Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 01. 12. 09:33
Előzmény: #119  tigus7313
#120
tigus,

"pl. tegnap már felhívtak, és felajánlották egy szakértő segítségét is, ha igénylem.
(kicsit késő, de legalább valami)"

Nem volt véletlen a törvény elfogadásának időzítése a "választási" határidő szűkre szabása.

Azért ez bonyolultabb kérdés annál, mintsem pár nap(egykét hét alatt ki lehetne dolgozni egy támadhatatlan, korrekt és bárki számára könnyen megérthető tájékoztatási anyagot, a kalkulátorról nem is beszélve, amely elég sok becslésen és feltételezésen alapul - természetszerűleg.

Lám, a kurmánynak nem esik nehezére az átgondolatlan, sok tekintetben támadási felületeket tartalmazó, inkorrekt, részleteiben hiányos és nehezen értelmezhető törvény, sőt hazug kommunikáció kialakítása. :(
tigus7313 2011. 01. 12. 09:19
Előzmény: #114  Sumerolog
#119
Az mnyp által küldött levél alapján a Stabilitás Pénztárszövetség által készített nyugdíjkalkulátor hamarosan elérhető lesz a honlapon is.
érdemes keresgélni ezek szerint.

némi aktivitás kezdődik,
pl. tegnap már felhívtak, és felajánlották egy szakértő segítségét is, ha igénylem.
(kicsit késő, de legalább valami)
ujonc 2011. 01. 12. 00:09
Előzmény: #117  Törölt felhasználó
#118
Én azért lebeszélnék mindenkit, a kevésbé tájékozott (felelősen dönteni nem tudó) emberek agitálásáról! Mind a két pénztárban (,rendszerben sok a buktató). Ha a magunk döntése alapján bukunk, azt még mindig könnyebben meg emészti az ember, egy "benne volt a pakliban" magyarázattal.
Azzal viszont nehezen feküdnék-kelnék, hogy miattam került 5-10 (vagy még több) ember bizonytalan helyzetbe. Arról nem is beszélve, hogy esetleg ők is engem hibáztatnának!
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 21:50
Előzmény: #112  Törölt felhasználó
#117
20-at magánnyugdíjpénztárban?? hol? itt Magyarországon?? tudtommal 1998-ban indult.

Azért azt ajánlom, hogy ne a fórumon kapott tanács alapján dönts, mert egyikünk sem nyugdíjszakértő, nem ismerjük a törvényt teljesen!
No meg amit leírtál az is nagyon kevés infó a felelőségteljes tanácsadáshoz. Sokat számít a család, egészségi állapot, munkahely biztossága, egyéb anyagi háttér. Ha tényleg tanács kell a felelős döntésedhez, akkor keress meg egy ebben a témában jártas szakértőt, pl: link
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 21:47
Előzmény: #113  Sumerolog
#116
index-nek van ilyen kalkulátora, meg lehet nézni.

Bár azt senki nem tudja neki garantálni, hogy 14 év múlva, és a következő évtizedekben milyen lesz a nyugdíjpolitika, az ogy milyen nyugdíjszintet fog megszavazni.

Ennél bármilyen tőkefedezeti elem pontosabban becsülhető.
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 21:44
Előzmény: #98  jumbo2
#115
drop,

"Én kb. a nyugdíj járulékom 10%-át fizettem eddig az MNYP-be, 90%-ot az államnak. Sík hülye lennék lemondani a 90%-ról."

Miről nem akarsz lemondani? Arról, hogy minél többet fizethess a feneketlen állami nyugdíjkasszába? Merthogy ez a 90% nem alapja (teljes egészében) még ma sem, az állami nyugdíj kiszámításának. A járulékfizetés felső határa feletti befizetéseid - tehát az a rész ami miatt nem 75%-kal, hanem 90-nel számolsz - az lényegében egy nagy nullát ér a saját nyugdíjadat tekintve, de az átlagfizetés és a járulékfizetés felső határa közötti jövedelemrészed is degresszíven számít bele a nyugdíjszámításba.

A munkáltatói járulékot viszont nem degresszíven, hanem arányosan fizetheted minden munkaviszonyból származó jövedelmed után...

Büszke lehetsz az eszedre, ha emiatt a 90%-nyi befizetési lehetőséged miatt lépsz vissza a tisztán állami nyugdíjrendszerbe.... :)
Sumerolog 2011. 01. 11. 21:41
Előzmény: #113  Sumerolog
#114
Elnézést, de még tovább ragoznám...;)

Az mnyp-knek nem érdeke egy ilyen kalkulátor közre bocsátása az interneten???

Én ugyanis még hasonlót sem találtam....
Igaz még van "bőven" idő január 31-ig...;)
Sumerolog 2011. 01. 11. 21:38
Előzmény: #110  Sumerolog
#113
Egy kicsit tovább mennék. Hol lelhető fel olyan kalkulátor, amely az általam megadott paraméterek alapján hozzávetőlegesen kiszámítja, hogy
1. mennyi állami és mennyi magán nyugdíjat kap ha marad (bal oldali oszlop)
2. mennyi állami nyugdíjat kap ha átmegy (jobb oldali oszlop)

30 éves munkaviszonya van.
14 év műlva megy nyugdíjba.
4 500 000 Ft-ja van az mnyp-ben

Természetesen - ha kell - további információ, azt is meg lehessen adni a kalkulátornak.. Pl. az 1998 előtti éves nyugdíjjárulék befizetések összege.
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 20:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#112
Ha már ennyire tájékozott vagy, talán tudsz arra a kérdésre is válaszolni, mellyel 50 év körüli kollégák fordultak hozzám. Arra voltak kíváncsiak, mi lesz azokkal a befizetéseikkel, amit magánnyugdíjpénztári tagságuk előtt a TB-nek teljesítettek. A 30 éves munkaviszonyukból ui. csak 20-at töltöttek a magánnyugdíjpénztárban. Erről ismersz valamilyen tájékoztatást? (lásd még 1164 és 1172 hsz-em a link topikban)
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 19:57
Előzmény: #110  Sumerolog
#111
én csak egy véleményt tudok mondani, mert sajnos a jövő valóban nehezen számítható precízen ki. korhatár emelés, totális állam vagy világcsőd/összeomlást stb. simán beesehet szerintem, de ha mégis dönteni kell:

Pár dolog biztos: a szolgálati ideje megvan, azaz elvileg az állam részéről is fog valamennyi nyugdíjat kapni. A 4,5M és a kamatos kamatai is szép summát fognak érni 14 év múlva, ráadásul a nyugdíjbavonulásig örökölhető is, nem vész el a nagy kalapban. én maradnék. jobb a diverzifikáció, és az MNYP egyenleg van akkora ahhoz, hogy diverzifiáklás egyik lába legyen.

No meg elvi dolog, hogy én nem dobnék 4,5 milliót be a nagy közösbe úgy, hogy SEMMI hír sincs a kompenzálásról, hogy közben nap mint nap a szemembe hazudnak a politikusok, stb.

Még talán abban is benne lennék szolidáris alapn, hogy "EMBEREK, VÁLSÁG VAN, SZARBAN VAGYUNK, MINDENKI, DE TÉNYLEG MINDENKI dobja be a közösbe az XY millió forint feletti nettó vagyonának az 5-10%át, mert különben 2 év múlva mindenki éhenhal, stb. De most nyílt lenyúlása (államosítása) megy az MNYP egyenlegeknek...
Sumerolog 2011. 01. 11. 18:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#110
Akkor engem is világosíts meg, kérlek.

A kalkulátorok - szerintem - egyelőre nagyon pontatlanok, ezért nem tudok egyértelmű választ adni egy ismerősömnek...

A tények:
30 éves munkaviszonya van.
14 év műlva megy nyugdíjba.
4 500 000 Ft-ja van az mnyp-ben.

Menjen vagy maradjon?
tigus7313 2011. 01. 11. 13:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#109
hétfő délig: 9531 fő.
link
grizzly_geza 2011. 01. 11. 13:32
Törölt hozzászólás
#108
tigus7313 2011. 01. 11. 12:59
Előzmény: #106  Törölt felhasználó
#107
"Ha akkor elfogadható volt a "kötelező" rendszer akkor most miért nem fogadható el a "választható" rendszer?"

Kivételesen egyetértek veled abban, hogy jobb lett volna (sőt lenne) a pályakezdők számára is választhatóvá tenni a rendszert. A párhuzamod viszont igencsak erőltetett, ami a belépés és a visszalépés módját illeti.

Annak idején az állam a SAJÁT járulékbevételeinek egy részéről mondott le a leendő pénztártagok javára. Mindezt annak tudatában, hogy az átmenetileg hiányt fog okozni a nyugdíjkasszában (amelyet adókból kell pótolni), hosszabb távon viszont kevesebb nyugdíjat kell kifizetnie, vagyis a nyugdíjkassza hiányát csökkenteni fogja. Emellett azt is feltételezte, hogy a pénztárak pozitív reálhozamot fognak elérni, vagyis a tagok majdani nyugdíja magasabb lehet. Ez egy hosszútávú - a tagok élete végéig tartó - szerződés az állam és saját polgárai között, amelynek még a feltételein sem lett volna szabad azóta módosítani közös egyetértés nélkül. (Tehát sem a tagdíj mértékén, sem a majdani állami nyugdíj arányán.) Ez egy jogállamban így szokás.

Most azonban az állam nem a SAJÁT, hanem a TAGOK vagyonáról szeretne rendelkezni. Ez az alapvető különbség. Miután azonban ez nyilvánvalóan alkotmányellenes lett volna, az állami nyugdíjrendszerből történő kizárás fenyegetésével állítja "választás" elé állampolgárait, hogy azok önként mondjanak le a megtakarításaikról. Azt gondolja, hogy így nem ütközik az alkotmányba a dolog. (Mint a rabló, mikor a bíróságon arra hivatkozik, hogy az áldozat önként adta oda a pénzét.)"

teflonmuflon írta a másik topikban.
így legalább nem kell erőlködnöm.

a félelem a fenyegetéssel kezdődik.
az állam ne fenyegesse a saját állampolgárait.
de megtette.

mert van egy társadalmi alapszerződés: állampolgár bizonyos szabadságáról lemondva keresete egy része bekerül a közösbe, ahol újraelosztják, állam bizonyos feladatokat átvállal. stb. stb.

ez elvileg egy olyan szerződés, amit nem lehet egyoldalúan megváltoztatni.
most ezt a határt is átlépték.

valszeg ettől "kattantam be"....sajnálatos, hogy kevesen vagyunk.

hogy fordulhat elő, hogy az állam azt mondja, vagy azt választod, amit akarok, vagy kiíírod magad a rendszerből.
felmondja az állam a szerződést a saját polgárával!!
ezek szerint van élet az államon kívül is?

ez nem fenyegetés?
jumbo, sajnálom, ha ott mélyen nem érzel némi félelemet, hogy ilyen megtörténhet a hazánkban.
mert ha ezt megtehetik bárkivel, bármit megtehetnek.

mert lehet félni a jogbiztonság hiányától is.
és ez a félelem messze túlmutat azon, hogy szoci, vagy fidesz kormányzás alatt ki, mennyit lopott, és azt, hogy büntetik. (bár látnám, hogy büntetik...)

"Persze vannak bizonytalan tényezők, de ha a nyugdíjtörvényt nem írják át újra, akkor kizártnak tartom, hogy megérje a maradás.

ezekután egy percig is elhiszed, hogy nem írják át?
amikor a szükség úgy diktálja.

erre a hitre építhető döntés?

Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 11:39
Előzmény: #105  jumbo2
#106
szerinted a politikában tényleg a tisztesség és a matematika számít? ráadásul ahogy én számolgatom, magasabb egyenlegnél, akár csak kb. állampapírhozamot számolva szerintem egyértelműen az MNYP ad többet... és akkor még az állam (nem csak az állami nyugdíj, hanem az állam egészének) a sok ezer egyéb kockázatáról, bizonytalanságáról ne is beszéljünk.
jumbo2 2011. 01. 11. 10:30
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#105
alain, pusztán matematikai szempontból közelítettem meg a dolgot. Persze vannak bizonytalan tényezők, de ha a nyugdíjtörvényt nem írják át újra, akkor kizártnak tartom, hogy megérje a maradás.
Törölt felhasználó 2011. 01. 11. 10:19
Előzmény: #98  jumbo2
#104
téged idézve: "sík hülye" vagy, ha azt hiszed, hogy az az utánad befizetett összeg a tiéd! Sem most, sem 20 sem 30 év múlva nem lesz az, ráadásul ki tudja, hogy mennyi lesz a nyugdíjkorhatár, hogy megéled-e egyáltalán... főleg akkor érthetetlenebb az elvakultságod, ha esetleg magasabb az MNYP egyenleged vagy rendelkezel már a szükséges szolgálati idővel...
grizzly_geza 2011. 01. 11. 10:04
Törölt hozzászólás
#103
jumbo2 2011. 01. 11. 09:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#102
A 8 csak a TB plafonig van, a 23,5-re viszont nincsen korlát. Úgyhogy a TB plafon feletti fizetés esetén a 25% MNYP arány csökken.
grizzly_geza 2011. 01. 11. 09:52
Törölt hozzászólás
#101

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek