Akkor ebben a példában mi az ásványvíz valós ára? Mindegyik valós ár. Az adott helyen annyiért lehet megvenni. Ha megveszik - ok, ha nem, akkor nem tudják eladni, esetleg változtatnak rajta, onnantól az lesz a valós ár. Mindig az adott helyen, az adott pillanatban érvényes ár a valós ár.
Szlovak osztrak magyar van kb hasonlo energiaellatasi helyzetben. Osztrakokat most minositettek le. Nem mindegy a tortenelmed, adottsagaid es kinek ki a szomszédja gazdasági partnere.
“ Ha lesz béke ukránoknál akkor ez nem befolyásolja Forintot?” Kb mint románoknál lengyeleknél befolyásolta. Kb semennyire. Csak könnyű valamire fogni ha gáz van. És mi vagyunk akik korlátlanul vehetik a gázt (meg el is adhatjuk) meg mi vagyunk oroszok seggében. És a háború tizenéve zajlik, csak kisebb hőfokon. Miért is nekünk tett be a háború a régióban? Na ennyi hatást várok a háború végének a forintra. Ellneben a pmap történettel, nem tudjuk mennyi mozdul kifele és mennyi megy devizába, külföldre. Szerintem ez nem lesz szép ttavaszra. Bár tévednék.
Otp-vel day tradeltem 22-ben miután az oroszok megtámadták Ukrajnát, nagyon jól lehetett keresni vele csak sajnos nem volt időm munka mellett egész nap a monitort nézni, így az utolsó két trade beégett, lement kb. 50% bukóra, 23 nyarára fordult újra nyerőre. Persze ez kicsi tétel kb. 1%-a volt a teljes befektetésemnek, ami az OTP-ben ragadt, ha nem lettem volna gyakorlatilag biztos az OTP felépülésének és az osztaléknak akkor likvidáltam volna és tudomásul veszek egy kb. 0,5%-os bukót a teljes befektetésre vetítve. Jelenleg is van bukós befektetésem, van amit likvidálok van amiben látszik jövő ott még várok. Magyarországon a lakossági állampapír egy bankbetét gyakorlatilag kamattal, így nem látod az árfolyam ingadozásokat. Ha valódi állampapír lenne akkor futamidő vége előtt hozam emelkedésnél csak bukóval tudnál kiszállni és akkor láthatnád, hogy állampapíron is lehet bukta. Mivel jelenleg ez nem így van, ezért én is és még jó sokan az államkincstárt látra szóló bankszámlaként használjuk nagyon jó kamattal összehasonlítva a bankbetétekkel. Félek tőle, hogy idén az első negyedévben ki fog derülni, ez nagyon nem jó az államadósság finanszírozására, mert 10 éves papírokból 1-2 év után rizikó nélkül lehet kiszállni az nagyon volatilissé teszi az állampapír állományt. Az államnak pedig a finanszírozást meg kell oldania ekkor is.
"Apránkénti elhúzódó Revolut olcsó konverzió nem játszik, mert azonnal szükséges." Vagy Revo prémium havi 3000 Ft-ért, és onnantól korlátlan deviza váltás. Attól függ, mekkora összeget akarsz ott megforgatni.
Teljesen igazad van, csak másról beszélünk. Én a "valós árfolyam" kifejezésedre reagáltam, amikor azt írtad, csak bizonyos feltételek teljesülése esetén látjuk majd meg a Ft valós árfolyamát. A Ft árfolyama most is valós, minden időpontban valós, a múltban is az volt, a jelenben is az, a jövőben meg az lesz. Leképezi az adott pillanat körülményeit, mindig a pillanatnyi valós árfolyamán tudsz vele kereskedni. Magát a "valós" szót próbáltam definiálni, időben elhelyezni, függetlenül az általad vázolt lehetséges szcenárióktól.
Nem kell módosítani egy árat ha várhatóan lekerül a kockázati (vagy bármilyen) felár egy eszközről? Az egész tőzsde erről szól. A lényeg, hisz vagy sem ebben a verzióban a piac. Ha nem hisz akkor nagy mozgások vannak amikor bekövetkeznek. Ha lesz béke ukránoknál akkor ez nem befolyásolja Forintot? Ha győz az ellenzék mondjuk 2/3al? Ha megindulnak EU-s pénzek? Ha beindul a belső fogyasztás és a németek magukhoz térnek? Ha 380 lenne Forint elmaradnának a külföldi turisták mert akkor már nem éri meg nekik idejönni? Vagy elszaladnának a meglévő cégek? Ha egy magyar export cég abból él, hogy 430 az EUR az halott cég.
Másik példa. Szintén a munkatársam (egy személyről beszélünk) a BMÁP szép kamat vége fele is tartogatni akarta a BMÁP-ot, mondván neki Tökmindegy mibe van... látjátok, vannak ilyen emberek is! Az én ajánlásomra átrakta PMÁP-ba. és kb. 1-1.5 éve tartja, rosszul tette? Ha nem kap észbe, most kapna 7% körül vs. PMÁP (2030/J-je van: 19,1-es)
Csak egy példát írtam. Ok, hogy ti nem utaztok ilyesmiben. Tiszta sor. Munkatársam OTP-zett, volt 8980-es beszállója is, de elég hamar dobta 10400 körül. amikor pár nap alatt közel 15-20%-ot megy valami, azért elgondolkodik az ember.
Részemről CIG pannóniát bottal sem piszkálnám meg, úgy általában a magyar tőzsdét sem, vagy a cég szar vagy pedig bármikor belenyúlhat az állam bácsi az árfolyamokba valami elmebeteg szabályozással.
azt felejted el, hogy a nagyobb arányú, gyors nyerő általában kispapírokban van, ahol viszont a likviditás miatt nemigen tudsz 100millióval mozogni. Igaz, ugyanez a bukóval is. Egy OTP-vel pl tovább tart a felezés, mint egy Deltában, cserébe 100milliókkal észrevétlenül mozoghatsz benne.
Ez igaz, de te a "valós" árfolyamról beszéltél a jövőre vetítve. Valós árfolyam csak a jelenben létezhet. Egy jövőbeli árfolyam akkor lesz valós, ha a jövőből jelen lesz, addig csak prognózis. Amúgy egyetértek veled, csak más szóhasználattal.
Minden "HA" a világban. De valamilyen tervet vagy elvárást kell rajztolnod. Ha meg csak vársz akkor sem fogsz lépni ha ott a lehetőség mert mi van HA tovább esik tovább emelkedik. Ez mentalitás kérdése.
Nem olyan bonyolult csak elbeszéltek egymás mellett. Nem egy számtani művelet a lényeg hanem nem tolod be a magas összeget egy kockázatos ügyletbe csak ha nagyon érzed. Vagy bejön vagy nem. A másik ha 50%ot lemegy egy részvény amibe benne a pénzed akkor 100%ot kell neki emelkedni nullában legyél. 50%ot gyorsabban esik mint duplára emelje az árát. lásd OTP. De nyílván mindenkinek megvan a saját fájdalomküszöbe és kereskedési módszere.
Ha ugyanannak a cégnek a piaca összeomlik, ha hibás vezetői döntések sorozata születik, ha az országot szankciók sújtják (gazprom pl), ha kiderül h csaltak, ha delisting stb stb, akkor mindegy mikor mennyi volt a p/e, soha az életben nem lesz recovery az árfolyamban. Akkor le kell nyelni a békát és a bukót. Tudom miről beszélek, volt benne részem. És akkor nem mindegy, hogy 5 v 50m a bukó akárhogy nézem.
"A Forint valós árfolyamát az fogja mutatni ha rendeződik a viszony EUval lezárul a szomszédos háború és az energiaellátás és árak is rendeződnek" Ha.... Jelenleg nem rendeződik a viszony az EU-val, és tart a szomszédos háború, ez a valóság, tehát a Ft jelenlegi árfolyama a valós árfolyam jelenleg. Ez az, ami biztos. Tény. Az összes többi fikció, üveggömb, mi lesz ha....
Olvasgass be a befektetői attitűdökbe az európai részvények vagy a financial forecast topikba, de bármelyik egyedi részvény topik is jó. Bayer végigülve, csodavárás. Varta (csődhelyzet), majd megmentik. Wizzair, Lufthansa (miert nem megy, bezzeg a Delta miért igen) Intel (nem adom akkor sem, ha csődbemegy) VW, BMW, Mercedes (most fog pattanni). Certificate (nincs árjegyző - tényleg? - mert máskor se volt) MOL (ha kiolvadok, eladom). Higítok (na ez a csúcs). A gyakorlatban a többség elbukik, mert mikor vesz, nincs meg a kiszállási terv, ha mínuszba megy, akkor pedig csak a veszteség visszaszerzésére gondol. Kevesen kezelik függetlenül az egyes ügyleteket.
'A gyakorlat persze ebben az esetben se ilyen egyszerű, mert komoly bukó általában azért van, mert a cégnek lett game over, tehát igen kicsi az esély, hogy lesz valaha 0án vele az ember. " Ha nincs ebben tapasztalatod, szerintem olvass el néhány könyvet a témában, számtalan létezik! Azt megkérdezhetem,hogy ugyanannak a cégnek,ugyanolyan nyereség mellett, ugyanolyan kamatkörnyezetben, ugyanaz minden körülmény, egyszer miért 6-od P/E-je, egyszer meg mondjuk 15-ös?
Volt kollégám CIG Pannónia kitartó 800-ért vett még anno.:D még most is csak 400 fele halad. bár csak néhány misit tolt bele, de na.. eltelt vagy 6-7-9 év:D 1x majd visszajön 800-ra gondolta, azóta se. @body az élet lehet ilyen is. ehhez képest minden, még a legszarabb befektetés is jobb.
A kisebb éa nagyobb vagyon eltérő élethelyzetet jelent. 30 évesen 5 milliónál a várható hozam attraktív, a várható bukás fájdalma nem jelentős, később pótolható, jó döntés kockáztatni. 65 évesen friss nyugdíjasként 50 milliónál a bukás fájdalma nagyobb lenne, mint a győzelem öröme, jó döntés nem kockáztatni.
Te nem érted. Pontosabban nem ugyanarra gondolsz, mint amire én reflektáltam. FR73 írta, hogy munkából is vissza lehet építeni 5m bukót, nem akkora kaland. 50mFtot újra összegyűjteni munkából 10x annyi idő. Ez a probléma és ezért csökken a kockázatvállalási kedv a vagyok gyarapodásával. Amire te gondolsz, hogy ha buktam 50%ot a tőzsdén, az lehet bármennyi nominálisan, ugyanannyi idő alatt épül vissza az árfolyam. A gyakorlat persze ebben az esetben se ilyen egyszerű, mert komoly bukó általában azért van, mert a cégnek lett game over, tehát igen kicsi az esély, hogy lesz valaha 0án vele az ember. Azt a pénzt majd másik pozin kell valahogy visszaszerezni.
Magyar Állampapír tulajok