Topiknyitó: Hathor 2022. 12. 08. 14:35

Magyar Állampapír tulajok  

Magyar Állampapír tagoknak
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Noobleman 2023. 11. 29. 13:29
Előzmény: #14976  ehe
#14980
Igazából arra sincs semmi garancia, hogy holnaptól nem 50 %-os lesz az ÁFA és 81 % az SZJA, valahogy erre mégsem "készül" senki sem, és még csak 10x szorzó sincs a korábbi maximum értékekhez képest. Nem gondolom, hogy aki "nem számol" ilyen lehetőséggel, az struccpolitikát folytat. Inkább úgy gondolom, hogy a másik oldal paranoiás. Persze akkor az is felveti a kérdést, milyen megalapozottsággal kezeli a vagyonát és mi alapján dönt, aki ilyenre is "készül". Mert ha Te a 20 %-al számolnál, akkor feltételezhetően nem tennéd PMÁP-ba a pénzed. Tehát nem számolsz azzal... Akkor viszont nem értem a struccpolitikás beszólásod. ;)
Madeinhungary 2023. 11. 29. 13:27
Előzmény: #14976  ehe
#14979
Komolyan hanyattesek, miket tudtok kiagyalni. Akkor már miért nem 50 % vagy 99 % a bünti? Honnan találjátok ezt ki? Vagy valamilyen szer kell ehhez? 
Ishar
Ishar 2023. 11. 29. 13:13
Előzmény: #14973  BKKT
#14978
Ebben az esetben írhatnál erről egy tanulmányt, aztán lehet kiderülne, hogy mindenki hülye csak te vagy okos. Már csak azt nem értem, hogy miért tartott több évig, amíg a MÁP Plusz állomány többezer milliárdról leapadt a mostani ezer milliárd körüli értékre, hiszen - ahogy írod - a lakossággal nem lehet egyezséget kötni. Vajon miért nem váltották át egyből a papírjaikat az emberek, amikor teljesen egyértelművé vált, hogy a MÁP Plusznál vannak sokkal jobb befektetési lehetőségek is? Gondolom ez is mindegy, akkor is úgy van, ahogy te leírtad...
BKKT 2023. 11. 29. 13:09
Előzmény: #14975  Noobleman
#14977

Ez megint más amiről beszélsz....
A hitelminősítők az ország kockázatot vizsgálják.. (hosszú és rövid lejáratú adósság)
Vannak olyan intézményi befektetők akiknek a bóvli fölött 1 vagy 2 besorolással már meg kell válni a befektetéseiktől, zárniuk kell.... Van aki csak bóvliba vágáskor, befektető válogatja...
De ez egy más helyzet, ekkor még "messze" van az adott ország a csődtől.... 
Arra azért kíváncsi lennék, hogy 450-500-600 as eurónál mit tenne a lakosság... meddig várna.....
ehe
ehe 2023. 11. 29. 13:08
Előzmény: #14974  Noobleman
#14976

Ha a kondicióban az van, hogy 20%-ra simán lehet emelni, akkor az egy valid példa, attól függetlenül, hogy korábban még ilyen nem történt.
Az egy másik dimenziója a kérdésnek.
A múltbeli hozam nem garancia a jövőbelire, ezt minden bef alap is leírja, ez pont hasonlóan jó példa arra, hogy semmilyen múltbéli eseményből nem szabad jövőbeli következtetéseket levonni, egyszerűen nem iránymutatók.
Persze szuper dolog optimistának lenni, struccpolitikát folytatni, de akkor ezt nem biztos, hogy egy portfolio fórumon érdemes űzni :)
Noobleman 2023. 11. 29. 12:52
Előzmény: #14971  BKKT
#14975
Javíts ki kérlek, ha tévedek, de úgy tudom, hogy a hitelminősítők folyamatosan (évente 2-3 alkalommal) besorolják az egyes országok kockázatát (illetve a kötvényeik kockázatát), és sok alap- és vagyonkezelő befektetése ki van kötve, hogy milyen besorolású kötvényeket tarthat. Ha a kötvény közben magasabb kockázatra lett átsorolva, akkor meg kell válni tőle. Nem nagyon van mit egyezkedni, el kell adni és kész. A lakosság meg tarthatja bármeddig, ahogy most is van még kb 1.000 mrd MÁP+ -ban.
Noobleman 2023. 11. 29. 12:46
Előzmény: #14969  ehe
#14974

A 20 % akkor lenne szemléletes példa, ha már lett volna valamelyik lakossági papír visszaváltási büntije ennyi, vagy legalább közeli. Vagy legalább mondjuk 10 %, az is a maximumhoz képest a duplája, de ez a tízszerese. Emellett ha beleírta volna, hogy eddig mennyi volt a max, a többi papíré mennyi (idősori és alternatíva szerint kontextusba helyezi, összehasonlíthatóvá teszi a példáját), akkor lehetne ismeretterjesztő cikknek nevezni - szerintem.
Amúgy, ha a felemelik 20 %-ra, az már bőven a worst case, mert ott már mindegy, hogy 20, 30 vagy 40. Nem lesz befektetői bizalom, nem lesz új forrás a lakosság részéről, és sokan inkább lenyelik a nagy kiszállót, mint hogy bent hagyják a tőkét és kiszállózzanak még nagyobb bünti mellett, vagy a lejáratnál kapjanak pengő értékű forintot.
Szerintem 450-es euró nem lesz, ahogy a 430-as árfolyamnál is húztak egy vastagot a kamatokon, nem fognak fölé menni megint. Az infláció nagyobb probléma, de azt meg PMÁP-pal fedezed. Ha meg más jobb lesz, akkor abba irány át. ;)
BKKT 2023. 11. 29. 12:44
Előzmény: #14972  Ishar
#14973

Mindegy, hogy mit írnak..... A kockázatok a magyar papírokkal azok, amiket leírtam.... 
Ishar
Ishar 2023. 11. 29. 12:36
Előzmény: #14971  BKKT
#14972
Én érteni vélem, amit írsz és van is benne logika. Csupán arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy az érvelésedben teljesen az ellenkezőjét írod annak, amiért az államadósság lakosság általi finanszírozását kívánatosnak szokták tartani: A direkt lakossági finanszírozás gyakorlata az államadósság-kezelésben – nemzetközi kitekintés 
BKKT 2023. 11. 29. 12:27
Előzmény: #14967  Ishar
#14971

"intézményi befektetők adott esetben gyorsan lépnek,"
Pont ez az, hogy nem tudnak gyorsan lépni mivel az akár azonnali államcsőd lenne, ha egy intézményi befektető gyorsan leépítene... Ez meg nem lenne érdeke mert akkor az intézményi is bebukja a befektetését és éppen ez miatt kénytelen egyezséget kötni az adott országgal, hogy milyen feltételek mellett építhet le...
Ha tetszik ha nem, meg kell egyezniük.
A nép esetében éppen más a helyzet... baj esetén azonnal leépít, nem lehet vele egyezséget kötni...
Éppen ez a legnagyobb kockázata a magyar állampapíroknak és a forintnak....
gagyigalibego 2023. 11. 29. 12:17
Előzmény: #14964  kisadozo
#14970
Tegnap este indítottam, kb fél órája, 11.50 körül megkaptam. Nagy a forgalom most a digitális térben. :)
ehe
ehe 2023. 11. 29. 12:13
Előzmény: #14968  Noobleman
#14969
Az a véleményem még mindig, hogy komiszság lejárató cikknek nevezni egy ismeretterjesztő cikket.
A 20% "egy szemléletes példa, ami húsba vágó már", de még nem is a worst case.
Nem nagyon értem, mit kell ezen magyarázni tovább.
De továbbra is nyitva a lehetőség azt gondolom az ÁKK-nál is, hogy pozitivan befolyásolják a már kibocsájtott papirok kondicióját, oszt akkor tényleg mindenki lenyugodhat, hogy már csak a 450-es euróval tudják wc papírrá degradálni a pompás befektetésemet.
Mert nekem is van pmáp, nem kevés :P.
Noobleman 2023. 11. 29. 12:02
Előzmény: #14965  ehe
#14968

Explicit leírja? Neked lehet, ha a reakciókat nézed - akár itt a fórumon -, sokan erre számítanak, ezt írják újra és újra. Eredmény és reakció szempontjából van összefüggés ez között, meg a választási kampány között, mindkettőre reagáltak a népek. Ahogy arra is, hogy a papírok le lesznek nyúlva, tartsd bankbetétben a pénzed, mert az milyen jó (2 hónapja balentum még be is rakta a betelefonáló kisnyugdíjas cikket, komment szekció maga a szociológiai tanulmány).
Viszont továbbra sem értem, honnan jött a 20 %? Ezt nem válaszoltad meg. Miért nem mondjuk 0,5 %? Ha eddig 2 % volt és az volt minden lakossági papír legnagyobb visszavételi kamatbüntije, és ez most 1 %, akkor miért 20 % szerepel a példában? Ha a MÁP+ büntije emelés után 0,25 %-ról 0,5 %-ra ment fel, akkor a PMÁP-nál miért példáz 1 %-ról 20 %-ra? Neked mi a véleményed?
Ishar
Ishar 2023. 11. 29. 11:54
Előzmény: #14962  BKKT
#14967
"Ez miatt biztonságosabb az amikor az állampapírok többsége az intézményi befektetők kezében van...
A néppel viszont nem lehet egyezséget kötni, baj esetén hatalmas mennyiségű állampapír állomány mozdulhat meg." --- Felettébb érdekes amit írsz, mert ennek pont a szöges ellentétét szokták mondani, akik szerint jobb, ha az állam a lakosság irányába adósodik el: míg az intézményi befektetők adott esetben gyorsan lépnek, addig a lakosság hajlamosabb lejáratig tartani a papírokat. Példa: szerinted az intézményi befektetők még mindig tartanának 1000 milliárdos tételben MÁP Plusz állampapírt?
ehe
ehe 2023. 11. 29. 11:51
Előzmény: #14963  Noobleman
#14966
"Téged és sokakat a 20% triggerel, haraptok rá, mert számotokra inkább elképzelhető az emelés, mint hogy így marad. Kiszolgálják a világlátásotokat"
Engem abszolút nem triggerelt a 20%, én már előtte tisztában voltam a kockázatokkal.
Én akkor kezdtem el nagyobb tételben állampapírt zsákolni, mikor kijöttek a 33/I-vel, amiben limitálták 25M-ra/kibocsátó, ennek hatására épült ki bennem némi bizalom, hogy akkora kártyavárat talán nem építenek, hanem szoritanak itt is a gyeplőn.
ehe
ehe 2023. 11. 29. 11:43
Előzmény: #14963  Noobleman
#14965
Idézem a telexet:
"felemelheti például akár 20 százalékra is".
Ez háromszorosan feltételes, explicit leírja, hogy ez egy példa.
Ehhez idekeverni az ellenzék háborúba vinné az országot már szerintem is lejárató kampányt erősen csúszós lejtő illatú.
kisadozo 2023. 11. 29. 11:37
Előzmény: #14957  gagyigalibego
#14964
Én kb. 9 órakor utaltam ki és még nincs a számlámon. Vajon hol kering a pénzünk?
Noobleman 2023. 11. 29. 11:34
Előzmény: #14956  ehe
#14963
"Az embereknek meg nem tilos egy cikkben szereplő állításokat nem egy az egyben elfogadni, bár a feltételezés szerinted se állítás, igy nem annyira jogos az annyiban teljesen igaz kijelentésed szerintem." Senkinek nem kell egy az egyben elfogadni a dolgokat, DE... mégis sokan ezt teszik, feltételes mód ide vagy oda. A Te logikád mentén az általam hozott példák (ti. ellenzék háborúba vinné az országot, rezsinövelés, gyerekoperálás, stb) a kampányban is feltételesek, így akkor teljesen rendben vannak, nem lejáratás? Mert szerintem riogatás, lejáratás.
"Hozott egy szemléletes példát, ami húsba vágó már, és amúgy nem is lehetetlen." Nem lehetetlen. Ahogy az sem, hogy marad így. Téged és sokakat a 20% triggerel, haraptok rá, mert számotokra inkább elképzelhető az emelés, mint hogy így marad. Kiszolgálják a világlátásotokat, máris reagáltok, rezonáltok a cikkel és fikázzátok az ÁKK hitelességét vagy bárkit, aki azt meri mondani, hogy ez légből kapott. Mindezt azért, mert a telex leírta a 20 %-ot. Valóban, miért nem 30? Vagy 10? Hogy jött ki a 20? Hasára csapott? Amúgy ha 1-ről 5-re emelnék, már sokan vennék ki a pénzt és lenne bizalomvesztés, ami komoly jövőbeli forráscsökkenés lenne. Pedig eddig a max 2 % volt, ezt valahogy nem emelték ki, se azt, hogy ez csak egy gondolatmenet, a szerző saját számítása.
Tudod biztosan bennem van a hiba, de nálam a hiteles újságírás levezeti azt, hogy milyen megállapításra hogy jutott. Meg mondjuk kiírja a nevét a cikk szerzőjének. Minden ilyen levegőbe büfögött, "akár az is lehet" meg egyéb klickbait cikk kuka és kb büntetném. Origó, telex, index, portfolio, metropol, akármi. Amúgy érdekes, a portfolio klickbait cikkei is "portfolio" néven futnak, ami komolyabban vehető elemzés, az mind a szerző nevével el van látva.
BKKT 2023. 11. 29. 11:32
Előzmény: #14942  tihamer
#14962

Sok mindenben téved vagy szándékosan hallgat el tényeket a szerző...
Olasz, spanyol, görög állampapírokra igaz is az amit ír, hogy biztonságos, mivel euróban (sok ország pénzében) kamatozik és a jegybankok nem tudnak belepiszkítani... (régóta jól működnek)
A magyar papírokkal más helyzet van...
Kicsi ország vagyunk kicsi gazdasággal és egy sérülékeny saját devizával...
A nép kezében lévő állampapír mennyiség nagyon magas és ennek jelentős kockázatai vannak....
Például beüt egy bármilyen válság vagy a nyersanyagárak ismételt emelkedése.... (láttuk már..)
Amikor az állampapírok többsége az intézményi befektetők kezében van egy intézményi befektető nem tud azonnal kivonulni mivel az, azonnali államcsődöt okozna így kénytelen lenne egyezséget kötni az adott ország jegybankjával....
Ez miatt biztonságosabb az amikor az állampapírok többsége az intézményi befektetők kezében van...
A néppel viszont nem lehet egyezséget kötni, baj esetén hatalmas mennyiségű állampapír állomány mozdulhat meg.....
Én azt gondolom, hogy még a kamatok kivételévél (ha mindenki kivenné a kamatokat) is nagy pofonba szaladna bele az MNB.... a tőkéről nem is beszélve...
Arról pedig kár vacillálni, hogy befagyasztják vagy nem fagyasztják... meg nem fog kibaszni a polgárokkal mert az nagy arcvesztés lenne... ezek hülyeségek!
Amikor egy nagyobb tőkekivonás elindulna, akkor az MNB. nek nem lenne sok választása. Akár mennyiire fájdalmas lenne kénytelen lenne benyelni a nagy bizalomvesztést is, amennyiben ez is szükséges...
A nép bizalmát lehet, hogy elveszítenék, de attól az intézményi befektetők még mindig jönnének, ha pénzükre megfelelő kamatokat és garanciákat adnak...
Úgyhogy nem nagyon hatná meg őket, hogy elvesztették a bizalmat.....
Egy biztos, hogy a költségvetés soha nem látott szarban van, ez a minden idők legmagasabb hiányaiból is jól látszik... Az áfa és adó bevételek nem teljesülnek, ez már önmagában is elgondolkodtató lenne...
Ilyen magas kamatokat meg nem lehet kitermelni anélkül, hogy ne lenne nagy elcsúszás valamiben....
Mondom ezt úgy, hogy rövid távon további forint erőt várok én is, de utána nagy pofonokba szaladunk bele.....
Ishar
Ishar 2023. 11. 29. 11:26
Előzmény: #14953  Dan90
#14961
2024. január 20-án a névértékedre vetítve 6,91% kamatot fogsz kapni, aminek egy jó részét a PMÁP vásárlásakor felhalmozott kamatként már kifizetted. Bővebben: PMÁP 2033/I Nyilvános ajánlattétel

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek