914-ben... Nagy-ausztriai Egyesült Államoklink valószínűleg ez is szerepet játszott Ferdinánd vesztében... az Osztrák Császárság esetében konföderációs elképzelés egyáltalán nem volt irreális opció 1914-ben a magyar résszel persze már lettek volna problémák
pitcairn2 2017. 06. 07. 11:52
Előzmény: #690  Törölt felhasználó
#694
+ a 10. században nagyon erős lehetett a magyar-szláv keveredés, a magyar nyelv is tele van szláv jövevényszavakkal
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 12:20
Előzmény: #688  elemes
#695
Nem értem hol mond ellent az, hogy ünnepelték és az, hogy nem volt érdekünk.
elemes
elemes 2017. 06. 07. 13:34
Előzmény: #695  Törölt felhasználó
#696
te meg szoktad ünnepelni amikor fogorvoshoz készülsz?
Törölt felhasználó 2017. 06. 07. 13:40
Előzmény: #696  elemes
#697
Ha fáj a fogam, érdekemben áll fogorvoshoz mennem?
pitcairn2 2017. 06. 07. 13:50
Előzmény: #687  elemes
#698
az ország népe azonban nem a világháborút várta izgalommal, hanem a trónörökös meggyilkolása miatt megszervezett büntetőexpedíciót... megjegyzem a világháború se Ferdinánd meggyilkolása vagy a délszláv kérdés mentén robbant ki az mindössze csak jó ürügy volt ehhez...
kukutyinbenko 2017. 06. 07. 13:57
Előzmény: #688  elemes
#699
Jók a linkek. A korabeli cikkek rávilágítanak mennyire tárgyilagosan elemző típus volt már akkor is a magyar.
pitcairn2 2017. 06. 07. 14:00
Előzmény: #699  kukutyinbenko
#700
a nyugati konkurencia se volt több kritikai érzékkel megáldva, a témában mondjuk a Gallipoli című ausztrál opuszt javaslom...

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek